SOS! το σκυλί μου αγριεύει όταν πλησιάζω το φαγητό του ή τα παιχνίδια του

Discussion in 'Απορίες' started by despinatza, Apr 9, 2010.

1. despinatza

despinatza New Member

καλησπέρα σας!
    έχω μια σκυλίτσα ενός έτους ημίαιμο σαμογεντ κ έχω πρόβλημα όταν πλησιάζω στο φαγητό της και πολλές φορές και στα αγαπημένα της παιχνίδια...απ' ότι έχω καταλάβει είναι πολυ κυριαρχικό σκυλί και θέλει να έχει το πάνω χέρι και νομίζω πως τα έχει καταφέρει. σίγουρα εγώ ευθύνομαι γι' αυτο, γιατί έπρεπε να της το ξεκόψω από πιο νωρίς, αλλά δεν έδινα σημασία τότε. ενώ, λοιπόν, την τελευταία εβδομάδα, μετά από πολλές προσπάθειες, κατάφερα να καθίσω δίπλα της ενώ έτρωγε, ξαφνικά δοκίμασα να της πάρω το φαγητό από μπροστά της για να περάσω στο επόμενο στάδιο και να της δείξω ότι ΜΟΝΟ αν θέλω εγω θα φαει... και έβγαλε κάτι νεύρα, που τρόμαξα και απομακρύνθηκα γιατί φαίνεται πως αυτή τη φορά θα με δάγκωνε! για του λόγου το αληθές, αυτό γίνεται πολύ συχνά(το βάζω στα πόδια όταν αγριευει) και όταν της βάζω τις φωνές ή πάω να τη χτυπήσω ελαφρά, αγριεύει ακόμη περισσότερο και τη φοβάμαι πολύ!
    γενικά(εκτός του φαγητού) είναι πολύ καλό σκυλάκι και ικανοποιητικά υπάκουο.θα μπορούσε λοιπόν κάποιος να μου πει, πως να της δείξω ότι ΕΓΩ είμαι ο αρχηγός της αγέλης ή είναι πολύ αργά πια? πάντως αν συνεχίσει έτσι, δεν ξέρω αν θα αντέξω! η υπομονή μου εξαντλείται...
  2. platon

platon Σκύλος

Μόνη σου λες ότι την φοβάσαι και ότι φεύγεις όταν σου αγριεύει. Άρα δεν είσαι εσύ ο αρχηγός της αγέλης.
    Πρέπει να ξεπεράσεις τον φόβο αυτό και να της δείξεις ότι εσύ κάνεις κουμάντο και ας φωνάζει αυτή.
    Ένας εύκολος τρόπος είναι να δοκιμάσεις να την ταΐσεις από το χέρι σου και παράλληλα να την χαϊδεύεις. Αν δεις ότι γίνετε κτητική με το φαγητό στο χέρι, το μαζεύεις και την βάζεις να καθίσει ήσυχα μέχρι να ξαναπροσφέρεις το "πιάτο".
  3. despinatza

despinatza New Member

ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμβουλή! θα το δοκιμάσω κ εύχομαι να πιάσει :)
  4. despinatza

despinatza New Member

δεν ποιανει τιποτα πια...ειχα γεμίσει με απίστευτη υπομονή για να της το μαθώ, φάνηκε ότι κατι πήγε να γίνει, αλλά ξαφνικά ξαναεπιδεινώθηκε..κ μάλιστα, τώρα δε μ'αφήνει να πλησιάσω ούτε στο σπιτάκι της...σταμάτησα να της δείχνω ότι φοβάμαι μη με δαγκώσει, αλλά πάλι πραγματικά η κατάσταση είναι ανυπόφορη.πλέον η υπομονή μου έχει εξαντληθεί και έχει μετατραπεί σε νεύρα...αν μπορείτε να μου πείτε κάποιον άλλο τρόπο να το σταματήσω αυτό.
  5. matilda

matilda New Member

Πρώτα απ' όλα μην φωνάζεις και μην χτυπάς τον σκύλο. Απλά επιδυνώνεις την κατάσταση και την κάνεις να αμύνεται περισσότερο.

Φαγητό: ξεκίνα όπως είπε ο πάτων δίνοντας της ένα ένα σπυρί ξηράς τροφής στο χέρι σου. Μέινε ακίνητη όταν πλησιάζει να πάρει την τροφή και βαλτην στο κέντρο της παλάμης σου και όχι στα δαχτυλά σου. Αφού νιώσει άνετα και αυτή και εσύ με αυτή την διαδικασία πάρε το μπολάκι της τροφής της. Ρίχνε μέσα 2-3 σπυριά τροφής. Μόλις τα φάει και σε κοιτάξει συνέχισε να ρίχνεις 2-3 σπυριά μέχρι να τελειώσει η ποσότητα που πρέπει να φάει.

Παιχνίδια: Μην αφήνεις όλα τα παιχνιδια στον χώρο της ώστε να γίνεται διεκδικιτική. Πάρε τα πιο αγαπημένα της τα οποία θα εμφανίζεις μόνο κατά την παρουσία σου. Για να της πάρεις ένα παιχνίδι πρόσφερε της μια λιχουδιά και ήρεμα πάρε το παιχνίδι (όχι απότομες κινήσεις). Αφού τελειώσει η ώρα του παιχνιδιού μαζεύεις και κρατας πάλι εσύ τα παιχνίδια.

Σπιτι: Μην προσπαθείς να βάλεις ή να βγάλεις με την βια τον σκύλο από τον χώρο του. Πέτα μια λιχουδιά μέσα στο σπιτάκι της και συνδύασε την με την λέξη σπίτι. Κατ'οπιν φώναξε τον σκύλο να έρθει σε σένα επιβράβευσε την πάλι με χάδια ή λιχουδιά και επανέλαβε.

Ελπίζω να βοηθήσουν αυτά. Το μόνο που έχω να σου συστήσω είναι υπομονή. Μην περιμένεις ότι θα αλλάξουν τα πράγματα από την μια μέρα στην άλλη
  6. Eirini22

Eirini22 New Member

Καλησπέρα, Έχω ένα μποξερ αρσενικό 1 έτους και τον έχω από 40 ημερων. Έχω ασχοληθεί αρκετά μαζί του με εκπαίδευση από 2 μηνών στο σπίτι και μόλις ήταν 8 μηνών τον αφήσαμε σε κέντρο εκπαίδευσης 1 μήνα για βασική υπακοή. Από την αρχή τον ταιζαμε με το χέρι. Μετά όμως λόγω δουλειάς το βάζαμε το φαγητό σε μπωλ. Μόλις πάμε προς το μέρος του καθώς τρώει επιτίθεται. Δεν με πειράζει αυτό είναι το λιγότερο. Επειδή μόλις πΆμε στην δουλειά τον αφήνουμε στο μπαλκόνι σε σπιτάκι πάλι επιτίθεται και έτσι τον βγάζω μόνο με λιχουδιά. Μόλις πάμε έξω να καθαρίσουμε Κ μένει μέσα στο σπίτι επιτίθεται πάλι.χθες έκανε κάτι πιο ανησυχητικό. Έπαιζε με το νέο του παιχνίδι και πήγε ο άντρας μου να τον χαϊδέψει και τον δάγκωσε στο χέρι.από τότε πραγματικά δεν ξέρω τι ν κάνω. Έχω αρχίσει και τον φοβάμαι. Κάποια συμβουλη??
  7. lara 28.2.14!

lara 28.2.14! Active Member

Το ίδιο κάνει και το σκυλί μου! Ο κτηνίατρος μου μου είπε ότι έτσι είναι ο χαρακτήρας του! Δεν πρέπει να ανησυχείς!
  8. Eirini22

Eirini22 New Member

Θα συνεχίσω πάλι την εκπαίδευση στο σπίτι με ειδικό αλλά πρέπει να ανησυχώ γιατί αυτή η συμπεριφορά θα επεκταθεί σίγουρα.
  9. lara 28.2.14!

Λοιπόν άκου. Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! Ο κτηνίατρος όμως μου είπε ότι δεν πρέπει να ανησυχώ γιατί έτσι είναι ο χαρακτήρας του. Τώρα αν εσύ θέλεις να <<αλλάξεις>> τον χαρακτήρα του σκύλου σου... δικαίωμά σου. ;)
  10. lara 28.2.14!

δεν θέλω να με παρεξηγήσεις αλλά... δεν θα σου άρεσε να σου έφερναν εκπαιδευτή οι γονείς σου να σου άλλαζαν τον χαρακτήρα.
  11. Eirini22

Eirini22 New Member

Άλλο σκύλος και άλλο άνθρωπος. Κάποιο λάθος έγινε από μέρους μου γι αυτό υπάρχουν οι εκπαιδευτές σκύλων που είναι ειδικοί σε παρεκλινουσες συμπεριφορές.τι πάει να πει είναι στο χαρακτήρα του? ?δεν ξέρω το δικό σου αλλά το δικό μου είναι μποξερ πονάει το δάγκωμα του και αν μείνω έτσι μπορεί αργότερα να δαγκώσει το παιδί μου ή του γείτονα.τέτοιες συμπεριφορές καλό θα είναι να διορθώνονται. Ο κτηνίατρος ασχολείται με την υγεία του και όχι με την συμπεριφορά του.
  12. lara 28.2.14!

ο κτηνιατρος μου ειναι και εκπαιδευτης σκυλων. Και αν το παμε ετσι εκανα και εγω κατι λαθος με το σκυλι μου. ελα μου ομως που δεν εκανα κατι λαθος. ετσι ειναι ο χαρακτηρας τους !!! Α! και του δικου μου ποναει πολυ το δαγκωμα του αλλα δεν το φοβαμαι.
  13. lara 28.2.14!

πιο πανω τα εγραψα ολα χωρις παρεξηγηση αλλα μαλλον παρεξηγηθηκες.
  14. Eirini22

Eirini22 New Member

Μάλλον εσύ παρεξηγήθηκες. Το λάθος γίνεται και χωρίς να το θέλουμε. Δεν πρόκειται να αφήσω το σκυλί μου να με δαγκώνει δεν είναι φυσιολογικό τα σκυλιά είναι για παρεούλα φίλοι μας και όχι για επίθεση. Γι αυτό υπάρχουν οι ειδικοί εκπαιδευτές που βοηθούν την κατάσταση.
  15. lara 28.2.14!

καλα οκ. οτι πεις
  16. marich

marich Active Member

Αντί να κάθεσαι να πληρωμής δειξτου οτι δεν ειναι αρχηγός πχ χτυπά την γροθιά σου κάτω , φώναξε δυνατά και υπομένω οχι !
  17. lara 28.2.14!

συμφωνω απολιτως
    marich likes this.
  18. midnightC

midnightC New Member

γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθούν να ενοχλούν το σκυλί που τρώει. Είναι ένστικτο τους, να τρέφεται και να διατηρεί την ασφάλεια, αλλιώς το φαϊ του θα πάρει πιο έξυπνος. Και ότι προστατεύει το φαϊ του και δικά του πράγματα (παιχνίδια, κρεβατάκι) - δείχνει τον δυνατό χαρακτήρα του, τέτοιο σκυλί θα κατάφερνε να ζει στη φύση, επίσης είναι και φύλακας μέσα στην ψυχή, αμφιβάλλω ότι τέτοιο σκύλο μπορεί κάποιος να κλέψει.

Share This Page