Στείρωση αδέσποτων;

Discussion in 'Στείρωση Αδέσποτων' started by Spyros, Oct 31, 2006.

1. Spyros

Spyros New Member

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια οργάνωση/σωματείο που κάνει στειρώσεις σε αδέσποτα. Ρωτάω γιατί τον τελευταίο καιρό υπάρχουν 2 σκύλες στην γειτονιά μου και δυστυχώς η μια απέκτησε ήδη κουτάβια (τα είδα προχτές καθώς την αναζήτησα να της δώσω τροφή) . Απο όσο καταλαβαίνω πρέπει να είναι 2-3 μηνών και μου φάνηκαν μια χαρά καθώς ήταν αρκετά δραστήρια. Το συγκεκριμένο σκυλί βρίσκεται στην γειτονιά τους τελευταιους 6 μήνες και έτσι το ταιζώ εγω και καποιοι ακόμη γείτονες αλλά φοβάμε οτι αν αρχίσει να γεννάει κουτάβια καποιοί αλλοι θα προβούν σε ρίψεις φόλας (εχει συμβεί πριν μερικούς μήνες, δηλητηρίασαν τον σκύλο του γείτονα μου και εγω βρήκα κάτι σαν κεφτέ στα σκαλοπάτια του σπιτιού μου, ευτυχώς δεν έπεσε στο μπαλκόνι που βρίσκεται ο σκύλος μου).

Ακόμη παρατήρησα οτι τώρα τελευταία κυκλοφορούν κάποια ακόμη αδέσποτα στην γειτονιά και τουλάχιστον το ένα είναι θηλυκό οότε είπα να ρωτήσω μπας και προλάβω πριν ζευγαρωσει.

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο post.
    Σπύρος
  2. Marin

Marin Administrator

Γεια σου Σπύρο,

Μπορείς να μας πεις σε ποια περιοχή είσαι? Για τα κουταβια θα πρεπει να το ψάξεις να βρεθεί φιλοξενία και αναλαμβάνουμε την υιοθεσία τους. Για τις σκύλες θα πρέπει να κανονίσουμε πως να στειρωθούν.

Μαρίνα
  3. Spyros

Spyros New Member

Μαρίνα,

Μένω στο Χαϊδάρι στην περιοχή Παναγίτσα. Όσο για την φιλοξενία των κουταβιών, αν και δεν μπορώ να τους εξασφαλίσω στέγη μπορώ να τα φροντίζω απο θέμα τροφής (αν και προς το παρόν δεν τρώνε στερεά τροφή) μεχρι να βρεθεί κάποιος.

Σπύρος
  4. Marin

Marin Administrator

Κοίτα, για τα αδέσποτα είναι υπεύθυνος ο Δήμος κάθε περιοχής. Στην περίπτωση τη δική σου, δε ξέρω αν ο Δήμος έχει πρόγραμμα στειρώσεων, αλλά μπορείς να κάνεις το εξής.

Πάρε τηλέφωνο στο Δήμο σου και ρώτησε αν υπάρχει πρόγραμμα στειρώσεων, όπως οφείλει σύμφωνα με το Νόμο 3170 να έχει. Αν σου πει πως δεν έχει, ρώτησε τι λύση προτείνουν. Πιθανότατα θα σου πουν να επικοινωνήσεις με το φιλοζωϊκό σωματείο της περιοχής, το οποίο αποτελείται από εθελοντές, όπως και εμείς.

Μίλησε μαζί τους, πες οτι μιλήσαμε και μαζί και πως θα τους βοηθήσουμε στις υιοθεσίες, αρκεί να αναλάβουν την φιλοξενία των κουταβιών.

Με την πρόεδρο του σωματείου γνωριζόμαστε, λέγεται Λίλη Γιαχνή.

Μαρίνα
  5. joan

joan New Member

Μαρίνα αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα στο Π.Φάληρο. Στο Πάρκο του Φλοίσβου έχει γεννήσει μια σκυλίτσα 4 κουτάβια, 1 μηνός περίπου. Γενικώς απ'ότι έχω δει τα προσέχουν, τα ταϊζουν και τους έχουν φτιάξει και ένα πρόχειρο σπιτάκι. Δεν ξέρω ποιός όμως. Βασικά τα κουτάβια πρέπει να υιοθετηθούν και η μαμά να στειρωθεί. Μου δώσανε από τη φιλοζωική του Κορωπίου το τηλ της υπεύθυνης του δήμου για τα αδέσποτα η οποία δεν το το σηκώνει ποτέ. Ξέρεις αν υπάρχει κανένα φιλοζωικό σωματείο στην περιοχή? Εγώ θα μπορούσα να δώσω τα λεφτά της στείρωσης (δίνω πιο λίγα γιατί είμαι μέλος του ΣΠΑΖ, και τα στειρώνω στη Κανελλοπούλου στην Ηλιούπολη) αλλά δεν μπορώ να πιάσω μόνη μου τη σκυλίτσα. Επίσης χρειάζομαι βοήθεια στο βρω σπίτι για τα μικρά.
  6. gikkat

gikkat New Member

Joan kalispera,

yparxei enas ktiniatros stin perioxi tou Falirou pou einai simvevlimenos me ton SPAZ... ta stoixeia tou einai ta eksis:

Kostos Handras
    Atlantos 2, Paleo Faliro
    Tel +30 210 938 1717

den ksero an se voithaei gia to thema tis steirosis. (epeidi eipes oti eisai melos tou SPAZ...)
  7. Marin

Marin Administrator

Δεν οφείλεις να πληρώσεις αν αναλάβει το ζώο ο Δήμος. Πάρε τηλέφωνο στο Δήμο Π.Φαλήρου και ζήτα να σου στειρώσουν το σκύλο αυτό. Αν θυμάμαι καλά υπάρχει πρόγραμμα.

Μαρίνα
  8. Marin

Marin Administrator

Αν ειναι να στειρωθούν τα ζώα με πληρωμή μπορούμε να το κάνουμε και εμείς. Το θέμα είναι να μην πληρώσουν.

Μαρίνα
  9. gikkat

gikkat New Member

den ksero pos leitourgoun sto spaz, to anefera stin periptosi pou oi simvevlimenoi giatroi stironoun 4 free...
  10. joan

joan New Member

Ευχαριστώ gikkat αλλά το θέμα μου δεν είναι ο κτηνίατρος αλλά να με βοηθήσει ο δήμος στην όλη διαδικασία. Και από τη στιγμή που ο δήμος έχει πρόγραμμα οφείλει να στειρώσει το ζώο, όπως λέει και η Μαρίνα. Λέμε τώρα. Θα την ξαναπάρω αυτή από το Δήμο τηλ. να δω μήπως το σηκώσει καμία φορά. Απλά δεν θέλω να το καθυστερήσω και πολύ το θέμα. Μπορεί το stray να αναλάβει την υιοθεσία των μικρών? Εγώ θα μπορώ να τα δείχνω στους ενδιαφερόμενους. Είναι προστατευμένα εκεί που είναι, οπότε για κάνα μήνα ακόμα είναι οκ να μείνουν εκεί. Άλλωστε θα τα προσέχω κι εγώ, μιας που πάω τα δικά μου για βόλτα εκεί.
  11. Marin

Marin Administrator

Θα τα προωθήσουμε να βρουν σπίτι. Γερμανία δε μπορώ να τα βάλω αν δε βρίσκονται σε σπίτια, αλλά είμαι αισιόδοξη ότι θα βρουν Ελλάδα.

Φωτογραφισε τα σε παρακαλώ και στείλτα μου.

Μαρίνα
  12. Spyros

Spyros New Member

Ευχαριστώ,

Θα επικοινωνήσω με το δήμο να δώ αν υπάρχει πρόγραμμα στειρώσεων. Εναλλακτικά υπάρχει κανένα τηλ για την κυρία Λίλη Γιαχνή ή κάποιους απο τους εθελοντές στην περιοχή;

ΥΓ Θα προσπαθήσω να βγάλω και φώτο απο τα κουτάβια και να την ανεβάσω.
  13. Spyros

Spyros New Member

Καλημέρα,

Μόλις επικοινώνησα με τον Δήμο και μου είπανε για κάποια διαδημοτική υπηρεσία που συνεργάζετε με κάποιο όμιλο/υπηρεσία (δεν κατάλαβα καλά) που εδρεύει στο Σχιστό (Σκαραμαγκά) και που αναλαμβάνει τις στειρώσεις για λογαριασμό του Δήμου. Απο ότι μου είπε έρχονται στο χώρο (μαλιστα μου ζ'ητησαν να τους υποδείξω τα σκυλια) παίρνουν το ζώο, κάνουν την στείρωση και το επιστρέφουν στην ίδια περιοχή.

Επειδή ανησυχώ λίγο για την τύχη των ζώων γνωρίζει κανείς για την εν λόγω υπηρεσία; Ποια η γνώμη σας;
  14. Marin

Marin Administrator

Προτείνω να τους πεις τα εξής:

1. Ποιος κτηνίατρος τα στειρώνει?
    2. Ποιο είναι το τηλέφωνο της κλινικής (προσωπικά είχα πληροφορηθεί πως έκλεισε η κλινική αυτή, αλλά μπορεί να επαναλειτουργεί τώρα).
    3. Πως δεσμεύεστε ότι θα φέρετε το ζώο πίσω?
    4. Υπάρχει περίπτωση μετάδοσης ασθενειών όπως μόρβα-τύφος?
    5. Τα ζώα έχουν φωτογραφηθεί και τα περιμένουμε πίσω.

Γενικά δεν είμαι πολύ υπέρ του τρόπου που λειτουργούν σε αυτή την κλινική αλλά εύχομαι πως τη στείρωση θα την κάνουν σωστά.

Μαρίνα
  15. joan

joan New Member

Τελικά μίλησα με το δήμο Π.Φαλήρου και τελικά υπάρχει πρόγραμμα στείρωσης κα μάλιστα κάθε Τρίτη βγαίνει το ασθενοφόρο για να μαζέψει ίσως τυχόν άρρωστα ζώα ή ζώα για στείρωση. Μου φάνηκε απίστευτο που ο δήμος έχει ασθενοφόρο για ζώα. Μιλησα και με το φιλοζωικό σωματείο και θα πάμε με την υπεύθυνη στο Σάββατο να της δείξω που είναι η σκυλίτσα για να ενημερώσει και αυτή το δήμο. Το πρόβλημα είναι με τα μικρά. Κανονικά δεν θα έπρεπε να αναλάβουν τον εμβολιασμό τους? Όσο για την υιοθεσία δεν νομίζω ότι μπορούν να κάνουν και πολλά.

Μαρίνα σου έστειλα photos από τα μικρά και τη μαμά. Δεν είναι απίστευτη η μαμά? Είναι πολύ γλυκιά και καλή όμως. Για την ώρα είναι προστατευμένα τα κουτάβια εκεί που είναι αλλά οταν αρχίσουν και ξεπετάγονται δεν ξέρω ποιά θα είναι η τύχη τους. Λίγα μέτρα από το πάρκο είναι οι γραμμές του τραμ και η ποσειδώνος.
  16. Marin

Marin Administrator

Ioanna, einai h idia skylitsa me auti pou leei o Spyros? Giati me ton Spyro kanonisame kati allo hdh giauti ti skylitsa. Tha emvoliasoume kai ta mwra. Nomiza oti auti pou mou esteiles einai alli.

To asthenoforo anikei stin kliniki tou Sxistou, den einai tou Dimou.

Marina
  17. joan

joan New Member

Εγώ μιλάω για τη σκυλίτσα που βρήκα στο Πάρκο Φλοίσβου. Δεν είναι η ίδια με αυτή που λέει ο Σπύρος. Το ασθενοφόρο που λέω είναι τελικά της Φιλοζωικής Κορωπίου. Κατεβαίνει κάθε Τρίτη νότια προάστια. Τελικά θα την πάρει το φιλοζωικό σωματείο Π.Φαλήρου για στείρωση αλλά σε κανένα μήνα για να μην μείνουν μόνα τους τα μικρά για μια εβδομάδα. Τόσο καιρό τα κρατάνε στη φιλοζωική μετά τη στείρωση. Θα στειρώσουν και τον αρσενικό του πάρκου που είναι αυτός που κάνει τη ζημιά! Θα αναλάβουν και τον εμβολιασμό των μικρών. Θα τα πάω εγώ στο γιατρό μου με τον οποίο συνεργάζεται το φιλοζωικό σωματείο Π.Φαλήρου. Το μόνο πρόβλημα είναι τα μικρά που χρειάζονται υιοθεσία.
  18. Marin

Marin Administrator

Mperdeutika giati einai kai ta duo sto idio topic...

Marina

Share This Page