Σκύλος Τρώει και Δεν Παχαίνει

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by AnnaGm, Mar 14, 2015.

1. AnnaGm

AnnaGm New Member

Πριν απο περίπου 8 μήνες είχα βρει έναν γερμανικό ποιμενικό να περιπλανιέται με ενα σχοινί δεμένο γύρω απο το λαιμό της να το σέρνει.. Ηταν αρκετά λεπτή με πληγές στα αυτιά της. Δεν άντεξα και την πηρα μαζι μου. Έβαλα στην αρχη αγγελίες μηπως και ερθει ο ιδιοκτήτης της να την πάρει αλλα δεν. Στην περιοχή που μένω δεν υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον για τα ζώα γενικά. Και στην κατάσταση που βρήκα την Ήρα δεν υπήρχε κανένας λόγος να επιμείνω στις αγγελίες. Της έδινα πρωτα μια τροφή απο το σούπερ μάρκετ λαθος μου το ξερω. Άρχισα λοιπόν να της δίνω μια ακριβή τροφή Belcando και τις αναλογίες που γράφει. Εξακολουθούν ομως να φαίνονται τα πλευρά της και η λεκάνη. Μπορει κάποιος να μου πει τι θα μπορούσα να κανω; Ευχαριστω.
  2. Marin

Marin Administrator

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν το έχεις ήδη κάνει όμως προτείνω επειγόντως να δώσεις χάπια για σκουλήκια. Η τροφή που δίνεις είναι πλήρης όμως κάτι άλλο συμβαίνει για να μην παχαίνει. Αν έχεις δώσει ήδη χάπια για σκουλήκια, τότε θα πρέπει να αλλάξεις τροφή μέχρι να βρεις την κατάλληλη για να της κάθεται σωστά ή να αυξήσεις τη δόση. Η προτεινόμενη δόση δεν αντιπροσωπεύει όλους τους σκύλους και έχει να κάνει και με τις καύσεις.

Οπότε τσέκαρε πρώτα για σκουλήκια εντέρου και τα ξαναλέμε αν χρειαστείς βοήθεια στην τροφή.

Share This Page