Στειρώσεις Παραγωγικών Ζώων, Ζώων Συντροφιάς κ.α.

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by gikkat, Jun 1, 2007.

1. gikkat

gikkat New Member

Χαζεύοντας σήμερα στο internet έπεσε το μάτι μου στο site της Κτηνιατρικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
    Λόγω του ότι έχω δει διάφορα posts που αναφέρουν ότι οι περισσότεροι κτηνίατροι δεν έχουν γνώσεις για κουνέλια, χάμστερ κ.α. μη συνηθισμένα κατοικίδια, αυτό μου φάνηκε ενδιαφέρον, αφού λογικά θα γνωρίζουν και τα περί στείρωσης κουνελιών που έχει απασχολήσει αρκετό κόσμο εδώ στο forum.

Όπως λέει και στο site λειτουργούν για το κοινό Κλινικές και Διαγνωστικό Εργαστήριο για ζώα συντροφιάς (σκύλους, γάτες, άλογα και εξωτικά ζώα όπως π.χ. ερπετά, ινδικά χοιρίδια, κρικητούς) και παραγωγικά ζώα (αίγες, πρόβατα, βοοειδή, μηρυκαστικά, χοίρους και κουνέλια).

Πάρτε link... http://www.vet.auth.gr/public_el.htm

Φαντάζομαι (χωρίς να το έχω ψάξει) ότι και σε άλλες πόλεις της Ελλάδας όπου υπάρχουν κτηνιατρικές σχολές θα συμβαίνει το ίδιο...
    Νομίζω πως κάτι τέτοιο μπορεί να βγάλει από τη σύσκολη θέση ιδιοκτήτες κουνελιών, χάμστερ κλπ.

Ελπίζω να φανεί χρήσιμο...

xxxΚατερίνα

ps. είπα να το γράψω εδώ γιατί δεν μου κόλαγε πουθενά αλλού... :-D
  2. RINIO

RINIO New Member

Φανταζομαι πως σε αυτα τα ιατρεια τις επεμβασεις θα τις κανουν οι φοιτητες για πρακτικη!!
    Προσωπικα δεν ξερω εαν θα εμπιστευομουν το ζωακι μου σε καποια τετοια κλινικη.
    Βεβαια θα μου πεις σιγουρα θα υπαρχουν και καθηγητες που θα επιβλεπουν, αλλα δεν ξερω επειδη ειμαι λιγο περιεργη θα προτιμουσα να εχω αυτη τη λυση ως εσχατη!!!
  3. aggeliki

aggeliki New Member

να σου πω δεν εχω ακουσει τα καλυτερα,ασε που στην εξεταση δεν σε αφηνουν να εισαι παρων.μια κοπελα πηγε την γατα της και περιμενε 3 ωρες και στο τελος δεν της ειπαν τι ειχε.η γατα δε ειχε φρικαρει!δεν ξερω ποσο καλα ειναι εκει.
  4. Marianthy

Marianthy New Member

Απαράδεκτο να μη σε αφήνουν να είσαι μέσα στην εξέταση! Γιατί? Τι να μην δεις δηλαδή?
  5. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Nai, ego to exo dei kai sto parelthon! Oson afora ta exotika zoa einai i moni kliniki stin Ellada! Dil. kapoios pou exei fidi, nifitsa, i kapoio erpeto autoi einai oi pio exeidikeumenoi gia na to frontisoun (entaxei, apo to olotela...!)!
    Den xero ti simvainei me ta zoa sintrofias, pantos oson afora ta paragogika zoa, auta mporoun na ta frontisoun ktiniatroi pou exoun parei tetoia exeidikeusi! Omos idiaitera ta kounelia sintrofias xreiazontai mia peraitero exeidikeusi giati zoun polla parapano xronia apo ta kounelia paragogis kai antimetopizoun kai alla provlimata! Gia paradeigma, ta kounelia paragogis ta taizoun gia na petixoun tin kaliteri paxinsi sto mikrotero dinato diastima, oste na ta poulisoun os kreas se ilikia mikroteri ton 5 minon! Apo tin alli pleura i diatrofi ton kounelion sintrofias prepei na einai tetoia oste na exasfalizei megaliteri diarkeia zois kai kaliteri igeia! Epomenos i kounelini den einai katallili gia auta ta kounelia! Kratontas tin idia analogia enas ktiniatros paragogikon zoon mporei na frontisei ena kouneli omos oxi aparaitita kai me ton pio sosto tropo! Telos panton, apo to tipota kati einai kai auto!
  6. gikkat

gikkat New Member

έβαλα το link για όσους δυσκολεύονται να βρουν κτηνίατρους για μη συνηθισμένα κατοικίδια...
    τώρα τι επικρατεί ιδέα δεν έχω...:oops:
  7. aggeliki

aggeliki New Member

ναι βρε,εσυ καλα εκανες,δεν σου λεει κανει τιποτα! :)
  8. gikkat

gikkat New Member

:-D

Share This Page