Σος

Discussion in 'Τρωκτικά' started by Marinaki1988, May 15, 2015.

1. Marinaki1988

Marinaki1988 New Member

Παιδια καλησπέρα , έχω ένα κουνελάκι 3 μηνών και σήμερα είχαμε πρόβλημα.... Ξεκίνησε να φταρνίζεται επίμονα παρόλα αυτά δεν είχε υγρή μύτη ούτε σημάδια ότι πονάει συνέχιςε να τρώει και να τρέχει κανονικά.... Μετά απο κάποιες ώρες ώρες όμως επιδεινώθηκε η κατάσταση και πλέον σε κάθε βηματάκι του η αναπνοή του Ακουγόταν έτσι τον άρπαξα και τον πήγα στον κτηνίατρο απο τον οποίο όμως δεν έμεινα ευχαριστημένη ..τον ακροάστηκε και αφού φάνηκε ότι δεν ήξερε τι είναι του έκανε 2 ενέσεις μια αντιφλεγμονώδη και μια αντιμικροβιακή.... Επίσης μου δώσε θεραπεία για πέντε μέρες , μετά την ένεση η αναπνοή του καλυτερεύσε λίγο αλλά συνεχίζει να φταρνίζεται...καμία συμβουλή ....? έχω αγχωθεί πολύ
  2. mariaz

mariaz Member

Πρέπει να το πας σε γιάτρό που να ξέρει από κουνέλια. Σου δίνω τα τηλ. δύο πολύ καλών γιτρών. Ο πρώτος είναι αυτός που πηγαίνω τα δικά μου.

Παπαδημητρίου Δημήτρης
    Παπαδιαμάντη 1 & Ναρκίσσου 4 ΡΑΦΗΝΑ
    2294098101

Αχιλλέας Ακρίβος
    Θίσβης 1 Περιστέρι
    210-5720761
  3. Marinaki1988

Marinaki1988 New Member

Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω σε αυτούς γιατί μένω Αλεξανδρούπολη ! Τελειώσαμε την αγωγή του κτηνιάτρου το κουνελάκι είναι καλά αλλά κάποιες φορές μέσα στη μετά φταρνίζεται ακόμα επίσης ρώτησα και άλλον κτηνίατρο και μου είπε ότι α μικρά το κάνουν αυτό γιατί χρειάζονται αποπαρασίτωση
  4. mariaz

mariaz Member

Γενικά, να ξέρεις ότι αν το κουνέλι έχει όρεξη για φαγητό και ... τρεχαλητό είναι υγειές. Όσο για το φτάρνισμα, το πιο πιθανό (που το είχα αντιμετωπίσει κι εγώ παλιά) είναι να προέρχεται από το υπόστρωμα που έχεις στο κλουβί του. Τι του βάζεις; ροκανίδι; αν ναι, τότε θα πρέπει να του αλλάξεις υπόστρωμα. Εγώ τους βάζω ένα υλικό πολύχρωμο που μοιάζει με κομματάκια από βαμβάκι. Τα κουνέλια στην Ελλάδα δεν έχουν προβλήματα παρασίτων. Αυτό μου το έχει εξηγήσει ο κτηνίατρός μου (ο οποίος έχει κάνει μεταπτυχιακό στην Γερμανία για τα τρωκτικά και είναι ο πρώτος από τους παραπάνω). Όταν πρωτοπήγα σ' αυτόν με το Ιβανάκι μου (7,5 χρονών σήμερα) του ζήτησα να το εμβολιάσει και μου είπε ότι δεν χρειάζεται εμβόλια. Θα μπορούσε κάλλιστα να του κάνει κάτι και να πάρει λεφτά. Όμως ξέρει από κουνέλια και κυρίως τα αγαπάει. Τι παράσιτα σου λέει ο κτηνίατρος;;;;; Τα παράσιτα εγκαθίστανται στο πεπτικό σύστημα του ζώου, κυρίως στο έντερο. Φταρνίζεται κανείς αν έχει παράσιτα στο έντερο;;; Όχι βέβαια. Το φτέρνισμα προέρχεται από το αναπνευστικό σύστημα. Μην ανησυχείς. Κάτι από το περιβάλλον το ενόχλησε. Αν δεν είναι το υπόστρωμα, μπορεί να είναι σκόνη ή γύρη από το περιβάλλον, από χαλιά... Παρατήρησέ το, δες τι το ενοχλεί (αλλάξε πρώτα το υπόστρωμα, αν δεν βελτιωθεί σημαίνει ότι δεν ενοχλείται από αυτό κλπ) και μην ανησυχείς!!!!
  5. Marinaki1988

Marinaki1988 New Member

κοιταξε τρεχει και τρωει κανονικα ....ειναι ζωηρουτσικο!!! αχαχααχ σαν υποστρωμα εφαγα τον τοπο να βρω πεπιεσμενο χαρτι γιατι ξερω πωσ ειναι το μονο που δεν δημιουργει προβληματα!!! επισησ επιτελουσ ηρθε η τροφη που παρηγγειλα(bunny nature green young) γιατι μεχρι τωρα του εβαζα τυπου μουσλι εφοσον σε κανενα μα σε κανενα pet shop εδω δεν ειχε κατι τησ προκοπησ !!! λεσ να το πειραξει η αλλαγη τροφης???
  6. Marinaki1988

Marinaki1988 New Member

και κατι ακομη τισ τσιμπλιτσεσ στα ματακια του τισ καθαριζουμε???
  7. mariaz

mariaz Member

Δεν το πειράζει η αλλαγή της τροφής αν του δώσεις καλύτερη από αυτή που έτρωγε. Τις τσιμπλίτσες καθάριζέ τες με ένα ελαφρώς βρεγμένο πανάκι, χαϊδεύοντας πολύ απαλά την περιοχή του ματιού.
  8. Marinaki1988

Marinaki1988 New Member

Τέλεια ευχαριστώ πολύ !!!!

Share This Page