Στειρωση+Αναισθησία

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by alfian, Jan 24, 2008.

1. alfian

alfian New Member

καλησπέρα! επειδή δεν γνωρίζω και πολλά θα μου χρειαζόταν λίγη βοήθεια... σε κανα 2 εβδομάδες θα κάνω τον αλφούλη μου στείρωση. Ειναι 4,5 ετών άργησα λίγο να το πάρω απόφαση. Η κτηνίατρος μου μου σύστησε να είναι παρών στην επέμβαση και αναισθησιολόγος για καλού και για κακού, με μια μικρή επιβάρυνση(50-60euro). ισχύει το ότι χρειάζεται ο αναισθησιολόγος? :roll:
  2. fwteinh

fwteinh New Member

οσες φορες εχει χρειαστει να ναρκωσουμε καποιο απο τα σκυλια μου ποτε δεν ηταν παρων αναισθησιολογος.σου εξηγησε γιατι δεν αναλαμβανει εκεινη την αναισθησια?
  3. Alex2

Alex2 New Member

Ξέρω ότι ορισμένοι κτηνίατροι χρησιμοποιούν αναισθησιολόγο. Ο δικός μου δε χρησιμοποιεί, αλλά κάνει την αναισθησία ο ίδιος. Δεν ξέρω, ίσως είναι θέμα γνώσεων ή εμπειρίας.

Σε κάθε περίπτωση δε νομίζω ότι είναι και τόσο μικρή η επιβάρυνση του αναισθησιολόγου, δεδομένου και του συνολικού κόστους της επέμβασης.

Γιατί δεν επιμένεις να ρωτήσεις πως θα κάνει την αναισθησία αυτός και τι επιπλέον θα προσφέρει ο ανασθησιολόγος?

Και σίγουρα να ρωτήσεις τη μέθοδο της αναισθησίας (με ένεση ή με αέριο). Γενικά το αέριο είναι καλύτερο.
  4. alfian

alfian New Member

μου είπε ότι το κομμάτι της αναισθησίας είναι ξεχωριστό κομμάτι, αυτή είναι ειδική για την επέμβαση. μπορεί βεβαια,είπε, να το κάνει κ αυτή αλλά σίγουρα είναι καλύτερα να είναι παρών κάποιος ειδικός ο οποίος θα μετράει συνέχεια τους σφυγμούς κτλ.και αν πάει κάτι πάει στραβά στην αναισθησία θα το χειριστεί. την ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάτι στραβό κατα την διάρκεια της νάρκωσης κ μου είπε ότι η αναισθησία είναι πάντα ρίσκο.
  5. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Ρε, μήπως ψάχνει ευκαιρία να σου φάει τζάμπα λεφτά; Πράγματι η αναισθησία είναι ένα ρίσκο αλλά μιά χαρά τα καταφέρνουν μόνοι τους πολλοί και καλοί κτηνίατροι!
  6. alfian

alfian New Member

δεν ξέρω... το σκέφτηκα κι εγώ αυτό αλλά επίσης σκέφτηκα ότι αν υπάρχει έστω κ 1 στις 1000 να πάει κάτι στραβά καλύτερα ας δώσω 50 παραπάνω και να είμαι ήσυχη. κι εκτός από αυτό δεν θα τα πάρει αυτή τα λεφτά, οπότε γιατί να καίγεται? πολλά λεφτα τελικά αυτή η στειρωση δεν τα είχα υπολογίσει έτσι!!!
  7. Alex2

Alex2 New Member

Πρώτα από όλα πιστεύω ότι αν είναι να πάει κάτι πολύ άσχημα στην αναισθησία, δεν είναι και πολλά τα πράγματα που θα κάνει ο αναισθησιολόγος. Περισσότερο μάλλον τον χρειάζεται για να μην κάνει η ίδια κανά λάθος στη δόση.

Και δεύτερον, πόσα σου ζήτησε αν επιτρέπεται? Αρσενικό δεν είναι το σκυλάκι σου?
  8. alfian

alfian New Member

ναι αρσενικός είναι. 150 για τη στειρωση, 35 έδωσα για εξετάσεις αίματος. και αν δώσω και τα 50 για τον αναισθησιολόγο, βγάλε σύνολο...
  9. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Βρε alfian, βέβαια έχει να κάνει με το μέγεθος του σκύλου, αλλά σαν πολλά μου φαίνονται! Ας πούνε όμως και οι άλλοι που έχουν σκυλιά!
  10. vaso85

vaso85 New Member

Τα ίδια έδωσα και εγώ. και ο δικός μου κτηνιατρος φέρνει αναισθησιολόγο θέλεις δε θέλεις..Αλλιώς αλλού..
    Δε νομίζω ότι είναι θέμα συνεργασίας απλά είναι πολύ τυπικός...
  11. Irene

Irene New Member

η αναισθησια η μαλλον το φαρμακο για αυτην δινετε αναλογα με το βαρος του σκυλου ...

εχω κανει αρκετες επεμβασεις στα σκυλια μου για διαφορους λογους , απλες αλλα και δυσκολες ...

πρωτη φορα ακουω για αναισθησιολογο ...

αυτο που εχει συμβει ειναι να ζητηση ο δικος μου κτη/ος "βοηθεια" επειδη η επεμβαση ηταν δυσκολη - οχι ομως για την αναισθησια ...

αλλα και παλι - δεν ειμαστε εμεις οι ιδικοι να γνωριζουμε , αποψεις ανταλλαζουμε !!
  12. Alex2

Alex2 New Member

Νομίζω ότι είναι ακριβά γενικά.

Οι εξετάσεις αίματος απαιτούνται και τόσο κάνουν περίπου. Αλλά να δώσεις 200€, νομίζω ότι προσωπικά είναι πολλά. Πριν ένα μήνα στείρωσα ένα από τα δικά μου και πλήρωσα 100€, χωρίς αναισθησιολόγο βέβαια, αλλά ο γιατρός είναι τζιμάνι.

Γιατί δε ρωτάς και αλλού? Δε λέω να πας στον πιο φτηνό, αλλά υπάρχουν παιδιά από Θεσσαλονίκη που θα μπορούσαν να σου συστήσουν κανά πολύ καλό και οικονομικότερο.
  13. alfian

alfian New Member

ο δικός μου δεν είναι πολυ μεγάλου μεγέθους, 16 κιλά ειναι.για τον αναισθησιολόγο μου το πρότεινε για καλύτερα,δεν μου είπε οτι τον φέρνει πάντα, μόνο αν θέλω εγώ θα έρθει. σε μια κλινική που είχα ρωτήσει μου είχαν πει περισσότερα χρήματα. καταμπερδεύτηκα!!
  14. aristea

aristea Active Member

alfian αν εμπιστεύεσαι την κτηνίατρο σου κάνε ότι σου λέει στην αντίθετη περίπτωση απευθύνσου σε αλλον κτηνίατρο. Θα εχει τους λόγους της που προτίνει κατι τέτοιο. Προσωπικά δεν το "ακούω" παράλογο. Με τους ανθρώπους το ίδιο δεν συμβαίνει?
    Βέβαια δεν είμαι κτηνίατρος, προσωπική γνώμη εκφέρω. Να συμπληρώσω ότι εγώ να ένιωθα μεγαλύτερη ασφάλεια με την παρουσία αναισθησιολόγου.
    Μπορεί να βρεις πιο φθηνά καλό θα ήταν να πας εκεί που νιώθεις εμπιστοσύνη.
  15. Irene

Irene New Member

ο καθε κτη/ος εχει τον δικο του τροπο και της δικες του αρχες πιστευω ...
    το αν θα τον εμπιστευτεις η οχι - μονο εσυ μπορεις να το κρινεις ...

Οσο για το οικονομικο - και παλι δεν μπορει να σου πει κανεις με βεβαιοτητα (παντα κατα την δικη μου γνωμη) πιο ειναι το καταλληλο ποσο με ακριβεια , και παλι εσυ μονο θα κρινεις , αν μπορεις και εισαι ετοιμη να τα διαθεσης , η αν θα ρωτησεις και "αλλου" ...
  16. Alex2

Alex2 New Member

Τι να πω τώρα :?

Μπας και είναι πιο ακριβά τα των κτηνιάτρων γενικά?

Κοίτα, προσωπικά καταλαβαίνω ότι για να θέλει αναισθησιολόγο μάλλον έχει ανασφάλεια να το κάνει η ίδια. Οπότε αν επιλέξεις να την κάνεις εκεί την επέμβαση, ίσως είναι καλύτερα να πάρεις τον αναισθησιολόγο.

Και εμένα με μπέρδεψες τώρα και δε νομίζω ότι βοήθησα και πολύ. Άλλους κτηνιάτρους δεν έχει να ρωτήσεις?
  17. aristea

aristea Active Member

Alex2 από που το βγάζεις το συμπερασμα ότι έχει ανασφάλεια και τρομοκρατείς και την κοπέλα? Αλλο δεν καταλαβαίνω τους λόγους και αλλο κάνω κρίσεις για ένα σοβαρό ζήτημα όπως είναι μία επέμβαση.
  18. fwteinh

fwteinh New Member

αν εχει ανασφαλειες ειναι καλο που το αναγνωριζει και φερνει αναισθησιολογο.δεν ειναι κακο, να εξασφαλιστει θελει
  19. Irene

Irene New Member

Θα κανω την απλη ερωτηση :
    τα σκυλια ειναι "παιδια" μας ... ( ετσι το βλεπω εγω ...)
    του /της επμιστευεσαι να κανει αυτην την επεμβαση ??

δεν νομιζω πως ειναι κανενας σε θεση να πει την γνωμη του σχετικα με ιατρικα θεματα , και το αν τον εμπιστευομαστε η οχι ...

ειναι πολυ σχετικο για τον καθ'εναν απο μας ...
  20. Alex2

Alex2 New Member

Αριστέα δεν ήθελα να την τρομοκρατήσω σε καμμία περίπτωση.

Αλλά δεν μπορώ να μην πω ότι γενικά οι κτηνίατροι που γνωρίζω δε χρησιμοποιούν αναισθησιολόγο και δεν έχω ακούσει για πρόβλημα. Μπορεί να το προτιμάει για θέμα διαδικασίας η συγκεκριμένη κτηνίατρος, όπως και ειπώθηκε, δεν ξέρω.

Στο κάτω κάτω αφενός ένα από τα πρώτα πράγματα που είπα είναι να τη ρωτήσει γιατί ακριβώς τη θέλει και αφετέρου είπα την προσωπική μου γνώμη και τι θα σκεφτόμουν εγώ στη θέση της. Δε γνωρίζω τη γιατρό για να βγάζω συμπεράσματα. Μπορεί να είναι μια καταπληκτική κτηνίατρος, μπορεί να θέλει να φάει και χρήματα - και αυτά έχουν γίνει.

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι πρέπει να ρωτήσει και αλλού.

Εσύ τι τη συμβουλεύεις?

Share This Page