SoS! Πολλά νεύρα όμωςςςςς!!!

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by Elena91, Feb 23, 2011.

1. Elena91

Elena91 New Member

Γεια σας μετά από πολύ καιρό! Ερρρμμμμ... έχω ένα θέμα με την κουνελίνα μου... την τελευταία εβδομάδα όταν λέμε έχει νεύρα μιλάμε δεν υπάρχει... με το που βάζω έστω το δάχτυλο στο κλουβί... του αρχίζει να γρυλίζει και τρέχει γύρω γύρω, με φορά όχι αστεία! Καμιά φορά το ακούω να δαγκώνει τα κάγκελα! Δεν το καταλαβαίνω αυτό... μια μέρα ακριβώς πριν το ξεκινήσει αυτό ήταν μια χαρά... ερχόταν και μου έγλυφε το δάχτυλο, το είχα έξω και ερχόταν από πίσω μου, έτρεχε πάνω μου και ξάπλωνε να το χαϊδεύω κλπ, και το επόμενο πρωί ήταν εντελώς διαφορετικό! Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω... ούτε το κλουβί δεν μπορώ να του καθαρίσω... και στεναχωριέμαι πολύ που το κάνει αυτό...γιατί δεν ξέρω πως αν το βοηθήσω :(:frown5:
  2. alucard

alucard Member

γεια σου elena91 !!!!!! τι ηλικία έχει η κουνελίτσα σου? απ ότι ξέρω τα κουνελάκια αρχίζουν να έχουν νεύρα όταν ενηλικιωθούν και είναι έτοιμα να ζευγαρώσουν... αν είναι σε αυτή τη φάση 4-6 μηνών αν την στειρώσεις θα ηρεμήσει... για το γύρω γύρω από το δάχτυλο σίγουρα το κάνει από νεύρα? γιατί και εμένα το κάνει αλλά το κάνει για να παίξει... και μου το κάνει και όταν το βγάζω έξω, τρέχει γύρω από τα πόδια μου... :)

http://mybunny.ning.com/Nutring
  3. Elena91

Elena91 New Member

Πφφφφ... ναι κάπου τόσο είναι... Ναι αυτό με το δάχτυλο είναι σίγουρα από νεύρα γιατί άλλες φορές δεν έκανε έτσι.. ούτε να τη χαϊδέψω δεν κάθεται...
  4. alucard

alucard Member

το link το διάβασες???? λέει για την στείρωση διάφορες πληροφορίες...
  5. Elena91

Elena91 New Member

Ναι το διάβασα... σκόπευα να του κάνω στείρωση το Πάσχα... αλλά τώρα βλέπω ότι μάλλον έτσι θα ηρεμήσει... το καημένο μου... ξέρουμε πόσο κοστίζει περίπου η στείρωση...? Γιατί είμαι και φοιτήτρια οπότε ...
  6. alucard

alucard Member

εγώ δεν ξέρω γιατί το δικό μου είναι μικρούλι ακόμα και δεν του έχω κάνει απ ότι έχω ρωτήσει άλλοι μου λένε ότι κοστίζει αρκετά σε έναν πολύ καλό γιατρό και στο mybunny που διάβασα κάποιος έλεγε ότι βρήκε μια καλή γιατρό που του έκανε στείρωση και πήρε 60€
  7. Elena91

Elena91 New Member

Χμμμ.. 60 δεν είναι κακή τιμή... καλά είναι θέμα υγείας όμως και δεν πολυνοιάζει αυτό, αλλά να ξέρω πάνω κάτω... τι καλό κουνελίνι που χεις btw ^^
  8. alucard

alucard Member

και το δικό σου είναι γλύκα!!!!! και εγώ πιστεύω ότι τα 60€ είναι μια λογική τιμή... αυτό που δεν ξέρω αν διαφέρει η τιμή ανάλογα με το φύλο του κουνελιού...
  9. Elena91

Elena91 New Member

Thanksss! ^^ εγώ δεν καταλαβαίνω πάντως την, κατά πολύ, απότομη αλλαγή συμπεριφοράς...
  10. alucard

alucard Member

τίποτα βρε... τι ευχαριστείς? και εγώ δεν ξέρω τι στάδια περνάει η διάθεσή τους και πόσο ομαλά αλλάζει ή πόσο απότομα απλά υποθέτω ότι οφείλεται σε αυτό... :)
  11. Elena91

Elena91 New Member

Μακάρι να 'ναι έτσι....
  12. alucard

alucard Member

όλα καλά θα πάνε... :) στη χειρότερη πήγαινε μια επίσκεψη σε κτηνίατρο και ρώτα αν αυτός είναι ο λόγος... μέχρι τότε γιατί δεν δοκιμάζεις όσο είναι στο κλουβάκι της να την δελεάσεις με κάτι που της αρέσει πάρα πολύ να τρώει... να της το δώσεις να το φάει από το χέρι σου και με το άλλο να την χαϊδεύεις μήπως και ηρεμήσει λίγο έτσι? καν το μερικές φορές και δες πως πάει... :)
  13. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

οι ορμονες της εχουν χτυπησει κοκκινο αφου εχει ενηλικιωθει.
    Είναι το κυριαρχο κουνέλι κια τα κυρίαρχα κουνελια αντιδρουν ακριβως με αυτον τον τροπο!
    Αν κανεις στειρωση θα πρεπει να επιλεξεις εμπειρο και εξειδικευμενο σε κουνελια γιατρο!

για γιατροςυ δες εδω: http://mybunny.ning.com/forum/topics/exeidikeymhenoi-1
    Αν μενεις αθήνα η τοπ ειναι η Βιολετα Τσεντιδη συμφωνα με πολλα μέλη. Εγώ δεν την εχω επισκεφτει και δεν γνωριζω δυστυχως...Η συγκεκριμενη χρεωνει τη στειρωση αρσενικου 80€ οποτε του θηλυκου θα ειναι πιο ακριβη.

Πριν πας σε κτηνιατρο θα πρεπει να προσεξεις και να ρωτησεις πολλα ιδιως οσον αφορα την ναρκωση (ενεση ή αεριο -> καλυτερα αεριο απ'οσο εχω ακουσει) και τα ραμματα που πρεπει να ειναι εσωτερικα.

Σου αναφερω κυριως πραγματα που εχουν πει πολλα μελη εγω ακομα δεν εχω στειρωσει τον δικο μου και δεν ειμαι εμπειρη!

Και γω αυτό θα έκανα αρχικά!Μην απογοητεύεσαι, όλα καλά θα πάνε!
    Last edited: Feb 23, 2011
    Christy22 likes this.
  14. Elena91

Elena91 New Member

Έχω προσπαθήσει να την χαϊδέψω αλλά δεν κάθεται με τίποτα.... τι να πω... και μένω γιαννενα και δεν ξέρω αν ο γιατρός που το είχα πάει ξέρει παραπάνω από κουνέλια... :S
  15. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

μένεις και σπουδάζεις γιάννενα?
    Θέλω να πω σε ποιες άλλες πόλεις έχεις πρόσβαση?
  16. Elena91

Elena91 New Member

Σπουδάζω... και είναι αδύνατων να πάω σε άλλη πόλη τώρα... εκτός αν περιμένω ως το πασχα που θα πάω στο βόλο...
  17. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

Στην τελική θα περιμένεις...Σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να πας σε μη εξειδικευμένο γιατρό. άνοιξε θέμα και ρώτα για κουνελογιατρό σε Βόλο ή Γιάννενα μήπως γνωρίζει κανείς...Θα ψάξω και γω.
  18. Elena91

Elena91 New Member

Ευχαριστώ πολύ...:)
  19. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα, από θεσσαλονίκη πόσο απέχεις, αν μπορείς να πας.
    Έχεις δικό σου μεταφορικό μέσο ή κάποιου φίλου ή μόνο κτελ?
  20. Elena91

Elena91 New Member

Είναι τρεις ώρες... και μόνο με ΚΤΕΛ μπορώ να πάω! :/

Share This Page