Στείρωση για κουνελίτσα - τι να κάνω?

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by PetiteMarianna, Sep 28, 2013.

1. PetiteMarianna

PetiteMarianna New Member

Γειά σε όλους!
    Ήθελα να κάνω στείρωση στην κουνελίτσα μου εδώ και κάμποσο καιρό.
    Είχα επικοινωνήσει με την κτηνίατρο όταν ήταν κάπου στα 1μιση χρονών (ηλικία που απ' ότι κατάλαβα αργότερα θεωρείται μεγάλη για στείρωση) ωστόσο μου είχε πει πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
    Το είχα αφήσει έπειτα για μετά το καλοκαίρι, επειδή η μικρή ταλαιπωρείται πάρα πολύ με τη ζέστη και δεν ήθελα να την συγχίσω και με την εγχείρηση αλλά τώρα που πλησιάζει τα 2 φοβάμαι μήπως άργησα πολύ και πλέον είναι επικύνδινο να στειρωθεί. Από την άλλη, αν δεν στειρωθεί, ξέρω πως οι πιθανότητες να αρρωστήσει είναι πολύ μεγάλες.
    Όπως καταλαβαίνετε, έχω στεναχωρηθεί πολύ (κυρίως έχω θυμώσει με εμένα που το καθυστέρησα) Τι να κάνω; :frown:

Ευχαριστώ πολύ
  2. evmorfia

evmorfia Member

Κατά τη γνώμη μου δεν είναι μεγάλη για στείρωση. Προχώρησέ το, απλά βρες τον καλύτερο γιατρό!
  3. PetiteMarianna

PetiteMarianna New Member

Ευχαριστώ πολύ evmorfia! Θα χρειαστούν λες και τίποτα εξετάσεις πιο πριν; Σαν διαδικασία τι θα πρέπει να προσέξω;
  4. evmorfia

evmorfia Member

Λογικά θα θέλει ένα ραντεβού πιο πριν να τον δει ο γιατρός του, ίσως να ακούσει την καρδούλα του, να δει αν όλα είναι ok, ίσως να συζητήσετε τα οικονομικά, τη διαδικασία, να σου πει αν πρεπει να το πας νηστικό ή όχι, κάτι να κάνεις για μετά την επέμβαση- ίσως σου πει να πάρεις καμμιά παιδική φρουτόκρεμα για όταν γυρίσετε σπίτι... Αυτά θα στα πει ο γιατρός σας. Αρκει να έχεις βρει κάποιον πολύ καλό που να έχει ξανακάνει παρόμοιες επεμβάσεις στο παρελθον, γιατί ειδικά στα θηλυκά είναι πιο περίπλοκη, αλλά εννοείται απαραίτητη...
  5. Lila's dad

Lila's dad New Member

Καλησπέρα.
    Έχω ένα κουνελάκι mini lop την Λίλα. Έχει κλείσει τους 6 μήνες και θέλω να βρω ένα καλό και έμπειρο γιατρό στην Ανατολική Αττική για στείρωση. αν δεν κάνω λάθος έχει αναφερθεί κάποιος γιατρός στην Ν. Μάκρη. Παρακαλώ πολύ όποιος/α γνωρίζει να μου στείλει τηλέφωνο και στοιχεία από αυτόν τον γιατρό η κάποιον άλλον ο οποίος είναι έμπειρος σε κουνέλια.

Ευχαριστώ πολύ.
  6. mariaz

mariaz Member

Σου έστειλα μήνυμα στο profil σου με το όνομα και τα τηλέφωνα του γιατρού. Ο γιατρός έχει μετακομίσει από τη Νέα Μάκρη και πλέον είναι σε παράδρομο της λ. Μαραθώνος, στο ύψος του Ν. Βουτζά (Ραφήνα). Εγώ έχω στειρώσει σ' αυτόν τα δύο θυληκά μου κουνελάκια, ένα αρσενικό κουνελάκι και μια τσιντσιλίνα. Είναι από τους καλύτερους κουνελογιατρούς.
  7. Lila's dad

Lila's dad New Member

Σ ευχαριστώ. Θα τα λέμε από εδώ και πέρα.
    Καλώς σας βρήκα.

Χρήστος.
  8. mariaz

mariaz Member

Καλώς ήλθατε λοιπόν Χρήστο με τη Λίλα σου:)
  9. pipit0

pipit0 New Member

Η βιολετα τσεντιδι απο αγια παρασκευη καλη ειναι? :p εχω ακουσει αρκετα καλα :rolleyes:
  10. Lila's dad

Lila's dad New Member

Να ρωτήσω επίσης όποιος έχει κάνει στείρωση στο κουνελάκι του την εμπειρία από την διαδικασία. Δηλαδή αν έχει προετοιμασία πριν την επέμβαση, πόσο κρατάει η επέμβαση και το κυριότερο μετά την επέμβαση τι γίνεται? τα ράμματα είναι εξωτερικά ή υπάρχει και τρόπος να γίνει με εσωτερικά ή απορροφήσιμα? Δεν βρήκα κάτι σε άλλο τόπικ αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο συγχωρέστε με.
  11. mariaz

mariaz Member

Έχω στειρώσει τα δύο θηλυκά μου και τον αρσενικό. Στα θηλυκά, όπως η Λίλα, τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, αφού γίνεται τομή στην κοιλίτσα τους. Η διαδικασία κρατάει γύρω στις 2 ώρες, αφού μετά την εγχείρηση ο γιατρός πρέπει να το παρακολουθήσει μέχρι να ξυπνήσει εντελώς. Στην τομή γίνεται αμέσως πλαστική, δηλαδή δεν υπάρχουν εξωτερικά ράμματα και βέβαια δεν θα το ξαναπάς στο γιατρό για να τα αφαιρέσει. Θέλει προσοχή στη νάρκωση. Ο δικός μου γιατρός τα ναρκώνει με αέριο και όχι με ένεση, φορώντας τους μάσκα, ώστε να ελέγχει την ποσότητα της νάρκωσης. Το κουνελάκι μόλις συνέλθει έχει την τάση να δαγκώνει την τομή με το στοματάκι του, προφανώς για να ξυστεί. θέλει λίγο παρακολούθηση για να μην την ματώνει. Καλό είναι μετά την εγχείρηση και για 10 ημέρες να μην την βγάζεις από το κλουβί, γιατί ξεθαρεύουν και κάνουν απότομες κινήσεις, με αποτέλεσμα να ματώνουν την τομή. Βέβαια εξαρτάται από το κουνέλι. Η Ιβανούλα μου ήταν ατίθαση και στις 3 ημέρες όταν την έβγαλα από το κλουβί να τρέξει, μάτωσε η τομή της, ενώ η Μέντα μου έμεινε στο κλουβί για 10 ημέρες και είχε τέλεια ανάρρωση. Μετά την εγχείρηση δεν θα θέλει να φάει και θα πρέπει να πολτροποιείς μαρούλι με νεράκι και να της το δίνεις με ενεσούλα, στο στόμα, χωρίς την βελόνα. Η Ιβανούλα μου έφαγε μόνη της την τρίτη ημέρα, ενώ η Μέντα την επόμενη της εγχείρησης.
  12. Lila's dad

Lila's dad New Member

Σε ευχαριστώ πολύ. Το θέμα είναι πως μαρούλι δεν της έχω δώσει..αυτό δεν θα προκαλέσει πρόβλημα? Της δίνω ξηρά τροφή και μία φορά την εβδομάδα πλέον λίγο μήλο.
  13. mariaz

mariaz Member

Όχι, δεν είναι πρόβλημα, αφού από 6 μηνών και μετά μπορούμε να του δίνουμε σιγά - σιγά και φρέσκα λαχανικά. Όμως το μαρούλι πρέπει να είναι το κλασικό πράσινο μαρούλι, όχι το iceberg που τους κάνει κακό. Καλό είναι να του δίνεις επίσης και ξερό χόρτο που είναι πολύ φτηνό και το παίρνεις από τα petshop. Το κουνέλι χρειάζεται πολλές φυτικές ίνες για να μη σταματήσει η κίνηση του εντέρου του και πάθει στάση εντέρου, που αν δεν αντιμετωπιστεί αμέσως οδηγεί στο θάνατο. Η ξηρά τροφή αν έχει περιεκτικότητα σε φυτικές ίνες πάνω από 17% το καλύπτει. Όμως αυτές που περιέχουν μούσλι, σπόρους σιταριού, καλαμποκιού και διάφορα τέτοια ... πολύχρωμα δεν είναι καλές. Εγώ τους δίνω την cuni complete της Versele Laga, γιατί η Ιβανούλα μου δεν έχει μπροστινά δόντια και δεν μπορεί να φάει ξερό χόρτο. Με την τροφή αυτή καλύπτεται πλήρως κι έχει να μου αρρωστήσει από το έντερό της εδώ και 5 χρόνια. Το δικό σου πρέπει να αρχίσει ξερό χόρτο (εγώ δίνω στα άλλα δύο μου κουνέλια γιατί μπορούν να το φάνε) και βέβαια και φρέσκα πράσινα λαχανικά. Το μαρούλι σου το πρότεινα γιατί μετά από τη στείρωση δεν έχουν καθόλου όρεξη για φαγητό. Την ξηρά τροφή αν τους τη βάλεις στο στόμα τη φτύνουν, ενώ το πολτοποιημένο μαρούλι του το δίνεις με τη σύριγγα (χωρίς τη βελόνα) από την άκρη του στόματος, αφού εκεί μπορεί να εισχωρήσει επειδή δεν έχουν δόντια. Άλλωστε αυτό το τάισμα θα είναι για λίγο, ώσπου να τους έρθει η όρεξη. Εννοείται πως τους δελεάζουμε με λιχουδιές, γιατί το κυρίαρχο μετά τη νάρκωση είναι να ξεκινήσουν να τρώνε. Η υγιεινή διατροφή μπορεί να περιμένει κανα δυο μερούλες!!!
  14. Lila's dad

Lila's dad New Member

Μαριάζ το έχω ψάξει πολύ με την τροφή του. Δίνω ξηρό χόρτο απεριόριστα από την αρχή που την πήραμε (1,5 μηνών) συγκεκριμένα της vitakraft ένα μίγμα από διάφορα χόρτα των άλπεων και μέχρι πριν 1,5 μήνες την bunny young rabbit (έχω και άλλο site εκτός του Plus4u που κάνει 3 εβδομάδες να στείλει και σε δύο μέρες μου το έφερνε). Μόλις έκλεισε τους 6 μήνες την ξεκίνησα (σταδιακά η μετάβαση με μίξη με την bunny σε διάστημα πάνω από εβδομάδα) την cuni complete (έχω πάρει την 8κιλη!! και είμαι άνετος).
    Άντε να έφαγε vitacraft κανά 2 με 3 εβδομάδες στην αρχή μέχρι να βρω τις bunny. Tώρα για τα λαχανικά το μόνο που της δίνω είναι λίγο μήλο μία φορά την εβδομάδα και ρίγανη και δενδρολίβανο (και αυτό 2 με τρεις φορές την εβδομάδα λίγα κλαράκια) που έχουμε σε κήπο.
    Προσέχουμε πολύ με την διατροφή της και στα λαχανικά θέλω όταν δω τον γιατρό να πάρω την δικιά του γνώμη. Γι αυτό μου έκανε εντύπωση το μαρούλι...
  15. mariaz

mariaz Member

Μπράβο σου !!! το έχεις ψάξει πραγματικά πάρα πολύ. Το πράσινο κλασσικό ελληνικό μαρούλι (προσοχή: όχι το iceberg) είναι από τα λαχανικά που ενδείκνυνται για τα κουνέλια. Εγώ το χρησιμοποίησα κατά τις στειρώσεις γιατί μπορούσε εύκολα να πολτοποιηθεί στο μπλέντερ μαζί με λίγο νεράκι και να τα ταϊζω αναγκαστικά όσο αυτά δεν είχαν όρεξη. Και βέβαια θα ρωτήσεις το γιατρό σας και ότι πει αυτός:)
  16. MrAntonis

MrAntonis New Member

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω και εγώ την κουνελιτσα μου και είναι 9 μηνών περίπου και είναι σε φάση που ψάχνει γαμπρό! Είναι παρά πολύ ανήσυχη, κάνει κακά της έξω από το κλουβί της που εδώ και έξι μήνες πήγαινε στην τουαλέτα της πάντα και γενικα εχει αλλάξει.. Την προσέχω παρα πολύ και δεν θέλω να τις βρω κουνελο γιατί δεν θα ξέρω τι να κάνω τα κουνελάκια! Μπορώ να κάνω υπομονή αρκεί να ξέρω ότι είναι μια φάση και θα περάσει! Η ερώτηση μου είναι, θα περάσει αυτή η περίοδος ή πρέπει ντε και καλά στείρωση; Δεν θέλω στείρωση γιατί απλά δεν ξέρω κάποιον..

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις!
  17. mariaz

mariaz Member

Γειά σου!!
    Κατ' αρχάς καλά κάνεις και δεν την αφήνεις να ζευγαρώσει και να γεννηθούν 7 ή 8 κουνελάκια, που πραγματικά δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις. Οι αλλαγές στη συμπεριφορά τους που οφείλονται στον οίστρο έρχονται και φεύγουν. Μπορεί να παρατηρήσεις και φαινόμενα να βγάζει τουφίτσες από τη γουνίτσα στο στηθάκι της και να κάνει φωλιά. Εγώ έχω δύο θηλυκά. Η Ιβανούλα μου δεν έδειχνε σημεία οίστρου και ήταν πάντα ...ατίθαση. Στειρώθηκε παρόλα αυτά στα δύο της χρόνια. Η στείρωση την ηρέμησε πολύ. Η Μέντα μου έκανε φωλίτσα με τη γουνίτσα της όταν είχε οίστρο (μέχρι 3 φορές το χρόνο), επίσης με δάγκωνε όταν πήγαινα να τη χαϊδέψω στο κεφαλάκι. Κι αυτή στειρώθηκε και επίσης ηρέμησε. Όμως δεν είναι το πρόβλημα αυτές οι κάποιες ημέρες του οίστρου. Το πρόβλημα με τα κουνέλια είναι το μεγάλο ποσοστό εμφάνισης καρκίνου μήτρας ή/και ωοθηκών. Στα αστείρωτα θηλυκά φτάνει το 80%. Οπότε σου συνιστώ τη στείρωση για ιατρικούς λόγους. Η Ιβανούλα μου είναι αισίως 7,5 χρονών και η Μέντα μου 4,5. Όσο για την εμφάνιση καρκίνου στα κουνέλια, δεν το εύχομαι σε κανένα... Το τρίτο μου κουνέλι ο Άργος (στειρωμένος κι αυτός) εγχειρίστηκε τη Δευτέρα για την αφαίρεση όγκου... Και ήταν πολύ άσχημος... Τι να πω! Σου συνιστώ στείρωση...
    Marin likes this.
  18. basia

basia New Member

να σε ρωτησω κατι?στειρωσα το αρσενικο κουνελι μου και ολα καλα..μονο που δεν παταει πολυ καλα το ποδι που του εκανε ο γιατρος την ενεση...σου ετυχε κατι τετοιο?
  19. mariaz

mariaz Member

Σου απάντησα και στο άλλο post: Ίσως του χτύπησε κάποιο νευράκι με την ένεση. Μπορεί επίσης να τον ενοχλεί η τομή και να μην πατάει καλά γιατί απ' ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα το έχει στο πίσω ποδαράκι. Και στις δύο περιπτώσεις μην ανησυχείς. Θα επανέλθει. Όμως, στα κουνέλια συνίσταται η νάρκωση με αέριο και όχι με ένεση γιατί είναι ευαίσθητα ζωάκια. Με την ένεση μπαίνει το φάρμακο μία κι έξω ενώ με τη μάσκα αερίου, ρυθμίζει ο γιατρός την ποσότητα του φαρμάκου που θα εισπνεύσει με τον αέρα κι αν δει κάτι με τη νάρκωση απλά σταματάει την παροχή. Δεν ξέρω πόσες μέρες πέρασαν από τη στείρωση, αλλα γενικά μετά από χειρουργεία αυτό που προσπαθούμε είναι να φάνε τα κουνέλια λίγες ώρες αφότου συνέλθουν γιατί το εντεράκι τους είναι ευαίσθητο.
  20. basia

basia New Member

σε ευχαριστω...τρωει αλλα δεν τρωει τις ιδιες ποσοτητες...τσιμπολογαει ομως...

Share This Page