Στείρωση κούνελου???

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by Hamsterokoritso, Sep 26, 2008.

1. Hamsterokoritso

Hamsterokoritso New Member

Λοιπόν έχω μια κουνέλα και πρόκειται να της αγοράσω ένα αρσενικό διότι...νιώθει μοναξιές!!! :wink: Όμως θα ήθελα να στειρώσω το αρσενικό μετά την πρώτη γέννα...Πόσο μπορεί να κοστίζει μια στείρωση αρσενικού κουνελιού?
    Ευχαριστώ που θα μου απαντήσετε σύντομα! :smt116 :smt100
  2. Dimitra94

Dimitra94 New Member

Λοιπον καλα θα κανεις να παρεις ενα κουνελακι για συντροφια στην κουνελα σου αλλα θα μπορουσες να παρεις ενα θηλυκο και οχι αρσενικο..!Επισης το εχεις σκεφτει καλα για να την ζευγαρωσεις???Τα κουνελια συνηθως γεννανε πολλα κουνελακια???Που θα τα δωσεις μολις μεγαλωσουν????
    Η στειρωση ενος κουνελου νομιζω πως δεν ειναι ακριβη αλλα θα σου απαντησει καλητερα καποιος πιο ενημερωμενος για κουνελια..

Φιλικα,Δημητρα
  3. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Βρε Δημητρα, για στειρωση ενδιαφερεται το κοριτσι! Δεν θελει γεννες! Εγω της προτεινα αρσενικο υπο την εννοια οτι τα κουνελια τα βρισκουν πολυ καλυτερα με κουνελια του αλλου φυλου.

Γενικως μια καλη τιμη για στειρωση αρσενικου ειναι 60-80 ευρω. Ξερω οτι ο κτηνιατρος στη Νεα Μακρη, που μαλλον ειναι και ο καλυτερος, χρεωνει 150 για στειρωση αρσενικου. Ειναι γενικως καπως ακριβα αλλα σκεψου οτι γινεται μονο μια φορα καεπισης σκεψου απο ποσα περισσοτερα εξοδα σε γλιτωνει απο τις πιθανες μελλοντικες γεννες. Κατα την γνωμη μου καλυτερα θα ειναι να περιμενεις 2-3 μηνες πριν παρεις αλλο κουνελακι, ετσι ωστε σε 6-7 μηνες που θα χρειαστει να το στειρωσεις (αν το παρεις 2 μηνων) να εχεις μαζεψει τα λεφτα.

edit: Μολις προσεξα την φραση "πρωτη γεννα". Τοτε συμφωνω με την Δημητρα. Αν γεννησουν 2-3 κουνελια αντε πες "εχει καλως" αφου θα ειναι σχετικα ευκολο να τους βρεις σπιτια. Αν ομως γεννησουν 6-7-8 η και παραπανω;;;; Τι θα τα κανεις; Δεδομενου ιδιαιτερα οτι πας ακομα στο σχολειο και δεν εχεις δικο σου εισοδημα, και αφου πιθανον δεν μπορεις να τα κρατησεις σε περιπτωση που δεν βρεθει κανενας, νομιζω οτι εστω και μια γεννα δεν ειναι καλη ιδεα. Ας πουμε οτι κρατας 2 αρσενικα και 1 θηλυκο. Αφου δεν μπορεις τωρα να στειρωσεις ενα μονο αρσενικο πως θα μπορεσεις να στειρωσεις και τα καινουρια 2, και μαλιστα ταυτοχονα;

Αν σκεφτεσαι τον καρκινο της μητρας για την κουνελα σου μια μονο γεννα δεν μειωνει καθολου την πιθανοτητα να παθει καρκινο.
  4. Hamsterokoritso

Hamsterokoritso New Member

Σας ευχαριστώ πολύ αλλά ας επανέλθω σε αυτό που είπε η Niva2gr...Λοιπόν τώρα τα κουνέλια μου(αρσενικό+θηλυκό)ζουν σε ξεχωριστά κλουβια! :D
    Και όσο για τις γέννες,δεν θα είχα κανένα πρόβλημα,αφού ξέρω πάνω από 10 φίλους που θέλουν να πάρουν κουνελάκι...Απλώς εγώ θα ήθελα να της δώσω την ευκαιρία να γίνει μανούλα,έστω και για 1 φορά!!! :wink:
  5. CHRISTINA NIK.

CHRISTINA NIK. New Member

Καλησπέρα παιδιά
    ελπίζω να μπορείτε να μου λύσετε κάποιες απορίες που έχω.
    Εχω ένα κουνελάκι νανάκι,τον Δον Ζουάν,είναι 7 μηνών και είναι αγοράκι.
    Το τελευταίο διάστημα έχει αρχίσει να κάνει τα κακά του εκτός κλουβιού και να
    ''ψεκάζει'' με ούρα.Κάποιος γνωστός μου μίλησε για στείρωση και ότι θα βοηθήσει στο να μην συνεχίζει να γίνεται αυτό και γενικά να έχει καλύτερη ζωή.Έχω βρει και κτηνίατρο και σκέφτομαι την επόμενη εβδομάδα να τον πάω.Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει στείρωση στο κουνελάκι του,υπάρχουν αποτελέσματα?Έχετε δει διαφορές?Θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσατε σύντομα!
  6. mariaz

mariaz Member

Το κουνελάκι σου ενηλικιώθηκε πλέον και φροντίζει να ορίσει την περιοχή του ψεκάζοντας. Η στείρωση χρειάζεται όχι μόνο για να είναι πιο ήρεμο το ζώο και να μην υποφέρει από τις "επιθέσεις" των ορμονών του, αλλά και για πιο ασφαλή διαβίωση.

Εγώ έχω θηλυκό και του έκανα στείρωση. Πρόφατα έκανα και στην τσιντσιλίνα μου με επιτυχία. Σε πληροφορώ ότι τα ζωάκια είναι πιο ήρεμα. Ειδικά η κουνέλα μου τριγυρνά ελεύθερη στο σπίτι σαν γατόσκυλο!!!! Πολλά μέλη του forum επίσης έχουν στειρώσει τα κουνελάκια τους. Προσοχή μόνο στο γιατρό. Πρέπει να είναι έμπειρος σε εγχειρήσεις κουνελιών, γιατί έχουν άλλη φυσιολογία από αυτή της γάτας (που είναι επίσης μικρό ζωάκι). Αν δεν είναι έμπειρος σ' αυτό, γράψε μας για να σου στείλουμε λίστα δοκιμασμένων γιατρών.
  7. CHRISTINA NIK.

Eχω βρει κτηνίατρο και τον εμπιστεύομαι,απλά αυτό που σκέφτομαι είναι
    αν όντως γίνονται καλύτερα τα πράγματα γιατί γεμίζει όλο το σπίτι
    και δεν θέλω να τον έχω στο κλουβί.Εσένα δηλαδή είχε αποτέλεσμα?
    Έχει σταματήσει αυτή η συνήθεια?Και κάτι ακόμα το κουνελάκι σου πόση
    ώρα έκανε να συνέλθει,του έγινε νάρκωση με μάσκα?
  8. mariaz

mariaz Member

Η νάρκωση έγινε με μάσκα αερίου. Για την εγχείρηση την άφησα στο γιατρό 3 ώρες, οπότε και την πήρα ξυπνητή μεν, ζαλισμένη δε. Συνήλθε εντελώς το απόγευμα της ίδιας μέρας και άρχισε να τρώει πολύ νωρίς την άλλη μέρα.

Από ότι καταλαβαίνω, το πρόβλημα σε σας είναι η τουαλέτα. Το κουνελάκι σου θέλει εκπαίδευση για το θέμα αυτό. Η στείρωση από μόνη της δεν του μαθαίνει πού να τα κάνει...

Μπες στα θέματα των τρωκτικών / κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο (θα το βρεις πιο κάτω). Υπάρχουν άπειρα θέματα για την εκπαίδευση τουαλέτας. Πληροφοριακά, η δικιά μου έμαθε πριν τη στείρωση να χρησιμοποιεί τουαλέτα και βέβαια κυκλοφορεί ελεύθερη. Η στείρωση (μετά από 3-4 μήνες) της περιόρισε την επιθυμία για αδιάκοπο μασούλημα των πάντων!!!!
  9. CHRISTINA NIK.

Το αγοράκι μας είχε εκπαιδευτεί και τα έκανε μέσα.Απλά τους τελευταίους 2 μήνες,λες και κρατιέται για να τα κάνει έξω απο το κλουβί και καμία φορά μας δαγκώνει,ενώ
    πριν δεν το έκανε.Γι αυτό και κάπου διάβασα ότι η στείρωση θα βοηθούσε.Στείρωση θα του έκανα ούτως η άλλως γιατί θα ζήσει πιο πολλά και πιο καλά χρόνια,αλλά ελπίζω να βοηθήσει και σε αυτό το τομέα!
  10. mariaz

mariaz Member

Άρα, η αλλαγή συνηθειών οφείλεται στην ενηλικίωσή του και τις ορμόνες. Γνώμη μου είναι ότι η στείρωση θα βοηθήσει το ζωάκι να ηρεμήσει.
  11. kate9

kate9 Member

CHRISTINA NIK. το δικό μου είναι αρσενικό, δε΄ν έχω εμπειρία εκτός από αυτό. Θελω να πω ότι η στείρωση εφερε τεράστια βελτίωση στα τσίσα που ψέκαζε παντού. Το έκοψε τελείως, τσισάκια μόνο στην τουαλέτα του κι επιλεκτικά σε γωνίτσα στο καλό χαλί(το κυνηγώ!)! Τωρα κακάκια κάνει κυρίως στο χαλάκι του ή στο δοχείο που βρίσκεται στο χώρο του όταν το ελευθερώνω. Αρα πήγαμε περίφημα με το βασικό μας πρόβλημα.
    Η στείρωση δεν του έπεσε καθόλου βαριά, ο γιατρός το ύπνωσε ελα΄φρά με ένεση έτσι ώστε να μην λειτουργούν τα βασικά αντανακλαστικά του αλλά να μην αναστέλλονται οι κύριες λειτουργίες του οργανισμού του. Έτσι μου είπε κι έτσι πρέπει να έγινε γιατί μέσα σε μισή ώρα έγινε η επεμβασούλα και σε δέκα λεπτά είχε αρχίσει να συνέρχεται. Για να συνέλθει γρήγορα θα το έχεις μεταφέρει στο ιατρείο με την τσάντα μεταφοράς όπου θα έχεις στρώσει ένα ζεστό χαλα΄κι με τη μυρωδιά του. Έτσι θα νοιώσει καλά μετά την επέμβαση που θα συνέρχεται και θα έχει στρες αλλά κυρίως θα το κρατάει ζεστό μέχρι να το πας σπίτι, η θερμότητα θα το βοηθήσει να αποβάλει γρήγορα τη νάρκωση. Και στο σπίτι πάλι θα το ακουμπήσεις στη ζεστή φωλίτσα του στα μαλακά και θα του βάλεις να τρώει Μenu for kids της Vitakraft, είναι ορεκτικό κι ο δικός μου μόνο αυτό έτρωγε για δυο τρεις με΄ρες.
    Δεν υπέφερε πολύ μόνο το πρώτο βράδυ έτρεμε κάπως γιατί υποθέτω ότι πονούσε αλλά ο γιατρός επέμενε ότι δεν χρειάζεται παυσίπονο. Την επόμενη ημέρα σταμάτησε να τρέμει και για τις επόμενες δυο τρεις μέρες ήταν υπερβολικά ήσυχος, στη φωλίτσα του έμεινε δύο ημέρες κι έπειτα τριγυρνούσε σιγά σιγά γιατί το ενοχλούσαν τα ράματα και...νομίζω φυλαγόταν!! Τις πρώτες δύο ώρες μετά τη νάρκωση χρειάζεται κάποια βοήθεια γιατί ενώ ξυπνάει και θέλει να κουνηθεί από τη μέση και κάτω παραμένει σαν ανάπηρος οπότε γυρνούσε ανάποδα σαν σκαθαράκι κι έπρεπε να τον γυρίζω καθιστό , χαδάκι κι όλα κάλά.
    Ελπίζω να βοήθησα κάπως. Ναι, να στειρωθεί, βοηθάει.
  12. CHRISTINA NIK.

Αυτό εύχομαι και γω.Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!
  13. CHRISTINA NIK.

Με βοήθησες πάρα πολύ,έχεις και συ αγοράκι και βλέπω πως θα είναι και με εμάς.Εσύ σε τι ηλικία του έκανες στείρωση?Εμένα τώρα έγινε επτά μηνών.Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα,το ορεκτικό που έλεγες είναι για αυτή την περίπτωση ή του δίνεις γενικά?Με αγχώνει αρκετά και η ανάρρωση...Ελπίζω να πάνε και σε μας όλα καλά.Είναι τόσο χαριτωμένα πλασματάκια μόνο αυτό το πρόβλημα να λυθεί,γιατί τον έχω και σχεδόν όλη μέρα έξω οπότε καταλαβαίνεις τι κυνήγι πέφτει!!
  14. kate9

kate9 Member

Ton στείρωσα 7 μηνών. επτά με οκτώ μηνών είναι κατάλληλη ηλικία. Σε καταλαβαίνω κι εμένα με είχε κουράσει. Το ορεκτικό του το δίνω γενικά σε αραιά διαστήματα σαν γλυκό! Τρελαίνεται γιαυτό αλλά δεν πρέπει γιατί παχαίνει οπότε ρυθμίζω τι τρώει καθημερινά. Αν τρώει για τρεις μέρες συνέχεια υγιεινά(χορτο, λαχανικό, ξηρά τροφή χωρίς σπόρια) του βάζω και μιαμιση κουταλιά γλυκού νοστιμιά.(είναι 10 μηνών τώρα)
    Μην αγωνιάς (αλλά μέχρι να συνέλθει μια αγωνία θα την έχεις!) είναι όπως με τους ανθρώπους, συνήθως συνέρχονται :) !
    Όταν θα λυθεί το πρόβλημα των τσίσα (με΄σα σε τρεις εβδομάδες το πολύ μετά τη στείρωση) θα τον απολαμβάνεις με όλη του την ελευθερία!
  15. CHRISTINA NIK.

Αυτό το συνήθως με φοβίζει λίγο!!Είχα προγραμματίσει να κλείσω ραντεβού για Παρασκεύη αλλά μετά που μου είπες ότι τρέμει και τέτοια λέω άσε καλύτερα απο Δευτέρα
    μην πάθει και κάτι και δεν μπορώ να βρω και τον γιατρό.Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες,ελπίζω να πιάσει και σε εμάς αυτό και να μας λύσει το προβληματάκι που υπαρχεί!!!
  16. kate9

kate9 Member

Κι εγώ ακριβώς το ίδιο έκανα! Εκλεισα ραντεβού από Παρασκευή για Δευτέρα, να είμαστε σίγουροι! Ολα θα πάνε θαυμάσια :)
  17. CHRISTINA NIK.

Καλησπέρα!!
    Πήγα το μωράκι μου την προηγούμενη Δευτέρα και όλα πήγαν τέλεια!!
    Άρχισε να χοροπηδάει απο το πρώτο βράδυ και να τρέχει σχεδόν κανονικά.
    Ο ψεκασμός έφυγε μόνο θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο.Κάνει κακά διάσπαρτα μέσα στο δωμάτιο και τσίσα σε δυο-τρεις μεριές.Τι να κάνω για να μάθει??Στην αρχή που τον πήραμε μας είχαν πει να το κρατήσουμε στο κλουβί 2 περίπου βδομάδες και όντως είχε μάθει,μέχρι που έγινε 5-6 μηνών και μας τα χάλασε.Τώρα κάναμε και την στείρωση.Καμία ιδέα?Και τουαλέτα που του έχω βάλει έξω απο το κλουβί γιατί μέσα την δαγκώνει,με ροκανίδι ποτισμένο με ούρα και κακάκια περνάει μυρίζει και φεύγει.
  18. kate9

kate9 Member

θέλει πολύ υπομονή και επιμόνη(και χρόνο!). Βγάλε το πλέγμα του κλουβιού και άσε τη βάση έκεί που προτιμάει τα τσίσα(αυτά μας καίνε τώρα). Βάλε κι άλλη μια τουαλέτα στο άλλο σημείο που πάει και τα κάνει πιο πολύ.
    Τώρα, όταν το βλέπεις να στέκεται να τα κάνει θα το αρπάζεις απαλά και θα το βάζεεις με΄σα στην τουαλέτα, ακόμη κι αν ήδη τα έχει αμολήσει! Η mariaz΄λέει του δίνουμε και μια λιχούδίτσα για επιβράβευση κάθε φορά. Ελπίζω ότι το δικό σου δεν θ'αποτελέσει εξαίρεση με΄σα σε μερικές εβδομάδες θα πρέπει να έχει στρώσει. Αλλά να είσαι αυστηρή, κάθε φορά το παίρνουμε και το βάζουμε εκειί που πρέπει(στην τουαλέτα του).
    Τώρα θεωρητικά ευκολο ακούγεται αλλά στην πράξη μας ξεφεύγει. Δεν είναι πάντα η προσοχή μας πάνω του, όμως έτσι πρέπει για να μάθει.
    Πάντως το δικό μου ευτυχώς μόνο με τα κακάκια με ταλαιπωρεί λίγο ακόμη, εξαιτίας μου, τα τσίσα του ρυθμίστηκαν αμέσως με τη βάση του κλουβιού!
  19. CHRISTINA NIK.

Έιχα ξαναπροσπαθήσει στο παρελθόν αλλά μόλις προσπαθούσα να του βάλω τον πωπό του και τα ποδαράκια στην τουαλέτα αρχίζει και χαλάει τον κόσμο,κουνάει πόδια,γυρίζει την τουαλέτα...Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα,μήπως ξέρεις?Από την πρώτη νύχτα μετά την στείρωση άρχισε να τρέχει και φαινόταν χαρούμενο.Έχει τώρα τις τελευταίες μέρες,από την Κυριακή,που φοβάται..αυτό δεν το είχε ποτέ παρα μόνο όταν το πρωτοπήραμε που δεν μας ήξερε,χάνεται μέσα στα δωμάτια για ώρα μόνο του με τεντωμένα τα αυτάκια του,πας να το χαιδέψεις και φεύγει,έχει γενικά ένα ύφος τρομαγμένο.Ένα βλημα πάμε να κάνουμε κόντα του και τρέχει φοβισμένο.Αγχώνομαι λίγο,λες να έχει σχέση με την στείρωση?Αλλά δεν το είχε απο την αρχή.Μήπως δεν έχει ξεπεράσει την επέμβαση?Ελπίζω να γνωρίζεις κάτι ή να έχεις ακούσει!!
  20. mariaz

mariaz Member

Τον άφησες αμέσως να τρέξει; Η δικιά μου έτρεξε την 4η ημέρα, όπου πηδούσε και έτρεχε σαν τρελή, με αποτέλεσμα να κόψει δύο εξωτερικά ράμματα. Δεν ξέρω τι μέγεθος έχει η τομή στα αρσενικά, αλλά φρόντισε να τον κοιτάξεις, μήπως κι έκανε καμιά ζημιούλα.

Όσο για την αλλαγή συμπεριφοράς, εγώ αυτό το είχα μετά τη στείρωση και στην Ιβανούλα (κουνέλα) και την Φρεντουτσίνα (τσιντσιλά). Μέχρι που η τελευταία είχε αρχίσει να δαγκώνει όπως έκανε στην αρχή της ... γνωριμίας!!!! Θα τον προσεγγίσεις πάλι με το μαλακό και σε λίγο καιρό δεν θα τον γνωρίζεις!!!!!

Share This Page