Σκύλος, στην τρίτη ηλικία...

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by Morgan_A, Mar 7, 2007.

1. Morgan_A

Morgan_A New Member

.

Όπως όλοι πλέον γνωρίζεται, έχω εκτός από τον μικρό μου..., που είναι και στη φωτογραφία παραπλεύρως..., ένα ακόμα σκυλάκι...

Αυτός είναι ο γεράκος μου..., γνωστός και σαν ισοβίτης... πλέον, αφού έκλεισε αισίως τα 16 του χρόνια. :D

Αντίθετα με τον μικρό..., αυτός είναι μικρόσωμος...
    Για την ακρίβεια είναι ένα πεκινουά.

Αν και έχει, τώρα πια, κάποια καρδιακή ανεπάρκεια και έχει περάσει και 4 εγκεφαλικά τον τελευταίο χρόνο
    και σαν αποτέλεσμα αντιμετωπίζει δυσκολία στο περπάτημα... και βέβαια, παίρνει καθημερινά και φαρμακευτική αγωγή,
    θα έλεγα ότι κατά τα άλλα, είναι αρκετά καλά...

Έχει πολύ όρεξη... για φαγητό και γενικά έχει διάθεση, για ότι θέλει εκείνος...

Το παράξενο όμως είναι, ότι έχει γίνει πολύ εριστικός..., πολύ γκρινιάρης... και ιδιότροπος...,
    όπως οι γέροι άνθρωποι... θα έλεγα. :D

Το αποτέλεσμα είναι, να τα βάζει συνέχεια με τον μικρό... και γενικώτερα, να μην έχει καθόλου υπομονή..., όταν θέλει κάτι... :cry:

Δεν μπορείτε να φανταστείτε, πως απαιτεί... αυτό που θέλει, με πρωτοφανή για αυτόν συμπεριφορά... :roll:

Διαβάζω, ότι και άλλοι έχετε σκυλάκια σε κάποια αντίστοιχη ηλικία...

Έχουν αλλάξει και τα δικά σας χαρακτήρα...???

Έχουν παρουσιάσει και τα δικά σας παραξενιές... παρόμοιες ??? :?

Μερικές φορές, σα να κλαίει... κατά κάποιο τρόπο, σα να παραπονιέται..., αδικαιολόγητα... για ώρες και δεν σταματά με τίποτα...

Είναι φυσιολογικό αυτό...???

Στις επισκέψεις στον κτηνίατρο και στις γενικές εξετάσεις, που του κάνω κάθε 6 μήνες και του έκανα και πρόσφατα,
    δεν φάνηκε τίποτα άλλο, ώστε να δικαιολογεί αυτή την συμπεριφορά... :cry:

Έχετε εσείς, ανάλογη εμπειρία...???

.
  2. mariampert

mariampert New Member

Lilith, και η δικιά μου η γριούλα έχει γίνει λίγο δύστροπη, όμως νομίζω πως είναι λογικό. Όπως κι εσύ αναφέρεις άλλωστε, το ίδιο δεν γίνεται και με τους ανθρώπους της τρίτης ηλικίας;
    Η δικιά μου, έχει γίνει φοβερά αντικοινωνική, δεν αντέχει πλέον τα μικρά παιδιά (ενώ παλιότερα ήταν πολύ ανεκτική στα παιχνίδια τους), και δεν ασχολείται καθόλου πια με τα υπόλοιπα ζώα μου. Συμπεριφέρεται, σαν να μην υπάρχουν! Να φανταστείς, ούτε χάδια δεν θέλει πια!!!
  3. athina

athina New Member

Και η δικιά μου, είναι τώρα δεκατριών, μένει πολλές ώρες ξαπλωμένη, συχνα δεν μας δίνει σημασία ακόμα κι όταν την φωνάζουμε...Παρατήρησα και γω ότι πολλές φορές αποφεύγει τα χάδια μας (και μου κακοφάνηκε). Άλλες φορές πάλι, ζωντανεύει, κάνει χαριτωμενιές, παλεύει με τον μικρό, μας πειράζει, αλλά γενικά δεν είναι πια το πολύ ζωηρό και χαρούμενο σκυλί που ήταν παρόλο που δεν έχει προβλήματα υγείας.
  4. Alexis

Alexis New Member

Lilith se afti tin ilikia o filos sou se xriazete pio poli apo pia dipote alli , prepi na ton prosexeis kai na to katalaveneis perisotero apo kathe alli fora , tora giato klama eisos kai na ponaei..
  5. gikkat

gikkat New Member

emena eklege sta 20 tou apo pono... san arthritika alla oso pigene parakseneve, otan ton akoubouse kapoios apotoma eklege... eixe anaptiksei aftou tou eidous tin amyna...
  6. aggeliki

aggeliki New Member

πω,πω ειναι πολυ στεναχωρα ολα αυτα,δεν θελω να τα σκεφτομαι. :cry:
  7. gikkat

gikkat New Member

kai anapofefkta omos... :cry:
  8. aggeliki

aggeliki New Member

το ξερω,και επειδη εχω πολλα ΜΑ ΠΟΛΛΑ ζωακια και τα 3 ειναι σε μεγαλη ηλικια,φοβαμαι.
  9. gikkat

gikkat New Member

tha akoustei pezo... alla dystyxos that's life...
    ki ego otan pethane o Rouby (20 eton) arniomoun na to pistepso... den borousa na synithiso tin apousia, vlepete ton eixa apo ta 6 mou, megalosame mazi...
    otan pleon to syniditopoiisa, katalava oti den boro na ziso xoris skylo ki etsi itrhe i Ramonoula... kai oxi mono den ton ksexasa alla i ebeiria mou mazi tou me voithise na katanoiso kalytera ti Ramone. alloste aftos me emathe o,ti ksero gia ta skylia...

to stamatao edo, giati eimai sto grafeio kai tha me paroun ta zoumia... :oops:
  10. Σας παραθέτω κάτι που βρήκα κάνοντας έρευνα στο Internet για τη Χαρά μου:

A Dog's Age in Human Years
    Age Up to 20 lbs21-50 lbs 51-90 lbs Over 90 lbs
    5 36 37 40 42
    6 40 42 45 49
    7 44 47 50 56
    8 48 51 55 64
    9 52 56 61 71
    10 56 60 66 78
    11 60 65 72 86
    12 64 69 77 93
    13 68 74 82 101
    14 72 78 88 108
    15 76 83 93 115
    16 80 87 99 123
    17 84 92 104
    8 88 96 109
    19 92 101 115
    20 96 105 120
    Chart developed by Dr. Fred L. Metzger, DVM, State College, PA. Courtesy of Pfizer Animal Health.
  11. Δεν ξέρω αν είναι κατανοητό (κολλήσαν όλα), πάντως για να μετατρέψετε σε κιλά: There are 2.2lbs in a kilo!

Το θέμα είναι οι σύντροφοι μας να έχουν ποιότητα ζωής, για όσα χρόνια ζήσουν. Ίσως φυσικά είμαι επηρεασμένη από τη δική μας κατάσταση, όπου η Χαρά είναι 3 ετών και η ευχή μου είναι να μπορέσει να φτάσει τα 4. Και μετά βλέπουμε....
  12. gikkat

gikkat New Member

o Rouby diladi, itan trellos mathousalas... 105 anthropina... :)
  13. Ακριβώς........

:smt041

Τυχερούλης και, φαντάζομαι, γεμάτος από αγάπη
  14. gikkat

gikkat New Member

PAAARA poli agapi... kai akoma perissoteri apo tin plevra tou... :p
  15. Morgan_A

Morgan_A New Member

Έχεις απόλυτο δίκιο...

Φίλε "Alexis", έχεις απόλυτο δίκιο... :)

Προσπαθώ να κάνω γι΄ αυτόν, πάντα το καλύτερο..., αλλά όπως ανέφεραν και τα άλλα παιδιά εδώ,
    έχει και ο δικός μου γίνει κάπως βαρύς..., στα χάδια και στη συντροφιά εννοώ.
    Προτιμά να μένει ήσυχος, τις περισσότερες ώρες τουλάχιστον και βέβαια, δεν ασχολείται καθόλου,
    με την επίμονη διάθεση... του μικρού, για παρέα, παιχνίδια κλπ. :cry:

Για το μόνο, που δεν έχει μειωθεί η όρεξή του, είναι για το φαγητό...
    Ήταν πάντα πολύ λαίμαργος... και παραμένει έτσι... :-D

Την περίπτωση να πονάει κάπου, την έχω σκεφθεί και εγώ, αλλά όπως σας είπα και παραπάνω, οι εξετάσεις του,
    που επαναλαμβάνονται και τακτικότατα, δεν έχουν δείξει, να έχει κάποιο άλλο πρόβλημα,
    το οποίο να του δημιουργεί πόνο. :?

Ευτυχώς τις τελευταίες μέρες, δεν διαμαρτυρήθηκε καθόλου και αυτό μου δίνει μεγάλη χαρά... :)

.

Share This Page