Πώς αντιμετωπίζουμε το σκύλο μας όταν κάνει ζημίες;

Discussion in 'Διάφορα Άρθρα' started by Σοφία Καραβασίλη, Jul 3, 2016.

1. Η σχέση με το σκύλο τις περισσότερες φορές θέλει τρόπο και όχι κόπο...Ειδικά όταν κάνει ζημιές. Μερικές φορές είναι τέτοια η κατάσταση που δεν μπορούμε να συγκρατηθούμε και τον μαλώνουμε πολύ άσχημα. Πριν λίγες ημέρες θυμάμαι μια τέτοια περίπτωση που είχα εκνευριστεί πολύ.

Είχα αγοράσει από ένα πλανόδιο πέντε ΣΚΡΑΤΣ (δίνοντας 5 ευρώ) και τα άφησα πάνω στο τραπεζάκι της κουζίνας. Για καλή μου τύχη, ένα από αυτά μου, όταν το έξυσα με έκανε να χοροπηδάω από τη χαρά μου καθώς μου έδινε 50 ευρώ. Πριν καλά-καλά συνέλθω από το ευχάριστο σοκ και αφήνοντας το στην άκρη για να τηλεφωνήσω στο αγόρι μου, κάνει ένα σάλτο ο Μαξ (ο σκύλος μου), το αρπάζει και το κάνει κομματάκια!

Έμεινα συξιλη. Δεν ήξερα τι να κάνω. Όχι μόνο τον κτύπησα με τη σκούπα, αλλά τον άφησα χωρίς φαί για μια ημέρα. Ξέρω ήμουν κακή με το Μαξ, αλλά ο εκνευρισμός μου ήταν τέτοιος που δεν μπορούσα να τον έλεγξω. Τι να πώ, η κακιά στιγμή :(

Εσείς πώς αντιμετωπίζετε το σκύλο σας όταν κάνει ζημιές; Πώς πρέπει να χειριστεί κανείς μια τέτοια περίπτωση;
  2. marich

marich Active Member

Εγω του φωνάζω δυνατά και του δίνω μια στον ποπο !
  3. lara 28.2.14!

lara 28.2.14! Active Member

εγω της λεω μη με εντονο υφος. πιστευω οτι δεν χρειαζονται ξυλο. σε καμια περιπτωση!!!

Share This Page