Πέθανε 8μιση ετών κουνέλι μου

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by Pouroup, Jun 14, 2017.

1. Pouroup

Pouroup New Member

Καλησπέρα παιδιά..το κουνέλι μου προχθες πέθανε 8μιση χρόνων..ήταν άρρωστο νομίζω..δεν το είχαμε στηρωσει ηταν θηλυκό και τον τελευταίο χρόνο ειχε μία αρρώστια αλλά δεν το είχαμε πάει σε κτηνιατρο..συγκεκριμένα το μάτι του ήταν σαν μολυσμένο κοσκινισμένο και με γδαρμένο δέρμα ενώ ρλειχε αδυνατίσει ραγδαία είχε μείνει μισο..ή κατάσταση του ματιού βελτιωνόταν καθώς του βαζαμε κολιριο αλλά παρέμενε αδυνστισμενο..ξέρω ότι λογικό να ψοφήσει σε τέτοια ηλικία αλλά μπορεί κάποιος να μ πει κατα πόσο ευθηνοταν αυτή ή ασθένεια και περί τι ασθένεια πρόκειται?ευχαριστώ!
  2. Simber

Simber New Member

Καλησπέρα Pouroup. Γράφω καθυστερημένα, το ξέρω. Λυπάμαι πολύ για τον θάνατο του κουνελιού σου. Πιστεύω ότι έπρεπε να το έχεις πάει στον κτηνίατρο να του κάνει μία διάγνωση. Βέβαια, όσο μεγαλώνουν γίνονται πιο ευαίσθητα στις αρρώστιες και η ηλικία του κουνελιού σου ήταν αρκετά μεγάλη και θα ''έφευγε''σύντομα ούτως ή άλλος από γεράματα. Χαίρομαι που ακούω ότι τουλάχιστον έζησε τόσα χρόνια, συνήθως πεθαίνουν νωρίτερα λόγω του ότι τα κλείνουν σε κλουβιά και δεν έχουν χώρο να κινούνται ή λόγω του ότι δεν παρέχουν την κατάλληλη φροντίδα. Στοιχηματίζω λοιπόν ότι ήσουν πολύ καλός ιδιοκτήτης. Έχω και εγώ ένα κουνελάκι 4 χρονών, τον Ερρίκο. Δεν τον βάζω καθόλου στο κλουβί, απλά τον αφήνω να κάνει βόλτες στο σπίτι και είναι υγιέστατος. Δεν είμαι ειδικός ή κάτι τέτοιο, οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω κατά πόσο ευθύνονταν η αρρώστια του, αν ήταν όντως αρρώστια. Ελπίζω να βοήθησα.
  3. Aggeliki23

Aggeliki23 New Member

Συλληπητηρια για το κουνελακι σ!!! ηθελα ν σε ρωτησω.. τι διατροφη ακολουθησες κ σου εζησε τοσο; ηταν τελειως ελευθερο;
  4. DinaDina

DinaDina New Member

Aggeliki23 δεν εξαρτάται μόνο από την διατροφή του καθώς και από το αν του δίνεις αγάπη,αν είναι χαρούμενο κλ

Share This Page