Σκύλος υπερβολικά κοινωνικός

Discussion in 'Απορίες' started by marvas, Dec 26, 2007.

1. marvas

marvas New Member

Χρειάζομαι την βοήθειά σας. Ο σκύλος μου Σαμ 7 ετών,(τον έχω απο κουτάβι) είναι πολύ ήρεμος μες το σπίτι με εμένα και την οικογένειά μου, πολύ υπάκουος στις βόλτες μας. Άλλα, όταν έρχεται ένας επισκέπτης στο σπίτι δεν τον αφήνει σε ησυχία, ακόμη και αν τον βλέπει για πρώτη φορά. Πηδάει επάνω του γεμάτος χαρά, του φέρνει όλα τα παιχνίδια στα πόδια, τον γαυγίζει άγρια όταν δεν του δίνει σημασία, δεν αφήνει να μιλήσουμε με τον επισκέπτη, προσπαθεί με κάθε τρόπο να παίξει μαζί του και να κάνει σέξ ανεβαίνοντας στα πόδια και τα χέρια. Εκείνες τις στιγμές, δεν με ακούει καθόλου, δεν μου δίνει καμία σημασία.Όλοι μου λένε ότι φταίω εγώ, ότι μου έχει πάρει τον αέρα, ότι αυτός είναι το αφεντικό.Άλλοι μου λένε ότι ο σκύλος είναι τρελός :-D .Με αποτέλεσμα να μην πατάει κανείς σπίτι. Πείτε μου τι θα μπορούσα να κάνω?
  2. RINIO

RINIO New Member

Ειναι στειρωμενος ο σκυλος?
    Ισως εαν τον στειρωσεις να ηρεμησει.
  3. drosia

drosia New Member

ναι το πηδημα θα κοπει με τη στειρωση ειναι αληθεια..

το ιδιο με τα παιχνιδια κανει και η φανουλα της αδερφης μου 12 χρονων, και αν δεν δωσεις σημασια γαβα γουβα χαλαει το κοσμο...την εχει και πολυ καλομαθημενη παντως, μηπως το ιδιο και εσυ?

αν δεν σταματησει την παει σε αλλο δωματιο οπου και εκει συνεχιζει το κλαμα μεχρι που βαριεται καποια στιγμη και σταματαει..μετα τη βγαζει απο το δωματιο αλλα την βαζει να κατσει σε ενα συγκεκριμενο μερος μακρια απο τον επισκεπτη..στην αρχη δεν ακουγε, 1 2 3 στο τελος συμμορφωθηκε
  4. Strayshelp

Strayshelp New Member

Αγαπητέ marva,
    ίσως είναι λίγο ενοχλητικός,αλλά προσωπικά μ αρέσουν αυτά τα σκυλιά...

Σίγουρα σου έχει πάρει τον αέρα,αλλά μετά απο 7 χρόνια είναι λίγο δύσκολο να επιβληθείς.
    Επειδή όμως αναφέρεις και την..προσπάθεια να ..ζευγαρώσει με τα πόδια των καλεσμένων,πιθανόν η όλη του συμπεριφορά είναι ΚΑΙ λόγω ορμών.Με την στείρωση θα λυθεί σίγουρα αυτό το πρόβλημα και θα ηρεμήσει λίγο...

Κατα τ αλλα έχεις ενα υγιές ζωηρο σκυλί..Δεν έχει κάτι! :D
  5. matilda

matilda New Member

Η στείρωση θα μειώσει σε ένα ποσοστό το καβάλημα και καλό θα ήταν για λόγους τόσο συμπεριφοράς όσο και υγείας να προχωρήσεις σε αυτή.

Όμως θα πρέπει να ασχοληθείς συστηματικά και με την αλλαγή της ψυχολογίας του ζώου
    Καταρχήν μην ενθαρύνετε την συμπεριφορά είτε μπροστά σε κόσμο είτε μόνοι σας. Φρόντιζε να χαιδεύεις τον σκύλο και να παίζεις μαζί του μόνο όταν και τα 4 πόδια του είναι στο πάτωμα και όχι πάνω σου. Διέκοψε το παιχνίδι μετά από 5-10 λεπτά ή και νωρίτερα αν δείχνει να ενθουσιάζεται υπερβολικά. Δώστου ένα μασητικό κόκαλο ή κάτι άλλο που να μπορέσει να τον απασχολήσει χωρίς την δική σου συμμετοχή. Φρόντιζε να ξεκινάς και να διακόπτεις πάντα εσύ το παιχνίδι.

Αφού δεις ότι τα καταφέρνεις εσύ και η οικογένεια σου κάλεσε κάποιους 'μιλημένους' φίλους. Θα πρέπει να αδιαφορήσουν για τον σκύλο όταν πηδάει πάνω τους ή είναι πιεστικός και να ασχολούνται μαζί του χαιδεύοντας τον και παίζοντας μόνο όταν είναι ήρεμος.

Καλό θα ήταν πριν από την επίσκεψη να έχεις εκτονώσει τον σκύλο με μια μεγάλη βόλτα και παιχνίδι.

Κάνε αυτά και ενημέρωνε μας πως τα πάει.
  6. marvas

marvas New Member

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
    Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω στείρωση στον Σαμ γιατί γεννήθηκε διαβητικός.(Στους διαβητικούς, ανθρώπους ή ζώα δύσκολα επουλώνεται μια πληγή, πόσο μάλλον μια εγχείρηση) Ο γιατρός μου έχει πεί ότι η παραμικρή εγχείρηση μπορεί να είναι επικίνδυνη για αυτόν. Δεν μπορώ να ρισκάρω την ζωή του.
    Οταν η σκυλίτσα φιλικής οικογένειας γέννησε και έμαθα ότι ένα απο τα κουτάβια δεν θα τα καταφέρει να ζήσει γιατί διαπιστώθηκε μετά απο εξετάσεις αίματος ότι ήταν διαβητικό, αποφάσισα να το πάρω εγώ. Στην αρχή ήταν δύσκολα, μέχρι να του ρυθμίσουμε τη δόση ινσουλίνης.Τώρα όμως είναι καλά. Τρώει συγκεκριμένη τροφή και βγαίνουμε καθημερινά βόλτα αλλά με μέτρο γιατί όταν κουραστεί παθαίνει υπογλυκαιμικό σόκ.
    Ίσως λόγω συτής της κατάστασης δεν ήμουν ποτέ αυστηρή μαζί του και δεν τον έμαθα να με υπακούει.
    Πάντως θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα σας ενημερώσω. Γειά σε όλους, και καλή πρωτοχρονιά!
  7. Strayshelp

Strayshelp New Member

ωχ,τι κρίμα,λυπαμαι πολύ για το σκυλάκο.μπράβο σου που τον πηρες και τον προσεχεις!!!!! :)

ισως γι αυτό λοιπόν σου χει παρει τον αερα..

προσπαθησε τα υπολοιπα εστω..

μη χαθείς..

Καλή χρονια!

Share This Page