Σκατζοχοιρακια Υποφερουν!

Discussion in 'Σχετικά με τα Pet Shops που εμπορεύονται ζώα' started by vasox06, Jan 20, 2016.

1. vasox06

vasox06 New Member

Σε pet shop κοντα στο Αιγαλεω ειδα στην βιτρινα να εχουν 2 σκατζοχοιρακια μεσα σε ενα ΕΝΥΔΡΕΙΟ με μπουκαλι με ΠΙΠΙΛΑ απο το οποιο το ενα πασχιζε να πιει νερο!

Εχω περασει 2-3 φορες και τα σκατζοχοιρακια ειναι στριμωγμενα 2 μαζι σε πλεον ακαταλληλο περιβαλλον για αυτα!

Ο σκατζοχοιρος ειναι πολυ ιδιαιτερο κατοικιδιο, θελει χωρο για να κινειται και να ασκειται και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καποιου ειδους 'κρυψωνα' μεσα στο κλουβι του για να νοιωθει ασφαλεια και να κρυβεται απο το φως κατα την διαρκεια της ημερας. Τα ενυδρεια ειναι ο πλεον ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ τυπος κλουβιου αφου δεν προσφερουν θερμομονωση η επαρκη αερισμο στα χαμηλα επιπεδα (εκει που κινειται δηλαδη το σκατζοχοιρακι). Και τελος λιγοι σκατζοχοιροι ξερουν να χειριζονται τις πιπιλες, εχω διαβασει απειρα πραγματα για το πως η κακη της χρηση μπορει να καταστρεψει τα δοντια του σκατζοχοιρου και πρεπει παντα να εχει και ενα μπωλ νερου στο κλουβακι του. Περα απο αυτο οι σκατζοχοιροι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να μενουν μαζι 2 στο ιδιο κλουβι (που δεν εχει ουτε για εναν χωρο)

Για να προλαβω καποιους, ο σκατζοχοιρος δεν ειναι αγριο ζωο προκειται για African Pygmy οι οποιοι εχουν εκτραφει απο ανθρωπους και δεν υπαρχουν στην φυση. Χρειαζονται ιδιαιτερη φροντιδα και σιγουρα πολλη αφοσιωση αφου εαν δεν νοιωθουν ανετα με τον ιδιοκτητη τους σηκωνουν τα αγκαθια τους και θωρακιζονται. Οι σκατζοχοιροι αυτοι ΠΟΤΕ δεν προκειται να ειναι ευτυχισμενοι και να νοιωσουν ανετα κοντα σε ανθρωπους αφου εχουν ηδη υποφερει τοσο! Το πιο πιθανο ειναι πως θα καταληξουν στα χερια καποιου παιδιου που θα αναρωτιεται συνεχεια 'γιατι ο σκατζοχοιρος μου δεν κανει τουμπες??' και θα καταληξει αν παρατησει/πεταξει το καημενο το ζωακι. Φυλακισμενοι σε τοσο μικρο χωρο και συνεχως εκτεθειμενοι στο ΚΡΥΟ και στην φασαρια, στο φως του ηλιου και τα χερια των περαστικων! ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ!

Θα ηθελα να κανω καταγγελια αλλα προφανως η ζωη ενος σκατζοχοιρου αξιζει πολυ λιγοτερο απο αυτη ενος σκυλου (οπως μαθαμε στο Ελλαδισταν) και κανεις δεν φαινεται να με παιρνει στα σοβαρα.
    ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΖΩΑ ΑΠΟ PET SHOP!
    marich likes this.

Share This Page