ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΚΟΥΝΕΛΙΑ ΦΤΕΡΝΙΖΟΝΤΑΙ?????????????

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by Lefteris...., Dec 5, 2007.

1. Lefteris....

Lefteris.... New Member

Αφηστε τα μια μερα καθως διαβαζα στο γραφειο μου ακουω κατι, γυρναω να δω και ηταν το κουνελι εκανε λες και φτερνιζοτανε πρωτη φορα το ειχα δει αυτο .... τρελαθηκα !!!!!!!!!!
    Το εκανε για κανενα λεπτο και μετα σταματησε ...
    Λετε να ειναι τπτ σημαντικο ??????
    Για πες βρε Μαρια εσυ που τα ξερεις καλα αυτα.......
    (Παιδια δεν εχω ιντερνετ για αυτο δεν εχω στειλει φωτο του κουνελιου μου!!!) Βοηθηστε ειναι επειγον................................... :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
  2. Marianthy

Marianthy New Member

Για να βοηθήσω μέχρι να το δει και η Μαρία, το έχει ξανακάνει? Έχεις δει αν τρέχει η μύτη του? Μπορεί απλά να του μπήκε κάτι και να το ενόχλησε έτσι όπως μυρίζουν συνέχεια.
  3. marinaki

marinaki New Member

Ω,ναι!!! Τα κουνέλια φταρνίζονται! Εγω το έχω παρατηρήσει οτι συμβαίνει καμιάφορά αλλά όχι σε συνεχόμενη βάση οπότε δεν νομιζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας! Τωρα αν δείς οτι συνεχίζει,καλό είναι να ρωτήσεις κ ένα γιατρό.
    Εμένα έχω παρατηρήσει οτι μετα τις εγχειρήσεις που κάναμε τρέχει το ένα της μάτι. Σταματούσε κ ξαναρχιζε μετά απο λίγο καιρό. Σήμερα πρόσεξα οτι άρχισε κ το άλλο... :? :? Μάλλον έχω αρκετες ερωτήσεις να κάνω στο γιατρό... :? :? :?
  4. ARETH

ARETH New Member

Κ εμενα η δικια μου φτερνιζεται, κυριως οταν χωνει το κεφαλι της μεσα στην τροφη. Παντως αν συνεχισει να το κανει πολυ συχνα να το πας στο γιατρο. Εμενα επειδη εκανε κατι μεταξυ φτερνισματος και βηχα συνεχεια την πηγα στο γιατρο κ πηρε αντιβιωση, ηταν ερεθισμενος ο λαιμος της. Τωρα ειναι περδικι :-D
  5. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Φυσικά και φταρνίζονται τα κουνέλια! Συνήθως φταρνίζονται όταν χτενίζουν την΄γούνα τους επειδή τους μπαίνουν τρίχες στην μύτη ή όταν πάνε να χωθούνε μέσα σε φρέσκο σανό, ή γενικώς όταν κάτι μαίνει στην μύτη τους και τα ερεθίζει! Πάντως αν το δείς να φταρνίζεται συνεχώς στο άσχετο, αν έχει υγρό στην μύτη ή αν γενικώς κάθεται αδιάθετο με χαμηλωμένα αφτιά καλό είναι να γίνει μιά επίσκεψη στον κτηνίατρο!
  6. Lefteris....

Lefteris.... New Member

to kanei kafe mera kata tis 6!!!
    kai kafetai ekei koyrniasmeno kai akinito den xero ti exei?
    mipos krionei? den xero ygro sthn myth den exei pantos!!! gia pes maria!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! na molis tora myrise kati skonismeno sto grafeio moy epano kai ftairnistike 3 fores!!!!!!!!!!
  7. evmorfia

evmorfia Member

Γειά σου Λευτέρη! Όλα τα κουνέλια φταρνίζονται, και η δικιά μου, μην ανησυχείς! Αν αυτό όμως γίνεται συνέχεια, τσέκαρε μήπως τρέχει η μυτούλα του, ή έχει διάρροια, οπότε θα εχει κρυώσει και ίσως χρειαστεί να το πας στον κτηνίατρο.
    Αν δεις ότι δεν έχει τα παραπάνω συμπτώματα και συνεπώς δεν είναι κρυωμένο, ρίξε μια ματιά στο σπίτι, μήπως χρησιμοποιείτε κάποιο αποσμητικό χώρου που του φέρνει αλλεργία ή μήπως το πριονίδι που χρησιμοποιείς για το κλουβάκι του έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε σκόνη και άρα θα πρέπει να αλλάξεις μάρκα.
    Εμένα η κτηνίατρος με είχε συμβουλέψει, όταν ήταν κρυωμένη η Bunny, να μην χρησιμοποιώ στο ίδιο δωμάτιο στο οποίο βρίσκεται το κουνέλι λακ, άρωμα, αρωματικό χώρου και να μην καπνίζω, γιατί οι μυρωδιές θα επιδεινώσουν την κατάσταση. Από τότε, αν και έχει γίνει καλά, εξακολουθώ να είμαι πολύ προσεκτική με τις μυρωδιές και να αερίζω συνέχεια τον χώρο. Κάνε τα ίδια και ενημέρωσέ μας, περιμένουμε καλά νέα! Kisses!!
    :)
  8. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Δεν έχει τίποτα μάλλον! Η σκόνη την ενοχλεί! Αν κατα τα άλλα είναι καλά δεν χρειάζεται να ανησυχείς! Φταρνίστηκε για τον ίδιο λόγο που θα φταρνιζόταν ο οποιοσδήποτε αν μύριζε σκόνη!
  9. ευη

ευη New Member

Καλησπέρα!!!! Το κουνελακι μου εδω και 2 εβδομάδες φυσαει πολυ την μυτη του μπορεί και δέκα φορές τη μέρα και οταν το κάνει ακούγεται μπουκωμενο με υγρά αλλα και εξωτερικά ειναι υγρη η μυτη του!!!!! Λέτε να του συμβαίνει κατι γιατί αυτο τον καιρό εχω ξεμείνει απο λεφτά και δεν μπορώ να το παω σε κτηνίατρο!!!!
  10. mariaz

mariaz Member

Πρόσεχέ το μόνο από ρεύματα αέρα ή κλιματιστικά. Αν το κουνέλι είναι άρρωστο, τότε το δείχνει με διαφορετικούς τρόπους: κάθεται μαζεμένο, δεν τρώει, κατεβάζει τα αυτιά του, μισοκλείνει τα μάτια του κι αυτά για πολλές ώρες. Δηλαδή σταματάει κάθε δραστηριότητα. Δεν νομίζω να είναι κάτι σοβαρό αυτό που περιγράφεις. Πρόσεξε να δεις αν τρώει και πίνει νερό είναι εντάξει:)
  11. kouneli.net

kouneli.net Member

12. AlexP

AlexP New Member

Και το δικο μου φταρνιζεται και εχω αρχισει να ανησυχω!Οταν το βγαζω ελευθερο παει παντα οπου υπαρχει σκονη και στην αρχη πιστευα οτι ειναι απο αυτο.Αλλα τον τελευταιο καιρο δεν το αφηνω να πλησιασει σε τιποτα σκονισμενο και παρ'ολ'αυτα συνεχιζει να φταρνιζεται και ακομα πιο δυνατα...Ειναι πολυ κινητικο οποτε δεν νομιζω να ειναι αρρωστο αλλα και παλι ανησυχω.Ξερει κανεις γι αυτην την περιπτωση;;
  13. kouneli.net

kouneli.net Member

Τα κουνέλια οντως φταρνίζονται! Σιγουρα φταιει κατι που ενοχλεί τη μύτη τους οπως και σε εμας άλλωστε. Αν χρησιμοποιεις πριονίδι για υποστρωμα πρεπει να το αλλαξεις. Να βαλεις πελλετ ειδικο για ζωα (οχι αυτο που καιμε στο τζάκι) και να το αλλαζεις συχνα. Αν δεν φταιει αυτο, ψαξε τον ενοχο στο χορτο που τρωει. Μηπως του εχει μεινει στη μυτουλα και δεν εχει βγει, με αποτελεσμα να το ενοχλεί. Κοιτα προσεκτικα τη μυτη του και αν ειναι βγαλτο. Η σκονη δεν τα επηρρεαζει σε τοσο μεγαλο βαθμο εκτος κι αν ειναι παχυ το στρώμα. Ενας τριτος λογος ειναι το να εχει κανει προσφατα το εμβολιο. Καποιες φορες αντιδραει ετσι ο οργανισμος. Δεν ειναι τιποτα. Παρακολουθησε το το θεμα. Ενας ακομα λογος, ο πιο σοβαρος κατα την άποψή μου μπορει να ειναι απο τα δοντια. Οταν δεν ακονιζονται σωστα λιγω ελλειψης αφθονου χορτου, μεγαλώνουν παρα πολυ και τρυπανε τα ουλα προχωρώντας προς τα πανω στη μυτη και στα ματια. Πρεπει να το προσεξεις αυτο. Αφθονο χορτο να τρώει για να τα ακονιζει.
  14. AlexP

AlexP New Member

Ευχαριστω πολυ!!Εφαρμοσα τα περισσοτερα και δεν φταρνιζεται πια

Share This Page