Σκατζόχοιρος πυγμαίος..

Discussion in 'Άλλα είδη!' started by merlinios, Dec 15, 2008.

1. merlinios

merlinios New Member

Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για το forum σας το οποίο το βρήκα τυχαία ψάχνοντας κάτι στο google. Ψάχνω για αγορά σκαντζόχοιρου και συγκεκριμένα για ένα είδος που το λένε πυγμαίο. Δεν είναι από αυτούς που είναι άγριοι στην φύση άλλα είναι είδος για σπίτι. Ξέρετε αν μπορώ να βρω κάπου στην Ελλάδα? Κάποιο pet shop.Στο εξωτερικό πωλούνται κανονικά απ ότι βλέπω. Που μπορώ να ρωτήσω? Ευχαριστώ
  2. Axel

Axel New Member

Εγώ έχω ένα ζευγάρι σκατζοχοιράκια αλλά τα πήρα από Αγγλία. Δεν νομίζω να πουλάνε πουθενά στην Ελλάδα σκατζοχοιράκια, για όσους ενδιαφέρονται...
  3. yan

yan New Member

το ειδος που γινεται εκτροφη στο εξωτερικο african pygmy hedgehog ειναι υβριδιο του αφρικανικου και του σκατζοχοιρου της αλγεριας.δεν μεγαλωνει πολυ και σε αλλες χωρες το εχουν σαν κατοικιδιο.

με ενδιαφερει και εμενα να αποκτησω ενα!

αυτα τα χαριτωμενα ζωακια,ειναι θηλαστικα,νυχτοβια και παμφαγα.

στην αιχμαλωσια,θα πρεπει να προσεξουμε την θερμοκρασια,να μην πεφτει κατω απο 22-20 βαθμους.γιατι τοτε πεφτουν σε χειμερια ναρκη και τα οικοσιτα πεθαινουν.σταθερη θερμοκρασια,μια πολυ καλη γατοτροφη με χαμηλα λιπαρα και υψηλη πρωτεινη, mealworms φρουτα και λαχανικα,ενα ευρυχωρο κλουβι με ροδα για να γυμναζονται και ειμαστε ενταξει!

ειναι φανταστικα παντως και εδω στην Ελλαδα σχεδον αγνωστα!

και ενα σχετικο βιντεο..

http://www.youtube.com/watch?v=dWg-7xysy3I

φιλε Axel,θα ηθελα περισσοτερες πληροφοριες αν γινεται,μιας που τα εχεις ζησει απο κοντα.ειναι ζευγαρι τα δικα σου?
    Last edited: Dec 4, 2011
  4. Axel

Axel New Member

Είχα βρει ένα φοβερό site ξένο προφανώς που έλεγε τα πάντα για τους σκαντζόχοιρους και εγώ από κει τα έμαθα όλα. Όταν το βρω θα το ποστάρω εδώ! Μιλάμε με πμ καλύτερα φίλε yan
  5. yan

yan New Member

ευχαριστω για την απαντηση!προς το παρων δυστηχως δεν μπορω να στειλω πμ γιατι δεν εχω πολλα ποστς ακομα...

εχω βρει και εγω παρα πολλα,μου εχουν βγει τα ματια στο διαβασμα!

πρεπει παντως να επικοινωνησουμε,ακομα και να τα εβλεπα απο κοντα καποια στιγμη,δεν θα ειχα προβλημα,αν ειναι βεβαια δυνατον κατι τετοιο...

θελω εγω και ενας φιλος να γορασουμε,μαλλον αρσενικο και θυληκο...
  6. Axel

Axel New Member

Σου έστειλα πμ μόλις για δες μπορείς να το ανοίξεις?
  7. yan

yan New Member

ναι το ειδα,απλα να απαντησω δεν μπορω δυστηχως!αν θελεις στηλε το κιν. να τα πουμε μεσω τηλ καποια στιγμη!
  8. gbakis

gbakis New Member

παιδιά ενδιαφέρομαι και εγώ να πάρω ξέρει κανείς απο που? Yan βρηκες?
  9. yan

yan New Member

δεν εχω βρει κατι και εχω παρατησει τις προσπαθειες!
  10. gbakis

gbakis New Member

Αν ψάχνετε να αγοράσετε ή να μάθετε οτιδήποτε αφορά τους κατοικίδιους σκατζόχοιρους μπείτε εδώ www.hedgehog.gr
  11. vasox06

vasox06 New Member

Ίσως φτανω λίγο καθυστερημένα αλλά εγώ την δική μου την πήρα από σπίτι. Υπάρχουν πολλές αγγελίες στο ipet.gr. Φρόντισε ο εκτροφέας να αξίζει γιατί ένας Σκατζόχοιρος που έχει περάσει άσχημα δύσκολα ανοίγεται σε ανθρώπους (κυριολεκτικά και μη :-Ρ)
    Και ότι και αν γίνει ΜΗΝ αγορασεις από pet shop. Δεν έχουν ιδέα για την σωστή φροντίδα του ζώου και τα κακοποιούν.

Share This Page