Στειρωνεται ο γατος μου

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by life, Nov 27, 2007.

1. life

life New Member

Αυριο 1μμ στειρωνεται ο Μαλιος μου..Εφτασε αισιως τους 6 μηνες ζωης κ αυριο παμε για στειρωση...ειναι η πρωτη φορα που κανω κατι τετοιο κ εχω λιγο αγχος :oops: Ευχομαι αυριο τετοια ωρα να ειναι καλα
  2. marinaki

marinaki New Member

Κ εγώ έτσι αγχώθηκα με το κουνέλι μου! Μέχρι να πάω να την πάρω καθόμουν σε αναμένα κάρβουνα αλλά τελικά δεν υπήρχε λόγος! :-D
    Μην στεναχωριέσαι,θα δείς οτι είναι κατι σχετικά απλό! Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα κατοικίδια αλλά το δικό μου ήταν τσαντισμένο για καμια βδομάδα, μετά το ξεπέρασε!
  3. life

life New Member

Mακαρι να πανε ολα καλα..κι ας ειναι και 2 βδομαδες τσαντισμενος : :smt027
  4. AGGELIKH

AGGELIKH New Member

life, καλημέρα,
    μήν ανησυχείς καθόλου για τον γατούλη σου.
    Εγώ στείρωσα την δικιά μου (γάτα) την Δάφνη μου
    την προηγούμενη Πέμπτη. Την πρώτη μέρα κοιμόταν συνέχεια
    και γενικά ήταν ''ντάγκλας'' :smt015 μέχρι και την Παρασκευή
    το απόγευμα.Έκτοτε είμαστε μια χαρά, έχει επανέλθει στους
    συνήθεις ρυθμούς. Το μόνο πρόβλημα που είχα, ήταν η
    αντιβίωση γιατί την έκανε εμετό :( . Ξαναπήγαμε στο γιατρό και
    της έκανε ένεση και μετά συνεχίσαμε με χαπάκι το οποίο
    το κάνω σκόνη και το ρίχνω στην κονσερβούλα της.
    Αυτά, γενικά θέλει πολλές αγκαλίτσες και υπομονή 1-2 μέρες.
    Α!!! και καλό είναι να τον πάρεις αμέσως σπίτι γιατί δεν υπάρχει
    λόγος να περάσει το στρές του κλουβιού, καλήτερα να είναι στο
    περιβάλον του όταν συνέλθει :)
  5. aggeliki

aggeliki New Member

μια χαρα θα πανε ολα!περαστικα του! :)
  6. fwteinh

fwteinh New Member

ωχ!και εμεις τον στειρωνουμε σημερα...αν τον βρει ο πατερας μου...!μην ανησυχεις ρε ολα καλα θα πανε.γιατι οχι?!!
  7. life

life New Member

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια...Η γιατρος μου ειπε να περιμενω εκει,γιατι θελει να τον δει μολις ξυπνησει..οποτε εκει στο γατοφορο μεσα θα συνελθει :( στις 12.30 θα ερθει ο αντρας μου απο τη δουλεια να μας παει..Σημερα θα συζητησουμε κ για τη στειρωση της αλλης που δεν λεει να την αφησει ο οιστρος :oops: Εκει ειναι που θα παθω κριση μεχρι να τελειωσει...Οταν γυρισουμε με το καλο,θα σας πω πως πηγε..Μεσα σε ενα μηνα κ τα 2 μου ετυχαν...
  8. gikkat

gikkat New Member

Ο δικός μου στειρώθηκε την Παρασκευή και την ίδια μέρα το βράδυ αλήτευε, μην ανησυχείς επέμβαση ρουτίνας είναι... :wink:
  9. life

life New Member

Τον πηγαμε 1μμ..τον εξετασε η γιατρος κ του καναμε την ενεση..μας ζητησε να φυγουμε..εγω δεν ηθελα,αλλα μου ειπε πως ετσι πρεπει..3μμμου τηλ.να μου πει πως τελειωσε η επεμβαση κ σε κανα 2ωρο που θα ξυπνησει να παμε να τον παρουμε..τον πηραμε..ειναι πολυ ζαλισμενος ακομη,δεν τον βασταν τα ποδια του,εκανε εμετο..τωρα ξανακοιμηθηκε :cry:
  10. Irene

Irene New Member

καλημερα , πως ειναι "σημελα" ο γατουλης...?

Ολα καλα ?
  11. ana

ana New Member

Μην ανησυχεις life σήμερα κιόλας λογικά θα είναι καλύτερα απλά θα κοιμάται ίσως περισσότερο από το συνηθισμένο. Ο Ράπερ μετά την επέμβαση περπατούσε σαν μεθυσμένος :-D
  12. life

life New Member

Ναι,καλα ειναι σημερα,ευτυχως γιατι τρομαξαμε χθες..Ηταν αρκετα ασχημη η εμπειρια κ σιγουρα θα αλλαξω γιατρο..Απο τις 1,30 που τον αφησαμε γιατι δεν με αφησε να μεινω εκει :cry: μου τηλ.στις 3 μμ οτι τελειωσε και οτι κατα τις 5-5,30 θα ξυπνησει...Μεχρι αργα το βραδυ ηταν κουρελι,κοιμοταν ξυπνουσε,επεφτε,εψαχνε καποιον να κουρνιασει..δεν τον αφησαμε μονο λεπτο απο χθες..σημερα ομως ειναι πολυ καλυτερα,εφαγε,ετρεξε λιγο κιολας...περασε :)
    Ασε που μας εδωσε να υπογραψουμε χαρτι οτι επιτρεπουμε τη γιατρο να κανει αναισθησια κ επεμβαση κ οτι δεν θα εχει ευθυνη αν παθει κατι..εγω δεν το υπεγραψα ομως--καινουρια μοδα
  13. dora

dora New Member

Άντε, τέλος καλό, όλα καλά.
    Βασικά, για το χαρτί δεν ξέρω, δεν το έχω ξανακούσει.
    Αλλά είναι λογικό, νομίζω, μετά τη νάρκωση να είναι κάπως.Σε γάτα δεν ξέρω αλλά ο σκύλος που στείρωσα κουτούλαγε την υπόλοιπη μέρα λόγω αναισθησίας. Είναι, νομίζω, αναμενόμενο. Εε?
  14. life

life New Member

Παιδια δεν ξερω αν ηταν η οχι φυσιολογικο κι ουτε θελω να κρινω τη γιατρο..για το μονο λογο που πραγματικα δεν θελω να ξαναπαω στη συγκεκριμενη ειναι οτι για μια διαδικασια 10-20 λεπτων που μου λεγαν ολοι οσοι στειρωσαν αρσενικο εγω περιμενα ωρες για να μαθω τι εγινε,αφου δεν με αφησε να κατσω ουτε απο εξω..1,30 φυγαμε 3 η 3.10 πιο συγκεκριμενα μου τηλ,να μου πει οτι τελειωσε 1ωρα κ 40 λεπτα μετα..το γατι ξυπνησε μονο του εκει κατι που με εκανες κ αισθανθηκα πολυ σκατα..δεν υπαρχει περιπτωση να γινει το ιδιο κ με την αλλη γατα μου..που σαν επεμβαση σιγουρα θα ειναι πιο χρονοβορα..εκει τι ωρα θα τελειωσει ??σε 3?? :
    Ευχαριστω παντως για τα καλα σας λογια.. :wink:
  15. aggeliki

aggeliki New Member

προφανως σε καποια στειρωση που εκανε πεθανε το ζωακι και τωρα θελει να ειναι καλυμενη,γι αυτο θελει και το χαρτι.και πως εκανε την επεμβαση αφου δεν υπογραψες??
  16. life

life New Member

Ναι της εχει συμβει 3 φορες λεει σε σκυλους μεσα σε 10 χρονια..Οταν ειδα το χαρτι αρχισα να τρεμω κι απεφυγα να υπογραψω ..κ δεν εδωσε εκταση..οκ δεν ειναι Θεοι,το κατανοω..αλλα πολλες ωρες αγωνιας για αρσενικο γατο..δεν ηθελα να ειμαι μεσα στο χειρουργειο,εξω ζητησα να περιμενω,,αλλα δεν με αφησε :cry: Εφαγα κι ενα ξεχεσμα απο την κορη μου οταν με ειδε να γυρναω σπιτι χωρις τον Μαλιο..ασε
  17. gikkat

gikkat New Member

Προσωπικά πιστεύω:
    1. Αν ήσουν εκεί ίσως λειτουργούσες αγχωτικά προς το γιατρό λόγο του δικού σου άγχους. Στην περίπτωση που κατά την επέμβαση συμβεί κάποια επιπλοκή (π.χ.) ο γιατρός πρέπει να είναι ψύχραιμος και να αντιδράσει ορθά και όχι επιρεασμένος από δική μας συναισθηματική φόρτιση.
    2. Το ότι ήταν κουρέλι είναι φυσιολογικό αφού υπέστη νάρκωση. Κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά σε αυτήν. Ορισμένα ζώα συνέρχονται γρηγορότερα από άλλα και το αντίθετο.
    3. Η αναισθησία σε όποιον και αν γίνεται (άνθρωπο ή ζώο) αποτελεί δύσκολη διαδικασία για τον οργανισμό. Στις γάτες ιδιαίτερα που από τη φύση τους είναι πολύ αγχωτικά ζώα όταν αλλάζουν περιβάλλον ή αντιμετωπίζουν μια κατάσταση διαφορετική (πχ. μεταφορά με κλουβί). Το στρες μπορεί να λειτουργήσει αρνητικά σε τέτοιες πειπτώσεις.
    4. Το θέμα με το χαρτί που σου ζήτησε να υπογράψεις, θα το έβρισκα λογικό στην περίπτωση που το ζώο είχε κάποια ασθένεια η οποία σε συνδυασμό με την αναισθησία μπορούσε να αποβεί μοιραία. Σε περίπτωση νεαρού γατιού απλά το θεωρώ υπερβολικό και ευθυνοφοβικό, μιας και με βάση το θέμα στρες που ανέφερα παραπάνω όλες οι πιθανότητες έκβασης της επέμβασης είναι στο πρόγραμμα...

Αυτά...
  18. life

life New Member

Δεν θα διαφωνησω μαζι σου..το μονο κακο ειναι οτι πηρε 1,40 λεπτα για αρσενικο ζωο,τουλαχιστον εγω τοσο περιμενα..για την αλλη ποσο θα περιμενω να ακουσω οτι τελειωσε??/ασε που της ειπα πως μολις τελειωσει η επεμβαση να παω κ μου ειπε πως οχι,μονο οταν ξυπνησει...
  19. gikkat

gikkat New Member

Η αλήθεια είναι ότι της/του πήρε πολλή ώρα για στείρωση αρσενικού. Είναι θέμα το πολύ 15 λεπτών και το ζώο ξεπνάει από τη νάρκωση πολύ γρήγορα μιας και η ποσότητα του αναισθητικού έκτός από τα κιλά του ζώου είναι και ανάλογη της επέμβασης. Το σε πόση ώρα θα ξεμαστουρώσει τελείως όπως είπαμε εξαρτάται...
  20. Greg

Greg New Member

Καλημέρα Life
    Δεν καταλαβαίνω γιατί βρίσκεις το 1 ώρα και 40 λεπτά ΤΌΣΗ πολύ ώρα..ναι η στείρωση γίνετε σε 20 λεπτά αλλα πρέπει και μετά να την παρακολουθήσουν για καμια ώρα να δουν αν σύνελθε από την νάρκωση και να δουν αν είναι όλα καλά..πολύ λογικό..για εμενα δείχνει πως ο γιατρός είναι υπεύθυνος (θα ανησυχούσα αν μετά από 20 σου έδινε την γάτα σου ναρκωμένη και σου έλεγε τελειώσαμε) :) :)

Greg

PS Τα ξέρω αυτά επειδή έτυχε να παρακολουθήσω 3 στειρώσεις πρόσφατα και είδα ΌΛΗ τι διαδικασία και όταν βλέπω κάτι κανούργιο έχω τι τάσσει να ρωτάω γιατί αυτό..γιατί εκείνο... σαν ενοχλητικό παιδάκι :-D :-D :-D :-D :-D

Share This Page