Πόσο απαιτητικό..., είναι το δικό σας μωρό...???

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by Morgan_A, Mar 6, 2007.

?

Πόσο απαιτητικό..., είναι το δικό σας μωρό...???

1. Πάρα πολύ

0 vote(s)
    0.0%
  2. Πολύ

0 vote(s)
    0.0%
  3. Λίγο

0 vote(s)
    0.0%
  4. Καθόλου

0 vote(s)
    0.0%
  1. Morgan_A

Morgan_A New Member

Κατ΄ αρχήν σας χαιρετώ, όλους..., για μια ακόμα φορά... και μπαίνω γρήγορα στο θέμα... :)

Θα ήθελα να σας ρωτήσω, πόσο απαιτητικό..., είναι το δικό σας το μωρό...??? :?

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένη, εννοώ..., πόσο σας διεκδιοικεί, πόσο απαιτεί να ασχολήσθε μαζί του...???
    Όταν εσείς κάνετε οτιδήποτε άλλο..., πόσο και πως απαιτεί... την προσοχή σας...???
    Όταν έχετε κάποια συντροφιά...,
    ή όταν μιλάτε στο τηλέφωνο..., για παράδειγμα, πόσο δέχεται να είναι, έστω και για λίγο...,
    στο περιθώριο της προσοχής σας και με ποιον τρόπο, προσπαθεί να καταφέρει αυτό...??? :?

Θέλω, να καταλάβω, αν είναι όπως ο δικός μου..., όλα τα άλλα..., εξ΄ ίσου καλομαθημένα... ή κακομαθημένα... μωρά
    και τι να κάνω, προκειμένου, να καταφέρω να αντιμετωπίσω, όσο γίνεται πιο αοτελεσματικά..., αυτήν την κατάσταση... ??? :D

Δώστε σας παρακαλώ, καμιά ιδέα..., γιατί δεν το βλέπω καλά...!!! Θα το ζουπίξω...!!!! :-D

.
  2. maraki!

maraki! New Member

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!! :D

ΟΠΩΣ ΙΣΩΣ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ, ΕΧΩ ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΚΥΛΙΑ.
    ΤΟ ΕΝΑ ΑΠ'ΑΥΤΑ, Ο LUCKY!!:D
    ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΡΙΤΡΙΒΕΡ ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ , ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΕΤΑΜΕΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ... :cry: (ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ)
    Ο LUCKY ΛΟΙΠΟΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΤΡΑΜΕΝΗ ΠΑΝΩ ΤΟΥ.... ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΗΜΑΣΙΑ Κ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΠΙΜΟΝΗ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ, ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΠΑΝΩ ΜΑΣ Η ΑΝΕΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΜΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΟΣ ΣΤΑ ΔΥΟ ΠΙΣΩ ΠΟΔΙΑ Η ΦΕΡΝΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΘΟΡΥΒΟ, ΤΟΤΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ: ΠΑΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΟΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΓΥΡΙΖΕΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ, ΚΑΘΕΤΑΙ ΑΚΙΝΗΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ..."ΠΕΘΑΜΕΝΟ" ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΠΟΣΗ ΠΛΑΚΑ ΕΧΕΙ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ, ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΤΟΥ ΦΩΝΑΞΟΥΜΕ ΔΕΝ ΘΑ ΣΗΚΩΘΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΠΑΜΕ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΑΙΔΕΩΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΛΙΓΟ!
    ΤΕΛΙΚΑ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ, ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΩ... ΤΑ ΖΩΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!!! :lol: :lol: :lol:
  3. elafina

elafina New Member

Καλημέρα σας ,

Χμμμμ…..
    Απαιτητική ?????
    Για να σκεφτώ……

Η μικρή μου είναι πολύ τρυφερή απέναντι μου , και το παράπονο του αρραβωνιαστικού μου ….. χιχιχι….

Όταν την πήρα την μικρή ήταν σε μαύρο χάλι 8 μηνών είδη ζευγαρωμένη και είδη την χώρισαν από τα μωράκια τις !!!! όταν την είδα μου ήρθε να κλαίω και να ουρλιάζω από την λείπει και των θυμό μου…..
    Για αρκετό καιρό ταλαιπωρήθηκε η μικρή μου με φάρμακα λόγο γάλα στους μαστούς και μια μόλυνση στο πατκατί τις !!!!
    Γενικά είμαι μια χαζομαμά και μου αρέσει….
    Δυστυχώς μέσα στην βδομάδα η βολτούλες μας είναι μικρές λόγο δουλειάς 1 ωρίτσα περίπου και μετά πολύ παιχνίδι στην αυλή και στο σπίτι….
    Τα σαββατοκύριακά είναι σχεδόν παντού μαζί εκτός από τα ψώνια στα μαρκετ ( λόγο το ότι δεν επιτρέπουν ) αλλιώς και εκεί θα την έπαιρνα μαζί χιχιχι…..

Όταν βγω για ψώνια θα τις πάρω Κανά μπισκοτάκι ή Κανά παιχνιδάκια κτλ….
    Δεν υπάρχει περίπτωση να μην τις φέρω κάτι καινούργιο…..

Αλλά το μωράκι μου είναι τόσο τρυφερό μαζί μου όταν ξαπλώσω στο καναπέ έρχεται και ξαπλώνει πάνω μου στην κοιλιά μου για να ακούει την καρδιά μου και κοιμάται
    ( μέχρι που μούδιασα μια φορά αλλά λυπόμουν να την ξυπνήσω ) παλιά έλεγα όχι δεν θα την αφήνω να κοιμάται μαζί μας στο κρεβάτι αλλά κάποιο διάστημα ήταν κάπως αριστούλα και την είχα κοντά μου για να βλέπω το βράδυ άμα είναι καλά, και από τότε κοιμόμαστε όλοι μαζί….. ( στο υπνοδωμάτιο έχει και δικό τις κρεβατάκι άμα δεν θέλει να κοιμηθεί στο κρεβάτι) και στο σαλόνι έχει δικό τις μαξιλάρι μεγάλο .

όταν θέλει να να παίξουμε φέρνει το αγαπημένο κοτοπουλάκι τις που κάνει αρκετά φασαρία μου το φέρνει για να παίξουμε μαζί…..

και τότε ξεκινούν η ζήλιες του αρραβωνιαστικού…. Την πήραμε μαζί αλλά γενικά εγώ την περιποιούμαι την παίρνω παντού μαζί παίζω μαζί τις έχουμε τρυφερούτσικές στιγμές μόλις σχολάσω, αλλά όταν πάει να με αγκαλιάσει απότομα ο αρραβ. Μπαίνει ενδιάμεσα η πάει να με τσιμπήσει χώνεται ενδιάμεσα σαν να θέλει να με προστατέψει η μικρούλα μου…..

την αγαπώ πολύυυυυυυυυ πολύυυυυυ πολυυυυυυυ….
    Και πιστεύω ότι το καταλαβαίνει και προσπαθεί να μου το δείξει και εκείνη με των τρόπο τις

Ναι το παραδέχομαι ότι την έχω καλομαθημένη !!!!
  4. ΕΙΡΗΝΗ

ΕΙΡΗΝΗ New Member

kalimera,

k'emena einai para poli apaititikos, mono otan kanw vouleies sto spiti ka8etai monos tou. Einai kapws san ton lucky mono pou otan de tou dinoume simasia kinigaei tin oura tou pragma pou mou exoun pei oti den einai poli kalo. Afto pou me kourazei kapoies fores einai i grinia tou mono kai mono gia na tou dwsoume simasia i gia na perasei to diko tou. Se genikes grammes to diaskedazw alla an mporei kapoios na mou pei pws ginetai na tou kopsw ti poli grinia 8a imoun evgnomwn!!!!!
  5. Marin

Marin Administrator

Πότε γκρινιαζει?
  6. ΕΙΡΗΝΗ

ΕΙΡΗΝΗ New Member

Exei standar ti grinia stis 7 to apogeuma kai afto me trellainei, apo tis 7 mexri tis 8-8.15 pou 8a ton vgalw ginetai allos skilos, poli apaititikos kai apotomos, ekeini ti 1 wra prepei opwsdipote n'asxoloumai mazi tou, kai ennoeitai molis vgei eksw einai arma kuriolektika. De kserw giati to kanei, den einai oti 8elei tin "anagki" tou giati ton evgaza molis arxize to parapono alla molis girizame sinexize ta idia.
  7. platon

platon Σκύλος

Εμένα δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις, αρκεί να τηρούμε το πρόγραμμα.

Ξέρει δηλαδή ότι το πρωί θα φύγουμε και θα μείνει μόνη της, οπότε δεν σηκώνετε καν από το κρεβάτι.
    Ξέρει όπως πως το μεσημέρι έχει υποχρεωτικά βόλτα. Δεν υπάρχει περίπτωση να είμαστε σπίτι και να θελήσουμε να βγούμε χωρίς να την πάρουμε μαζί, έστω και για 5 λεπτά. Συνήθως πάει μία βόλτα γύρω στην μία ώρα την ημέρα.
    Σε διαφορετική περίπτωση, θα διαλύσει το σπίτι :)

Το βράδυ θέλει να ασχοληθούμε λίγο μαζί της.

Επίσης κάνει λίγο πανικό όταν έρχεται κόσμος στο σπίτι και θέλουμε να δούμε τίποτα ταινίες ή απλά να κάτσουμε. Στην αρχή γαυγίζει, αν δεν της δώσουμε σημασία πάει και κάθετε μπροστά στην τηλεόραση και γαυγίζει. Το επόμενο βήμα της είναι να ανέβει πάνω στον καναπέ που καθόμαστε και να σπρώχνει τον κόσμο με το σώμα της. Άμα σπρώχνει και ο άλλος, απλά ξαπλώνει πάνω του :)
    Aν ασχοληθεί κάποιος μαζί της λίγη ώρα, ή της δώσουμε την θέση της στον καναπέ, ησυχάζει.

Τέλος στην βόλτα της είναι λίγο απαιτητική, όσον αφορά την διάρκεια.
    Εκεί που πηγαίνει βόλτα είναι ένας περιφραγμένος χώρος αρκετών στρεμμάτων οπότε την αφήνω ελεύθερη.
    Με μία ώρα και παραπάνω είναι ικανοποιημένη. Σε λιγότερο από μία ώρα, αν την φωνάξω για να φύγουμε δεν με ακούει και πρέπει να την κυνηγήσω. Υπάρχουν βέβαια και φορές που έρχεται σε λιγότερο από ώρα και παίρνει το λουρί της για να φύγουμε. Ανάλογα την όρεξή της ;)
  8. Marin

Marin Administrator

Από τις 7 ως τις 8, αγνόησε τον δύο - τρεις φορές να δούμε τι θα κάνει. Το κάνουν και εμένα για τη βόλτα αυτό, είναι ανυπομονες. Και αν βγουν μια μέρα νωρίτερα μετά θέλουν και την επόμενη την ίδια ωρα.

Μαρίνα
  9. Marin

Marin Administrator

χαχα ωραίο άτομο!!!
  10. eleni

eleni New Member

Καλησπέρα κι’ από μένα!!

Θα συμφωνήσω με την Μαρίνα είναι λογικό να το κάνει… άθελα σας της περάσατε το μήνυμα ότι με αυτή της την αντίδραση θα καταφέρει να βγει βόλτα….
    Προσπαθήστε να μην την βγάζετε μόλις αρχίσει να σας προκαλεί με κλάμα ή οτιδήποτε άλλο…όταν ησυχάσει έστω και για λίγο βγάλτε την αμέσως βολτίτσα!!
    Σιγά σιγά θα καταλάβει με ποιον τρόπο τελικά θα κερδίσει την βόλτα της.

Φιλικά.
    Ελένη
  11. veroniki

veroniki New Member

βόλτες

Ο μπέμπης μας γενικά δεν είναι απαιτητικός,αν και οι συνθήκες της ζωής μας είναι τέτοιες που πάντα υπάρχει κάποιος στο σπίτι.Μόνο την ώρα της απογευματινής βόλτας αν δει ότι η ώρα περνάει στέκεται πίσω από την πόρτα και τη χτυπάει με το πόδι του περιμένοντας.Όταν θέλει παιχνίδι φέρνει το αρκουδάκι του και περιμένει να του το πετάξουμε να το πιάσει.Όταν θέλει χάδια έρχεται και στέκεται δίπλα μας περιμένοντας,δε θα έλεγα ότι κάνει κάτι με ενοχλητικό τρόπο.Όπως έχω γράψει αλλού το πρόβλημα είναι η βόλτα και ο τρόπος που αντιδρά όταν είναι έξω.

Share This Page