Σάλια σε γάτες

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by athtsahalou, Jun 5, 2008.

1. athtsahalou

athtsahalou New Member

παιδια βοηθεια.οι 2 απο τις 5 γατες μου ενα αρσενικο και ενα θυληκο βγαζουν πολλα σαλια απο το στομα εδω και 2 μερες.πολυ πηχτα που δεν φευγουν με τιποτα.τι ειναι αυτο?θα τα παω στον κτηνιατρο το σαββατο.τα γατια αυτα δεν ζουν μονο μεσα στο σπιτι αλλα βγαινουν και στην αυλη και ερχοντα σε επαφη με περιστερια
  2. Marianthy

Marianthy New Member

Re: αρρωστησαν???

Μήπως τους έχεις βάλει αμπούλα για τους ψύλους? Αν το γλίψουν έχουν έντονη σιελόρια.

Αλλιώς ρώτα τον γιατρό... Και έχει σημασία ίσως αν είναι καθαρά σάλια, ή με πύον. Πήγαινέ τες καλύτερα να ηρεμήσεις. :)
  3. dora

dora New Member

Επίσης, μπορεί να είναι και στοματίτιδα.
  4. athtsahalou

athtsahalou New Member

οχι δεν τους εχω βαλει αμπουλα για τους ψυλλους.παντως τα σαλια ειναι παρα παρα πολλα.η στοματιτιδα και στα 2 ομως????ειναι κολλητικη?υπαρχει ενδεχομενο να ειναι κατι πιο σοβαρο?
  5. aggeliki

aggeliki New Member

η στοματιτιδα μπορει να προερχεται και απο αλλες αρρωστιες,π.χ ειτζ ή λευχαιμια της γατας,δεν μεταδιδεται σε αλλα ζωα παρα μονο σε γατες.
  6. athtsahalou

athtsahalou New Member

:( :( :( :( :( :( θα τα παω και θα σας πω.σας ευχαριστω ολους.αν εχει καποιος παρομοια εμπειρια να μου πει γιατι θα σκασω ολο το βραδυ
  7. aggeliki

aggeliki New Member

εμενα εχει το ενα στοματιτιδα λογο λευχαιμια και ειτζ,εχει σαλια και ποναει οταν τρωει,κανει 1 φορα το μηνα περιπου κορτιζονη για να μην ποναει,αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι και τα δικα σου εχουν το ιδιο πραγμα γιατι την στοματιτιδα μπορει να την παρουσιασουν και για κατι πολυ απλο και εφοσον και τα 2 μαζι παρουσιασαν σαλια πιστευω οτι ειναι κατι αλλο.μηπως φαγαν κατι ψεκασμενο με φυτοφαρμακο??
  8. athtsahalou

athtsahalou New Member

οχι δεν εχουμε ψεκασει.καναμε ομως απεντομωση για τις κατσαριδες.ωχ.λετε να ειναι αυτο?βεβαια δεν ξερω αν βγηκανε στην αυλη.θα ρωτησω
  9. aggeliki

aggeliki New Member

μπορει να φαγαν τις πεθαμενες κατσαριδες που βγηκαν στην αυλη μετα το ψεκασμα,αν ειναι αυτο μπορει να παθουν δηλητηριαση,πες το στον κτηνιατρο γρηγορα.

Share This Page