Στειρώσαμε την Κλάρα....

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by phantomas, Apr 3, 2007.

1. phantomas

phantomas New Member

Αν και δεν ήθελα με κανένα τρόπο να περάσει μια τέτοια ταλαιπωρία η κακομοίρα το πήραμε απόφαση μιας και είναι για το καλό της.

Έγινε η επέμβαση το απόγευμα του Σαββάτου και την πήραμε σπίτι το βραδάκι. Αν εξαιρέσουμε οτι το βραδάκι παραπατούσε ελαφρώς λόγω της νάρκωσης ήτανε μια χαρά. Επειδή όμως η Κλάρα είναι σκυλί Black & Decker (κοινώς δεν ηρεμεί ποτέ) όλο το Σαββάτο το βράδυ, όλη την Κυριακή δεν έκανε σχεδόν τπτ άλλο απο το να γλύφει την τομή και να πειράζει τα ράμματα. Χαρακτηριστικά αναφέρω οτι την Κυριακή πήδαγε απο καναπέ σε καναπέ σαν να μην ήταν εγχειρισμένη (βέβαια αυτό δείχνει και πόσο την προσέξανε ο Αλεξανδρος με την Agnes.... :D ).

Αποτέλεσμα όλης αυτής της δραστηριότητας ήταν να ανοίξει την τομή της και την Δευτέρα το απόγευμα να πάμε πάλι για ράμματα. Για αποτροπή ενασχόλησης της πάλι με τα ράμματα της βάλαμε το κλασσικό χωνί. Απο εδώ και πέρα αρχίζουν τα τραγελαφικά.... :-D
    Ένα κανονικό που έβαλε στην αρχή δεν μας έκανε γιατί κατάφερνε να φέρει το κεφάλι της σε τέτοια θέση ώστε να φτάνει την τομή της πάλι... :eek:
    Οπότε καταφύγαμε στην δραστική λύση τοποθέτησης ενός τεραστίου χωνιού με το οπτικό αποτέλεσμα να είναι άκρως κωμικό. Εδώ όμως σταματάνε τα γέλια και αρχίζουν τα κλάματα.....
    Κατ' αρχίν δεν μπορεί να υπολογίσει και την διάμετρο του χωνιού με αποτέλεσμα να "τρακάρει" παντού....
    Δεν το δέχεται με τίποτα. Τινάζει το κεφάλι της για να απαλλαγεί απο αυτό. Περιττό να πώ οτι την νύχτα δεν κοιμηθήκαμε πάνω απο μια ώρα... :? . Ανέβαινε στο κρεβάτι, έκοβε μερικούς γύρους και έμπαινε μετά απο κάτω. Επειδή όμως δεν χώραγε με το χωνί, σφήνωνε με αποτέλεσμα να αρχίζει να κλαίει. Άντε να την βγάλουμε. Ξανά το ίδιο και ξανά και ξανά....... :?

Κατά τις 4.00 θέλει να κατέβει κάτω. Άντε να πάμε και κάτω. Γυρνάμε. Πίνει νερό και κατά τις 5.30 κάνει εμετό.....πάνω στο χαλί.....
    Μέχρι να μαζέψουμε τα σχετικά να καθαρίσουμε με το Carpex φτάνουμε αισίως 6 και κάτι. Τι να ξαπλώσω πλέον....αρχίζω να ετοιμάζομαι.....και δεν θέλω να σκέφτομαι τι με περιμένει όταν γυρίσω σπίτι....
  2. gikkat

gikkat New Member

ta kaimena einai poly asteia me afto to xoni-portatif...
    eixame anagkastei na foresoume ena ston proigoumeno skylako mou, o opoios den eixe afisei koufoma gia koufoma portas pou na min koutoulisei...
  3. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Axou to more! Talaiporia pernaei kai auti i kakomoira! Omos einai gia to kalo tis! Ipomoni mono liges meres mexri na desoun ta rammata kai meta tha eisaste oloi opos prin!
  4. phantomas

phantomas New Member

Όπως αναφέρεται και σε άλλο θέμα έχω παρατηρήσει οτι μετά την στείρωση η Κλάρα θέλει να πηγαίνει για την "ανάγκη" της πολύ πιο συχνά απ' οτι παλαιότερα. Δεν θέλω να πιστεύω οτι είναι ακράτεια, συνέπεια της στείρωσης, αλλά οτι εκμεταλλεύεται το γεγονός οτι τώρα έχει μόνομα κάποιον στο σπίτι για να την κατεβάζει κάτω.....

Όπως και να έχει την Πέμπτη θα πάμε να βγάλουμε τα ράμματα οπότε θα ρωτήσουμε τους γιατρούς μας.....
  5. elpi

elpi New Member

καλημέρα!!

η ακράτεια δεν είναι συνέπεια της στείρωσης. ίσως είναι μετεγχειρητικό side effect. Από ολά τα ζώα που έχω στειρώσει μου έχει συμβεί μία φορά να παρουσιαστεί μία ελαφριά ακράτεια σε σκύλα ενός έτους, η οποία έφυγε μετά από μία εβδομάδα. ο γιατρός το απέδωσε απλά ως παροδικό σύμπτωμα της εγχείρησης. είχαμε αναστατωθεί και εμείς τότε και της κάναμε μέχρι και εξετάσεις για νεφρά, αλλά πέρασε από μόνο του μετά από μία βδομαδούλα.

πάντως συνέπεια της στείρωσης per se δεν νομίζω ότι είναι. δεν αναφέρεται πουθενά από κανένα κτηνιατρικό επιστημονικό κύκλο. αυτό που έχει αναφερθεί και ίσως από εκεί προκύπτει η σύγχηση μεταξύ ακράτειας και στείρωσης είναι οι συνέπειες στην ουρήθρα στην στείρωση κουταβιών κάτω των 5 μηνών. σε ενήλικο σκυλί άνω των 5 μηνών, δεν έχει λόγο να πειραχθεί η ουρήθρα. τα όργανα είναι τελείως ανεπτυγμένα και ο κτηνίατρος δεν έχει λόγο να πειράξει το ουροποιητικό. αν εμπιστεύεσαι τον κτηνίατρο που την πήγες δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας.

τώρα βέβαια, η σωστή απάντηση θα σου δοθεί μόνο από τον κτηνίατρο αφού την εξετάσει. σου εύχομαι όλα να πάνε καλά, και να μην είναι η περίπτωση που εξαιρεί τον κανόνα. ελπίζω να είναι ότι ήταν και στο δικό μου σκυλί.
  6. phantomas

phantomas New Member

Καλημέρα elpi,

να ξεκαθαρίσω οτι δεν της "φεύγουν", απλά ανά 2-3 ώρες ζητάει να πάει κάτω και 9 στις 10 φορές συνήθως κάτι κάνει..... :-D

Σίγουρα θα μας λύσουν την απορία οι γιατροί μας, και εγώ πάντως πιστεύω οτι είναι στρές απο την εγχείρηση ή κάποιο side effect όπως λες κι εσύ, το οποίο θα της φύγει φαντάζομαι, σχετικά σύντομα.
  7. Irene

Irene New Member

esto kai ligo kathisterimena ;

perastikoulia sas ... :roll:

oso gia ta tragelafika :
    tha ta thimaste se ligo kairo kai tha gelate .

Opos anefera se alo post : xirourgithike prin apo 10 meres to diko mou sto mati ... katalavene pos kati "egine" eki pera ...
    arxika opos ipate parapatage opos stin diafimisi opou to skili ixe pi bira , kai meta ... prospathouse na ftasi i glosa to mati tou ... :eek: :eek:

ilikrina astio ...

telos kalo , ola kala , nast'e kala oli ...
  8. christinaa

christinaa New Member

perastika kai siderenia. exw meres na sas dw na pernate pantos.
    exei alaksei sumperifora? poses meres prepei nameinei entos spitiou?
  9. phantomas

phantomas New Member

Χμμμ...κάποιος μας παρακολουθεί..... :-D

Χριστίνα με το χωνί που να βγούμε έξω απο τον πεζόδρομο.... :-D. Θα μας κοιτάνε όλοι....

1-2 φορές της το έχω βγάλει και έχουμε πάει βόλτα κανονική. Κατά τα άλλα κυκλοφορεί κανονικά μιας και δεν χρειάζεται να μείνει καθόλου μέσα στο σπίτι.....
    Την Πέμπτη όμως θα κυκλοφορούμε κανονικά.... :)
  10. christinaa

christinaa New Member

nai :p apla tixenei epidi kathome sixna sto mpalkoni. ithela na sou milisw tin alli fora alla ti na sou pw e psit esu me tin klara :p:p:p min ti vgaleis me to xoni giati tha tin koitane oloi kai tha ta parei sto kranio.
  11. phantomas

phantomas New Member

Χάρης είναι το όνομα μου. Οπότε αν με ξαναδείς...... :)
  12. christinaa

christinaa New Member

ok tha arxisw na sou fonazw apo to mpalkoni eeeeeeeeee xariiiiiiiiiiiiiiiiiii edw panw psilaaaaa :p:p
  13. HitMan

HitMan New Member

Καλησπέρα κι από μένα.

phantoma να προσέξετε να μην τις συμπεριφέρεστε "διαφορετικά" λόγω του χωνιού γιατί μπορεί να τις δημιουργήσετε ένα μικρό κόμπλεξ.

Ο δικός μου τις πρώτες 2-3 μέρες με το χωνί με κοίταγε στενοχωρημένος, μετά το συνήθησε και ήταν μια χαρά αλλά είχα ειδοποιήσει τους πάντες μην τυχόν και γελάσουν :p

Εμπειρικά αυτά, δεν ξέρω αν ισχύουν κτηνιατρικά.
  14. phantomas

phantomas New Member

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Σαφώς και δεν την κοροϊδεύουμε και ούτε έχει αλλάξει κάτι στην συμπεριφορά μας, απλά όταν την πάω βόλτα της το βγάζω γιατί είχα βαρεθεί να απαντάω σε ερωτήσεις του τύπου "γιατί το σκυλί το έχετε σαν πορτατίφ" κλπ...
  15. gikkat

gikkat New Member

eprepe na tous apantas oti exei aftofotizomeni myti... :?
    den tis boro tis xazoerotiseis...
  16. phantomas

phantomas New Member

:-D :-D [smilie=to funny.gif]
  17. Irene

Irene New Member

paidia , na vlepate ena thiliko mini-chiuaua , to opio ixe kani stirosi ,
    kai sto opio ixan vali to xoni ...

afto ki'an itan san portatif-aki ... :lol: :lol:

Share This Page