Στείρωση αρσενικών σκύλων

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by Strayshelp, Jul 4, 2007.

1. Strayshelp

Strayshelp New Member

Να σας ρωήσω...

''Πρέπει'' να στειρώσω τους αρσενικούς μου?ΔΕ το ρωτάω με την έννοια του να ζευγαρώσουν κλπ. γιατί οι θηλυκιές μου είναι στειρωμένες και γενικώς δεν έχουν ορέξεις τα αγόρια μου.

Αλλά μου είπαν ότι κινδυνεύουν από προστάτη.

Τι γνωρίζετε?
  2. Sofia

Sofia New Member

Nαι και εγω αυτο ξερω,οτι προστατευεται απο τον καρκινο του προστατη και των ορχεων.

Το αρσενικο που ειχα παλιοτερα και το ειχα στειρωσει,εζησε μεχρι τα 18 του χρονια χωρις κανενα προβλημα,ισως να ηταν συμπτωση αλλα ισως και η στειρωση να συνεβαλε σ'αυτο.
  3. Strayshelp

Strayshelp New Member

re

κοίτα ,
    κ εγώ ξέρω ότι στειρωμένα ζώα προστατεύονται από ασθένειες.Αλλά ρωτάω αν σίγουρα θα εμφανίσουν προστάτη,αρα πρέπει σιγουρα να τους στειρώσω?

Ουτως ή αλλως θα πάμε στον κτηνιατρο με τη Λώρα για εμβόλιο αυτό το μήνα,οποτε θα τον ρωτήσω και για τα αρσενικά..

Ευχαριστώ πάντως!

4. HitMan

HitMan New Member

Επειδή είχε γίνει μια συζήτηση στο παρελθόν για την ...στείρωση-ευνουχισμός

Υπάρχουν ιατρικές έρευνες που έχουν ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ για εμφάνιση καρκίνου στους όρχεις και στον προστάτη αν αυτά δεν κοπούν/αφαιρεθούν;

Αν ήταν έτσι σε άντρες άνω των 50-60 θα γινόταν το ίδιο. [και το αντίστοιχο στις γυναίκες].

Πέραν της μείωσης ορμών και "επιθετικότητας" και γενικότερα ενός ΤΡΕΛΟΥ ανακατέματος στον χαρακτήρα του σκύλου τι άλλο προσφέρει με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ;
  5. Sofia

Sofia New Member

Δεν νομιζω οτι ολα τα αστειρωτα αρσενικα εμφανιζουν καρκινο....δεν ακουγεται καθολου λογικο γιατι αν ηταν ετσι ολα τα σκυλια εκθεσεων η τα κυνηγοσκυλα που συνηθως δεν στειρωνονται,καποια στιγμη θα εμφανιζαν καρκινο,ετσι δεν ειναι?
  6. gikkat

gikkat New Member

Φυσικά και δεν είναι απαραίτητο να εμφανίσουν καρκίνο του προστάτη... το θέμα είναι ότι μειώνονται οι πιθανότητες... Δε βρίσκω το λόγο να ρισκάρουμε από τη στιγμή που δεν σκοπεύουμε να ζευγαρώσουμε το ζώο...

Επίσης δες εδώ: http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=72 ... c&start=30
    και εδώ: http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=11 ... sc&start=0
  7. fwteinh

fwteinh New Member

εμενα ο σκυλος που ειχαμε παλιοτερα πεθανε απο καρκινο σαυτο το σημειο και δεν του ειχαμε κανει στειρωση.στη δικη μου την περιπτωση συνεβη
  8. HitMan

HitMan New Member

Sorry κιόλας gikkat που θα το πω έτσι:
    Αν είναι να τους κόβουμε και κανένα πόδι μπας και εμφανιστεί λέμφωμα -μετεξέλιξη σε καρκινώμα- και το γλυτώσουμε...
    Ή μήπως και λοβοτομή για να μείωσουμε τις πιθανότητες εμφάνισης καρκίνου του εγκεφάλου;

Δεν διαφωνώ με την στείρωση όπου είναι αναγκαία αλλά με τις ΟΡΜΟΝΕΣ τι γίνεται; Δηλαδή μιλάμε για ξαφνική αλλαγή του χαρακτήρα του ζώου.

Όπως είπα και πιο πάνω ψάχνω για στατιστικές έρευνες και κάτι μου λέει ότι δεν υπάρχουν....
  9. gikkat

gikkat New Member

βρε 'συ πες το όπως θες, no prob! δική σου είναι η επιλογή άλλωστε αν θα το στειρώσεις ή όχι... στην τελική δεν σε υποχρεώνει κανένας!!!

αν θες εξήγησέ το μου λίγο να σου πω την άποψη μου γιατί δεν το καταλαβαίνω (ίσως είναι που δεν έχω πιει καφεδάκι ακόμα :smt017)... δεν ειρωνεύομαι, απλά δεν "πιάνω" το συνειρμό... :? στόοοοοοοοοοκος!!!
  10. HitMan

HitMan New Member

Το Εξηγεί ο Dralion πολύ καλά:

Εγώ προσωπικά ΜΗ έχοντας δει στατιστικές έρευνες κτηνιατρικού χαρακτήρα πιστεύω πως έχει προωθηθεί ο ευνουχισμός [αφαίρεση όρχεων] σαν την πιο εύκολη λύση. Δηλαδή ότι του τα κόβουμε [πιο "εύκολη επέμβαση"...] και ησυχάζουμε... αν είναι και λίγο επιθετικό μια χαρά είμαστε.

Όταν μιλάμε για ορμόνες εννοούμε βασικές ορμόνες όπως [στα αρσενικά] τεστοστερόνη που δεν είναι υπεύθυνες μόνο για σεξουαλικές ορμές...

Όταν κάποιος άνθρωπος κάνει "αλλαγή" φύλλου κάνει ΟΡΜΟΝΙΚΗ θεραπεία αλλάζοντας την ορμονική σύνθεση του οργανισμού του για να έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα.
  11. Sofia

Sofia New Member

Σιγουρα υπαρχει προβλημα εκει,και το βλεπεις και στηνΕυρωπη και Αμερικη ειδικα,που τα στειρωνουν σε πολυ μικρη ηλικια 4 μηνων,και τα αρσενικα γινονται με πολυ πιο ψηλα ποδια και τα θηλυκα πιο μεγαλοσωμα.Και βεβαια αλλαζει και η συμπεριφορα τους λογω των ορμονων.

Εκει ο καθε ιδιοκτητης ζυγιζει τα υπερ και τα κατα.Ειχα 2 αρσενικα και τωρα 1 θηλυκο,ολα ηταν και ειναι στειρωμενα.
    Αυτο που αλλαζει στην συμπεριφορα τους λογω των ορμονων,ειναι οτι γινονται πιο "γλυκα" με πιο ηπιο χαρακτηρα προς τους ανθρωπους και τα αλλα ζωα.
    Το μονο προβλημα που μπορει να παρουσιαστει σε ορισμενα θηλυκα λογω της αλλαγης των ορμονων,ειναι να εκδηλωσουν μια επιθετικοτητα προς τα σκυλια του ιδιου φυλου.

Γενικα ο χαρακτηρας τους αλλαζει προς το καλυτερο,και δεν αλλαζει ο χαρακτηρας ξαφνικα,αλλαζει αργα αργα και σταδιακα,ποτε δεν θα δεις αποτομη αλλαγη μετα την στειρωση,απο την εμπειρια που εχω με τα δικα μου σκυλια η αλλαγη εγινε μεσα σε αρκετους μηνες και σταδιακα
  12. Sofia

Sofia New Member

Αυτα για τα θηλυκα δεν τα εχω ξανακουσει!!Μα στειρωνοντας το θηλυκο σταματαει η παραγωνη ορμονων που εφερναν τον οιστρο,την περιοδο και ολες αυτες τις αλλαγες στο σωμα του θηλυκου!
  13. HitMan

HitMan New Member

Sofia έχω δει ευνουχισμένο σκυλί και ήταν όντως ήρεμο. Αυτό όμως μήπως "συμφέρει" εμάς; Να, ηρέμησε, δεν γαβγίζει, δεν έχει ορμές, δεν έχει ένστικτο κυνηγού και πολλά άλλα... αν ήταν έτσι να είχαμε λούτρινα!

Και είχα γάτο που ζει ακόμα [σε άλλο σπίτι], ευνουχίστηκε στα 6 του [τώρα είναι 13] και από τότε το μόνο που κάνει είναι μαμ, κακα και νάνι... βαριέται να σηκωθεί να πάει να πιει νερό απ'όσα έχω μάθει...

Edit: Sofia δεν κατάλαβα την επισήμανση στο τελευταίο σου μήνυμα!!! αν μπορείς εξήγησε το μου... :oops:
  14. Sofia

Sofia New Member

Τα αρσενικα και γαυγιζαν και στο σπιτι φυλακες ηταν,το ιδιο και το θηλυκο που εχω τωρα.
    Το μονο που αλλαξε ειναι οτι ειναι πιο "γλυκα" στην συμπεριφορα τους,γιαυτο εγραψα παραπανω οτι ειναι επιλογη του καθε ιδιοκτητη,πως θελει το σκυλι του.
  15. Strayshelp

Strayshelp New Member

re

Κάνεις ένα μεγάλο λάθος(το είδα και σε προηγούμενο ποστ):
    Συγκρίνεις τους ανθρώπους με τα ζώα.

Η στείρωση δεν επιφέρει αλλαγές στη συμπεριφορά/χαρακτήρα του ζώου.Μειώνοντας βέβαια τις ορμόνες ΄για αναπαραγωγή το κάνει πιο ήρεμο,ναι,αλλά δεν επηρεάζει τη βασική του ιδιοσυγκρασία.

Εφόσον μειώνονται οι πιθανότητες,εγώ θα τους στειρώσω από Σεπτέμβρη να μαστε ήσυχοι.Ο ένας είναι ήδη 8 ετών και δε θα θελα να παρουσιάσει τίποτα και να τον χάσω από κάτι που θα μπορούσα να χα προλάβει!

Θέμα ζευγαρώματος κλπ δεν τίθεται,ούτε εχω πρόβλημα με επιθετικότητα,αλλά καθαρά για λόγους υγείας.

Κλειάννα

16. Sofia

Sofia New Member

Θεωρω οτι η αλλαγη στις ορμονες του θηλυκου γινονται με την στειρωση οπως και του αρσενικου,για να εχει περιοδο το θηλυκο εκρρινονται ορμονες στο σωμα του,που με την στειρωση σταματουν.
    Γιαυτο γραφω οτι εχουν αλλαγη στις ορμονες και τα θηλυκα ενω στο quote που παρεθεσες γραφει οτι δεν υπαρχει καμμια αλλαγη

Πρωτον οταν μιλαμε για στειρωση εννοουμε στα θηλυκα και τα θηλυκα εχουν σπερμα? :?
    Η αλλαγη στις ορμονες ειναι μεγαλη
    Η πολυπλοκοτητα της εγχειρησης ειναι μεγαλη.
  17. fwteinh

fwteinh New Member

Η εμφανιση καρκινου δεν ειναι σημαντικος λογος απο μονος του για στειρωση του ζωου?Καλυτερα, δεν αισθανεται και την αναγκη να κανει κοκο στην περιπτωση που δεν θελουμε να ζευγαρωσει!Για καλο του ειναι και στις δυο περιπτωσεις!Μορφη προληψης ειναι μεσα σε πλαισια λογικα!
  18. gikkat

gikkat New Member

Συγγνώμη προκαταβολικά για το μακροσκελές post…

Καταρχάς, μιας και αναφέρθηκε σε quote ο φίλος Dralion μια χαρά τα λέει για τη στείρωση και τον ευνουχισμό αφού ανέλυσε το θέμα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο…

Όσον αφορά για την εύκολη λύση του ευνουχισμού που αναφέρει ο φίλος HitMan ίσως να αφορά στους κτηνιάτρους καθώς σαν επέμβαση είναι σαφώς ευκολότερη… Τώρα για τους ιδιοκτήτες, όντως υπάρχουν πολλοί οι οποίοι στην προσπάθειά τους να αποβάλλουν από τον εαυτό τους τις ευθύνες της λανθασμένης ή μηδαμινής κοινωνικοποίησης του ζώου τους, τα ρίχνουν στις ορμόνες!!!

Κατά τη γνώμη μου λοιπόν, ένας οικόσιτος σκύλος μπορεί να εκπαιδευτεί και να κοινωνικοποιηθεί όσον αφορά στη συνύπαρξή του με άλλα αρσενικά άρα είναι λάθος (προσωπική πάντα άποψη) να στειρώσεις ζώο για αυτό και μόνο το λόγο!!! Πάντα όμως με την προϋπόθεση ότι το ζώο δεν αλωνίζει και ζευγαρώνει κατά βούληση!!!
    Τα αδέσποτα είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα… Θεωρώ απαραίτητο ότι όλα ανεξαιρέτως τα αρσενικά πρέπει να στειρώνονται για τον πολύ απλό λόγο του υπερπληθυσμού!!!

Καταλήγω λοιπόν, ότι η στείρωση ή ο ευνουχισμός σε αρσενικά οικόσιτα σκυλιά πρέπει να γίνεται για θέματα υγείας που έχουν ή υπάρχει πιθανότητα να παρουσιαστούν… Για μένα η πρόληψη είναι ένας σημαντικός λόγος (χωρίς αυτό όμως να σημαίνει ότι η στείρωση προλαμβάνει 100% τον καρκίνο του προστάτη)!!!

Τέλος λέω να παραθέσω ορισμένα links και facts που αφορούν τη σχέση μεταξύ ευνουχισμού (κυρίως) και καρκίνου του προστάτη καθώς και τη σχέση στείρωσης και αλλαγής συμπεριφοράς του ζώου που έχω βρει κατά καιρούς στο internet… (sorry για τις παραθέσεις που είναι στα αγγλικά αλλά δεν θέλω να χαλάσω το νόημα στην περίπτωση ελ. μετάφρασης).

Καρκίνος Προστάτη + Στείρωση

Dogs are the only non-human species which also get any significant amount of prostate cancer. One in every 150 male dogs over the age of 8 was found to have prostate cancer. Unlike human disease, canine prostate cancer is an aggressive disease that spreads rapidly to lymph nodes, lungs, and bone. Usually, when dogs are diagnosed with prostate cancer, it is in its advanced stages. There were no data in the article describing the rates of prostate cancer in neutered versus intact dogs.
    Πηγή: http://ravenwooddals.tripod.com/cancer.htm

Castration of a dog will not prevent prostate cancer, and it has been suggested the risk of prostatic cancer may be favoured in neutered males. Castration by removal of the testes will only prevent two things - your dog cannot get cancer of the testes, and he cannot become a father. However, most 'prostate problems' are more common in entire dogs than in castrated males.
    Πηγή: http://users.lavalink.com.au/theos/Pros ... oblems.htm

All intact (not neutered or not castrated) male dogs are more prone to prostate problems as a result of the effects of testosterone (male hormone) on this gland over time. The testosterone most commonly leads to benign prostatic hypertrophy (BPH) in older male dogs.
    Πηγή: http://www.animalhospitals-usa.com/dogs ... state.html

Αλλαγή Συμπεριφοράς + Στείρωση

Γενικά: http://www.global.net.au/~aegis/myths.htm (Μύθοι που αφορούν στη στείρωση)

Spaying and neutering can also drastically improve your pet's health and life expectancy. The idea that pets become fat or lazy when they are spayed or neutered is a myth. Sterilized pets lead healthier, longer lives. Spaying a female eliminates the possibility of uterine and ovarian cancer and greatly reduces the risk of breast cancer. Neutering a male reduces the risk of both prostate enlargement and prostate cancer. Neutering also will make your pet more affectionate and less likely to roam, get in fights, or become lost.
    Πηγή: http://longisland.craigslist.org/pet/360560389.html

The only behaviors that will be affected by castration are those that are under the influence of male hormones (see below). A dog's temperament, training, personality and ability to do "work" are a result of genetics and upbringing, not its male hormones. Castration does not "calm" an excitable dog and, unless a castrated male dog is overfed or under-exercised, there is no reason for it to become fat and lazy.
    Πηγή: http://www.hsmo.org/m_obedience/behavior/dogneuter.html

Θα μπορούσα να παραθέσω πολλά links ακόμα αλλά μάλλον κουραστική θα γινόμουν…

Αυτά από μένα…

Φιλικά,
    Κατερίνα
  19. HitMan

HitMan New Member

Ξαναεπαλαμβάνω ότι η στείρωση για μένα έχει λάθος αντίληψη στην Ελλάδα λόγω των πολλών αδέσποτων.

Για ΜΕΝΑ προσωπικά αν ένας σκύλος μετά από εκπαίδευση [σωστού τρόπου] παραμένει τόοοσο επιθετικός ή αν έχει τάσεις φυγής [λόγω όσμησης θηλυκού σε οίστρο] ΜΟΝΟ τότε θα έλεγα ΝΑΙ στην στείρωση.

Στα αδέσποτα ΦΥΣΙΚΑ και δεν έχεις επιλογή. Η στείρωση είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ!! Για φιλοζωικούς καθαρά λόγους [για να μην αυξηθεί κι άλλο ο πληθυσμός τους...]

Κλειάννα συγνώμη αλλά αν και δεν είμαι Γιατρός, ούτε κτηνιάτρος ούτε τίποτα γνωρίζω ότι τα καρκινικά κύτταρα επιτίθονται και σε ανθρώπους και σε ζώα.

Θες να μου πεις δηλαδή ότι τα σκυλιά είναι σαν είδος επιρρεπη σε καρκίνο; Και πόσο μάλλον σε καρκίνο στα γεννητικά όργανα;

Θέλω να ρωτήσω και τον κτηνιατρό μου και 2-3 άλλους και φυσικά αν μας διαβάζει κάποιος κτηνίατρος ας παραθέσει την γνώμη του για το θέμα.

Στο internet βρήκα αυτό:
    http://www.interpet.gr/AskTheVet/themat ... 250905.htm

Και επίσης όπου κι αν διάβασα για τα προτερήματα της στείρωσης/ευνουχισμού πάντα υπήρχε ένα "may", για καρκίνο που ΙΣΩΣ εμφανίσει... μπορεί να πάθει και εγκεφαλικό ρε παιδιά...

Ίσως είμαι υπερβολικός αλλά δεν είμαι ΚΑΤΑ της στείρωσης.. απλά ψάχνω επιχείρηματα βάσιμα [από ιατρικής άποψης] για την στείρωση δεσποζόμενων ζώων, κατοικιδίων δηλαδή και όχι ζώων που δεν έχουν σίγουρο σπιτικό [υποκειμενικό αυτό...]
  20. gikkat

gikkat New Member

τελικά καταλήγουμε στο ότι συμφωνούμε με τον HitMan :wink:

Share This Page