Προβλημα με σκιουρο

Discussion in 'Σκιουράκια' started by tarzanias, Mar 7, 2009.

1. tarzanias

tarzanias New Member

Παιδια ειμαι νεος εδω στο φορουμ και θελω τι βοηθεια σας...

Εχω 2 σκιουρακια..αρσενικο,θυληκο...Πριν λιγους μηνες η θυληκια γεννησε...αλλα χωρις να ξερω εγω δεν εβγαλα τον αρσενικο απο μεσα με αποτελεσμα να φαει τα μικρα και να τα σκοτωσει ολα...απο τοτε η θυληκια ολο τον δαγωνε και αναγκαστικα και τον εβγαλα απο το κλουβι...Τωρα ο αρσενικοσ πασχει απο καταθλιψη...δεν βγαινει σχεδον ποτε απο το σπιτακι του...Η θυληκια σε αλλο κλουβι ειναι μια χαρα!

Και ρωταω πρεπει να παρω του αρσενικου ενα αλλο σκιουρακι θυληκο?Και αν το κανω μετα θα θυμωσει η θυληκια μαζι μου?

Ευχαριστω εκ των προτερων
  2. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Όλα αυτά πιστεύω θα έπρεπε να τα σκεφτείς πριν πάρεις σκιουράκια. Οι σκίουροι είναι περίεργα και δύσκολα κατοικίδια. Στους σκίουρους δεν υπάρχει ζήλεια, όπως επίσης δεν υπάρχει και έρωτας. Τα βρίσκουν μόνο για το ζευγάρωμα και μετά θέλουν πάλι τη μοναξιά τους. Δεν ξέρω πολλά απο σκίουρους αλλά βλέπω οτι και εσύ δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα. Πρωτ' απ' όλα για να αρχίσεις τα ζευγαρώματα θα πρέπει να έχεις διαβάσει σχετική βιβλιογραφία, να βρίσκειςπάντα καλά σπίτια για τα μωρά και να έχεις πρόχειρο και έναν ειδικό για τρωκτικά κτηνίατρο σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά με τη μάνα ή τα μωρά.

Εγώ θεωρώ οτι η μόνη σου λύση είναι να τα αφήσεις όπως είναι τώρα, σε ξεχωριστά κλουβία. Απο "κατάθλιψη" το αρσενικό πάσχει επειδή άλλαξε κλουβί, και όχι γιατί χώρησε απο τη θηλυκιά. Σιγά-σιγά, και εφόσον φυσικά το κλουβί είναι αρκετά μεγάλο, με παιχνίδια, κλαδιά και κρυψώνες, θα συνηθίσει. Αν θέλεις να τα έχεις μαζί πρώτα διάβασε ΠΟΛΥ συγκεκριμένα για τα ζευγαρώματα των κατοικίδιων σκίουρων, βρες ειδικό κτηνίατρο στα τρωκτικά και φρόντισε να έχεις αρκετούς καλούς υποψήφιους ανάδοχους για να δίνεις τα μικρά κάθε φορά που θα γεννιούνται.
  3. sakura

sakura New Member

αλλος ενας που παιρνει σκιουρακια χωρις να γνωριζει τιποτα γι αυτα και μαλιστα τα βαζει και ζευγαρωνουν. Τα μικρα τι θα τα κανεις; Αφου εχεις ηδη 2, τι θες περισσοτερα; Το να τα βαλεις να ζευγαρωσουν ειναι το μονο ευκολο. Μετα τι γινεται; Οταν θα γινουν πολλα θα τα αφησουμε ελευθερα στην φυση να εξοντωσουν τα τοπικα ειδη; Εχεις δει τι γινεται με τα παπαγαλακια;
    Εγω λεω να παρεις καμμια δεκαρια ακομα θηλυκα, ετσι για την πλακα ρε παιδι μου, να φυγει και η καταθλιψη απο το αρσενικο. Αστα να ζευγαρωνουν 15 φορες τον μηνα για να διαιωνισουν και το ειδος, μην πανε χαμενα τα καλα τους γονιδια.
  4. servetas

servetas New Member

καλα εεε!
    τωρα ειδα το θεμα!! καλα τι νομιζεις οτι ειναι το ζευγαρωμα κατι το πανευκολο που μπορει να το κανει ο καθενας????????
    κατσε διαβασε που πιστευω ουτε καν για τους σκιουρους θα εχεις διαβασει οχι μονο για το ζευγαρωμα!!!!!!!!!
    το βλεπεις σαν ευχαριστηση??? τι σου φταινε!!!!!!!!!!! τι να πω δεν παρχουν λογια!
  5. nikos_x

nikos_x New Member

Για ολα φταινε τα πετ σοπς που εχουν αδεια να πουλανε καθε ειδους ζωα αλλογιστα και μετα ο κοσμος που αγοραζει.

Σιχτιρι.Τη καταρα μ να εχουν!
  6. servetas

servetas New Member

nikos_x δεν ειναι μονο οι σκιουροι μακαρι να ηταν μονο αυτα τα ζώα.Αλlα το θεμα εχει ξεφυγει για τα καλα παιρνουν κουνελια, χαμστερ, σκιουρους,και πολλα αλλα και τα ζευχαρωνουν χωρις να ξερουν τιποτα!!!!!!!!! Αυτο κανονικα διχνει πιστευω ανευθυνοτητα.
  7. nikos_x

nikos_x New Member

Mα ειπα,καθε ειδους ζωα. :wink:

Αν γινοταν να κλεισουν κιολας τα κωλομαγαζα και να μεινουν μονο εκεινα π πουλανε αξεσουαρ κ τροφες ακομα καλυτερα! :finga:
  8. servetas

servetas New Member

και τι θα μεινει αυτα τα pet shop (που πουλανε μονο τροφες και αξεσουαρ) ειναι μετρημενα στα δαχτυλα τουυ ενος χεριου!!!!

αστα ξεφευγουμε εκτος θεματος και αυτο το θεμα εχει μεγαλη συζητηση!
  9. tarzanias

tarzanias New Member

Ρε παιδια με πηρατε στο κηνυγι αμεσως...ηρεμηστε λιγο...την γνωμη σας ζητησα οχι να με δικασετε...Φυσικα και εχς βιβλιογραφια για σκιουρους απο τοτε που τα αγορασα....τα εχς διαβασει οτι λεει μεσα αλλα η εγγυμισυνη ηταν ορατη σε μενα...δεν ειχα και πιο παλια σκιουρους για να το ξεχωρισω...Αν εχετε να μοθ βρειτε εσεις κτηνιατρο ειδικο στα τρωκτικα ακουω τηλεφωνα και διευθυνσεις... Και να σας πληροφορησω οτι φιλοζωος ειμαι χρονια και δεν αγοραζω ζωα ποτε οταν δεν μπορω να τα εχω βασιλειαδες...Αλλα προφανως δεν επρεπε να γραψω εδω διοτι αντι να με βοηθησετε αρχισατε τα υπερανω και οτι τα ξερετε ολα..δεν το περιμενα ετσι
  10. lefkas

lefkas New Member

Ερωτηση: Μηπως αφου γεννησε, εσυ πηγες εκει κοντα κ τα πειραζες?
    Γιατι αν ειναι ετσι, δεν σκοτωσε τα μικρα το αρσενικο....Το εκανε το θηλυκο για να τα προφυλαξει...
  11. panagiotis1984

panagiotis1984 New Member

ρωτησα εναν κτηνιατρο γιατι και εγω εχω και αρσενικο και θηλυκο
    και μου ειπε οτι δυσκολα θα κανει μωρα η θηλυκια γιατι ειναι σε κλουβι

μια φορα τα πετυχα μονο να κανουν σεξ
    και τελικα δεν γεννησε η θηλυκια μου

το καλο ειναι οτι εχω ενα μεγαλο κλουβι το οποιο μπορει να χωριστει στα δυο
    ετσι αν τυχων μεινει εγγυος τοτε βαζω πισω το διαχωριστηκο και ετσι ειναι στον ιδιο χωρο αλλα σε χωριστα "" δωματια""
  12. Ly_dia^^

Ly_dia^^ New Member

Ο lefkas έχει δίκιο. Δεν ξέρω από σκίουρους αλλά ξέρω από χαμστερ και αν ήσουν τριγύρω από τα μικρά συνέχεια, η θηλυκά θα ένιωσε απειλή και για να μην τους κάνεις κακό τα έφαγε η ίδια. Το είχε κάνει και το χαμστερ της μάνας μου όταν είχε. Όσο για τον αρσενικό έπρεπε να τον είχες χωρίσει από την θηλυκια οσο ακομη ήταν εγκυος.Ελπιζω τελικά να τα έβγαλες πέρα γιατί έχουν περάσει και χρόνια από όταν αναρτήσες το ποστ.

Share This Page