στειρωση κουνελιου

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by nefeli, Mar 30, 2009.

1. nefeli

nefeli New Member

απο ποια ηλικια μπορω να στειρωσω ενα θηλυκο κουνελακι?μηπως ξερει κανεις κτηνιατρο με πειρα κ γνωσεις στο θεμα?
  2. servetas

servetas New Member

καλησπερα,

το κουνελι πρεπει να στειρωνετε στις ηλικιες μεταξυ των 3,5 με 6 μηνων.Αν εχει ξεπρασει για τα καλα αυτην την ηλικια θα πρεπει να του κανεις ενα πληρη κτηνιατρικο ελεγχο.Θα στο πουν και οι ειδικοτεροι.Αααα οταν ζητας κτηνιατρο ζητας γενικα στην Ελλαδα???? (πλακα κανω) πες μου που μενεις να σου στειλω πμ με ειδικευμεους κτηνιατρους στα κουνελια που εχουν επιλεχθει μεσα απο αυτο το φορουμ!!!!!

Φιλικα,
    servetas
  3. nefeli

nefeli New Member

οχι δεν την εχει ξεπερασει.ειναι ακομα 2 μηνων.παγκρατι μενω(sorry ξεχασα να το γραψω)
    σ'ευχαριστω πολυ
  4. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Servetas, για να μην μπερδευτεί κανένας άλλος, 3 μισι μηνών είναι πολύ μικρή ηλικία για οποιαδήποτε ράτσα. Ακόμα και 4 μηνών είναι πολύ νωρίς γενικώς για όλα τα κουνέλια καλό είναι να περιμένουμε να γίνουν 6 μηνών πρώτα για να έχουν προλάβει να αναπτυχθούν.
  5. servetas

servetas New Member

ναι ομως niva εγω ολα αυτα τα εχω μαθει μεσα απο ενα αρθρο που εχεις φτιαξει για τα κουνελια!!!

αρα δεν ειμαι εγω που δινω τις λαθος πληροφοριες!!!!!!!!!μισο να σου βρω και το αρθρο που το εχεις βαλει μεσα στο φορουμ!!!!!
  6. servetas

servetas New Member

οριστε αν ειναι διορθωσε τις λαθος πληροφοριες που δινεις στα μελη!!!!!

viewtopic.php?f=63&t=3289
  7. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Το άρθρο δεν είναι δικό μου, αλλά της House Rabbit Society. Εγώ απλώς το μετέφρασα. Αυτοί προτείνουν την ηλικία των 3.5 μηνών ως κατάλληλη γιατί εκεί υπάρχουν πολλοί κτηνίατροι εξειδικευμένοι στα κουνέλια. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει κανένας τέτοιος κτηνίατρος, και αυτοί που είναι εξειδικευμένοι στα τρωκτικά είναι μετρημένοι στα δάχτυλα. Γι' αυτό είναι καλύτερο να προσέχουμε και να μην βιαζόμαστε στην Ελλάδα τόσο πολύ για τη στείρωση.
  8. servetas

servetas New Member

ε τότε αφού δεν κάνει στα μέτρα της Ελλάδας γιατί το έβαλες??????
  9. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Βρε Σερβετά, είναι ένα πολύ καλό άρθρο! Απο την στιγμή που ο καθένας βλέπει ποιός πραγματικά έχει γράψει το άρθρο πρέπει να έχει και την κρίση να κρίνει τί έιναι σωστό για να εφαρμόσει ο ίδιος. Άλλωστε, όπως κάθε άρθρο, έτσι και αυτό επιδέχεται συζήτησης.
  10. platon

platon Σκύλος

Δεν έχω διαβάσει το άρθρο να δω τι λέει, αλλά αν κάποιος δεν έχει ιδέα, πως μπορεί να κρίνει αν πρέπει τα κουνέλια να τα στειρώνουμε στους 6 και όχι στους 3 μήνες...
  11. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Γι' αυτό συμβουλεύεται τον κτηνίατρο και κρατάει στο νου του και μιά κοινή λογική. Π.χ. στα περισσότερα αρσενικά στους 3.5 μήνες δεν έχουν πέσει καν οι όρχεις. Επίσης αν κάποιος δεν είναι σίγουρος καλύτερα είναι να το καθυστερήσει. Μιά σωστή ηλικία για τη στείρωση είναι περίπου οι 6-7 μήνες.

Share This Page