Προβλημά μετά τη στείρωση? (από ερλιχίωση?)

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by aggeliki, May 9, 2007.

1. aggeliki

aggeliki New Member

χθες πηγα ενα αδεσποτο για στειρωση,επειδη φοβοταν το επιασα με ενα ειδικο τζελ αναισθητικο,σημερα με περνουν και μου λενε οτι μπορει να πεθανει απο αιμοραγια,μαλλον ειχε ερλιχιωση,και αιμοραγει,του εκαναν καυτηριαμο και ειναι με ορο,τι αλλο πρεπει να γινει ξερετε?και τα αλλα αδεσποτα που ηταν μαζι του πρεπει να κανουν προληπτικα θεραπεια? και ποια?
  2. Marin

Marin Administrator

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΕΙΡΩΣΗ-ΕΡΛΙΧΙΩΣΗ

Αν έχει ερλιχίωση και αιμοραγεί είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα... Υπάρχει και η λύση της μετάγγισης αίματος, αλλά δε πιάνει πάντα. Για την ακρίβεια έχει λίγες επιτυχίες, αλλά εμείς πάντα το κάνουμε σαν τελευταία λύση.

Συνήθως με την ερλιχίωση οι πληγές δε κλείνουν καθόλου εύκολα και χρειάζεται οπωσδήποτε αντιβίωση, την ξεκίνησαν ήδη?

Τα άλλα ζώα δε μολύνονται από το μολυσμένο σκύλο, η ερλιχίωση μεταδίδεται μέσω τσιμπουριών και μάλλον έχουν το 90% των σκύλων στην Ελλάδα, ακόμα και αν τους βάζεις λουράκι, αμπούλα κτλ μπορεί να κολλήσουν. Το έπαθα πριν ένα χρόνο αυτό με τις δύο από τις τρεις δικές μου.

Μαρίνα
  3. Marianthy

Marianthy New Member

Να κάνω μια (χαζή ίσως) ερώτηση? Όταν πάνε για στείρωση δεν τους κάνουν και κάποιες βασικές εξετάσεις πριν την εγχείρηση? Η αυτή η ασθένεια δεν περιλαμβάνεται στις βασικές?
  4. aggeliki

aggeliki New Member

κανονικα επρεπε να του κανουνε!
  5. aggeliki

aggeliki New Member

πηρα παλι τηλεφωνο,το ανοιξανε παλι λεει αλλα δεν βρισκουν καποιο αγγειο να αιμοραγει,το αιμα τρεχει γενικα!δεν καταλαβαινω! :shock:
  6. Marianthy

Marianthy New Member

Πού το πήγες? Όχι οτι ξέρω, αλλά μήπως προλαβαίνεις να μιλήσεις με κάποιον άλλο γιατρό να σου πει τη γνώμη του μήπως σωθεί? Μπορεί κάποιος άλλος να έχει περισσότερη εμπειρία.
  7. aggeliki

aggeliki New Member

μιλησα και με αλλο κτηνιατρο.το σκυλι ειναι νεα μακρη αλλα εγω ειμαι αθηνα ,στη δουλεια.θα παρω τωρα και μια αλλη.
  8. aggeliki

aggeliki New Member

δεν μπορει να γινει τιποτα τωρα,θα σταματησει καποια στιγμη μου ειπαν αλλα το θεμα ειναι ποτε και ποσο αιμα θα εχει χασει μεχρι τοτε! :( :( :( το ενα μου ερχεται μετα το αλλο,αν ειναι δυνατον!
  9. Marin

Marin Administrator

Θα πρεπε
  10. Marin

Marin Administrator

Αν απλα χανει αιμα ειναι συνηθισμενο για ζωο με ερλιχιωση.

Η Μαγια μου με αρνητικες εξετασεις αιματος (μαλλον δε τις εκανε ποτε εκείνος ο απατεώνας) οταν τη βρηκα, ειχε ανοιχτη πληγη για πανω απο 3 μηνες, γιατι τελικα ειχε ερλιχιωση και καλαζαρ.

Η τομη της στειρωσης δεν εκλεινε με τιποτα.

Μαρινα
  11. aggeliki

aggeliki New Member

12. Marin

Marin Administrator

Εννοώ αν απλά χάνει λίγες σταγόνες....
  13. aggeliki

aggeliki New Member

δυστυχως δεν χανει λιγες σταγονες. :(
  14. Marin

Marin Administrator

Υπομονή, μέσα στο πρόγραμμα είναι αυτά...
  15. gikkat

gikkat New Member

πέτυχες τώρα... :?
  16. Marianthy

Marianthy New Member

Αγγελική? Πώς πάει? Ανυπομονούμε.
  17. aggeliki

aggeliki New Member

μιλησα πριν λιγο,με την βοηθο και μου ειπε δεν μπορει να ξερει ακομη,αλλα εχει μειωθει η αιμοραγια.βεβαια δεν ξερω αν το σκυλακι εχει τις αισθησεις του ακομη.το απογευμα θα παω εκει μα δω και θα γραψω νεοτερα!
  18. Marianthy

Marianthy New Member

ΟΚ. Καλή ανάρρωση!
  19. aggeliki

aggeliki New Member

μαλλον την γλιτωσε το σκυλακι και εχει αρχισει την θεραπεια με Vibramicyn. :)
  20. Marianthy

Marianthy New Member

Τέλεια!! Κι άλλα θετικά νέα! Ωραία! :)

Share This Page