SoS! Πολλά νεύρα όμωςςςςς!!!

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by Elena91, Feb 23, 2011.

1. kouneli.net

kouneli.net Member

Όπως τα λες είναι! Μαγκάκι σκέτο μας βγήκε κι εμάς :) Πλέον κάνει ότι ορμάει ακόμα δεν βγήκε απ' τ' αυγό! Προχθές του αγόρασα καινούργιο κλουβί γιατί στο μικρό δεν χωρούσε και είδα κι έπαθα να τον κάνω να το συνηθίσει. Όλη νύχτα δάγκωνε τα κάγκελα και ήταν πολύ ανήσυχος σε βαθμό που δεν μας άφησε να κοιμηθούμε... Σιγά σιγά το συνηθίζει και έχουμε ηρεμήσει κάπως...

Το alfalfa πρέπει να κοπεί, διότι έχει πολύ ασβέστιο, το οποίο χρειαζόταν μέχρι την ενηλικίωση αλλά πλέον το θέλει σε πολύ μικρότερη ποσότητα που θα το πάρει από την ξηρά τροφή. Εγώ του δίνω το χόρτο της Βunny (λεπτομέρειες εδώ) που θεωρώ πιο ισορροπημένο σε στοιχεία και είμαι προς το παρόν ικανοποιημένη. Και ο κούνελος έτσι δείχνει.. Αλλά επειδή μου είπε ο γιατρός ότι καλό είναι να δίνουμε συνδυασμό από χόρτα, όπως πολύ σωστά κάνεις κι εσύ, προτείνω και αυτό της oxbow (λεπτομέρειες ΕΔΩ) που είναι πολύ τραγανό και ακονίζει τέλεια τα δόντια του. Μπορώ να πω ότι αυτό το τελευταίο το κατασπαράζει. Βέβαια η τιμή του είναι υψηλότερη και η ποσότητα λιγότερη αλλά πραγματικά αξίζει. Τέλος, για να τον δελεάσεις να φάει χόρτο, προτείνω να του κόψεις την πολλή τροφή. Πόση του δίνεις? Μια χούφτα την ημέρα εγώ. Και ενδιάμεσα τρώει μια καλή ποσότητα χόρτου, ίση με το μέγεθός του. Μια καλή λύση για να τον δελεάσεις να τρώει αρκετό χόρτο, είναι η κρεμαστή μεταλλική μπάλα χόρτου (λεπτομέρειες ΕΔΩ). Είναι πολύ φθηνή και πραγματικά θα σε σώσει. Έτσι μετράς καλύτερα και την ποσότητα που τρώει. Εμένα τρώει 1 με 1,5 γεμάτη μπάλα.

Με τα χαρτιά πρέπει κάτι να κάνεις να εξαφανιστούν από το χώρο! Είχαμε το ίδιο θέμα με τον Γκρέϋ ,λάτρευε τις εφημερίδες! Έπρεπε να οργανώσουμε το χώρο όσο το δυνατόν καλύτερα και χωρίς παγίδες! Ξοδέψαμε μέρες για να γίνει ο χώρος rabbit-friendly αλλά έτσι ηρεμείς κι εσύ, για να μην είσαι όλο μη και μη. Ένα ονυχοδρόμιο για γάτες φθηνό (δες ΕΔΩ) μπορεί να του προσφέρει τα σκαρφαλώματα και τα σκαψίματα που θέλει αλλά φρόντισε να μην είναι από χαρτί.Έπίσης, ό,τι καλύτερο για παιχνίδι είναι τα τούνελ (δες ΕΔΩ , ΕΔΩ και ΕΔΩ) . Τα 2 τελευταία μάλιστα είναι φτιαγμένα από φυσικό χόρτο και θα τον κρατήσουν απασχολημένο για πολύ!

Όσο για το χώρο που κινείται, η γνώμη μου είναι να περιορίσεις μόνο ένα χώρο και αυτόν να τον κάνεις rabbit-friendly (πχ. σαλόνι). Τους υπόλοιπους χώρους καλό θα ήταν να τους αφήσεις όπως σε βολεύουν και να αποφεύγεις να πηγαίνει εκεί. Δοκίμασε να τον μαλώνεις (με τον ίδιο τόνο πάντα) όταν πάει να μπει σε χώρο που δεν πρέπει. Σιγα σιγα θα το αποφεύγει και ο ίδιος, θα δεις!

Τέλος, για τη στείρωση... Αυτό πραγματικά με ξεπερνάει.. Δεν γνωρίζω πολλά και με αγχώνει λίγο. Τα αρσενικά δεν κινδυνεύουν να πάθουν κάτι εαν δεν στειρωθούν? Είναι και το ψυχολογικό..Αν στειρωθεί, ίσως μελαγχολήσει και αυτό δεν θα το ΄θελα. Από την αλλη, μήπως υποφέρει όταν εκκρίνει τόσες ορμόνες και δεν μπορεί να τις...εκμεταλλευτεί όπως προστάζει η φύση? Ακόμα δεν ξέρω τι θα κάνω...
    Christina22 likes this.
  2. Christy22

Christy22 New Member

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο που ανέφερες προσπαθώ να του κόψω το alfalfa. Εξάλλου η ξηρά τροφή είναι ακόμα η μωρουδιακή οπότε θεωρώ ότι παίρνει ασβέστιο από εκεί. Επίσης κάποια λαχανικά έχουν επίσης ασβέστιο (π.χ. ο μαϊντανός) οπότε παίρνει λίγο κι από εκεί. Από χόρτα έχουμε όλα της Oxbow. Έχω πάρει όλους τους τύπους χόρτου που έχει, για να βρω τί του αρέσει, και κοντέβω να βγω εγώ από το σπίτι με τόσο χορταρικό (πιάνουν χώρο τα άτιμα). Πάντως κι ο γιατρός μας μάς συνέστησε ακριβώς αυτές τις 2 μάρκες (την Bunny και την Oxbow με μεγαλύτερη προτίμηση στην oxbow) και για χόρτο και για ξηρά τροφή. 2 μέρες τώρα που δεν του αναπληρώνω την ξηρά τροφή αμέσως μόλις τελειώσει, αναγκάστηκε να φάει λίγο χόρτο, οπότε λέω να το συνεχίσω με αυτόν τον τρόπο, έτσι δηλαδή όπως προτείνεις κι εσύ. Δεν του έχω κόψει την απεριόριστη ξηρά τροφή εφόσον είναι κάτω του έτους. Η Oxbow γράφει απεριόριστη ποσότητα μέχρι το ένα έτος. Είχα αρχίσει να του την περιορίζω αλλά όταν είδα τις οδηγίες της συσκευασίας, φοβήθηκα μην του κάνω κακό στην ανάπτυξή του. Κακώς λες; Ημερησίως τρώει περίπου 2 χούφτες συν τα φρέσκα λαχανικά κάθε απόγευμα. Την ξηρά πάντως δεν την τελειώνει αμέσως. Υπάρχει πάντα μικρή ποσότητα και τσιμπολογάει.

Τώρα σχετικά με τα χαρτιά νόμιζα ότι το χαρτί της κούτας και των περιοδικών επιτρεπόταν. Της εφημερίδας διάβασα πως δεν επιτρέπεται γιατί το μελάνι τους είναι τοξικό για τα κουνελάκια. Για αυτό κι εγώ του έφτιαξα την κατασκευή με τις κούτες και τα περιοδικά. Ήταν κι η περίοδος που τον είχε πιάσει ο ζήλος να ανέβει στο Έβερεστ (αναρρίχηση), ε είπα κι εγώ να του φτιάξω κάτι να το χαρεί. Δεν κάνει λες ε; :(

Πάντως χθες που έφαγε πάλι χαρτιά και η poop machine μου σταμάτησε για κάποιες ώρες την παραγωγή της κι ανησύχησα, του πήρα την κούτα καλού κακού. Καλύτερα να χάσει το παιχνίδι του παρά να έχουμε άλλα. Κι έτσι μπήκα εκεί που μου πρότεινες και παρήγγειλα το τουνελάκι και κάτι άλλα παιχνίδια, κι ελπίζω να αναπληρώσουμε το κενό της κούτας. Ακόμα και την κρεμαστή ταϊστρα να δει έστω σαν παιχνίδι, ευχαριστημένη θα είμαι.

Σχετικά με τον χώρο, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά δυστυχώς δεν έχω πολλές επιλογές. Το σαλόνι είναι εννιαίος χώρος με την κουζίνα οπότε αλωνίζει παντού. Μόνο στο υπνοδωμάτιο δεν τον αφήνω, ειδικά από τότε που πήρε θέση για τσίσα πάνω στο μαξιλάρι ενώ εγώ ήμουν ακριβώς δίπλα…
    Θράσος, όχι αστεία :p Επίσης, την πόρτα του υπνοδωματίου, τού την κλείνω γιατί αν περιμένω αυτός να μάθει ότι δεν πρέπει να πηγαίνει, σώθηκα. Εδώ με το που ακούει την πόρτα να ανοίγει, τρέχει για να προλάβει να μπει… Κατά τα άλλα, θεωρώ ότι τον χώρο που κινείται τον έχω κάνει, μετά από αρκετές μετακομίσεις πραγμάτων, rabbit-friendly. Καλώδια κρυμμένα, μικροαντικείμενα εξαφανισμένα κ.ο.κ. Ελπίζω να μην κάνει κάτι και μου αποδείξει ότι πλανάμαι πλάνην οικτρά. :oops:

Επειδή το θέμα της στείρωσης με έχει αγχώσει κι εμένα πολύ, προκειμένου να μην το σκέφτομαι όλη την ώρα, αποφάσισα να το αφήσω στην κρίση του γιατρού μιας και δεν είναι της άποψης του εμβολιασμού και της επέμβασης όταν δεν απαιτείται (πράγμα που ίσως τον συνέφερε). Θεωρώ ότι αν δει ότι βασανίζεται από τις ορμόνες του κι ότι θα είναι καλύτερο για την υγεία του, θα μου το πει.
  3. kouneli.net

kouneli.net Member

Εγώ τι θα κάνω που δεν τον θέλει το μαϊντανό καθόλου? Έχει φάει κόλλημα με τη μπανάνα αλλά δεν θέλω να του δίνω συχνά γιατί ακόμα είναι μικρός (5 μηνών). Αλλά όταν μυρίζει μπανάνα κοντεύει να μου φάει το χέρι. Και το πιο τρελό είναι ότι δεν πλησιάζει το καρότο!!! Κουνέλι είναι αυτό??
    Όσο για το χόρτο κι εγώ oxbow του δίνω σε συνδυασμό με bunny και λίγο vadigran. Ούτε άλογο να ήταν δεν θα είχε τόσα χόρτα! Όντως πιάνουν πολύ χώρο, ένα βουνό στην κουζίνα! Και μιλάμε για ένα κουνελάκι...
    Για την ξηρά τροφή, νομίζω πως πάει ανάλογα με το κάθε κουνέλι. Ο δικός μου ας πούμε, όσο του βάλω θα το φάει και μπορεί να μην αγγίξει καν το χόρτο όσο έχει γεμάτο πιατάκι. Αν όμως βλέπεις ότι είναι συγκρατημένος με την τροφή και έχει κορεσμό, καλά κάνεις και γεμίζεις την ταΐστρα. Πάντα να παρακολουθείς την αναλογία 80%-20% χόρτου-τροφής που είπαμε (ή έστω 75%-25%). Το θετικό είναι ότι όσο τρώει χορταράκι κάθε μέρα, δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Όλα πάνε ρολόι.

Για τα περιοδικά έχω ένσταση. Κι αυτά έχουν μελάνι και μάλιστα τοξικό. Το χαρτί τους είναι πλήρως επεξεργασμένο (ούτε για ανακύκλωση δεν ενδείκνυται, πόσο μάλλον για το στομάχι του κουνελιού). Γενικά το χαρτί το έχω για απαγορευτικό. Το φυσικό ξύλο όμως είναι ιδανικό για ροκάνισμα και ασφαλές για φάγωμα. Παρέλαβα χθες μια σειρά από παιχνίδια της σειράς Nature first που δείχνει να του αρέσουν και τα έβαλα αμέσως στο site. Ειδικά τα στικς από ξύλο, του τα βάζω με το ζόρι μπροστά στη μουσούδα και τα δαγκώνει με μανία! Μετά ηρεμεί, αφού έχει ακονίσει καλά τα δόντια του. Σώθηκα.. Δοκίμασε να του βάζεις με το ζόρι μπροστά του ένα παιχνίδι ή ένα κομμάτι ξύλο, την ώρα που πάει να σκίσει τα χαρτιά από τις κούτες. Γενικά δεν θα ασχοληθούν με τα παιχνίδια αν δεν τους τα επιβάλλουμε, δεν παίξουμε μαζί τους, δεν τους τα ακουμπήσουμε ελαφρά στη μυτούλα... Δες πώς θα πάει με αυτά και θα χαρώ να μάθω νέα.
    Για το χώρο, πρότεινα να τον αφήσεις να μπει κανονικά σε όλα τα δωμάτια, να μυρίσει, να αφήσει το στίγμα του και να του φύγει η περιέργεια. Αλλιώς θα βάλει σκοπό της ζωής του να μπει εκεί μέσα. Εμείς είχαμε το ίδιο θέμα με την πόρτα της αποθήκης. Μέχρι που μια μέρα ξεγλίστρησε μέσα, δεν τον είδα και τον κλείδωσα εκεί τον καημένο! Ευτυχώς το κατάλαβα εγκαίρως και τον απελευθέρωσα, αλλά ξαφνικά σταμάτησε να ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο δωμάτιο (!) Θεωρώ ότι είναι και ένα παιχνίδι για το κουνέλι, να σου ξεφεύγει και να σου κρύβεται. Λατρεύουν το κρυφτό! Παίξε μαζί του και κάνε πώς τον ξετρυπώνεις και τον κυνηγάς...
    Για τη στείρωση του κουνελιού, συμφωνώ και επαυξάνω.. Ο γιατρός θα σου πει. Αν μάθεις κάτι, ενημέρωσε κι εμένα για να δω τι θα κάνω κι εγώ. Ο δικός μου γιατρός λέει ότι τα αρσενικά στειρώνονται μόνο και μόνο για να είναι πιο ήρεμα. Άρα, πάει αναλόγως με το πόσο "ανήσυχο" είναι το κάθε αρσενικό. Εμένα είναι πολύ καλός και σχετικά ήρεμος, απλά δαγκώνει το κλουβί αρκετά μέσα στην ημέρα και κοντεύει να βγάλει όλο το χρώμα από το κάγκελο..
  4. Christy22

Christy22 New Member

Ούτε ο δικός μου τρελαίνεται για καρότο. Μια-δυο δαγκωνιές και το παράταγε. Τώρα του δίνω που και που, αλλά κομμένο σε μικρά κομμάτια και κάτι γίνεται. Όχι ότι με αυτόν τον τρόπο τρελαίνεται. Τα κουνελάκια μας, καταρρίπτουν τον μύθο του bugs bunny! :p Για τον μαϊντανό θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις πάλι μετά από 2-3 εβδομάδες, ενώ στα ενδιάμεσα τρώει από τα άλλα. Του δικού μου, ενώ κάποια λαχανικά δεν του άρεσαν στην αρχή, όταν τα ξαναδοκίμασε αργότερα, τα έφαγε με ενθουσιασμό. Βέβαια υπάρχουν και άλλα που εξακολουθεί να μην τα τρώει (π.χ. βασιλικό και δεντρολίβανο). Ευτυχώς, σε γενικές γραμμές του αρέσουν τα περισσότερα. Με τα χόρτα τα δικά του το παλεύουμε ακόμα. Κάτι άρχισε σιγά σιγά να γίνεται πάλι, αλλά δυστυχώς η αναλογία (80%-20%) δεν είναι αυτή που πρέπει ούτε κατα προσέγγιση. Θέλουμε προσπάθεια ακόμα μέχρι να φτάσουμε στους παλιούς καλούς καιρούς (με το alfalfa) :(

Αυτή την τακτική (να του το δίνω μετά από λίγο καιρό) την ακολούθησα και με τα λαχανικά που όταν τα πρωτοδοκίμασε (σε μικρή ποσότητα) φάνηκε να επηρρεάζουν τα κόπρανα του, το οποίο συνέβη με τα περισσότερα φυλλώδη λαχανικά. Από την πρώτη δοκιμή μεσολάβησαν 1-2 μέρες, του έδωσα πάλι μικρή ποσότητα κι εφόσον δεν φάνηκε να τον πειράζει πλέον, άρχισα σταδιακά να αυξάνω την ποσότητα. Φρούτα δεν του έχω δώσει, εκτός από ελάχιστο μήλο για το οποίο δεν τρελάθηκε ιδιαίτερα. Επειδή διάβασα ότι τα φρούτα δεν τους προσφέρουν κάτι, λέω να το κρατήσω σαν κάτι έξτρα, αραιά και που... Επιπλέον μου είπε ο γιατρός ότι μερικά καλομαθαίνουν στην γλυκύτητα των φρούτων και μετά μπορεί να αρνούνται τα λαχανικά. Δεν μου κάνει εντύπωση να τρελαίνεται ο δικός σου για την μπανάνα με την μυρωδιά και μόνο. Αυτό δείχνει ότι είναι ένα υγιές, φυσιολογικό κουνελάκι με ορθή κρίση :p;)

Την ένστασή σου όχι μόνο την εκτιμώ, αλλά τη χρειάζομαι κι όλα, όπως κι από οποιονδήποτε άλλο! Εξάλλου για αυτό υπάρχει το φόρουμ.
    Του τα μάζεψα λοιπόν όλα τα χαρτικά. Ήρθαν και τα νέα μας παιχνίδια και όλα μια χαρά! Τα ξυλάκια (στικς) τα έχουμε καιρό αλλά δεν του τράβαγαν το ενδιαφέρον ώσπου του τα έδωσα όλα μαζί (δεμένα όπως ήταν) κι όχι ένα-ένα όπως συνήθιζα. Έγινε χαμόοοος!!!

Το κρυφτό είναι κάτι που κάνουμε και φαίνεται να του αρέσει. Το κυνηγητό όμως στη δική μας περίπτωση μάλλον δεν ήταν καλή επιλογή. Παρατήρησα ότι άρχισε να κρύβεται και μάλλον τον φόβισε περισσότερο, παρά τον διασκέδασε. Αυτό για το οποίο τρελαίνεται είναι η φράση "ΠΟΥ είναι το αγόρι μου;". Αυτό αποτελεί την εναρκτήρια φράση για τρελό τρέξιμο με άλματα και ελιγμούς, πάνω στον καναπέ!!! Αν έχεις να προτείνεις κι άλλα παιχνίδια, θα χαιρόμουν!
  5. kouneli.net

kouneli.net Member

Σαν να τον βλέπω μπροστά μου είναι! Αυτά τα οχταράκια που κάνουν είναι ό,τι καλύτερο! Αλλά δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να τα μαγνητοσκοπήσω.Είναι της στιγμής! Τα ξυλάκια εγώ τα εισήγαγα όταν δάγκωνε το κλουβί με μανία, έπαιρνα ένα και του το κρατούσα οριζόντια, παράλληλα με το κάγκελο (που το έχει αποχρωματίσει πλέον απ'τις δαγκωματιές). Άρχιζε λοιπόν να το παραμερίζει και να του επιτίθεται (του ξύλου..) και μετά άρχισε τρελό ροκάνισμα, πράγμα που τον ηρεμούσε και ξάπλωνε αποκαμωμένος! Αποστολή εξετελέσθη!
    Το άλλο αγαπημένο του παιχνίδι που μπορεί να ασχολείται για ώρες είναι η snacky ball. Είναι από τα παιχνίδια που θεωρώ must όπως η μπάλα χόρτου και τα στικς. Έχω βίντεο με τη μπαλίτσα εδώ και την πήρα από αυτό το petshop (είναι από τα λίγα που έχουν τόση ποικιλία). Βάζω μέσα την ίδια την τροφή του και γίνεται χαμός!
    Επίσης, θέλω να σου πω ότι είσαι τυχερή που δεν του αρέσει το κυνηγητό γιατί αν του άρεσε θα σου έκανε συνέχεια ζαβολιές για να τον κυνηγήσεις! Πριν από καμιά βδομάδα σου είχα πει ότι παρόλο που αφήνουμε ανοιχτή την πόρτα της κουζίνας δεν μπαίνει μέσα. Ε, αυτό πλέον δεν ισχύει! Μπαίνει ξεδιάντροπα στην κουζίνα, περνάει σε ένα από τα 2 δωμάτια (πάντα σε διαφορετικό για να με κάνει να τον ψάξω), πάει και τρυπώνει στα πιο απίθανα σημεία και προκαλεί φασαρία! Μόλις τον ξετρυπώσω και του πω "σε είδα!" τρέχει πίσω στο χώρο του, αλλά αν σταματήσω να τον κυνηγάω το αντιλαμβάνεται, σταματάει και τρέχει πάλι μέσα κάνοντας φασαρία για να τραβήξει την προσοχή. Διαβολάκι τον έχουμε ονομάσει. Είσαι τυχερή που έχεις ήρεμο κουνέλι. Φαντάζομαι τον γυρνάς εύκολα ανάποδα να πέσει σε λήθαργο? Εμένα δεν θέλει καθόλου! Το κόψιμο των νυχιών έχει γίνει μια πολύ δύσκολη διαδικασία..
    Christy22 likes this.
  6. Christy22

Christy22 New Member

Τι έχω; Ήρεμο κουνέλι; Πλάκα ΜΕ κάνεις; Διαόλι σκέτο είναι;
    Να πω την αλήθεια όμως τον χαίρομαι όταν είναι στα ζωηρά του. Πέρασαν 2-3 μέρες που ήταν κάπως, δεν έβγαινε από το κλουβί του και χρειαζόταν να τον παροτρύνω, πήγαινε και κρυβόταν κ.α. και με στενοχωρούσε που τον έβλεπα έτσι. Τώρα που συνήλθε, λέω χίλιες φορές ζωντόβολο και χαρούμενος! ;)
    Και μιας και λέμε για παιχνίδια, δεν ξέρω αν για την πεσμένη του διάθεση έφταιγε ότι δεν του άφηνα, φεύγοντας για τη δουλειά, κάποιο παιχνίδι που να τον ενδιαφέρει. Κάποιες μέρες, καθαρίζοντας το κλουβί είχα ξεχάσει να τα ξαναβάλω μέσα οπότε είχε μείνει μόνος χωρίς παιχνίδια. Επίσης αλλάξαμε και χόρτο και άρχισε να τρώει. Γενικά αυτό με την αλλαγή της διάθεσης με προβληματίζει αρκετά. Καμία πρόταση του τι μπορεί να φταίει; Νιώθω ότι έχω μέλλον ακόμα μέχρι να καταφέρω να τον ερμηνεύω :(:confused: Από τροφή, νερό και πεπτικό πάντως ήταν μια χαρά. Μόνο στη διάθεση επικεντρώνεται η διαφοροποίησή του.

Και μιας και είπα νερό. Τις τελευταίες μέρες έχει αρχίσει να πίνει περίπου 40-50ml παραπάνω. Συνήθως έπινε 130-150ml, οπότε τα 50ml είναι σημαντικό ποσοστό αύξησης. Τι μπορεί να φταίει; Επίσης διάβασα κάπου ότι τα κουνελάκια πίνουν περισσότερο νερό τον χειμώνα (όσο περίεργο κι αν ακούγεται). Υπάρχει κάποια εξήγηση για αυτό;

Δυστυχώς την στάση της έκστασης πολύ θα ήθελα να του την κάνω αλλά φοβάμαι. Γενικά δεν του αρέσει καθόλου να τον σηκώνω. Αν είναι να έρθει αγκαλιά τον αφήνω να το κάνει μόνος του κι όταν το κάνει είναι για λίγο. Οπότε μιας και διάβασα ότι θέλει προσοχή γιατί η στάση αυτή (η ανάσκελα) είναι επικίνδυνη για την σπονδυλική του στήλη αν πάει να γυρίσει, δεν το ρισκάρω. Οπότε καταλαβαίνω ότι ούτε κι εσύ τον έχεις γυρίσει ε; Κι είναι πολύ βολική θέση για να τον χτενίσεις, να τον ελέγξεις για οτιδήποτε κ.α.

Υ.Γ. Έχεις δίκιο πάντως ότι ο Γκρέυ πρέπει να έχει κάποια σχέση με λιονταράκι. Απίστευτη η τουφίτσα του στο στρέρνο!!! ;)
    kouneli.net likes this.
  7. Christy22

Christy22 New Member

Τέλεια είναι τα οχταράκια!!! Εγώ έχω καταφέρει να αποθανατίσω κάτι λίγα αλλά έχω χάσει τα καλύτερα. Και τα επιτόπου άλματα είναι απίστευτα (λες και βλέπουνε ποντίκι κάτω από την κοιλιά τους) :p:p
    kouneli.net likes this.
  8. kouneli.net

kouneli.net Member

Και το δικό σου είναι κουκλάκι ζωγραφιστό! Η χαίτη του Γκρέϋ άρχισε να πέφτει αλλά κάτι λίγο έχει μείνει ακόμα να χαϊδεύω!

Πάντως, μη θεωρείς αφύσικη τη συμπεριφορά του. Έτσι είναι τα κουνέλια, μυστήρια πλάσματα και δεν ερμηνεύονται πάντα. Απλά, κάποιες ενδεικτικές συμπεριφορές μας δείχνουν περίπου τι θέλουν να μας πουν.. Συνήθως τα κουνέλια αράζουν (τη μέρα ή μετά το τάισμα) πίσω από κουρτίνες, δίπλα σε παράθυρα και γωνίες ή στο κλουβί τους. Κάποιες στιγμές γίνονται πιο ενεργητικά και θέλουν να παίξουν ή να εξερευνήσουν. Μετά πάλι θέλουν την ηρεμία τους. Άβυσσος η ψυχή του κουνελιού! :)

Αν μέσα στην ημέρα το κουνέλι εκδηλώνει και τις 2 συμπεριφορές, άσχετα αν προτιμάει την ηρεμία ή τη σκανταλιά, τότε είναι μια χαρά φυσιολογικό.

Επίσης, δεν πειράζει αν ξεχάσουμε να του βάλουμε παιχνίδια όταν λείπουμε. Αρκεί το χόρτο και το νερό του να είναι γεμάτα και η τουαλέτα του καθαρή και θα αράξει να μας περιμένει. Σε ήρεμο σπίτι (χωρίς την παρουσία μας) το κουνέλι ηρεμεί με τη σειρά του.. Και η μπάλα χόρτου απ' ότι έχω παρατηρήσει, τον κρατάει απασχολημένο στο κλουβί. Σήμερα την έβαλα πιο ψηλά για να τεντώνεται. Τα παιχνίδια από ιτιά τα έχει μισοφάει.. Που το βάζει τόσο ξύλο???

Σχετικά με το νερό, έχω παρατηρήσει ότι το κουνέλι πίνει πολύ νερό τελευταία. Αστειευόμενοι λέμε ότι είναι σαν να έχει φάει ρέγκες το κουνέλι ! (αυτό που μετά θες να κατεβάσεις μια κανάτα νερό..) Να φανταστείς ότι πίνει 3 γεμάτες ποτίστρες των 250 ml την ημέρα.. Δεν το βρίσκω αφύσικο, δεδομένου ότι τρώει πολύ χόρτο, πράγμα που απαιτεί μεγάλες ποσότητες από φρέσκο νεράκι για να χωνευτεί σωστά.

Το χειμώνα πίνουν πιο πολύ νερό? Την πάτησα... :p Ήδη η τουαλέτα του θέλει αλλαγή κάθε δεύτερη μέρα...

Για την στάση τράνς του κουνελιού, ούτε εμείς την εφαρμόζουμε αφού δεν του αρέσει. Αλλά η σπονδυλική στήλη του δεν σπάει και με το παραμικρό. Μπορείς να δοκιμάσεις να γυρίσεις ανάποδα το κουνέλι αλλά να είσαι σταθερή, αποφασιστική και με σιγουριά οι κινήσεις σου. Καθιστή, κλείσε τα πόδια σου και βάλε το ανάμεσα. Πιστεύω θα καθίσει αλλά αν θελήσει να φύγει, άστον ελεύθερο να γυρίσει και δεν θα πάθει τίποτα η σπονδυλική του. ΦΩΤΟ

Το χτένισμα προτιμώ να το κάνω όταν το κουνέλι αράζει μπρούμυτα και είναι χαλαρό. Έχω και βίντεο:

Δείχνει να τ' απολαμβάνει..

Και όταν το κρατάς αγκαλιά θέλει σταθερότητα και σιγουριά αλλιώς θα νομίζει ότι πέφτει και σίγουρα θα είναι στην τσίτα.. (ΦΩΤΟ)
    Αλλά και πάλι, ο δικός μου αποφεύγει τα σφιχταγκαλιάσματα !
    Last edited: Oct 6, 2015

Share This Page