Στειρωνεται ο γατος μου

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by life, Nov 27, 2007.

1. aggeliki

aggeliki New Member

κοιτα να δεις,εμενα τα ζυγιζει,ειτε ειναι σκυλος ,ειτε γατα,ο αλλος κτηνιατρος δεν τα ζυγιζε ολα,αλλα και παλι του ειχα εμπιστοσυνη.
    αμα βγει βαρος π.χ 4.400γρ και ενα χαπακι ειναι για 5 κιλα ,θα μου δωσει ενα χαπακι και δεν θα το κοβω,εξαρταται... :? οι μεγαλες διαφορες ειναι το προβλημα.το να τον ζυγιζει παντως δεν βλαπτει...
  2. life

life New Member

Ξες απλα μου εκανε εντυπωση,αλλα επειδη ειλικρινα ειμαι ασχετη με ολη τη διαδικασια στις γατες γιαυτο κ ρωταω..Για την ναρκωση δεν τον ζυγισε..Οταν ηταν να δωσει τα χαπια στον αντρα μου και της τηλ.εγω μου εκανε την εξης ερωτηση ''Ο γατουλης ποσα κιλα περιπου ειναι για να του δωσω την αντιβιωση??]]Αν απο εμπειρια του εκανε την ναρκωση πως ειναι δυνατον για την αντιβιωση να μην ειχε ιδεα...και της ειπα οτι εκει τον εχετε ζυγιστε τον..ο μικρος ηταν τελικα 5 κιλα..Αλλα μπορει οντως 1 κιλο πανω ενα κατω να μην εχει σημασια για τη δοση της ναρκωσης απο οτι λετε
  3. Greg

Greg New Member

Να στο θέσω έτσι..όταν πας στο οδοντίατρο σου δίνει μια ένεση..περιμένει 15 λεπτά να δει αν έχει πιάσει αν όχι σου δίνει λίγο ακόμα....δεν υπάρχει standard δηλαδή 2 γατες που ζυγίσουν 5 κιλά δεν είναι απαραίτητο να περνούν το ίδιο ποσο....είναι πως θα αντιδράσει ο οργανισμός κάθε γάτας!
    Όσο για την αντιβίωση 1 κιλό πάνω κάτω δεν πρόκειται να αλλάξει την δοσολογία :-D
  4. life

life New Member

οκ ευχαριστω :wink: να ξερω για την επομενη στειρωση να μην ειμαι στη τσιτα αδικα :roll:
  5. life

life New Member

Σημερα το πρωι εκλεισα ραντεβου για να στειρωσω την αλλη μου γατα στις 15-12 1μμ...Ευχομαι αυτη τη φορα να ειναι καλυτερα τα πραγματα.Παντως τον γιατρο,ασχετα που δεν τον γνωριζω προσωπικα τον εμπιστευομαι παραπανω επειδη εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια απο παρα πολλα ατομα και ολοι λενε οτι εχει τρομερη εμπειρια με τις γατες :)
  6. life

life New Member

Re:

Δεν ειχα γραψει τελικα τοτε τι εγινε με τη γατα μου.Η γατα στειρωθηκε κι ολα πηγαν τελεια.Κατεβηκα Αθηνα,η ναρκωση εγινε με αεριο και η τομη ηταν παρα πολυ μικρη στο πλαι....Ξυπνησε 10 λεπτα μετα την επεμβαση και σηκωθηκε στα ποδια της αμεσως και απο την ιδια μερα ετρεχε -εφαγε κτλ/
    Η μεθοδος αυτη με το αεριο και την πολυ μικρη τομη,τελικα ειναι φοβερη :D και γιαυτο το λογο εστω και αργα εγραψα το τι εγινε,για να μαθευτει κι αυτος ο τροπος στειρωσης που ειναι παρα πολυ πιο ανωδυνος για το ζωο...

Share This Page