[Σκύλος] Eμετός - Ζουζουνάκι

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by Jelipop, Jan 26, 2009.

1. kyveli

kyveli New Member

Ti εννοείς ότι τις πετάς τα κόκκαλα όταν αρχίσουν να.. χαλάνε?? Αναφέρεσαι στα κόκκαλα από πετ σοπ. Αυτά λοιπόν που είναι από δέρμα και σχηματικά φαίνονται σαν ένα κόκκαλο(είτε με κόμπους είτε όχι), όταν αρχίσει να τα σαλιώνει, ασπρίζουν, γίνονται πιο μαλακά και τότε είναι ακριβώς που αρχίζουν να καθαρίζουν τα δοντάκια, καθότι τρίβονται πάνω σε αυτά. Σιγά σιγά λοιπόν το μασουλάνε, αφού το σαλιώνουν και γίνεται σαν τσίχλα... Μην της το πετάς, άστην να ασχοληθεί και να φάει όσο και ό,τι μπορεί.

Τα άλλα από τον χασάπη δε μπορούν να μείνουν πάνω απο΄1-2 μέρες τώρα το χειμώνα γιατί είναι κόκκαλο ζωικό και θα χαλάσει. Πάρε της κόκκαλο μεγάλο, τόσο ώστε να μπορεί να μπει κατά πλάτος στο στόμα της, αλλά όχι τόσο μικρό ώστε να μπορεί να το βάλει όλο μέσα και πνιγεί. Και πάλι σου ξαναλέω, μην την αφήσει ούτε λεπτό χωρίς επίβλεψη. Όταν δεν το παίζει, το παίρνεις και το πετάς, ή το αποθηκεύεις κάπου σε μία σακούλα σε ασφαλές μέρος.

Στο πετ σοπ θα σου δώσουν οδηγίε για το πώς χρησιμοποιείς σκυλοοδοντόβουρτσα και σκυλοοδοντόπαστα. Είανι βρώσιμη και ουσιαστικά δεν το ξεπλένεις. Κάνεις απαλά τα δοντάκια βούρτσισμα και αυτό είναι.

Σαμπουάν δεν έχω να σου προτείνω. Εμείς χρησιμοποιούμε για τον Κόφι ένα παιδικό που δεν κάνει δάκρυα και όταν έχει τα δερματικά του, hibitane, τοπικά. Μη βάλεις σαμπουάν στα μάτια ή μέσα στα αυτιά. Και όχι νερό μέσα στο αυτί. Αυτά... Υπάρχουν τόπικ για το πώς πλένουμε ένα σκύλο, κοίταξέ τα...

Καλή επιτυχία.
  2. Jelipop

Jelipop New Member

Axx πολύτιμες βοήθειες !!!

Ναι, σε αυτά ανφέρομαι !! :D Εχθές της αγόρασα αλλα !! Νόμιζα πως κυνδινεύει όταν γίνονται έτσι όπως περιέγραψες !! :oops: (νέα μαμά βλέπεις)

Ωραίαα ωραίααα ωραίαα !!! :D

Κοιτώ το στόμα της συχνά , κ ομολογώ δν έχω δεί κάτι παράξενο ώς τώρα !!! Τι αλλο μπορεί να ειναι ??!! :oops: :?

Επίσης χθές το βράδυ στον ύπνο της έκανε κάτι ήχους (σαν να κλαίει κάπως) κ έπαθα σοκ .. Λέτε να έβλεπε κανένα όνειρο ?!! Πάντως μετά πήγα κ την ξύπνησα να δώ αν ειναι όλα οκ γιατι τρόμαξα λιγουλάκι !!! :D
    Επίσης χθές ανακάλυψε τι ειναι το νερό κ πάει κ πίνει κ δν ξέρω πώς το κάνει πραγματικά (ειναι σν να το χει στο στόμα της κ το φτύνει) κ γεμίζει όλο το τόπο νερά ..!!! :evil:
  3. kyveli

kyveli New Member

χθες ανακάλυψε το.. νερό???
    Γιατί μέχρι τώρα τι έπινε?
    Βάλέ καταρχάς ένα αρκετά βαρύ μπωλ νερού, μπορείς να βάλεις είτε ένα πήλινο (πχ. από γιαούρτι), είτε μεταλλικό, ώστε να μην το μετακινεί όταν πίνει νερό. Επίσης, πάρε και μία "κουρελού" και στρώσε την κάτω από το μπωλ φαγητού και νερού. Ιδανικά είναι και τα "σουπλά", ανθρώπινα, που μετά με ένα βεέξ το καθαρίζεις.

Άλλος λόγος για να μυρίζει ένα ζώο, τόσο η ανάσα του όσο και το ίδιο είναι η διατροφή του. Μπορεί η τροφή που του παίρνεις να μην του ταιριάζει. Προσπάθησε να αλλάξεις τη διατροφή και δίνε του και κανά μαγειρευτό, ή κάποιο μικρό γεύμα με λαχανικά. (διάβασε για BARF, θα βρεις και εδώ κάποια πράγματα, και στο διαδίκτυο πολλά)

Και τέλος... μην το ξυπνάς το καημένο όταν ονειρεύεται! Όπως και οι άνθρωποι έτσι και τα ζώα βλέπουν όνειρα, βρίσκεται σε βαθυά φάση ύπνου με έντονη εγκεφαλική λειτουργία. Θα δεις ίσως και τα βλέφαρα να κουνιούνται, βγάζουν φωνούλες, μερικές φορές και μικρά γρυλίσματα ή γαβγίσματα, μέχρι που κουνάνε και την ουρά... Μην το ενοχλείς γενικότερα όταν κοιμάται. :) Αν έχεις παιδάκια επίσης εξήγησέ τους να μην το "σκαλίζουν" όταν το κουτάβι είναι στο κρεβάτι του. Δικαιούται το ζώο και πρέπει να έχει ένα μέρος στο σπίτι που νιώθει ασφάλεια και ότι εκεί είναι ήσυχο.
  4. Jelipop

Jelipop New Member

Πάει πίνει νερό κ με τα "μούσια" της γεμίζει όλο το σπίτι ! Το έχει βρεί παιχνίδι ...!!

Τώρα ειναι όλα καλά με την Κύριο Ψύλο !! Είμαστε μια χαρά ! Κάναμε κ το εμβολιάκι μας την Δευτέρα όλα καλά ! Μας έδωσε κ ο γιατρός μας μια κρεμούλα για τα σκουλικάκια (σε περίπτωση που έχουμε) !! Όλα τέλειαααααα !!!!! :-D :-D :-D :-D

ΥΓ.Σόρυ που άργησα να απαντήσω απλά δν προλάβαινα !!! Ελπίζω να είστε όλοι καλά !! :) :)
  5. servetas

servetas New Member

μπραβο το περασατε και αυτο!
    δεν πειραζει καλε που δεν απαντησες γρηγορα
  6. Jelipop

Jelipop New Member

Το περάσαμεεεεεε !! Γιούυυπιιιιιι !!!! :-D :-D :-D
  7. stillSmokin

stillSmokin New Member

puppies

Καλησπέρα. Με λένε Άγγελο και πρόσφατα πήρα ενα κουταβάκι 2μισι μηνών.
    Είναι ημίαιμο τεριέ.
    Θέλω να μου πείτε αν είναι καλό για την υγεία του να του δίνω κροκέτες και κόκκαλο κόμπο!!!
    κ γενικότερα τι χρειάζεται ο μικρός μου για να μεγαλώσει σωστά..
    Αναμένω απάντηση σας....

Share This Page