Στειρωσεις - Πότε? - Πόσο?

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by RINIO, Apr 16, 2007.

1. gikkat

gikkat New Member

από μια έρευνα αγοράς που έχω κάνει κατά καιρούς το φθηνότερο που έχω βρει για στείρωση θηλυκού σκύλου είναι 150€...
  2. fwteinh

fwteinh New Member

να ναι καλα τους ευχαριστουμε που ειναι τοσο οικονομικοι
  3. Mitsi

Mitsi New Member

Παιδιά εγω που ρώτησα τον δικό μου κτηνίατρο μου είπε ότι χρεώνει 140 Ευρώ. Συγκριτικά απο όσους ρώτησα (κτηνίατρους και μή) κατεληξα στην δικιά του άποψη καλό είναι η στείρωση να γίνεται μετά την πρώτη περίοδο. Μου είπε κιόλας καλό είναι και να γεννήσει και μιά φορά αλλα μου το τόνισε "Αν σου κάνει 10 κουτάβια π.χ. τι θα τα κάνεις?" Πρώτα θα εξασφαλίσεις που θα δώσεις τα μωρά και μετα θα την ζευγαρώσεις!
  4. dora

dora New Member

Νομίζω ότι έχουμε αναφερθεί αρκετές φορές στην άποψη του κτηνιάτρου σου Mitsi. Τον λόγο που σου πρότεινε αυτό τον ρώτησες? Γιατί είναι καλύτερο να ζευγαρώσει μια φορά? Ξαναδιάβασε, αν θες, τα θέματα που αφορούν αυτό.
    Και σχετικά με αυτό που λες "πρώτα να εξασφαλίσεις τα κουτάβια", υπάρχουν και γι'αυτό πολλές πληροφορίες.
    Εσύ τι σκέφτεσαι να κάνεις? :?
  5. Mitsi

Mitsi New Member

Ναι τώρα διαβάζω τα θέματα (δεν τα είχα δει όλα και βιάστηκα να απαντήσω).
    Οσον αφορά για το τι σκέφτομαι θα την αφήσω να της έρθει η πρώτη περίοδος και μετά θα την στειρώσω. Ο κτηνίατρος δεν μου επέβαλε να την αφήσω να γεννήσει. Ισα Ισα μου είπε να το σκεφτώ πολύ πριν γίνει. Η εξασφάλιση για τα μωρά είναι να ξέρω που θα τα δώσω απο πρίν!
  6. dora

dora New Member

Κανένας δεν μπορεί να μας επιβάλλει τι θα κάνουμε με τα σκυλιά μα,
    δυστυχώς ή ευτυχώς...
    Δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρη αν θα εξασφαλίσεις ή ότι εξασφάλισες τα κουτάβια για λόγους που έχουνα αναφερθεί. Ρίξε μια ματιά(όπως άλλωστε κάνεις)και θα καταλάβεις το "γιατί". :)
  7. aggeliki

aggeliki New Member

το σωματειο στη γλυφαδα στειρωνει και σκυλια,οχι μονο γατες.αν μπεις στο www.spazgreece.com καπου εχει και τις τιμες.
  8. aggeliki

aggeliki New Member

Female Cat 25 Euros
    Male Dog 25 Euros
    Male Cat 15 Euros
    Female Dog 35 Euros

απο το spazgreece.com
  9. fwteinh

fwteinh New Member

ειναι σιγουρο ?επειδη ειπε η gikkat οτι ασχολουνται μονο με γατες πλεον.καλα δε χανω να παρω ενα τηλεφωνο.κατι μου ειπαν για εναν οργανισμο που λεγεται σωζω οτι κανει δωρεαν στειρωσεις.ξερετε τιποτα?
  10. aggeliki

aggeliki New Member

εγω που μιλησα πριν κανα 2 μηνο με μια κυρια απο το spaz μου ειπε οτι στειρωνουν και σκυλια,παρε τηλεφωνο για σιγουρα.το σωζω απο οτι βλεπω ειναι φιλοζωικο σωματειο στην ξανθη,δεν νομιζω να σε βολευει πολυ :-D .
    http://www.sozo.xan.gr/
  11. fwteinh

fwteinh New Member

12. aggeliki

aggeliki New Member

γραψε λαθος :wink:
  13. gikkat

gikkat New Member

μπορεί να στειρώνουν και σκυλιά... πάντως κάποια στιγμή το είχαν γυρίσει στις γάτες... οι τιμές που αρχικά αναφέρθηκαν πάντως αφορούσαν γατοστειρώσεις
  14. AGGELIKH

AGGELIKH New Member

Στείρωση Κατοικιδίων

Γειά σας,
    θα ήθελα να ρωτήσω πότε κάνουμε στείρωση σις γάτες.
    Πρόσφατα προστέθηκε ένα ακόμα μέλος στην οικογένειά μας, η Δάφνη.
    Είναι ημίαιμο γατουλίνι περίπου 4 μηνών.
    Εγώ δεν έχω ακόμα την απαραίτητη εμπειρία για γάτες, καθώς είμαι σκυλομαμά κατά βάση και ο Φρόντο (φωτό) μιας και είναι άντρας 8)
    δεν χρειάστηκε στείρωση.
    Γι αυτό θέλω να μου πείτε σε ποιά ηλικία κάνουμε στείρωση στις γατούλες.
  15. aggeliki

aggeliki New Member

Re: Στείρωση Κατοικιδίων

καλημερα,την γατα την εχεις αποκλειστικα μεσα στο σπιτι?αν ναι τοτε θα καταλαβεις ποτε θα εχει οιστρο γιατι θα αρχισει να νιαουριζει διαφορετικα και επιμονα να κυλιεται στο πατωμα και να ειναι ανησυχει.πρεπει να την περοσεξεις σε αυτην την φαση για να μην σου ξετρυπωσει απο πουθενα και φυγει.γενικα τα στειρωνουμε 7-8 μηνων τα θηλυκα αλλα αν δεν δειξει τα παραπανω συμπτωματα μπορεις να το καθυστερησεις λιγο,αν ομως ζει και εξω τοτε πρεπει να εισαι πολυ προσεχτικη και να την στειρωσεις γυρω στους 6 μηνες.
  16. gikkat

gikkat New Member

Ακόμα κι αν προλάβει να ζευγαρώσει (θα το καταλάβεις όταν σταματήσει να νιαουρίζει και να ζητάει γαμπρό) μπορείς να την πας αμέσως για στείρωση???

ps. και τα αρσενικά στειρώνονται :wink:
  17. AGGELIKH

AGGELIKH New Member

Στείρωση Κατοικιδίων

Ευχαριστώ παιδιά, θα την πάω πιο νωρίς από τους 6 μήνες για να είμαι σίγουρη γιατί παρ' όλο που την έχω στο σπίτι συνέχεια, τελευταία μου σουλατσάρει συχνά στο μπαλκόνι και χαζεύει τους περαστικούς (γάτους) :wink: ,αλλά μένω και στον 1ο όροφο και δεν της είναι τίποτα να κάνει κανένα άλμα προς τα κάτω.
    Το ξέρω οτι στειρώνουν και τα αρσενικά, αλλά θεώρησα οτι δεν χρειάζεται για τον Φρόντο γιατί είναι πάντα στο σπίτι και στη βόλτα δεν τον αφήνω χωρίς λουρί, άσε που δεν έχουμε καμία νύφη εδώ κοντά.
    Αντίθετα έχουμε τριγύρω αρκετούς γατογαμπρούς, γι αυτό ανησυχώ πιο πολύ για τη Δάφνη.
  18. aggeliki

aggeliki New Member

καλο θα ηταν να στειρωσεις και το αρσενικο,τα αρσενικα οταν θελουν να ζευγαρωσουν φευγουν απο το σπιτι και εκτος του οτι,αν ξαναεπιστρεψουν ερχονται χιλιογραντζουνισμενα,μπορει να κολλησουν αρρωστιες απο τα αλλα γατια,απο τα μαλωματα,οπως λευχαιμια και ειτζ,των γατιων και μετα να εχεις αλλα τρεχαματα.δεν κολλαει ανθρωπους ή σκυλια αυτο,αλλα κολλαει αλλες γατες.στειρωσε τον και αυτον!
  19. AGGELIKH

AGGELIKH New Member

Στείρωση Κατοικιδίων

Επίσης μια άλλη απορία που έχω είναι, αν μετά τη στείρωση μένουν στο ιατρείο για κάποιο διάστημα ή μπορώ να τα πάρω αμέσως στο σπίτι, γιατί έχω δεί μερικά που τα έχει ο γιατρός σε κάτι γυάλινα κλουβιά με διαχωριστικά, και κάτι μεγάλα χωνιά περασμένα από το λαιμουδάκι τους και δεν ξέρω αν είναι μετά από στείρωση ή κάποια άλλη επέμβαση. Θα είναι λίγο ζόρι για όλους μας εαν είναι αυτή η διαδικασία. :(
  20. gikkat

gikkat New Member

Τη δική μου την κράτησε εκεί το πρώτο βράδυ, αυτό όμως δεν ισχύει πάντα, ειδικά στη δική σου περίπτωση που δεν βγαίνει καθόλου εκτός σπιτιού (επίσης εξαρτάται και από τον κτηνίατρο)...

Το χωνί συνήθως το φοράνε σε ζώα που έχουν την τάση να γλύφουν τις πληγές ή για άλλες περιπτώσεις (πχ. ωτίτιδα) ώστε να μην ξύνονται...

Ζόρι δεν θα είναι μην αγχώνεσαι, απλά την ρπώτη μέρα θα είναι μες στην τρελλή μαστούρα αν η επέμβαση γίνει με νάρκωση (φάρμακο) και ίσως παλέψετε λίγο με το θέμα "αντιβίωση" μιας και τα γατόνια συνήθως δεν είναι πολύ συνεργάσιμα...

Share This Page