rotweiller xountini

Discussion in 'Απορίες' started by m.g., Sep 14, 2008.

1. m.g.

m.g. New Member

γεια σας κ καλος σας βρηκα.ειμαι καινουργιος στο forum κ πρωτο μου post.εχω τρομερο προβλημα με την αγαπημενη μου σκυλιτσα.ειναι ενα θυλικο rotweiller 1 ετους ονοματι ΜΠΕΜΠΑ.λοιπον η μπεμπα μου ειναι ενα πολυ κινητικο κ γεματο ενεργεια σκυλι.ολοι την ωρα θελει να ειναι λυτη κ να γυρναει κ να μασουλα τις παντοφλες κ τα παπουτσια μου.εδω κ αρκετο καιρο σπαει τα κολαρα η χτυπιεται μεχρι να το βγαλει κ γυρναει στο οικοπεδο ολο το βραδυ.για καλη μου τυχη δεν εχει παρει τους δρομους γιατι το οικοπεδο δεν ειναι κλειστο απο την κεντρικη εισοδο.εχω δοκιμασει τα παντα.κολαρα με αλυσιδα,πνιχτη,δερματινο δεν την κραταει τιποτα τωρα της φοραω ενα με αλυσιδα το οποιο ειναι σφιχτο αλλα κ παλι τιποτα.σκεφτομαι να ανοιξω κ αλλες τρυπες στο δερματινο αλλα μετα θα ειναι αρκετα σφιχτοδεν θελω να την πνηξω.τι να κανω ρε παιδια εχω απελπιστει.κ δεν μπορω να την εχω λυτη.φοβαμε μην μου φυγει καμια μερα κ τρελαθω
  2. Dimitra94

Dimitra94 New Member

Γεια σου!!!
    Μηπως αντι να την εχεις δεμενη να εφραζες ενα χωρο οπου μεσα θα ηταν αλυτη και θα ενιωθε και αυτη καλα???
    Με αλυσιδα την εχεις δεμενη???Ποσα μετρα??Που?Εχει μαζι της κατι να ασχολειτε???

Φιλικα,Δημητρα
  3. kyveli

kyveli New Member

m.g. καλώς όρισες...
    Χαίρομαι ιδιαιτέρως που έχεις ένα σκύλο που τον αγαπάς και θέλεις το καλό του, οπότε υποθέτω είσαι διατεθιμένος να σπαταλήσεις λίγο χρόνο μαζί της προκειμένου και να δεθείς με την σκυλοφιλεναδίτσα σου και να γίνει πιο υπάκουη.

Έχω την εντύπωση ότι η κοπελιά σου ΒΑΡΙΕΤΑΙ. Βαριέται και μάλιστα αφόρητα... Επίσης, από αυτά που κατάλαβα, έχεις ένα υπέροχο σκυλί, το οποίο όμως για κάποιον λόγο που δεν συνειδητοποίησα, το έχεις δεμένο σε ένα οικόπεδο και περιμένεις ότι θα μείνει και εκεί...
    Να σου φέρω ένα παράδειγμα... Αν εσένα σε είχαν δεμένο συνέχεια τι θα έκανες? Ή ακόμη και αν ήσουν λυτός σε ένα οικόπεδο 5 στρεμμάτων, μόνος, δίχως κανέναν να παίζει μαζί σου, να σε βγάζει βόλτες, να σ εκπαιδεύει κλπ, τι θα έκανες? Θα βαριόσουν...
    Νομίζω ότι και το Μπεμπάκι σου αυτό ακριβώς κάνει...

Θα σου πρότεινα να σταματήσεις να χρησιμοποιείς αυτή τη μέθοδο με τα κολάρα, τραυματίζεις το σκυλί, μπορεί να του δημιουργήσεις χρόνιο πρόβλημα και το καταπιέζεις και ψυχολογικά. Κρίμα είναι ενώ έχεις ένα υγειές όμορφο ζώο να το "χαλάσεις" άθελά σου.

Λοιπόν... να σου πω μερικές λύσεις: Έχεις ένα υπέροχο "ζωάκι" (τρόπος του λέγειςν, φαντάζομαι ζυγίζει όσο ένας άνθρωπος, χεχε), έξυπνο και με μπόλικη ενέργεια.
    Χρειάζεται ΜΕΓΑΛΗ βόλτα κάθε μέρα. Βόλτα= ΜΕ λουρί, ΈΞΩ από το κτήμα/οικόπεδο κλπ. για τουλάχιστον 45' τη μέρα. Ξέρει να περπατάει ήρεμα με λουρί? Ίσως στην αρχή από τη χαρά της να είναι λίγο ζωηρή, αλλά μετά ηρεμεί? Τραβάει? πώς είναι?

Εκπαίδευση όσο πιο συχνά μπορείς. Εκπαίδευση= από εσένα, με θετικό τρόπο, δλδ με αμοιβή (κάποια λιχουδίτσα, ένα κομματάκι τυράκι, παριζάκι κλπ εννοώ) όταν κάνει αυτό που της ζητάς. Θα αρχίσεις με απλά πράγματα όπως το "κάτσε" και θα φτάσεις μέχρι και να κάνει κωλοτούμπα :) (ναι,γίνεται, έχεις έξυπνο σκυλί) Όσο πιο συχνά μέσα στη βδομάδα, από κανά 10λεπτο, όχι πολύ, τόσο πιο πολύ θα δεθεί το σκυλί μαζί σου και θα σε υποακούει. Υπομονή θέλει.

Παιχνίδι όσο πιο συχνά μπορείς. Παιχνίδι= πράγματα που την ευχαριστούν, μπάλες του τένις, δίσκοι που πετάς και τους φένρει πίσω, μπάλα ποδοσφαίρου που πετάς και κυνηγάει, παιχνίδια που κρύβεις και τα βρίσκει, σκοινί που τρβάς και τραβάει, κολύμπι σε θάλασσα. 5' - 10' λεπτά τη μέρα, καλά είναι για αρχή.

Γράφω τα παραπάνω γιατί από την περιγραφή κατάλαβα για σκυλί που ζει μόνιμα σε οικόπεδο και απλώς ταΐζετε... Αν έχω λάθος, τότε πες μου πώς είναι η ζωή της και μπορούμε να σου προτείνουμε και τότε άλλα πράγματα. :)

Αυτά... (επίσης, σκέψου τη στείρωση, αν είναι μόνη της σε οικόπεδο, όλο και κάποιος σκύλος μπορεί να μπει και τελικώς να καταλήξεις αντί με ένα σκυλί με 1 + 9 κουτάβια πχ!)
  4. gikkat

gikkat New Member

Το ιδανικότερο θα ήταν να βρίσκεται μες στο σπίτι.
    Αν είναι να μένει έξω περιέφραξέ της ένα χώρο ώστε να μένει εκεί ελεύθερη. Και αυτό όμως ΑΠΑΙΤΕΙ μεγάλες βόλτες και ώρες εκτόνωσης ώστε να μη βαριέται κι εκεί μέσα.
    Σε κάθε περίπτωση ΜΗ ΔΕΝΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΕ ΠΝΙΧΤΗ! Είναι επικίνδυνο!
  5. m.g.

m.g. New Member

σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας λοιπον εχουμε κ λεμε.εδω μενω προσορινα κ σε 2 μηνες θα παω σπιτι μου οπου εχω μεγαλη αυλη κ θα ειναι ελευθερη.μεσα στο σπιτι το αποκλειω γιατι δεν προκοιτε να μεινει τιποτα ορθιο.περναω μαζι της τουλαζιστον 1 ωρα την μερα με μπανιο στην θαλασσα κ πολυ τρεξιμο αφου τρελενεται να της πετω το μπαλακι της.αλλα το σκασμενο δεν κουραζεται ποτε.....οταν την παω βολτα με λουρι θα πρεπει να την καβαλαω κ να πηγενουμε γιατι τραβαει παρα πολυ αλλα μετα ηρεμει κ παμε νορμαλ.ως τωρα εχει μαθει το κατσε κ προσπαθω να της μαθω το κατω.καλα παμε παντος.γενικα το σκυλι δεν ειναι παρατημενο γιατι τους συχενομαι αυτους που το κανουν αυτο.αν ηταν δεν θα επερνα καθολου σκυλο αν κ η αληθεια ειναι οτι δουλευω αρκετες ωρες την μερα (τουλαχιστον 12) κ δεν περναω μαζι της οσο θα ηθελα.αλλα 1 ωρα ειναι στανταρ.για στειρωση το σκεφτομαο αλλα οχι τωρα θα την αφησω να κανει 1 η 2 γεννες κ μετα στανταρ
  6. kyveli

kyveli New Member

Καλημέρα... :)

Προσπάθησε να την πηγαίνεις βόλτα αφού την κουράσεις λίγο. Έτσι θα επιτύχεις στη βόλτα να μην είναι τόσο ενθουσιώδης και να μείνουν τα χέρια στη θέση τους.
    Προφανώς έχεις ένα "μπεμπάκι" υψηλής ενέργειας και το να την κουράσεις είναι ολόκληρη επιχείρηση.
    >>Πρόταση: ... ΑΦΟΥ την κουράσεις με μπαλάκι μέσα στο οικόπεδο που μένεις τώρα, της βάζεις το λουρί για τη βόλτα και για να γίνει αυτό της ζητάς να κάθεται κάτω. Αν σηκώνεται μέχρι να της βάλεις το λουρί, ήρεμα ζητάς να κάθεται, κοινώς διορθώνεις. (ηρεμα πάντα)
    TIP: από ένα pet shop αγόρασε ειδικό σακίδιο για την πλάτη του σκύλου σου. Έχει "τσέπες", τσαντάκια από κάθε πλευρά και χωράει αντικείμενα. (είναι μεγάλο το σκυλί σου, οπότε θα είναι και μεγάλο το backpack της. Μέσα στο καθέ ένα βάλε από ένα μπουκαλάκι νερό, γεμάτο. (δλδ συνολικά ένα κιλό να κουβαλήσει). Αυτό θα την κάνει πιο προωσηλωμένη στη βόλτα και να νιώσει ότι έχει κάτι να διεκπεραιώσει. Στη διάρκεια της βόλτας, πήγαινε γρήγορα σχετικά, αλλά ΟΧΙ τρεχαλητό. Λέγε της συχνά "μπράβο". Στα σκυλιά αρέσει να ακούνε καλά πραγματάκια, όπως ακριβώς και σε ένα παιδί. Πιο πολλά "Μπράβο" μέσα σε μία μέρα παρά "μη". Σε ένα σακουλάκι, πάρε και μερικά μικρούτσικα κομματάκια λιχουδάκια και δίνε της τα όταν είναι καλό κορίτσι και δεν τραβάει μέσα στη βόλτα.

Συστηματοποίησε και το φαΐ της, αν αυτό δεν το έχεις ήδη κάνει, και να της ζητάς να κάθεται και μετά να έρχεται στο μπωλ της, να μην πέφτει πάνω του λες και θα τα δυαλύσει όλα... :lol:

Βάζε τη μέσα στο σπίτι αν θες, ΑΦΟΥ είναι ήδη κουρασμένη, αφού έχει πάει τη βόλτα της και ΜΟΝΟ όταν είναι ήρεμη. Αν είναι στη χαζοχαρούμενη φάση της "θα τα δυαλύσω όλα" δε θα της επιτρέπεις να μπει ούτε για 5'. Αν όσο το βάλεις μέσα (έστω και για 10') γίνει πολύ ενθουσιώδης (δλδ να τα πάρει όλα στο πέρασμά της) τότε βγάλτη έξω, να της δείξεις ότι αυτή η συμπεριφορά δεν επιτρέπεται. Μην της φωνάζεις, μην την τραβολογάς. Δεν υπάρχει λόγος. Εξάλλου το σκυλί σου είναι σε μία "άγουρη εφηβεία" και έχει μπόλικη ενέργεια.

Ίσως πού και πού μπορείς να την πάς και στο "πάρκο σκύλων" που υπάρχει στη Βούλα (και μαρούσι? δε θυμάμαι) να λαρομανήσει να της φεύγει λίγη ενέργεια, να κολυμπήσει και να κοινωνικοποιηθεί. Θα την πηγαίνεις σε τέτοια μέρη ΑΦΟΥ την έχεις κουράσει εσύ λίγο.

Τέλος: στείρωση. Γιατί θες να ζευγαρώσει? Σκοπεύεις να δώσεις, πουλήσεις τα κουτάβια κλπ? (είσαι σίγουρος ότι αυτοί που θα τα πάρουν θα είναι καλοί "γονείς" και ότι δε θα καταλήξουν αδέσποτα μετά το πρώτο καλοκαίρι, ή επειδή είναι πολύ ζωηρά και δεν τα θέλουν η δεν ξέρω και γω τι...) Σκέψου τα όλα αυτά. 2 γέννες σημαίνει ότι θα πρέπει να βρεις περίπου 12-15 καλές οικογένειες συνολικά...
    Επίσης, έχοντάς την τώρα λυτή, σε κήπο κλπ με ανοιχτή πρόσβαση, μπορεί άλλο σκυλί αδέσποτο να έρθει και μετά να γίνεις "παππούς" και να μην έχεις καταλάβει και από πού σου ήρθε! :ANAL:
  7. aristea

aristea Active Member

Να συμπληρώσω στο ζήτημα της στείρωσης που αναφέρει η Κυβέλη ότι:
    Η αναπαραγωγή ειναι υπόθεση, επαγγελματία εκτροφέα.
    Αυτό σημαίνει οτι τα ζώα είναι υγιεί.
    Εχουν ελεγχθεί για κληρονομικες ασθένειες οπως η δυσπλασία που παρατηρείται πολύ συχνά στα Ροτ.
    Επιπλέον φροντίζει για την σωστή κοινωνικοποίηση τους και δεν αναπαράγει ζώα με προβληματικές συμπεριφορές.
    Εσύ δεν είσαι επαγγελματίας αρα δεν υπάρχουν εγγυήσεις.

Βέβαια αυτά ειναι ψιλά γράμματα μερικες φορές και είναι πιθανόν να βρεις να δώσεις τα κουτάβια ή να τα πουλήσεις.
    Το θέμα είναι οι νέοι ιδιοκτήτες ή αγοραστές τι θα τα κάνουν οταν διαπυστώσουν ότι κάτι δεν πάει καλά, πράγμα πολύ πιθανό.

Εχουμε αναφέρει την αναγκαιότητα της στείρωσης χιλιαδες φορές, ρίξε μια ματιά στο φόρουμ και ίσως αλλαξεις γνώμη.
  8. m.g.

m.g. New Member

ευχαριστω κα παλι για της συμβουλες εκπαιδευσεις kyveli.θα προσπαθυσω να το κανω κ ευχομαι να παει καλα.οσο για την αναπαραγωγη οντος 2 αποκλειεται.αλλα μια συγουρα.εχω βρει να τα δωσω σε συγγενεις κ φιλους που ξερω τι ατομα ειναι κ αν αγαπουν τα ζωα αλλα θελω να κρατησω κ εγω ενα αρσενικο.το παρκο δεν το ξερω μπορεις να δωσεις πληροφ που ειναι τι εχει κ τι γινετε εκει;;;;

να κ μια φωτο οταν ηταν 6 μηνων
  9. zusje

zusje New Member

Γιατί θες σώνει και καλά να γεννήσει μια φορά;Θες το κουτάβι(που μπορείς άνετα να βρεις ένα να υιοθετήσεις) ή έχεις τη νοοτροπία του τύπου¨να νιώσει μια φορά τη χαρά να γίνει μάνα".Αν είναι ο δεύτερος λόγος σε πληροφορώ ότι το ζώο δε θα νιώσει καμμία λύπη/κενό αν δεν γεννήσει...Τα ζώα δεν είναι σαν τους ανθρώπους.Δε σκέφτονται και δε γεννιούνται με συγκεκριμένες ιδέες και ένστικτα...Τα ζώα δε γεννιούνται με το ένστικτό της μητρότητας το αποκτούν και αναπτύσσουν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.Μερικά μάλιστα δε το αναπτύσσουν ούτε τότε.Το ζωακι σου δε θα νιώσει απολύτως καμμία διαφορά αν δε γεννήσει.
    Αν ούτε αυτό δε μπορεί να σε πείσει ίσως να θες να σκεφτείς ότι η στείρωση επιδρά πολύ θετικά στην εμφάνιση του καρκίνου του μαστού,ένας από τους πιο συχνούς(25-50% των νεοπλασμάτων στο σκύλο είναι νεοπλάσματα του μαστου)και πιο επικίνδυνους(το 40-50% είναι κακοήθεις) καρκίνους στα σκυλιά.Όμως η επίδραση αυτή υπάρχει μόνο μέχρι μια συγκεκριμένη στιγμή.Ειδικότερα αν η στείρωση γίνει πριν από τον πρώτο οίστρο ο κίνδυνος να αναπτύξουν νεόπλασμα του μαστού είναι στο 0,5%...Μετά τον πρώτο οίστρο είναι στο 8%,μετά τον δεύτερο στο 20% και τέλος μετά την ηλίκία των 2,5 ετών η στείρωση παύει να έχει οποιαδήποτε θετική επίδραση πάνω στον κινδυνο εμφάνισης καρκίνου του μαστού...τροφή για σκέψη...

Share This Page