Σκαψιμο

Discussion in 'Απορίες' started by nikos_x, Mar 19, 2008.

1. nikos_x

nikos_x New Member

Καλημερα!!!
    παιδια θα ηθελα να ρωτηω,τα σκυλια σας σκαβουν το κηπο???
    2 φορες αφησα τη Χιονα εξω χωρις επιβλεψη και ανηξε 2 τρυπααααααρες στον κηπο.Το θεμα ειναι οτι γινεται χαλια γτ εχουμε κοκκινοχωμα και απο ασπρη γινεται καφετι!θα το σταματησει αυτο?πρεπει να τη μαλωσω αν τη ξαναδω να σκαβει?

Νικος
  2. e1drua

e1drua New Member

Δε ξερω πως πρεπει να το διαχειριστεις, αλλα τα δικα μου σκυλια δεν σκαβουν απλα... ανοιγουν λαγουμια! Και σκαβουν με απιστευτη ταχυτητα, δηλαδη μπορει απλα να γυρισεις το κεφαλι σου και να εχουν ανοιξει μια μεγααααλη τρυπα. Εχουμε και εμεις κοκκινοχωμα και καποτε ειχαμε και γκαζον.. :?
  3. ana

ana New Member

Καλημέρα, φαντάζομαι οτί μπορεί να μάθει αν ασχοληθείς μαζί της πάνω σε αυτόν τον τομέα...όπως μαθαίνουν κάποια στιγμή να μην καταστρέφουν το σπίτι :-D . Ισως όταν αρχίζει να σκάβει να της αποσπάς την προσοχή με κάποιο παιχνίδι...μπαλάκι ή κάτι τέτοιο. Εμείς πάντως για άμεσα αποτελέσματα κάτι γλάστρες που έχει ο φίλος μου στο σπίτι του τις έχουμε σκεπάσει με σύρμα ώστε να μην μπορεί να τις σκάβει ο Ράπερ :D :D
  4. MATOYLA

MATOYLA New Member

To δικό μου "σκάβει" στα πλακάκια :-D
    αλλά πιστεύω πως το κάνει για τα νύχια της :smt102 στο χώμα δεν το κάνει ποτέ
  5. nikos_x

nikos_x New Member

γλαστρες και εμεις τισ μαζεψαμε γτ ειχαμε κατι σαν διακοσμιτικα στο σαλονι και κουβαλουσε το χωμα στι κρεβατι μ! :lol:
    μπορει αν της αποσπασω την προσοχη οντως με ενα παιχνιδι μπας κ ξεχαστει... :?
    ο Ρεξ π ειχα δεν ειχε σκαψει ποτε για παραδειγμα...κουλο...ειναι διαφορετικοι χαρακτηρες να μ πεις! :-D
  6. noela

noela New Member

Προφανώς βαριέται και ψάχνει κάτι να ασχοληθεί και να εκτονωθεί. Δώσε της κανένα kong ή κόκκαλο να ασχολείται όταν είναι μόνη της και φρόντισε να την εκτονώνεις περισσότερο. Ο δικός μας κήπος είναι φουλ στης τρύπες. Με κάποιες φυλές δεν μπορείς να το αποφύγεις αλλά δεν το θεωρώ και τραγικό.
  7. Marianthy

Marianthy New Member

Ο δικός μου δεν έσκαβε έτσι γενικά. Είναι να μην σου τύχει. Τρύπες άνοιγε μόνο σε μεγάλες ζέστες και χωνόταν μέσα που το χώμα κάτω από την επιφάνεια ήταν πιο δροσερό. :D
  8. nikos_x

nikos_x New Member

παιδια σημερα καποιος ξεχασε τη πορτα του σαλονιου ανοιχτη...ε και μεσα ειχαμε μια γλαστρα!!!...εγω ειχα παει για καφεδακι και γυριζοντας η Χιονα εκανε υπερβολικη χαρα π με ειδε!λεω δεν μπορει...κατι παιζει...παω σαλονι...βρηκα χωμα πανω στο καναπε,σε ολα τα χαλια,φαγωμενο το λουλουδι...εννοειται πως δεν την μαλωσα...χαχααχ πλακα ειχε ομως!!!τωρα καμια γλαστρα!
    πρεπει να εκτονωνεται περισσοτερο οντως! :-D
  9. e1drua

e1drua New Member

Νικολα, προσωπικα ειδα μεγαλη διαφορα στη συμπεριφορα τους απο οταν αρχισα να χρησιμοποιω crate και παραλληλα τις αφηνα πολλεεεες ωρες στο κηπο να παιξουν και να τρεξουν! Πιο παλια τις πηγαινα απλα βολτα 2 φορες/ μερα και σ/κ που ειχα πιο πολυ χρονο πηγαιναμε σε κανα βουνο, αλλα ειδα πως τελικα αυτο δε τους εφτανε.. τωρα γυριζουν ψοφιες στο σπιτι μετα απο εντονοτατο παιχνιδι και καταστροφη του καποτε ομορφου κηπου μας και πανε κατευθειαν στο κενελ ή στους καναπεδες και κουρνιαζουν. Προτεινω λοιπον οσο μπορεις να την κουραζεις οσο δυνατον περισσοτερο. Ισως αν μπορουσατε να περιφραξετε την αυλη σας (νομιζω ειχες πει οτι ειχες) και να παιζατε εκει πολλες ωρες να ξεδινει ;)
  10. nikos_x

nikos_x New Member

ναι πρεπει να τη κουραζω περισοτερο απλα αυτη τη περιοδο εχω καθε μερα φροντιστηριο αλλα και σχολειο αρα δεν εχω ελευθερο χρονο...μονο τη βολτα και λιγο παιχνιδι.η αυλη μας περιφραγμενη ειναι αλλα επειδη σκαβει δεν τη αφηνω πολυ ωρα μονη της εξω...σε λιγο καιρο θα εχω απειρο χρονο να παιζουμε αλλα και να βολταρουμε.τωρα προσπαθω να τη ξεγελαω με παιχνιδια,κοκαλα...
  11. Mitsi

Mitsi New Member

Δες στο θετικά. Μέχρις στιγμής η Μήτσι 2 γλάστρες που έχουμε στο μπαλκόνι τις έχει κάνει ..... (οχι πάντα) όλο χώμα μαζεύω αλλα όταν λείπω οπότε πως να την μαλωσω όταν γυρνάω και τα βλέπω? Δεν το κάνει όταν είμαι στο σπίτι. Την προηγουμενη εβδομάδα επρεπε να φυτεύσουμε καμμια 15αρια δένδρα στο οικόπεδο και ήταν η χαρά της Μήτσι ξεκινάγαμε να κάνουμε τρύπα συνέχιζε και αυτη. Για να μην στα πολυλογώ της έλεγα σκάψε σταμάτα και μας βοήθησε αρκετά!!!! ( Μετά βέβαια ήταν μια ομορφια) Επρεπε να μεταφέρουμε ξυλα. αφου πήγαινε να μας τα πάρει και δεν της διναμε σημασία χωρις να της πω τίποτα άρχισε και αυτή να κάνει το ίδιο πράγμα!!! Την είδα διαφορετικά γιατι να την σταματήσω σε κάτι που όλα τα παιδάκια τους αρέσει να σκάβουν γιατι να μην το κάνει και να μου κάνει και δουλεια?? :p
  12. nikos_x

nikos_x New Member

χαχαχα η Μιτσι πρεπει να ειναι αφασια!!! :-D
    και γω τη δικια μ δεν τη προλαβαινω!μεχρι να μπω μεσα και να βγω εχει ανοιξει μια τρυπαρα θεορατη!!!και απο ασπρη γινεται και καφε! :lol:
    θα ξεκινησουμε εντατικα βολτες και παιχνιδι...δεν γινεται αλλιως! :)
  13. Mitsi

Mitsi New Member

Μετα πήρε και τράβηξε την μεγάλη την τσάντα με την άμμο οικοδομής (χύθηκε η άμμος ) και ξάπλωσε πάνω της!!!! Θα αρχισω να της κολλάω και ΙΚΑ σε λιγο.
  14. nikos_x

nikos_x New Member

Η Μιτση μπετατζης!χαχαχαχα
  15. noela

noela New Member

Xαχαχαχα, φοβερό παιδί η Μίτση!
    Εγώ πάντως τώρα που ανοιγεί ο καιρός θα φυτέψω γεράνια στις τρύπες. Είναι κατά μήκος του τοίχου, έτοιμες. :-D Τώρα το τι θα πάθουν τα γεράνια δε ξέρω. :oops:
  16. Mitsi

Mitsi New Member

Να τα βάλεις να στα φυτεύσουν!!! Να κάνουν και καμμια δουλεια!! Επρεπε να είχα μια κάμερα να την τραβήξω εκει που με ενοχλουσε που έσκαβε την έβαλα και έγινε και χρήσιμη!!
  17. Marianthy

Marianthy New Member

Τι μου θύμισε η Μίτση...

Κάποτε κουβαλούσαμε δέματα με ξυλαράκια και τα στιβάζαμε σε ένα άλλο σημείο στον κήπο. Ο Rudy ερχόταν από πίσω και μου τράβαγε ότι ξύλο κρεμόταν. Αποφάσισα λοιπόν να κάνω το ίδιο και να του δώσω να κουβαλήσει. Τα κατάφερνε μια χαρά!!!! Βέβαια μετά από αρκετό κουβάλημα, βαρέθηκε προφανώς είπε να κάνει κάτι διαφορετικό, και πάει στην στίβα και τα διέλυσε όλα... :lol:

Share This Page