Άρρωστο σκιουράκι

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by RRENA, Sep 11, 2009.

1. RRENA

RRENA New Member

Γεια σας,
    εχω ένα σκιουράκι αρσενικό και πριν 2 μέρες μου έφερε ο πατέρας μου και μια σκιουρίνα. Με το που την βάλαμε στο κλουβί ο σκίουρος δεν την καλοείδε, μαλώσανε (πληγωθηκαν κιόλας) και πήρε και έβαλε όλα τα φυστικια στο στόμα του για να μην έχει να φάει η σκιουρίνα. Σήμερα (2 μέρες μετά) τα πράγματα είναι φαινομενικά ήρεμα, αυτή πηγαίνει κάθεται δίπλα του αλλά αυτός δεν της δίνει σημασία. Ο σκίουρος δε συνεχίζει να έχει περίεργη συμπεριφορά, έχει ακόμη πολλά φυστίκια στο στόμα τα οποία προσπάθησα να του τα βγάλω αλλά τίποτα, επίσης είναι υπερβολικά νωχελικός σε σημείο που δεν ανοιγει καν τα μάτια του όταν ανοίγω το κλουβί ή προσπαθούσε να πάει να πιεί νερό και σερνόταν μέχρι την ποτίστρα,δεν μπόρεσε.. KAI έπεσε!!! :confused::confused::confused::confused:
    Δεν ξέρω τι να κάνω, έχει αρρωστήσει ή στενοχωρηθηκε λόγω της σκιουρίνας και καλύτερα θα ήταν να την βγάλω;
  2. bunny 7

bunny 7 New Member

Γεια σου! Χωρίς να έχω γνώσεις για αυτό το ζωάκι, το μόνο που μου έρχεται ως αυτονόητο στο μυαλό είναι να τα χωρίσεις. Για να αντιδρά με τέτοιο τρόπο, είναι προφανές ότι δεν τη θέλει... Τώρα κάποια σημάδια περίεργα στην υγεία του, όπως η νωχελικότητα, ή που σέρνεται, ίσως να πρέπει να τα κοιτάξεις καλύτερα σε έναν κτηνίατρο, μήπως είναι τίποτα κακό και το προλάβεις. Επιφυλλάσσομαι πάντως, και δίνω τη σειρά μου στα πιο έμπειρα μέλη να σε συμβουλεύσουν..
  3. RRENA

RRENA New Member

τα χώρισα...αλλά...ΠΈΘΑΝΕ....... :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( το βρήκα στις 2 το πρωι νεκρό...στο καλό :'( :'( :'( .Δεν είχε καμια πληγή που το έψαξα μάλλον απο τα πολλα φυστίκια που έφαγε για να μην τα φάει η σκιουρίνα. Και η καημενη αυτή καθόταν και φαινοταν τόσο θλιμμένη :( :( .
  4. bunny 7

bunny 7 New Member

ήταν αναμενόμενο... πόσες μέρες τα είχες μαζί;
  5. RRENA

RRENA New Member

2 περίπου...
  6. bunny 7

bunny 7 New Member

τώρα ότι έγινε έγινε... μη στεναχωριέσαι... κοιτα να μελετήσεις καλά για αυτό το ζωάκι και τη συμπεριφορά του, μέχρι να ξεκινήσεις κάτι άλλο. Τώρα το θηλυκό προσπάθησε να το περιποιηθείς καλά, ή και να το δώσεις πίσω, ή για υιοθέτηση μέχρι να ενημερωθείς καλά για τα σκιουράκια και τον τρόπο ζωής τους...
  7. andynick

andynick New Member

Το θηλυκό να το πας σε κτηνίατρο που ξέρει από σκίουρους, γιατί αν έγινε μάχη θα έχει τραυματιστεί και αυτή ή μπορεί να είχε κάποια ασθένεια που να την κόλλησε στο αρσενικό...
  8. Nhrhis

Nhrhis New Member

To πιο πιθανο ειναι να πεθανε απο υπερβολικο αγχος. Ειχα επισης δυο σκιουρακια(τα παρατησε φιλος αλλιως δεν θα επαιρνα ειμαι αντι8ετη σε τετοιου ειδους κατοικιδια). Κι εκεινος δεν τα πηρε μαζι με αποτελεσμα να μεινει το ενα με ενα αυτακι απο τον καυγα της πρωτης συναντησης.
    Γενικα-επειδη το εχω ψαξει οσο μπορω φυσικα- τα σκιουρακια ειναι πολυ νευρικα και αγχωδη απο τη φυση τους. Πριν ενα μηνα σχεδον εχασα (μεγαλη πικρα) και το δευτερο μετα απο τρια χρονια. Ειχα φυγει μια εβδομαδα και το εδωσα σε εμπιστο προσωπο. Γυρισα, ηταν πολυ μαζεμενο, οταν πηγα να το καθαρισω πεθανε στα χερια μου. Ο κτηνιατρος που το ετρεξα μου ειπε οτι εφταιγε η αλλαγη στο περιβαλλον του, και γενικα τα σκιουρακια δεν ζουν για πολυ σε αιχμαλωσια. Αλλα το κακο ειναι πως επειδη ακριβως ειναι αγρια ζωα, ακομη κι αν ειναι αρρωστο ειναι πολυ δυσκολο ο κτηνιατρος να το περιθαλψει σωστα αφου και να βρει τι εχει δεν υπαρχουν φαρμακα καταλληλα για σκιουρακια στο εμποριο :/
    Εισαι σιγουρη οτι ειναι θηλυκο; Κι εκεινου ετσι του το πουλησαν το δευτερο κι επειτα απο 3 χρονια που το ειχα ανακαλυψα πως ειναι αρσενικο!
    Οπως και να εχει σιγουρα θελει: να μην μετακινεις το κλουβακι του απο το συνη8ισμενο σημειο που το εχεις, να μην το τρομαζεις με ηχους πχ χτυπημα στα καγκελα για να σου δωσει προσοχη, αν το εχεις μονο σε πριονιδι παρε κι ενα σπιτακι για χαμστερ, βαλε ενα κομματακι πετσετα και πριονιδι μεσα και αστο να φωλιασει εκει. Ποτε φυστικια κλπ αλατισμενα αλλα απο pet shop οπου εχει αναμεικτους σπορους, υπαρχουν και μπισκοτολιχουδιες με βιταμινες. Οταν καθαριζεις το κλουβακι να το βαζεις σε ενα κουτακι οσο πιο "μαλακα"γινετε και μετα να ξερεις ειναι λογικο να ειναι ακομη πιο μαζεμενο για την υπολοιπη μερα.
    Αααα και μην ακουσεις κανεναν απο pet shop που θα σου πει να παρεις κι αλλο για παρεα! Παλι τα ιδια θα εχεις, δεν εχει προβλημα να ζησει μονο του.
    Last edited: Oct 9, 2009
  9. mikaki

mikaki New Member

pedia voithia

plz xriazome tin voithia sas! prin apo 9 mines peripou mou eferan doro duo skiourakia. to ena apo tin proti mera fenotan arketa epithetiko to alo pali poli fovismeno. mesa se 3 meres apo tote pou mou ta eferan ixame to proto simvan. ksinpisa to proi ke vrika to ena (auto pou itan vofismeno) sxedon etimothanato apo xtipimata tou alou. to ixe petaksei ke apo tin folia tou opote pira tin apofasi na to vgalo apo to klouvi ke na to tilikso me mia petseta ke fusika na to frontiso oso mporo. enteli sothike (eutixos) ke apo tote fusika eine poli gliko ke egeniko to sigkekrimeno me emena ke ton antra mou... auto itan to proto pou mas sinevei. apo tote fusika tous exoume alaksei klouvi tous pirame ena poli megalitero tous pirame 3 diaforetikes folies gia na min exoume pali themata alla fusika apoti ida exthes ta themata sinexizonte. distixos epidi eimaste ke oi duo oli mera stin doulia den exoume tin politelia tou xronou na ta elenxoume an eine irema ke ola auta. exthes lipon to vradu akousa ena thorivo ke piga na ta elenkso... ke vrika ke pali to ena na eine autin tin dora upervolika diskinito ke to alo na min ton afinei na pgei kan nero. epomenos ta xorisa pleon klouvakia. pedia omos den dexete na faei.. nero pinei mono apo to xeri mou.. diskolevete na pgei monos. ti na kano ? an uparxei kapios tropos na to soso sas parakalo pite mou! ke episeis kathe fora pou pigena na sikotho gia na ton valo piso sto klouvi pisteve malon pos tha ton ksanavalo sto idio me to alo mazi ke den ithele kourniaze mesa sta xeria mou! ti kano? plz perimeno apantisi!
    Last edited: Sep 6, 2010
  10. Κώστος

Κώστος New Member

στον κτηνίατρο!
  11. mikaki

mikaki New Member

pedia to skiouraki mou sinilthe! :D exthes vradu pou girisa spiti itan akoma kapos taleporimeno apoti evlepa ke to edosa pali me to xeri nero. alla prin giriso spiti frontisa na agoraso ke merika freska karidia gia na to dorodokiso na faei :p giati den dexotan me tpt! me to pou ide omos ta karidia den mporese na antistathei! ke simera to proi to vrika na kanei voltes mesa sto klouvaki tou ke na krivei tis upolupes lixoudies tou :D!!!!!!
  12. Taz91

Taz91 New Member

Geia sas

Paidia emena to skiouraki mou pou den xero an einai thuliko h arseniko arxise na bgazei enan hxo san kelaidima pouliou!To kanei ana taxta xronika diastimata duo treis fores kai meta apo ligo pali!Pantos troei kanonika kai to ebgala ston ilio pou eixe kalo kairo shmera kai eixe anebh sto mpalkoni tou kai liazotane.Ekei den to ekane alla meta xonetai se mia kaltsa pou tou exo dosei kai thn exei kanei mpampakia kai exei ftiaxei folia kai kanei auton ton hxo!Paizei na einai kati kako?
  13. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

φιλε μου μαλλον ειναι αρσενικο και το κανει μαλλον επειδη θελει να ζευγαρωσει!
    και εγω ενα νεαρο σκιουρο!λογικα ειναι αγορι απο οτι ξερω!εμενα ειναι πολυ μικρος απο οτι βλεπω!!δηλαδη βλεπω την σκιουρινα του αδελφου και ειναι διπλασια!ο δικος εχει μια πολυ μικρη ουριτσα!
    παντως καταφερα και τον ημερευσα μονος!τον βγαζω εξω σχεδον καθε μεα και παιζουμε!κανει ακροβατικα με την κουρτινα και αλλα πολλα χαχαχαχα!
    οτι χρειασετεις γραψε μηνυμα!
  14. gikoni maria

gikoni maria New Member

σκιουρος ερωτησεις!!!!

Geia sas me lene maria ...tin proigoumeni bdomada mou ekanan dorw ena skiouraki ...........basika diabasa kapoia pragmata sto internet alla den me kaliptan ....to skiouraki mou nomizw pws exei pa8ei ligo melanxolia ti ennow me auto(koimate polu ,,,,den anebenei stin roda ,,,,genika den polu kinite ,,,mono otan tou pernw to spitaki kai to taizw....)den jerw ti mporw na kanw jerw oti sthn frontida einai polu dudkolo san zow...isws kapoies sumboules 8a me boi8ousan arketa ........:001_07:
  15. Irmakias

Irmakias New Member

Mαρια καλως ηρθες!Για να μπορεσουμε να σου απαντησουμε πρεπει να δημιουργησεις ενα δικο σου θεμα.
  16. Μει

Μει New Member

εμενα το δικο μου σκιουρακι πεθανε χτες το μεσημερι το βρηκα χτες το βραδυ σε περιεργη κατασταση δεν ηθελε να κοιμηθει μεσα στο σπιτακι του κ το κεφαλακι του οπως καθοταν επεφτε στο πλαι σημερα το πρωι ξυπνησα κ ηταν το ιδιο επινε λιγο νερο κ το μεσημερι αρχισε η δυσπνοια κ η ταχυκαρδια μεχρι που κατεληξε σε μια κλινικη ζωων στεναχωριεμαι απειρα ηταν 6.5 χρονων κ μου ειπαν μαλλον απο καρδια το καημενο μου ! υπεροχα ζωα αλλα ζουνε λιγο ημουν τυχερη που τον ειχα τοσα πολλα χρονια !! τον ταιζα φρουτα λαχανικα κ ξηρους καρπους τον εβγαζα απο το κλουβι αρκετες φορες τη βδομαδα και παιζαμε καταπληκτικος <3
  17. maraki_kapou

maraki_kapou New Member

Γεια σας έχω εδώ και μήνες ενα σκιουρακι..τις τελευταίες μέρες παρατήρησα οτι στον ποπο του έχει οριστεί αρκετά κα έχει μελανιασει.. Δεν δείχνει να τον ενοχλεί αλλά εγώ ανυσηχω κάπως;; γνωρίζει κανεις τίποτα;
  18. mariaz

mariaz Member

Δεν κατάλαβα τι γράφεις. Τι έχει; εξόγκωμα; Πάντως αν έχουν κάτι αλλάζει η συμπεριφορά τους.
    Κάθονται μαζεμένα, δεν τρώνε και δεν κινούνται πολύ.
  19. maraki_kapou

maraki_kapou New Member

Ναι εξογκωμα έχει.. Δεν έχει αλλάξει καθόλου η συμπεριφορα του παντως..
  20. mariaz

mariaz Member

Κανονικά πρέπει να πάρει ο γιατρός με βελόνα δείγμα για κυτταρολογική εξέταση, για να βεβαιωθείς περί τίνος πρόκειται. Παρακολούθησέ το να δεις πώς πάει. Αν το δεις υποτονικό, τότε θέλει γιατρό.

Share This Page