Πρόβλημα με σκύλο

Discussion in 'Απορίες' started by ribenaki, Oct 14, 2012.

1. ribenaki

ribenaki New Member

Καλησπέρα.
    Αν και ξέρω πως πιθανόν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα, θα ήθελα πολύ τις συμβουλές σας για την εκπαίδευση του σκύλου μου. Πρόκειται για ένα ημίαιμο μπόξερ, θηλυκό, 11 μηνών, το οποίο και έχω στειρώσει. Πρέπει να αναφέρω ότι όταν ήταν μωρό ακόμα η μαμά της της έκοψε δύο δαχτυλάκια από το πίσω της πόδι, με αποτέλεσμα να πονέσει και να φοβηθεί πολύ (το αναφέρω καθώς πιστεύω ότι παίζει σημαντικό ρόλο στη συμπεριφορά της). Αν και έχει μάθει όλα τα βασικά (τουαλέτα, εντολές όπως κάτσε, μείνε, το πόδι σου κτλ) και είναι πραγματικά άψογη στη βόλτα της και στη συμπεριφορά της με άλλους ανθρώπους και ζώα, αποτελεί τεράστιο πρόβλημα όταν μένει μόνη της στο σπίτι. Ειλικρινά έχει φάει τα πάντα..μέχρι και τοίχους...από τη στιγμή που την πήραμε έχουμε δοκιμάσει τα πάντα: μάλωμα, έπαινο, κα, αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Εδώ και κάποιο καιρό δεν τολμάω πια να την αφήσω μόνη ελεύθερη όταν πάω στη δουλειά και την έχω δεμένη. Όταν όμως θα λείψω για λιγότερο (2 ώρες) την αφήνω, ενω την έχω πάει μεγάλη βόλτα. Το τί βρίσκω όταν γυρίζω, απλά δεν περιγράφεται...μέχρι που κάνει και την ανάγκη της μέσα, ακόμα και αν έχει βγει πριν. Το κακό είναι ότι είναι σε όλα πολύ αντιδραστική και απαιτητική. Κάθε φορά που θα της μαλώσω, με μαλώνει και εκείνη, μου φωνάζει ασταμάτητα ή κάνει ζημιές μπροστά μου όταν θέλει προσοχή, ενώ κανά δύο φορές μας έχει δαγκώσει, επειδή πχ μπορεί να την πατήσαμε κατά λάθος. Γενικά όμως δε θα την περιέγραφα ως επιθετικό σκυλί (ακόμα και παιδάκια που έχουν έρθει στο σπίτι και της τραβούσαν τα αυτιά και την ουρά δεν αντέδρασε καθόλου). Τί να κάνω; Θα βοηθήσει να επισκεφτώ κάποιον εκπαιδευτή ή θα είναι χάσιμο χρόνου και χρήματος (τα οποία και λόγω εποχής δεν περισσεύουν); Δεν είναι το πρώτο σκυλί που είχα, αλλά τα προηγούμενα ήταν μικρά σε μέγεθος και ουδέποτε αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα...

Share This Page