SOS ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ!!!Ο ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by tabetabe13, Jun 18, 2011.

1. tabetabe13

tabetabe13 New Member

μπορω να ρωτησω κατι που ειναι πραγματικα αναγκη??σημερα λειπαμε απο το σπιτι και ειχαμε τον σκυλο στην βεραντα!!ειναι μικροσωμο σκυλακι!!οταν γυρισαμε βρηκαμε να εχει κανει εναν περιεργο εμετο και πριν λιγο εκανε κακακια με λιγο αιμα στην ακρη!!επισης ξαναεκανε εμετο!!επισης δεν εχει καθολου κεφι και οι κινησεις της ειναι πολυ αργες!!μπορειτε να μου πειτε τι να κανω γιατι ο κτηνιατρος δεν το σηκωνει???
    ας μου απαντησει καποιος γρηγορα!!! :/
  2. Irmakias

Irmakias New Member

Παρε καποιν αλλο κτηνιατρο τι περιοχη μενεις?
  3. tabetabe13

tabetabe13 New Member

το σηκωσε ο κτηνιατρος και μου ειπε να του βρασω λιγο νερωμενο ρυζι με λιγο λαδι και λιγο κοτοπουλο να φαει και να της εχω περιορισμενη!!επισης μου ειπε να βαλω θερμομετρο!!ποια ειναι η φυσιολογικη θερμοκρασια του σκυλου?
    αν ειχε φαει φολα ή ειχε δηλητιριαστει τι συμπτωματα θα ειχε????
  4. Brunitsa

Brunitsa Member

Εγώ ξέρω πως η φυσιολογική θερμοκρασία των σκυλάκων είναι 38-40 το πολύ. Δεν σε παίρνω στο λαιμό μου όμως. Το αιματάκι στην άκρη από τα κακάκια του είναι ίσως επειδή έφαγε κάτι σκληρό και έγιναν σκληρά και τα κακάκια του και δυσκολεύτηκε να τα βγάλει, ή επειδή έφαγε κάτι που τον δυσκόλεψε να τα <<κατεβάσει>> Στον δικό μου έχει συμβεί. Ο εμετός είναι σαν αφρός περίπου ή σαν των ανθρώπων με <<κομματάκια>>; Αν είχε φάει φόλα θα έβγαζε αφρούς από το στόμα, θα παραπάταγε πιθανόν, θα είχε μελανιάσει το χρώμα του δέρματος λόγω αιμορραγίας εσωτερικής(δύσκολο να το καταλάβεις), θα ήταν συνέχεια περίεργα ξαπλωμένο και θα τρεμούλιαζε(ή κουλουριασμένο). Αναλόγως τη φόλα. Υπάρχει περίπτωση να έφαγε; Αν ναι, πότε πιστεύεις;
  5. tabetabe13

tabetabe13 New Member

πυρετο δεν ειχε καθολου!απλα εχει χασει το κεφι της !! ο εμετος ειναι με κομματακια!λογικα δεν εχει φαει φολα γιατι ειναι καλα τωρα απλα ειναι αδυναμη!το ρυζακι που της εφτιαξα το εκανε εμετο τελικα!!μηπως ειναι κατι σαν γαστρεντεριτιδα?
  6. Marin

Marin Moderator

Τι ηλικία έχει το σκυλάκι? Μπορεί να οφείλεται σε πάρα πολλά αυτή η αδιαθεσία. Από μια απλή θερμοπληξία (καλό είναι να μην αφήνουμε το σκύλο σε μπαλκόνια - ταράτσες τώρα το καλοκαίρι) ή να είναι αρχή ερλιχίωσης, γαστρεντερίτιδα, ποντικοφάρμακο (δεν πεθαίνει αμέσως το ζώο αν φάει ποντικοφάρμακο), μπορεί να έχει φάει κάτι αιχμηρό, ή αν είναι μεγαλύτερης ηλικίας μπορεί να οφείλεται σε κάποιο πρόβλημα στα νεφρά.

Γενικά καλό είναι να βρεις γιατρό αμέσως, αν θέλεις πες μου σε ποια περιοχή βρίσκεσαι να σου προτείνω κάποιον να πας ή να πάρεις αύριο.

Μαρίνα
  7. tabetabe13

tabetabe13 New Member

το σκυλακι ειναι 2 χρονων και 2 μηνων και εχει κανει ολα τα εμβολια!!σημερα που ξυπνησαμε ηταν πολυ καλυτερα!!πιο ευδιαθετη και χαρουμενη!!τις ξαναεφτιαξα λιγο ρυζι οπως μου ειπε η κτηνιατρος μου!οσο παει και καλυτερευει!σας ευχαριστω για την προσοχη που δωσατε :)
  8. Marin

Marin Moderator

Περαστικά σας!! :)

Να προσέχεις τον ήλιο, ναι? Μερικά έχουν ευαισθησία στη ζέστη, το ένα από τα δικά μου πχ δεν αντέχει με τίποτα. Τα συμπτώματα της ηλίασης/θερμοπληξίας θυμίζουν την περιγραφή σου, οπότε ίσως ήταν κάτι τέτοιο τελικά...

Μαρίνα
  9. lucaki

lucaki New Member

ο σκυλος μου κατι εχει

καλησπερα,
    ο σκυλος μου τις τελευταιες μερες δεν εχει καθολου κεφι και εχει χασει και την ακορεστη ορεξη του για φαγητο καθως εχει κανει και 2 φορες εμετο ασπρο χωρισ καθολου υπολειματα τροφης,μπορει να φταει η ζεστη? η ειναι κατι σοβαρο ?Ειναι μολις 7 μηνων και ανησυχω πολυ.
    Ευχαριστω.:nonod:

Share This Page