Ψώρα (demodex + sarcoptex)

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by elafina, Oct 8, 2007.

1. elafina

elafina New Member

ουφ... ξέρεις μου έφηγε ενα βάρος.......

το μικρο τις μου είπε η κτηνίατρος ότι είχε κάτι... αλλα για τα λυκόσκυλα δεν ήξερε κάτι....

μακάρι και το μωράκι μου να μην έχει τίποτα λόγο το ότι είμαι μια υπερπροστατευτική σκυλο-μανούλα....

μακάρι και τα σκυλάκια σας να γιατρευτούν γρήγορα.....

πραγματικα είχα αρχίσει να ξυνομαι και εγω.....χιχι

με την ευκαιρεία θα πάω το αμάξι μου σήμερα για καθάρισμα.... χιχι....

και απο ότι με κόβο μεγάλω σκυλί δεν ξανα πέρνω μαζί μου....

γιατι το καημένο έγινε μπαλιτσα μικρή στο μπροστηνο κάθησμα.....
  2. elafina

elafina New Member

την ένεση την κάνουν αφόσων έχει προσβληθη το σκυλί απο το ιο?
  3. Marin

Marin Administrator

Δεν είναι ιος, ειναι σαν πολυ μικρα αραχνακια. Ναι την ενεση την κανουν τοτε. Εμεις καναμε πριν λιγο... ελπιζω να ειναι οκ τωρα.
  4. BlueWolf

BlueWolf New Member

Η ψώρα που θεωρητικά κολλάει σε ανθρώπους είναι η demodex, και είναι είδος ψώρας που το έχουν συνήθως τα κουτάβια και είναι αυτοϊάσιμο , όταν δεν είναι σε προχωρημένο στάδιο.
    Αν έχει ενήλικο σκυλί demodex σημαίνει πως έχει πολύ κακό ανοσοποιητικό και η θεραπεία είναι πάρα πού δύσκολη.

Η sarcoptex δεν κολλάει σε άνθρωπο (αλλιώς εγώ δεν θα είχα δέρμα), κολλάει όμως πανεύκολα σε άλλα ζώα, ακόμα και αν δεν έρθουν σε απαφή με τον άρρωστο σκύλο αλλά με τον μολυσμένο χώρο.

Το tac-tic είναι αποτελεσματικό φάρμακο αλλά πρέπει αν συνδυαστεί με ενέσιμο valanec.

Η αναλογία για το tac-tic είναι για τα ενήλικα, 1ml tac-tic ανα λίτρο νερό.
    3 ml tac-tic ή και περισσότερο ανά λίτρο νερό, είναι η αναλογία για ψεκασμό του χώρου και όχι του ζώου.
    Συμβουλευθείτε καλύτερα τον κτηνίατρο σας , γιατί είναι επικίνδυνο φάρμακο.

Ελπίζω πως δεν έχω μπερδέψει τις ψώρες και το που κολλάει η κάθε μια.
    Αν έχω κάνει λάθος θα επανέλθω αφού μιλήσω με τον κτηνίατρο.
  5. aggeliki

aggeliki New Member

τελικα ,τι ισχυει σιγουρα?
  6. platon

platon Σκύλος

5ml και για τον χώρο. Και πάνω στα ζώα όμως δεν πειράζει.
    Για ψεκασμό, όχι για να το πιουν !!
  7. aggeliki

aggeliki New Member

:lol: :lol: :lol: ακου για να το πιουν :lol:
    δεν εννοω αυτο.

εννοω ποια τελικα ειναι η ψωρα που κολλαει,γιατι οι αποψεις μαρινας και bluewolf,διαφερουν. :?
  8. platon

platon Σκύλος

Μην σου φαίνεται παράξενο γιατί υπάρχει κόσμος που το έχει δώσει από το στόμα, όπως και άλλα σκευάσματα που είναι για ψεκασμό...
  9. dora

dora New Member

Και μετά δηλητηρίαση?
  10. platon

platon Σκύλος

Ναι.. και μετά έρχονται και σου λένε "γιατρέ το φάρμακο που μου έδωσες δεν ήταν καλό, ψόφησε το σκυλί"
  11. aggeliki

aggeliki New Member

μα ειναι δυνατον?
    μηπως φταιει και ο κτηνιατρος που δεν δινει σωστες οδηγιες?αυτο πρεπει να το ξεκαθαριζει οτι ειναι μονο για ψεκασμο.
  12. platon

platon Σκύλος

Μια ώρα σε ένα από τα κτηνιατρεία της περιοχής μας θα σε πείσει για το ποιος φταίει :)
  13. fwteinh

fwteinh New Member

5ml ειναι ανα λιτρο νερου.θα φερω στο σπιτι τρια κουταβια σε διαφορετικο χωρο απο τα δικα μου, ελπιζω να μην εχουμε παρατραγουδα και κολλησουν τα σκυλια μου η εγω..
  14. demina

demina New Member

παιδια ποια ειναι τα συμπτωματα της ψωρας στο σκυλο???

Share This Page