σκιουρακι και αποριες!!

Discussion in 'Σκιουράκια' started by skouk, Jan 22, 2012.

1. skouk

skouk Member

εχω ποσταρει και σε αλλο το σημειο του φορουμ αλλα δεν εχω λαβει απαντηση εδω και αρκετο καιρο.εχω ενα chipmunk...αυτην την περιοδο συνηθως κοιμαται.οταν ξυπναει ομως ανα διαστηματα μοιαζει να τα χει λιγο χαμενα,κολλαει στα καγκελα του κλουβιου του και οσμιζεται τον γυρω γυρω χωρο βαζοντας του μουσουδα του αναμεσα στα καγκελα!αυτο γτ το κανει?εχω κανει ερευνα για το συγκεκριμενο ζωακι και το εψαξα πολυ πριν το παρω ομως δεν γραφει πουθενα λεπτομερειες.επισης,ενω ειχε την ειδικη για τα δοντια του πετρουλα,την οποια και εχει ρημαξει,πολλες φορες παει και δαγκωνει τα καγκελα.γιατι?επισης,οταν βαζω χαρτι μεσα στο κλουβι ή εφημεριδα μερικα κομματια τα στρωνει κατω ωστε να ειναι εντελως επιπεδα και μετα καθεται πανω τους και σαν τα γρατζουναει συνεχως και με πολυ γρηγορες κινησεις με τα νυχια του.τα οποια ειναι αρκετα μεγαλα...προσπαθει να τα λιμαρει ή κατι τετοιο ή δεν υπαρχει θεμα με τα νυχια και εινια φυσιολογικως τοσο μεγαλα?και τελος.τελικα τι ειναι καλυτερο για το κλουβι,ροκανιδι,βαμβακι,χαρτι(εφημεριδα,οπως σε πολλα πετ σοπ)ή ενα αλλο βαμβακοειδες υλικο που πωλειται στα πετ σοπ οπως το ροκανιδι?
    ευχαριστω.....
  2. skouk

skouk Member

νεα απορια!!σημερα εβαλα το χερι μου στο κλουβι με μερικους ηλιοσπορους(ειναι σε κατασταση ημιναρκης,μπορει να κοιμαται 3 μερες και ξαφνικα να σηκωθει για μερικες ωρες και μετα παλι υπνο)ανεβηκε στο χερι μου,χαλαρα καθοταν εκει σαν να μην τρεχει καστανο και ετρωγε....και αυτο εγινε αρκετες φορες σημερα,καθοταν και τον χαιδευα και την τροφη απο ενα σημειο και μετα αρχισε να την κρυβει σε διαφορα σημεια στο κλουβι του.το βραδυ ομως,εβαλα παλι το χερι μου μεσα με ενα φυστικι και αντι να παει στο φυστικι οσμιζοταν τα δαχτυλα μου,τα "δοκιμαζε" και τελικα με ψιλοδαγκωσε αλλα πολυ απαλα και οταν σταματησε πηρε το φυστικι και εφυγε.ειχα φαει πατατακια και το χερι μου μυριζε.φταιει αυτο?μετα απο ωρα,εχοντας πλεον πλυνει τα χερια μου ξαναδοκιμασα,και δεν υπηρχε θεμα...την πρωτη φορα τουλαχιστον.τη δευτερη φορα ομως αφου πηρε σχεδον ολους τους ηλιοσπορους αρχισε να μυριζει το χερι μου και τελικα με δαγκωσε με δυναμη αυτη τη φορα και ματωσε το χερι μου και επρεπε να τον κουνησω λιγο για ν'απαγγιστρωθει....φταιει το οτι τα δοντια του μεγαλωνουν?αλλα εχει ειδικη πετρουλα γι'αυτο...τι λετε?αλλιως φταιει η μυρωδια??γτ παντα οσμιζεται το χερι μου και για καποιο λογο παντα αρπαζει τα ακροδαχτυλα....αλλα δεν κανει ποτε ο,τι σημερα....και τελος,υπαρχει περιπτωση να μεταδιδει καποια ασθενεια αν με δαγκωσει?διαβασα οτι μπορουν να μεταδωσουν μονο λυσσα και αυτο μονο σε περιπτωση που τους την εχει προηγουμενως μεταδωσει νυχτεριδα....γνωριζει κανεις?απαντηση οσο πιο συντομα γινεται!!!!!!!!!......ευχαριστω!
  3. andynick

andynick New Member

Δεν μεταδίσουν καμία ασθένεια τα σκιουράκια από το δάγκωμα (αν το έψαχνες λίγο θα το ήξερες) απλά θα πρέπει να προσέξεις όπως σε όλες τις πληγές να μην μολυνθεί. Αν σε δαγκώσει πάρα πολύ βαθιά μπορεί να χρειαστούν και ράμματα, γι' αυτό θέλει πολλή προσοχή. Αυτό που πρέπει να γίνεται (το ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο επειδή πονάει πάρα πολύ) είναι να μην φωνάζεις πολύ δυνατά όταν σε δαγκώνει, γιατί το σκιουράκι παίρνει τα εξής μνμ: 1) σε φοβάται πάρα πολύ λόγω της δυνατής φωνής (θεωρεί ότι είσαι μεγάλος και τρομακτικός) 2) κάθε φορά που θα είναι νευριασμένο ή φοβισμένο θα δαγκώνει. Τα δόντια του σκίουρου είναι μεγάλα, με την πέτρα δεν μικραίνουν αλλά ακονίζοντα για να μην τους δημιουργούν πρόβλημα. Το σκιουράκι θέλει την ησυχία του, το χώρο του, ακόμη και όταν ζει με τη φυλή του. Θεωρώ φυσιολογικό που σε δάγκωσε γιατί μπαίνεις στο χώρο του. Θα πρέπει να καταλάβεις πότε αυτό σου επιτρέπει να βάζεις το χέρι σου στο κλουβί, ή το πρωί ή το βράδυ. Στη δικιά μου πχ της αρέσει να τη χαιδεύω το βράδυ μόνο και τι πρωι με δαγκώνει. Σε μυρίζει για να μαθει τη μυρωδιά σου. Να μην το πιέζεις γιατί είναι ευαίσθητα ζωάκια.
  4. skouk

skouk Member

οκ...κομπλε ολα αυτα...ομως φιλε,οταν πλησιαζω το χερι μου στο κλουβι τρεχει κατα πανω μου και το ακολουθει.ειναι ικανο να κρεμαστει στο ταβανι του κλουβιου για να το πιασει.και αν το αφησω προσπαθει να περασει τη μουσουδα του απο τα καγκελα,για να με γλειψει/δαγκωσει....μαλλον δαγκωσει...αυτο γιατι γινεται?και διαβασα φιλε για τις ασθενειες και μεταδιδουν μονο λυσα αν τους εχει μεταδωθει πρωτα απο νυχτεριδα,απλως δεν υπαρχει λογος να μην το εξακριβωσω και εδω....και εχω γραψει και πιο πανω κατι αλλα δεν μου απαντησες.οι αποψεις διιστανται ως προς το τι πρεπει να βαζω μεσα στο κλουβι(ροκανιδι/χαρτι/βαμβακι),τι ειναι καλυτερο?τωρα δεν κοιμαται καν μεσα στο σπιτακι του.ξεσκιζει το βαμβακι και πολλες φορες τυλιγεται με αυτο,αλλα καποιες αλλες το διασκορπιζει δεξια και αριστερα.επισης πολλες φορες ξινει με τα νυχια του ενα κομματι απο χαρτονι που εχω βαλει κατω απο την τροφη και το νερο του για να τον διευκολυνω...προς τι αυτο?και τελος,σε καποιες φασεις τρεμει στον υπνο του.ειναι επειδη κρυωνει?βρισκεται σε εσωτερικο χωρο και δεν εχει τοσο κρυο.συνηθως μετα το τρεμουλο ξυπναει...καμια ιδεα?
    και ευχαριστω και για την απαντηση σου!!!
  5. andynick

andynick New Member

Δαγκώνει για άμυνα (το εξήγησα παραπάνω, έγραψα και τι πρέπει να κάνει κάποιος, πρέπει όμως να σου πω ότι υπάρχουν σκιουράκια που δεν εξημερώνονται ποτέ και δαγκώνουν ακόμη και οταν σε έχουν συνηθίσει), τρέμει γιατί ακόμα σε φοβάται (όταν κοιμάται διαισθάνεται ότι το κοιτάς γι' αυτό τρέμει, με τον καιρό θα σταματήσει). Ως προς το υπόστρωμμα, για το βαμβάκι πρώτη φορά ακούω, για το χαρτί και το ροκανίδι υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και για τα δυο. Αναγκαστηκά αν έχει αλλεργία στο ροκανίδι (=φτερνίζεται συνεχώς) επιλέγεις χαρτί. Μερικοί χρησιμοποιούν πεπιεσμένους κόκκους. Ανάλογα τι βολεύει το ζωάκι σου...
  6. skouk

skouk Member

παντως μου κανει εντυπωση η εξηγηση του οτι τρεμει γτ φοβαται...γιατι οταν με βλεπει δεν τρεχει ουτε κρυβεται.....καθεται απλως και συνεχιζει να κανει οτι εκανε(οταν ειναι ξυπνιο)....και το περιεργο με το τρεμουλο ειναι οτι το παρατηρω αργοτερα,δεν αρχιζει να τρεμει ενω το κοιταω.:/
    και οταν πλησιαζω χερι στο κλουβι δεν τρεχει πανικοβλητο,αλλα πλησιαζει αργα στην αρχη μεχρι που τρεχει και προσπαθει να με πιασει και με οσμιζεται ή προσπαθει να δαγκωσει.....οπως και να χει σ'ευχαριστω!!!

Share This Page