Στείρωση αρσενικών σκύλων

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by Strayshelp, Jul 4, 2007.

1. Strayshelp

Strayshelp New Member

RE

όΧΙ,δεν εννοώ,και δεν γνωρίζω αν είναι επιρρεπή τα κατοικίδια σε καρκίνο.

Αλλά εφόσον μου ειπαν για προστάτη(που ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ) τα σκυλιά από αυτό ήθελα να σας ρωτήσω.

Γιατί να ΜΗΝ στειρώσω το κατοικίδιο μου?ΔΕν καταλαβαίνω την αντίθεση σου.

2. HitMan

HitMan New Member

Αγαπητή Κλειάννα,

Παρόλο το σθεναρό μου ύφος υπεράσπισης των απόψεων μου [ :p ] δεν είμαι ΚΑΤΑ, ούτε ΥΠΕΡ!

Είμαι ένας απλός φιλόζωος, που εδώ και σχεδόν 1 χρόνο έχω να ανησυχώ κι εγώ για διάφορα σχετικά με τον σκυλάκο μου αλλά και τρίτα ζώα.

Με ρωτάς γιατί να μην στειρώσεις το κατοικιδιό σου.
    Εγώ ρωτάω ΓΙΑΤΙ να το στειρώσω!
    Επιθετικός δεν είναι...
    Τάσεις φυγής δεν έχει δείξει...
    Έχει βρεθεί κοντά σε σκυλίτσες με οίστρο [μετά την ενηλικίωση του -και χωρίς να το ξέρω προτίστως-] και σε πληροφορώ πως ναι, τρελάθηκε, μύριζε, αλλά όταν τον τράβηξα κύριος!!! Και είναι ανεκπαιδεύτος ακόμα.

Ίσως είμαι τελείος λάθος. Δεν θέλω να του αφαιρέσω κάτι, έστω κι αν είναι οι όρχεις του χωρίς να έχω πρώτα αποδειξείς ότι θα τον ωφελήσω 100%, και όχι για κάποια "ίσως" ή για μία στατιστικά 1 στα 150!!!!
    Μιλάμε για 1,5% πιθανότητα... δηλαδή μέσα και στο στατιστικό περιθώριο λάθος αν θες να το πάρουμε στατιστικά.
  3. dafni

dafni New Member

Για τα αρσενικά δεν ξέρω αλλά τα θηλυκά σκυλιά εμφανίζουν σε μεγαλύτερο ποσοστό από οποιοδήποτε άλλο ζώο καρκίνο των μαστών (ποσοστό 25%). Δεν ξέρω αν είναι γενικά επιρρεπή τα σκυλιά ως ζώα στον καρκίνο. Αλλά (άποψη μου) αν βοηθάει στο να το προστατέψεις καλό είναι να το στειρώσεις (όχι να το ευνουχίσεις).
  4. gikkat

gikkat New Member

τα θηλυκά είναι εντελώς διαφορετικό... πιστέυω πως εφόσον δεν πάνε για αναπαραγωγή πρέπει απαραίτητα να στειρώνονται...

για να μειώσεις τις πιθανότητες καρκίνου του προστάτη ή για να θεραπεύσεις ήδη υπάρχον πρόβλημα το ζώο ευνουχίζεται δεν στειρώνεται...
  5. dafni

dafni New Member

Άρα θεραπεύεται αν το ευνουχίσεις αφού παρουσιάσει καρκίνο;
  6. gikkat

gikkat New Member

απ' όσα έχω διαβάσει ο ευνουχισμός προβλέπεται ως ένας τρόπος θεραπείας...
  7. gikkat

gikkat New Member

Επίσης, θεωρώ - αν μου έχει δωθεί λάθος ιδέα διορθώστε με - ότι οι ιδιοκτήτες φρικάρουν όταν ακούν τη λέξη "ευνουχισμός" και δεν καταλαβαίνω το λόγο... μας αρκεί δηλαδή να χρησιμοποιούμε λέξεις που ακούγονται όμορφα+στρόγγυλα (που έλεγε κι η γιαγιά μου)???

Δεν καταλαβαίνω πραγματικά τη λογική κάποιου που ναι μεν θέλει να στειρώσει το ζώο του αλλά δεν θέλει να το ευνουχίσει...
    Εκφράζω απλή απορία για να μην παρεξηγούμαι... :)
  8. HitMan

HitMan New Member

Φρικάρουν - Φρικάρουμε γιατί δεν μιλάμε για στείρωση του ζώου [αδυναμία παραγωγής σπέρματος στα αρσενικά - αδυναμία κύησης στα θηλυκά] αλλά για αφαίρεση των γεννητικών τους οργάνων. [αρσενικά: ορχείς - θηλυκά: οωθήκες;σάλπιγγα; δεν ξέρω...]
  9. gikkat

gikkat New Member

και τι δηλαδή??? θα χάσουν την αντρίλα τους οι αρσενικοί ή το σεξ-απίλ τους τα θηλυκά???
  10. Strayshelp

Strayshelp New Member

re

με έχεις μπερδέψει!!

η αλήθεια είναι ότι..συμφωνώ με όσα λες.κ εμένα ακριβώς την ιδια συμπεριφορά έχουν,κύριοι.

όμως όταν ακόυω από προστάτη και καρκίνο να χάνουν τα σκυλιά τους,και η στείρωση είναι ένας τρόπος πρόληψης αυτού,λέω γιατί όχι?

ΔΕ με νοιάζουν ούτε οι ορμόνες,ούτε και να αλλάξει(που δεν αλλάζει)η συμπεριφορά.Από το να τους χάσω απο αρρώστιες οι οποίες είναι πολύ πιθανές μετά τα 8-9 χρόνια τους.Μπορεί σίγουρο να μην είναι,αλλά όταν τα στειρωμένα ζώα δεν παρουσίάζουν τέτοιες αρρώστιες και έχουν περισσότερο χρόνο ζωής,γιατί όχι?

Εσύ λες δε θέλεις να του αφαιρέσεις,σωστός,αλλά γιατί?Γιατί δε θα ναι..πλήρης? :)

Μιλάμε για λόγους υγείας!

Φιλικά
    Κλειάννα

11. dafni

dafni New Member

http://www.interpet.gr/AskTheVet/themat ... 250905.htm
    Με αυτό τώρα έχω καταμπερδευτεί και σε 2 ώρες πάμε για στείρωση τη μικρή! Από ότι ξέρω τα θηλυκά σκυλιά είναι πολύ πιθανό να αρρωστήσουν αν δεν ζευγαρώνουν και αν δεν τα στειρώσεις (πυόμητρα).. :?
  12. gikkat

gikkat New Member

εγώ πάλι για τα θηλυκά άλλα ξέρω... εγώ θα φέρω πάλι παράδειγμα τη μικρή μου η οποία έκανε ψευδοκύηση μετά τη στείρωση (εφού ο οργανισμός της είχε ήδη μπει στη διαδικασία χωρίς εμφανή δείγματα και δεν μπορεσε να το αποβάλλει με την επέμβαση)... με το που το κατάλαβε ο γιατρός μου είπε πως αν δεν την είχα στειρώσει θα μου το πρότεινε...

αλλά και έτσι όπως τα λέει το link να είναι... ο κτηνίατρος λέει ότι αποφασίζει ο ιδιοκτήτης ανάλογα με την κατάσταση του ζώου... η δική δου αν δεν κάνω λάθος έχει εμφανίσει ήδη ψευδοκύηση... τι παραπάνω περιμένεις??? :?
  13. dafni

dafni New Member

Ναι κάθε φορά εμφανίζει αλλά πέρα από την ψυχολογική της κατάσταση δεν έχει κανένα άλλο πρόβλημα. Ούτε χάπια της δίνω ούτε τίποτα. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι στη φυσιολογία της και περνάει από μόνο του όντως.. Θα την πάω φυσικά απλά μπερδεύτηκα :?
  14. Sofia

Sofia New Member

Aπ'οτι βλεπω ακομα και οι κτηνιατροι διαφωνουν ποσο μαλλον εμεις να μπορουμε να ειμαστε σιγουροι!Εγω μετα την στειρωση(πριν 6 χρονια)δεν το μετανοιωσα ουτε μια φορα!
    Ο γιατρος,μου ειπε τα εξης..
    Αν το θηλυκο ηταν στην φυση δεν θα ζευγαρωνε καθε φορα αλλα ΚΑΘΕ φορα θα θηλαζε καποιο κουταβι καποιας αλλης Α θηλυκιας που θα ειχε ζευγαρωσει με τον Α αρσενικο και ετσι το γαλα θα αδειαζε και δεν θα εκανε ουτε ψευδοκυηση ουτε το γαλα θα μαζευοταν στους μαστους με κινδυνο να εμφανισει καρκινο σε μεγαλυτερη ηλικια.

και επισης οτι...αν ηταν στην φυση απο ερευνες σε αγρια σκυλια εδειξαν οτι θα ζουσαν κατα μεσω ορο 2 1/2 χρονια και οχι 12-15 χρονια που ζουν τα οικοσιτα με τα εμβολια και τους γιατρους να θεραπευουν καθε αρρωστια γιαυτο και ποτε δεν πρεπει να συγκρινουμε τα σκυλια μας με τα σκυλια που θα ζουσαν μονα τους στην φυση.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στην εγχειρηση!
  15. gikkat

gikkat New Member

βρήκα ένα ενδιαφέρον link για το πώς γίνονται οι στειρώσεις σε αρσενικά και θηλυκά... για τα θηλυκά αναφέρει στα υπέρ το ότι δεν θα λερώνουν τα χαλιά :? αλλά anyway, κανείς δεν είναι τέλειος...

Στείρωση σε θηλυκό:

Στείρωση σε αρσενικό:

Πηγή: http://www.parkwayanimal.com/informatio ... ur_pet.htm
  16. caramel

caramel New Member

αν έχει ήδη παρουσιάσει καρκίνο ο αποτελεσματικότερος τρόπος θεραπείας είναι η εγχείριση..χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μετά την εγχείριση το zoo έχει θεραπευτεί 100%..αν πριν την εγχείριση είχε ήδη κάνει μετάσταση σε κάποιο άλλο μέρος του σώματος,τότε η εγχείριση γίνετε αλλα όχι για θεραπευτικούς αλλα για καταπραϋντικούς λόγους..το σκυλάκι δυστυχώς θα πεθάνει..αν τον προλάβουν σε αρχικό στάδιο τον καρκίνο τότε έχουν μεγάλες πιθανότητες για survival άνω τον 4-5χρόνον μετά την εμφάνιση του καρκίνου..

Μπορεί κάποιος να συνοψίσει τι είναι τελικά καλύτερα να κάνουμε σε ένα αρσενικό σκύλο?Γιατί από κτηνιατρικά θέματα δεν ξέρω και μπερδεύτηκα με τα post εδώ..άλλοι λένε ότι η στείρωση έχει επιρροή στις ορμόνες του κι άλλοι όχι..άλλοι ότι η στείρωση μειώνει τον καρκίνο κι άλλοι όχι :roll: :smt100
  17. caramel

caramel New Member

μόλις πρόσεξα ότι αυτό είναι πολύ πολύ παλιό θέμα .. :S
  18. Kopros

Kopros New Member

ntaksi min aghonese kai gw twra to diavazw:p
  19. fwteinh

fwteinh New Member

διαβαζα τα παραπανω και επειδη ο πρωτος μου σκυλακος ειχε καρκινο στους ορχεις να σας πω οτι τους αφαιρεσαμε και διεφυγε τον κινδυνο, ενω μας ελεγαν οτι οι πιθανοτητες να ειναι επιτυχης η επεμβαση ηταν μειωμενες.ηταν απο τις περιπτωσεις των ζωων που εχουν εσωτερικους ορχεις και κανεις δε μας ειχε πει πως επιβαλλεται η αφαιρεση απο νωρις..
  20. caramel

caramel New Member

απότι κατάλαβα φωτεινή μου το σκυλάκι σου είχε Cryptorchidism..αυτό δεν σημαίνει καρκίνος ..αν δεν κάνει descent(δεν ξέρω πως είναι στα ελληνικά sorry)μέχρι μια συγκεκριμένη ηλικία(μικρή ηλικία όμως)τότε υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να μετατραπεί σε καρκίνος γιαυτο και σαυτες τις περίπτωσις το αφαιρούν σε πολύ μικρή ηλικία ..εσείς το αφαιρέσατε όταν είχε γίνει ήδη καρκίνος??Ναι αν τον προλάβεις νωρίς τον καρκίνο ,πριν κάνει μεταστάσεις,το χειρουργείο θεωρείτε θεραπευτικό και όχι καταπραϋντικό(=βοηθάει να έχει καλύτερες συνθήκες ζωής για όσο καιρό ζήση ακόμη).

και ξανά κάνω την ερώτηση μου..Μπορεί κάποιος να συνοψίσει τι είναι τελικά καλύτερα να κάνουμε σε ένα αρσενικό σκύλο?Γιατί από κτηνιατρικά θέματα δεν ξέρω και μπερδεύτηκα με τα post εδώ..άλλοι λένε ότι η στείρωση έχει επιρροή στις ορμόνες του κι άλλοι όχι..άλλοι ότι η στείρωση μειώνει τον καρκίνο κι άλλοι όχι..τελικά πια είναι η καλύτερη επιλογή?στείρωση η ευνουχισμός?

Share This Page