Στείρωση ή όχι??

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by Γιώργος, Jul 25, 2007.

1. Γιώργος

Γιώργος New Member

Πιστευετε πως είναι σωστο να στειρώνουμε τα ζωντανα μας :? :? :? ?Εγω ναι.Τουλάχιστον μέχρι σήμερα πίστευα πως ειναι πολύ καλό για την υγεία τους.Επίσης δε θα γεννιοντουσαν τόσα αδέσποτα ...Σήμερα λοιπον γνώρισα μια γνωστη ζωοφιλη και μου ειπε πως οι αρσενικες γάτες όταν στειρωθούν εχουν μετα μια τάση να βουλώνει η ουρηθρα τους και τελικά πεθαίνουν.Βάσικά θα την επαιρνα για τρελή αλλα επειδη πρόσφατα έχασα το γάτο μου που ειχε σχετικό προβλημα, σκεφτομαι μήπως τελικα έφταιγε η στειρωση.Εδώ κι 2 μήνες περίπου εχω υιοθετήσει ενα αρσενικο γατακι και φυσικα σκεφτόμουν οταν ερθει ο καιρος του να το στειρωσω...Απλα τωρα σκεφτομαι μήπως ειναι λάθος να το στειρώσω
  2. Greg

Greg New Member

Γεια σου Γιώργο

Εκανα μια ερεύνα στο ιντερνέτ για να είμαι σίγουρος πριν απαντήσω και σε βεβαιώνω πως η "γνωστή ζωόφιλη" κάνει μεγάλο λάθος, αυτά που λέει είναι βλακείες, Διάβασα καμιά 30 άρθρα και όλα λένε πως το καλύτερο που μπορείς να κανείς είναι να στειρώσεις της γάτες σου

Διάβασε αυτό το άρθρο από κτηνίατρο

http://maxshouse.com/effects_of_neutering.htm

Greg
  3. Sofia

Sofia New Member

Γιωργο ειχα ενα αρσενικο γατακι που το ειχα στειρωσει και για 2 περιπου χρονια μετα την εγχειριση,και πριν χαθει ηταν μια χαρα χωρις κανενα προβλημα και του εδινα μαγειρευτο φαγητο.
    Μια φιλη μου εχει ενα γατο με ενα αναλογο προβλημα οπως αυτο που περιγραφεις (δεν ξερω ακριβως πως λεγεται η ασθενεια) και του δινει ξηρα τροφη,ο γιατρος της ειπε οτι πρεπει τα στειρωμενα αρσενικα να τρωνε μονο συγκεκριμενη ξηρα τροφη και οχι απλα για ενηλικα....και τελικα αναρωτιεμαι...μηπως ειναι οι τροφες με τα συστατικα που προκαλουν αυτη την αρρωστια?
    Ξερω οτι το στειρωμενο αρσενικο γατι,θελει ειδικη διατροφη,αλλα ισως επειδη οι ξερες τροφες περιεχουν καποια χημικα-συντηρητικα που τα πειραζουν?
  4. VvDog

VvDog New Member

Εμας ο γατος του φιλου μου (πριν 6 χρονια) ειχε βουλωσει η ουρηθρα πριν τον παει για στειρωση. Οταν βουλωσε εκανε μια θεραπεια και το ξεπερασε. Ο γιατρος ειπε οτι ηταν απο την κακη ποιοτητα τροφων μιας και ο συγκεκριμενος ετρωγε μονο κονσερβες και λιγο ξηρα τροφη απο το market. Σαβουρες δηλ.

Τον χασαμε βεβαια πριν κανενα μηνα απο νεφρικη ανεπαρκεια αλλα μαλλον οφειλεται παλι στη διατροφη του.
  5. aggeliki

aggeliki New Member

δεν ειναι απαραιτητο οτι ο στειρωμενος γατος θα το παθει αυτο,ομως ειναι σχετικα συχνο φαινομενο,οχι ομως οτι δεν αντιμετωπιζεται.εμας το παρουσιασε τωρα,που ειναι 12 χρονων και ετρωγε παντα ειδικη τροφη για στειρωμενους γατους.πηρε για καποιο διαστημα αντιβιωση και τωρα πρεπει να τρωει ΜΟΝΟ τροφη που διαλυει την πετρα στην ουρηθρα.κατα τα αλλα ειναι μια χαρα.
  6. Marin

Marin Administrator

Όντως δεν είναι απαραίτητο ότι θα το πάθει ένας γάτος μετά τη στείρωση, μπορεί να γίνει και πριν ή όπως πολύ σωστά γράφτηκε, μπορεί να φταίει η κακή ποιότητα τροφής.

Υπάρχει μια παστα που δίνουμε στα αρσενικά που είναι γιαυτο το σκοπό, αλλά δε θυμάμαι πως χρησιμοποιείται. Νομίζω πως πρεπει να δινεται αφου υπαρξει το προβλημα, αλλα δινεται και προληπτικά σε καποιες περιπτωσεις. Θα δω και θα σας πω.

Ο γάτος μου πάντως που είναι εκατο χρονων (10 χρονων) στειρωμενος, δεν εχει παθει τιποτα, ειναι ακμαιότατος.

Μαρίνα
  7. Dralion

Dralion New Member

Συστηνω ενημερωση γυρω απο το τι συμβαινει - απο ανατομικη σκοπια - στην στειρωση. Επισης και στον ευνουχισμο - στην Ελλαδα σχεδον ολοι οι κτηνιατροι χρησιμοποιουν τον ορο "στειρωση" και στην πραγματικοτητα εννοουν ευνουχισμο (τελειως διαφορετικο πραγμα).

Ουτε η στειρωση ουτε ο ευνουχισμος εχουν σχεση με την ουρηθρα του ζωου [*]. Το αν αυτη βουλωσει η οχι μπορει να εχει αλλα αιτια (φαγητο, κληρονομικοτητα κ.α.) αλλα οχι την στειρωση.

[*] οι ανατομικες αναπαραστασεις το δειχνουν καθαρα
  8. Χρήστος

Χρήστος New Member

παιδια απο ποιον μηνα και μετα ειναι ετοιμα για στειρωση?
  9. Sofia

Sofia New Member

Μετα απο γνωμη του γιατρου,στειρωσα και τα δυο γατια που ειχα,ενα θηλυκο ενα αρσενικο,4,5 και 5 μηνων
  10. HitMan

HitMan New Member

Ξανανοίγεις μια κουβέντα που με πονά... ακόμα να ρωτήσω τον γιατρό μου εν τω μεταξύ τι και πως... anyway!
  11. vOOz

vOOz New Member

Πάντως κι εμένα ο κτηνίατρος μου μού εχει πει οτι και τα σκυλιά και τα γατιά που έχουν στειρωθεί εχουν τάσει για ουρολιθίαση και γενικά ουρολογικά προβληματα. Δεν μπορω να καταλάβω τον λογο βεβαια.. δηλαδη αν ενα σκυλακι δεν εχει ωοθηκες δεν μπορει να αποβαλλει το αλατι και το βγαζει σαν πετρες? δηλαδη με απλα λογικη δεν μου βγαζει νοημα..

Share This Page