SoS! Πολλά νεύρα όμωςςςςς!!!

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by Elena91, Feb 23, 2011.

1. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

Α δε βολεύει...Και απο Βόλο το ίδιο μακριά είναι? Αν όχι, από εκεί μπορεί να σε πάει κα΄ποιος με αμάξι το Πάσχα?
  2. Elena91

Elena91 New Member

Μπα δύσκολο να πάω Θεσ/νικη μονό για το κουνέλι... έκανα post μήπως ξέρει κάποιος κάτι αλλιώς θα ρωτήσω εκεί που το πήρα..
  3. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

Ναι το είδα ότι είναι μακριά και λογικό να μην μπορούν να σε πάνε...
    Το είδα το θέμα που άνοιξες. Και γω έκανα ποστ σε άλλο σαιτ και ελπίζω σύντομα να βρεις λύση!
  4. Elena91

Elena91 New Member

Μακάρι γιατί είναι κρίμα το ψυχακι να ταλαιπωρείται...
  5. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

ρωτησα ενα μελος που εχει το ιδιο θεμα με εσενα και μου ειπε:

"nai miazi me tin dikia m periptosi emena iremise apo mono tou vevea oxi entelos alla einai pio ipia apo oti itan stis arxes pou to epathe den kserw egw den thelw na to stiroso pantos to lipame"

εγω βεβαια πιστευω πως στα θηλυκα καλο ειναι να γινει στειρωση αλλα ΜΟΝΟ ΑΝ υπαρχει ειδικος γιατρος αλλιως ΟΧΙ!
  6. mariaz

mariaz Member

Elena91 δεν έχει νεύρα το κουκλί σου!!!! Έχει απίστευτη όρεξη για ζωή!!!!! Κουνέλι που τριγυρνά σαν βολίδα είναι ευτυχισμένο κουνέλι. Νοιώθει ασφαλές μαζί σου και δεν έχει την ανάγκη να κρύβεται ή να κουρνιάζει. Μασάει ...σίδερα (του κλουβιού) για να βγει έξω να τρέξει!

Έτσι είναι και η δικιά μου η Αργώ (η μικρή μου κουνελίτσα, περίπου 6 μηνών). Περάσαμε κι εμείς τις δυσπιστίες, τα κλεφτά γλυψιματάκια και τώρα ...ξεψαρώσαμε εντελώς. Τρέχει σαν να έχει πάθει κάτι, στροβιλίζεται με απίστευτη ταχύτητα κι όταν κουράζεται έρχεται και ξαπλώνει κοντά μου για τα χαδάκια (προσέχοντας να μην είναι κοντά η Ιβανούλα, την οποία ...τρέμει!)

Το κουνέλι είναι μεν ενήλικο, αλλά μη νομίζεις ότι είναι διαρκώς σε οίστρο. Αν ήθελε ζευγάρωμα, θα είχες άλλες ενδείξεις (θα έβγαζε πχ τρίχωμα για τη φωλιά). Γενικά είμαι υπέρ της στείρωσης στα θηλυκά, για λόγους υγείας, αλλά μη σε πιάνει βιασύνη.

Τα κουνέλια μαθαίνουν εύκολα σε τρόπο ζωής. Εκείνο που μένει σε μας είναι να τους δίνουμε καλές συνθήκες διαβίωσης.
    Christy22 likes this.
  7. Elena91

Elena91 New Member

χμμμ... λες ε? απλώς άλλες φορές καθόταν και φαινόταν ότι ήθελε αν την χαϊδεύω, γιατί έσπρωχνε με το κεφάλι της το χέρι μου... τώρα με το που βάζω το χέρι μέσα αρχίζει τα τρελά...
  8. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

Ελένη μ, με ενημέρωσαν παιδια απο το Βολο οτι δεν υπαρχει καποιος εξειδικευμενος γιατρος ακομα ομως κοντα στο μαρτη θα ερθει μια νεα κτηνιατρος απο Αγγλια πραγμα που σημαινει οτι θα γνωριζει περισσοτερα απο κουνελια.

Επισης ο harisBF από το αλλο site εχει ιδιου περιπου χαρακτηρα κουνελα με τη δικη σου και δεν την εχει στειρωσει ούτε επιθυμει να τη στειρωσει. Βρες τον και συζητησε μαζι του. Και ειδικα εσυ που ακομα δεν εχεις βρει γιατρο εννοειται ΔΕΝ πρεπει να προχωρησεις σε αυτη την κινηση!

Φιλια και ο,τι θες εδω ειμαι!
  9. Elena91

Elena91 New Member

μάλιστα... τι να πω για αυτό το κουνέλι πια... ίσως να 'ναι δαιμονισμένο... όχι ε?? μπα... πολύ supernatural βλέπω...
  10. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

xaxaxaxa οχι βρε!ειναι φυσικοτατη αντίδραση ενος κυριαρχου κουνελιου που δεν κανει διακρισεις!Σου έτυχε κυρίαρχο κουνελάκι χαχαχα!
  11. alucard

alucard Member

χαχαχαχαχα :) Έλενα91 έχουμε κάτι κοινό... και εγώ βλέπω τρελά supernatural :)
  12. Elena91

Elena91 New Member

είναι αυτή μια... να δω ποια θα 'ναι η μέρα που θα την πιάσω από τ΄ αυτιά...
  13. ευη

ευη New Member

ΣΟΣ ΣΟΣ Καλησπέρα !!!!! Η Φίφη μου καιρο τωρα φτερνίζεται και εχει υγρή μύτη και σημερα ειναι τελείως ανορεκτη και αναπνέει πολυ γρήγορα με μισόκλειστα μάτια και κατεβασμενα αυτιά ...... Ξερει κανένας κανεναν οικονομικο κτηνίατρο γιατί εχω οικονομικά προβλήματα!!!!!!!!
  14. kouneli.net

kouneli.net Member

Εμένα ο κούνελος μου (σχεδόν 5 μηνών) σήμερα με δάγκωσε όταν πήγα να γεμίσω την ταΐστρα του με χόρτο. Ήθελε να παραμερίσει το χέρι μου για να βγεί από το κλουβί ενώ δεν έπρεπε να βγεί. Μάλλον ήρθε η ώρα να του πάρω μεγαλύτερο για να νιώθει άνετα. Και φυσικά να τον στειρώσω το συντομότερο δυνατό. Αυτές οι αλλαγές στη συμπεριφορά, είναι σίγουρα από τις ορμές. Ένα ενδιαφέρον άρθρο για τη στείρωση : http://www.kouneli.net/steirosi-koynelioy/
    ευη likes this.
  15. ευη

ευη New Member

Καλημέρα πουλαω το κλουβι μου με φωλιά μεγάλο αν θες στείλε μήνυμα!!!!!
    kouneli.net likes this.
  16. kouneli.net

kouneli.net Member

Κρίμα! Πριν βάλεις αυτή τη δημοσίευση, είχα προλάβει και είχα παραγγείλει μεγαλύτερο κλουβί.. Ποιό έχεις εσύ για πούλημα? Μπορεί να ενδιαφέρεται κάποιος άλλος.
  17. Christy22

Christy22 New Member

Καλημέρα! Επειδή κι εμένα θα με ενδιέφερε να δω τους εξειδικευμένους γιατρούς μήπως υπάρχουν κάπου αλλού καταχωρημένοι πέρα από το http://mybunny.ning.com/forum/topics/exeidikeymhenoi-1 γιατί μου βγάζει error;
  18. Christy22

Christy22 New Member

Γύρω στους 5 μήνες άρχισα κι εγώ να παρατηρώ αλλαγή στη διάθεση του. Έβγαλε στην αρχή κάποια νευρικότητα, λίγη επιθετικότητα, άρχισε να γίνεται πιο ανερξάρτητος. Στην αρχή με ανησύχησε η αλλαγή του και πήγαινα και τον χάιδευα όπου καθόταν γιατί δεν ήξερα αν ήταν καλά, κι αυτό τον τσάντιζε. Μου γρύλιζε και μου όρμαγε και μία φορά με χτύπησε με τα μπροστινά του πόδια. Το καλό με τον δικό μου είναι ότι όταν ορμάει (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) πάει να δαγκώσει αλλά το σταματάει. Ο γιατρός μου σύστησε να σεβαστώ τον χαρακτήρα του και να μην τον κυνηγάω από πίσω. Ότι όντως μπορεί να ξεκίνησαν τα ορμονικά του αλλά εφόσον είναι διαχειρίσημα να μην τον στειρώσουμε. Τον τελευταίο 1,5 μήνα έχει αρχίσει το μαρκάρισμα με το πηγούνι του και τώρα που γυρίσαμε από διακοπές έχει γίνει αγρίμι. Ξύνει καναπέδες, τρώει υφάσματα, λίγο τα κουφώματα και τα χαλάκια, πράγμα που δεν το έκανε πριν και 2 φορές έκανε τσίσα εκτός κλουβιού το οποίο όμως δεν ξέρω αν πρέπει να το αξιολογήσω ως μαρκάρισμα ή απλά αν ήταν ατύχημα. Το θέμα πάντως με ανησυχεί κι εμένα. Στο θέμα της συμπεριφοράς πάντως παρατήρησα ότι πέρα από 1-2 μέρες που τον πιάνουν τα περίεργά του, η καλή του διάθεση κι η τρυφερότητα του επανέρχονται σύντομα. Για το χάδι πάντως εντός κλουβιού δεν λέει ποτέ όχι. Αντιθέτως το κυνηγάει κι όλα. Απλά τις περίεργες μέρες, όταν βγαίνει θέλει να μείνει για λίγο μόνος του να σκεφτεί... :p:p
  19. kouneli.net

kouneli.net Member

Όλα αυτά που περιγράφεις τα κάνει κι ο δικός μου! Πλέον έχει γίνει 5 μηνών (+) και βγάζει και γλώσσα! Πλέον, όταν πάω να τον πιάσω να τον βάλω στο κλουβί γρυλίζει και τραβιέται πίσω. Επίσης, όταν τον έχω αγκαλιά γλύφει το χέρι μου στην αρχή για να το παίξει καλός και να τον αφήσω αλλά αν τον κρατήσω παραπάνω απ'όσο θέλει, δαγκώνει το παλιόπαιδο! :) Αλλά κι εμένα το χάδι το θέλει. Γυρίσαμε κι εμείς χθες από διακοπές και το κουνέλι ηρέμησε.. Εκεί ήταν στην τσίτα και μας ταλαιπώρησε. Δάγκωνε κλουβιά τη νύχτα και έκανε πολλή φασαρία, δεν μας άφησε να κοιμηθούμε. Τον ενοχλεί η αλλαγή περιβάλλοντος...

Συμφωνώ απόλυτα με το γιατρό σου. Θέλει το χρόνο του. Εγώ τον έχω στο σαλόνι όσο κάθομαι εδω και τον παρατηρώ διακριτικά. Αλλά δεν τον κυνηγάω πλέον, περιμένω να δω τι θα κάνει και αν κάνει κάτι που δεν πρέπει του λέω "Κακόοοο" και σταματάει! :) Το πρωί είναι πιο ήρεμος, συνήθως κοιμάται με ανοιχτά τα μάτια ή κρύβεται πίσω απ'την κουρτίνα. Το βράδυ αρχίζει τα τρελά και βγάζει την ενέργειά του. Διάβασα κάπου ότι είναι καλύτερα να τρώει χόρτο το πρωί και ξηρά τροφή το βράδυ, διότι χωνεύεται καλύτερα. Βέβαια το χόρτο να είναι όλη μέρα άφθονο διαθέσιμο.

Όσο για τα ροκανίσματα και τα ξυσίματα, φταίνε σίγουρα τα δόντια του. Προτείνω ένα χόρτο τραγανό σε υφή, όχι πολύ μαλακό και σε μεγάλες ποσότητες για να ακονίζει τα δόντια του. Επίσης κυκλοφορούν παιχνίδια από ξύλο ιτιάς τις nature first που βοηθούν να βγάζει εκεί το άχτι του.

Αυτό που λες για το μαρκάρισμα, εγώ το πιστεύω γιατί όταν τον ανεβάζω καναπέ, υπάρχουν φορές που τα "κάνει" (και τα μεν και τα δε), άρα πολλές οι συμπτώσεις! Απ' την άλλη τον λυπόμαστε να τον στειρώσουμε... Είναι και η ανάρρωση μετά... Αλλά είναι μια ασφαλής διαδικασία απ'ότι ξέρω. Εσύ τελικά θα το κάνεις? Δύσκολη απόφαση ε?
  20. Christy22

Christy22 New Member

Αυτό που βγάζουν γλώσσα από 5 μηνών με τρελαίνει. Έκανε η μύγα κ... κι .... τον κόσμο όλο ;)
    Η αλλαγή περιβάλλοντος όντως φαίνεται να τα επηρεάζει. Επειδή στις διακοπές υπήρχε παρουσία μικρών παιδιών, συν ότι δεν θα έβγαινε όσο έχει συνηθίσει, περίμενα ότι θα τρελαινόταν. Τελικά, πέρα του ότι ήταν κάπως υποτονικός δεν έδειχνε ιδιαίτερα αλλαγμένος και με το που γυρίσαμε τρελάθηκε ο δικός μου. Αυτό, το να δαγκώνει τα κάγκελα και να τρέχει σαν τρελό μέσα στο κλουβί του κάθε πρωί, ο δικός μου το κάνει πάντα.

Δεν θα διαφωνήσω ότι φταίνε τα δόντια του. Εξάλλου κάπου έχω κάνει ένα λάθος σε αυτό το θέμα με το χόρτο. Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να του κόψω το alfalfa το χόρτο για το οποίο τρελαινόταν. Άρχισα να του το αναμειγνύω με κάποιο άλλο και σιγά σιγά άρχισε να τρώει λίγο. Δεν πήγε πολύ καλά κι άρχισα να δοκιμάζω με διάφορα χόρτα. Επίσης άρχισα και στην τουαλέτα του, πάνω από το υπόστρωμα, να του βάζω χόρτο διαφορετικού τύπου από αυτά που ήταν στη θήκη. Άρχισε να τρώει λίγο από το χόρτο της τουαλέτας και ελάχιστο ως καθόλου από την θήκη. Στη συνέχεια έβαλα στη θήκη το ίδιο χόρτο με αυτό που έβαζα στην τουαλέτα αλλά δεν το τρώει. Τον έχω μπερδέψει τον κακομοίρη. Πώς μπορώ να τον παρακινήσω να φάει πάλι χόρτο; Το σίγουρο είναι ότι το alfalfa δεν πρέπει να το συνεχίσει. Καμία συμβουλή;
    Παιχνιδάκια έχουμε διάφορα και ξυλάκια ειδικά. Δεν τα χρησιμοποιεί πολύ όμως. Του έχω φτιάξει μία κατασκευή από κούτες σε επίπεδα, τυλιγμένες με περιοδικά κι από εκεί που δεν τα ακούμπαγε τα χαρτιά (μόνο σκαρφάλωνε) τώρα τα σκίζει. Δεν ξέρω αν κι αυτό είναι πολύ ασφαλές. Μην πάθει καμία στάση εντέρου τρώγωντας χαρτιά. Οπότε όταν τον βλέπω να κόβει μεγάλα κομμάτια, πάω και του παίρνω από το στόμα.

Το θέμα της στείρωσης είναι όντως μια δύσκολη απόφαση. Αν ήταν θυληκό, εφόσον τίθεται θέμα υγείας, εννοείται ότι θα το έκανα. Για τα αρσενικά δεν διαβάζω να υπάρχουν επιπτώσεις αν δεν γίνει. Οπότε το δίλημμά μου είναι το εξής: Μήπως είναι εγωιστικό από πλευράς μου να τον στειρώσω για να ηρεμήσει, να μην μαρκάρει και να μην γίνεται επιθετικός; Κι από την άλλη, αν μαρκάρει διαρκώς κι αγριέψει κι άλλο, μήπως δεν θα μπορώ να ανταποκρίνομαι στις τόσες ώρες ελευθερίας που έχει τώρα; Μήπως θα αναγκαστώ να του περιορίσω τον χώρο που είναι ελεύθερος; Πραγματικά δεν ξέρω ούτε κι εγώ τί να κάνω. Σαφώς φοβάμαι και την επέμβαση και δεν ξέρω μελλοντικά τί είναι καλύτερο για αυτόν.

Share This Page