*!SOS!* Ξερό δέρμα και τριχόπτωση σκύλου 2 ετών

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by Elina..., Jun 23, 2008.

1. Elina...

Elina... New Member

Καλημέρα σας!
    Θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ κάποιος κτηνίατρος να δεί τις παρακάτω φωτό και να μου πεί τί είδους αρρώστια μπορεί να έχει περάσει το σκυλάκι στις εικόνες...

Ευχαριστώ πολύ!
  2. gikkat

gikkat New Member

Απ' ότι βλέπω οι photos είναι από κτηνιατρείο... Δεν είπε κάτι ο κτηνίατρος?
  3. Elina...

Elina... New Member

Τις φωτό τις έχει δώσει στην φίλη μου, που έχει το μαλτεζάκι, η κοπέλα που το είχε πριν απο αυτή και της λέει πως είναι απο θυροειδή αλλά δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο επειδή της έδινε λέει αυτή χαπάκια για την ψώρα!
    Το συγκεκριμένο μαλτεζάκι ήταν δημοσιευμένο και σε αυτό το φορουμ!

Τωρα είναι σε καλύτερη κατάσταση η μικρή αλλά έχει συνεχώς φαγούρα!
    Σε λίγες μέρες θα την πάει σε γιατρό η φίλη μου για να της πεί τι ήταν αυτο, επειδή χτες πήρε τις φωτό!

Μπορεί να είναι κάτι κακό???
  4. Irene

Irene New Member

Elina ,

δεν ειμαι κτηνιατρος , θα σου πω ομως την δικη μου εμπειρια :
    ο δικος μας - ενα Yorkie ειχε γινει ετσι ακριβως , τον πηγαμε σε κτηνιατρο ,
    του καναμε αναλυσεις , εξετασεις , ολα εβγαιναν καθαρα ,
    τον πηγαμε σε (3) κτη/ους , μας ειπαν πως προκειται για :? δερματικη ψωρα
    (λεπτομερειες δεν θυμαμαι ... )του εδωσαν χαπακια για αγωγη ...
    αλλα δυστυχως χειροτερεψε , ενω αρχικα πηγαινε καλυτερα ...

αποτελεσμα : ειχε ξεκινηση απο ενα μικρο σημειο και τελικα επεκταθηκε
    σε ολο του το σωμα ... δεν ειχε ομως κανενα αλλο προβλημα (ορεξη , ολα καλα
    πλην ομως ηταν και σε μεγαλη ηλικια ... ) απο κει και περα δεν υπηρχαν
    και πολλα που μπορουσαμε να κανουμε , περα απ'του να του φοραω "φανελακι" ,
    και φυσικα , απαντησεις δεν μας εδωσε ποτε κανεις :oops: ...

ξερω πως σιγουρα δεν βοηθησα , ελπιζω η δικη σας περιπτωση
    να σας δωσει απαντησεις και να εχετε καλυτερα αποτελεσματα ...
  5. gikkat

gikkat New Member

Τελικά το σκυλί είναι ή δεν είναι έτσι όπως το βλέπουμε στις photos? Γιατί αν είναι, αυτό δεν γίνεται από τη μία μέρα στην άλλη και απορώ πώς το άφησε να εξελιχθεί τόσο άσχημα χωρίς να πάρει γνώμη κτηνιάτρου εφόσον δεν εμπιστεύτηκε την πρώτη γνωμάτευση...

Δεν ξέρω εσύ πως το βλέπεις, εμένα καλό δεν μου φαίνεται πάντως απ' ό,τι και να προκαλείται...
  6. zusje

zusje New Member

Καλά τώρα είναι λίγο άτοπο να ζητάς από φωτογραφίες να γίνει διάγνωση...Όπως καταλαβαίνεις κάτι τέτοιο δε μπορεί να γίνει.Μπορεί να είναι αμέτρητα πράγματα...Η διάγνωση για ψώρα πως έγινε;Απλά το είδαν και αφού οι εξετάσεις αίματος δεν έδειξαν κάτι είπαν ότι είναι ψώρα;Ξέσματα πήραν να δουν τι γίνεται;Άλλαξε κάτι στο περιβάλλον του ζώου;Η τροφή πχ;Θα μπορούσε να είναι τροφική αλλεργία ή το ζώο να είναι ατοπικό...δε μπορώ να σου πω από απόσταση,μπορεί να είναι ένα εκατομμύριο πράγματα,θέλει εξετάσεις,βρείτε έναν καλό κτηνίατρο(κατά προτίμηση κλινική που να έχει παραπάνω από έναν και να κάνουν και πιο εξειδικευμένα πράγματα) και ψάξτε το ζώο από κάθε κατεύθυνση...Πάντως δε θα συνιστούσα το ζώο να μείνει έτσι,ψάξτε να βρείτε τι συμβαίνει...
  7. Αννουλα

Αννουλα New Member

Γεια σας λοιπον και απο μενα..Εγω εχω την μικρη λοιπον,και αυτες οι φωτο που εβαλε παραπανω η elina ειναι της μικρης πριν 2-3μηνες.Η κατασταση της ειναι σαφως πολυ καλυτερα τωρα,αλλα μιας και την εχω μολις δυο εβδομαδες και τις φωτογραφιες τις πηρα χθες,δεν ηξερα ποια ηταν η προηγουμενη κατασταση της..Την εμαθα και εγω απο τις φωτο!
    Για την τωρινη κατασταση της φυσικα που δεν δειχνει να εχει καποιο τραγικο προβλημα παρα μονο πιο ερεθισμενο δερμα εκει και ισως πιο σκληρο,και μου ειπαν πως για αυτο ευθυνεται ο θυροειδης.Μου φανηκε βεβαια καπως παραξενο αλλα παρολα αυτα οταν μου στειλαν αυτες τις φωτο χθες τρομαξα!
    Στον γιατρο την πηγα βεβαια και με την τωρινη κατασταση της μου ειπε πως απλως εχει περασει μια δερματοπαθεια.Οχι ομως απο τον θυροειδη.
    Θελω να δειξω αυτες τις φωτο στον γιατρο για να μπορεσει να καταλαβει και εκεινος καλυτερα..Απλα μεχρι τοτε θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας..
  8. gikkat

gikkat New Member

Δηλαδή έχεις υιοθετήσει πρόσφατα το σκυλάκι? Sorry... δεν το κατάλαβα!
  9. Αννουλα

Αννουλα New Member

Για την Ψωρα δεν ηξερα καν,απλως χθες που ζητησα καποιο ιστορικο απο εξετασεις μου ειπαν πως εχει κανει 5 ενεσεις για ψωρα,η μικρη δεν ειναι ετσι τωρα ειναι σαφως πολυ καλυτερα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν με κανει να ανησυχω..Τις ιδιες τις εξετασεις αιματος δεν τις εχω αλλα εχω καποια απο τα αποτελεσματα τους χωρις ομως να ξερω τι ακρειβως σημαινουν.Θα της κανω σιγουρα και αλλες εξετασεις.
    Βασικα σε αυτην την κατασταση την βρηκε παρατημενη η προηγουμενη κοπελα που την ειχε εξω απο το σπιτι της,οποτε για τυχον αλλαγες σε τροφη δεν μπορουμε να το ξερουμε αλλα πιστευω οτι δεν θα μπορουσε κατι τετοιο να τησ κανει τοσο κακο,νομιζω δλδ..
  10. Alex2

Alex2 New Member

Καταρχήν συγχαρητήρια που υιοθέτησες τη Σταλίτσα.

Εγώ θα πρότεινα να κάνεις και μια εξέταση για καλαζάρ, μέσα σε όλα. Οι εξετάσεις αίματος ήταν καλές? Είχε ελέγξει βιοχημικά?
  11. Αννουλα

Αννουλα New Member

Σε ευχαριστω!Για καλαζαρ απο οτι μου ειχε πει ειχε ελενχθει και δεν ειχε τετοιο προβλημα!
    Οπως ειπα και πριν εχω καποιες απο τις εξετασεις της χωρισ ομως να ξερω εγω τι ακρειβως σημαινουν αυτα.Θα της δωσω στον γιατρο να μου πει και εκεινος.
    Εχω ανχωθει κιολας δεν ξερω με τι να πρωτο ασχοληθω ειναι η αληθεια,προχθες πηγα να της κανω τα εμβολια,δεν ηξερα οτι δεν ηταν εμβολιασμενη,για αλλα προβληματα που τυχον να εχει,δεν ειχα και τπτ απο τα χαρτια της,και το μονο που μπορουσε να μου πει ο γιατρος ειναι οτι ειναι δερματοπαθεια.Υπαρχει πιθανοτητα να ηταν κατι που δεν ηταν εμβολιασμενη?Τωρα αυτες τις μερες θα την παω να της κανω και αλλες εξετασεις αιματος.

Και κατι αλλο,αν ξερει καποιος να μου απαντησει,η Σταλιτσα δεν ηταν στειρωμενη,ειναι σημαντικο να την κανω την στειρωση μιας και εχει ηδη ορμονικο προβλημα?Εχει κανει ομως ηδη καποια γεννα..
  12. gikkat

gikkat New Member

13. zusje

zusje New Member

Όπως είπα,πρέπει να γίνουν εξετάσεις...η τροφική αλλεργία και η ατοπία είναι πολύ συχνά(και όσο περνάνε τα χρόνια θα γίνονται συχνότερα,όπως και οι αλλεργίες στον άνθρωπο) και η εικόνα των ζώων είναι αρκετά "κακή" ειδικά αν οι αρχικές αλλοιώσεις επιπλεχθούν και με βακτήρια κλπ...Για το αν οφείλεται στον θυρεοειδή ή σε κάποιο άλλο συστηματικό νόσημα θα πρέπει να γίνουν εξετάσεις.Επίσης για να αποκλείσετε παράσιτα(ψώρες,ψύλλοι κλπ) πρέπει να γίνουν άλλες εξετάσεις,ξέσματα δέρματος και εξέταση στο μικροσκόπιο,ειδικές εξετάσεις σε τρίχες κλπ...Φυσικά πολλά απ' αυτά αποκλείονται συνήθως με μια καλή κλινική εξέταση(πχ η αλλεργική από ψύλλους δερματίτιδα έχει διαφορετική κατανομή απ' αυτή που φαίνεται να έχει το ζώο,στη δερματοφυτίαση οι αλλοιώσεις συνήθως είναι κυκλικές κλπ)...Και φυσικά όλα εξαρτώνται και από τη χρονιότητα της κατάστασης,δλδ κάτι που ξεκίνησε ως μια πολύ μικρή εστία αν δεν αντιμετωπιστεί και επιπλεχθεί μπορεί να εμφανίσει πολύ άσχημη εικόνα...Η ένσταση πήγαινε στο να γίνει η διάγνωση μέσω φωτογραφιών και όχι στην κατάσταση του ζώου,γιατί είχα καταλάβει ότι δεν την έιχατε εξ αρχής...Καλή τύχη!
  14. Αννουλα

Αννουλα New Member

Ο κτηνιατρος που την ειδε μου ειπε πως δεν χρειαζεται να ανησυχω και πως δεν χρειαζεται να κανω κατι..Ομως οπως και εγω δεν ειχε δει την προηγουμενη κατασταση της(αυτες τις φωτο δλδ)..γτ εφοσον δεν εχει καμια σχεση με τοτε αλλα φυσικα δεν ειναι και εντελως ενταξει,μηπως παρα ειμαι υπερβολικη?
  15. Irene

Irene New Member

μια φιλικη συμβουλη , μην επναπαυεσαι εαν
    δεν σε ικανοποιει η απαντηση του κτη/ρου ... :?

Σου στελνω και πμ
  16. kel

kel New Member

τετοιο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω .......τι εγινε! απο το πασχα και μετα πολλες δερματοπαθειες που τελικα ειναι καποια μορφη ψωρας.ψωρα!!!σε αυτη την εποχη,δεν ξερω τι να πω.η αρχικη διαγνωση ηταν αλλεργια αλλα οσο εχανε το τριψωμα και γινοταν το δερμα ετσι η εξεταση απο ξεσμα ηταν σαρκοπτικη ψωρα,το μοναδικο ειδος ψωρας που κολλαει και σε ανθρωπο.ξεκινησαμε πλυσεις και ενεσεις για το σκυλακι, ο γιατρος ειπε θα καλυτερευσει αλλα ισως να της ξαναεμφανιστει.ολο το μεσημερι εψαχνα αλλα δεν μπορεσα απο το internet να βρω πολλα γι 'αυτο το ειδος και δεν ξερω πως να προφυλακτω.και αμα κολλησουμε τι γινεται, υπαρχει θεραπεια για εμας ή θα το εχουμε μια ζωη?ξερεις κανεις να με ενημερωσει ή που μπορω να βρω περισσοτερες πληροφοριες?
  17. Αννουλα

Αννουλα New Member

Χθες πηγα στον κτηνιατρο.Πηρα μαζι μου και αυτες τις φωτο να του τις δειξω!Επισης ειχε κολλησει και ψυλλους παρολο που της φοραω και κολαρο για ψυλλους.Οταν ειδε τις φωτο μου ειπε πως ειχε κολλησει ψυλλους και στο παρελθον και προφανως πρεπει να βρισκοταν καποτε σε καποιο χωρο με πολλα ζωα κανεις δεν τις εδωσε την σημασια που επερεπε και απο ξυσιμο και ευεσθησια που παθαινει το δερμα με τους ψυλλους ενα μεγαλο διαστημα αυτης της καταστασης την εφτασε σε αυτο το σημειο..Επισης μου ειπε πως πρπει να εχει πολυ δυνατο οργανισμο για να καταφερε να ερθει πλεον το δερμα της σε τοσο φυσιολογικη κατασταση σε διαστημα 2-3 μηνων.
    Η Σταλιτσα ειναι τωρα σε αυτην την κατασταση..Καμια σχεση δλδ με οτι πριν![attachment=0:2y7e0s9i]0041 - Copy.jpg[/attachment:2y7e0s9i]
  18. gikkat

gikkat New Member

Καμία σχέση όντως! Δεν της έχει μείνει κανένα σημείο χωρίς τρίχωμα?
  19. Irene

Irene New Member

πολυ χαιρομαι για τα καλα σας νεα ... μπραβο !!!

:smt023 :smt041 :smt023
  20. Μπραβο και εγω χαιρομαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Share This Page