Στείρωση κούνελου???

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by Hamsterokoritso, Sep 26, 2008.

1. kate9

kate9 Member

Σχετικά με τον κίνδυνο να έπαθε κάτι από τα ράματα το αποκλέίω. Ο γιατρός μου εξήγησε ότι το αρσενικό ακόμη και άν κόψει κάποια ράματα μόνο του δεν διατρέχει κίνδυνο γιατί τους όρχεις τους ράβουν με κάποια μέθοδο προς τα μέσα, ώστε από κάτω υπάρχει και το δέρμα των όρχεων.
    Σχετικά με την άλλαγή συμπεριφοράς πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Α΄πλώς μεγαλώνει :) δηλαδή ωριμάζει και γίνεται πιο περίεργο, εξερευνητικό και άρα πιο φοβισμένο στο νέο άγνωστο που το βλέπει με άλλο μάτι :)
    Σχετικά με την απειθαρχία να υποταχτεί έτσι έκανε και το μπουμπούκι μου. Βασικά χριειάζεται μία βαθιά και φαρδιά τουαλετα(τη βάση του π΄ρωτου κλουβιού του)ωστε να μην σκορπίζει το περιεχόμενο. Επειτα να εισαι σταθερη και αποφασιστική, με τον καιρό θα χαλαρώσει τις αντιστάσεις του, τώρα συνήθως όταν με βλεπει να τον πλησιαζω απειλητικά πηδάει μονος του μέσα :)
  2. CHRISTINA NIK.

CHRISTINA NIK. New Member

Εγώ είχα αγοράσει τουαλέτα από το pet shop αλλά μου φαίνεται δύσκολο να μάθει σε
    αυτή,θα δοκιμάσω αν είναι με κάτι άλλο όπως μου το περιέγραψες και ελπίζω να πάνε όλα καλά.!!
  3. kate9

kate9 Member

H καλύτερη τουαλέτα για εύκολη εκπαίδευση είναι η βάση του πρώτου κλουβιού του. Αφού μεγαλώνει δεν χωράει σ\αυτή κι έτσι την κάνεις τουαλέτα χωρίς τα κάγκελα από πάνω. Εγώ δεν έχω αγοράσει άλλη τουαλέτα, αυτή χρησιμοποιώ όταν είναι ελεύθερος.
  4. ilektra009

ilektra009 New Member

γεια σασ....εχω τρια κουνελακια....ενα αρσενικο στειρωμενο κ δυο θηλυκα.....η μια κουνελιτσα ειναι αρκετα ζωηρη κ συχνα κυνηγαει τ αρσενικο κ ανεβαινει πανω του.....κ το ιδιο κανει κ στ θηλυκο που πηρα μολισ σημερα.....γι αυτο θελω να τησ κανω στειρωση...δν ξερω καποιον καλο γιατρο ομωσ...μηπωσ γνωριζετε καποιον ειδικο για τ κουνελακια στην πατρα????ευχαριστω πολυυ...
  5. evmorfia

evmorfia Member

Στείρωση κούνελου με όγκο

Γεια σας παιδιά!!

Δυστυχώς το κουνελάκι μου εμφάνισε όγκο στα γεννητικά του όργανα με αποτέλεσμα να πρέπει να αφαιρεθεί ο όγκος καθώς και να στειρωθεί επειγόντως! Είναι ήδη 4 ετών και κάτι, με αποτέλεσμα να φοβάμαι πολύ για τη ζωή του στην επέμβαση.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε, να μου στείλετε όσο περισσότερους καλούς κτηνιατρους μπορείτε που να ξέρουν από κουνέλια, είτε σε Αθήνα είτε σε Θεσσαλονίκη. Σε οποιαδήποτε περιοχή, αρκεί να είναι κάποιος καλός.

Ευχαριστώ!
  6. ikariofil

ikariofil New Member

στείρωση

Μου χαρίσανε ένα κουνελάκι θηλυκό 7 μηνών περίπου.
    είδα ότι είναι καλό να το στειρώσω σε αυτή την ηλικία.
    Μπορείτε να μου στείλετε μια λίστα από κτηνίατρους που έχετε χρησιμοποιήσει και ενδεικτικά κάποιες τιμές;
    Μένω περιοχή Κουκάκι, Αθήνα
    Ηλίας
  7. kate9

kate9 Member

ikariofil, σχετικά με τιμές, για τα θηλυκά αρχίζουν από 100 ευρώ προς 120-140 περίπου γιατί είναι πιο περίπλοκη η στείρωση απ'ο,τι στα αρσενικά. Πριν την κρίση ίσως και παραπάνω αλλά ελπίζω τώρα να μην το παραξηλώνουν!
  8. ΜΠΟΥΜΠΟΥ

ΜΠΟΥΜΠΟΥ New Member

Μπορειτε να μου πειτε καλους γιατρους για κουνελια στη Θεσσαλονικη?εννδιαφερομαι και για στειρωση
  9. mariaz

mariaz Member

Σου έστειλα pm με όνομα γιατρού στη Θεσ/κη και τηλέφωνο - διεύθυνση
  10. Roxan

Roxan New Member

Θα μπορούσα να έχω και εγώ κάποια σύσταση για γιατρό δοκιμασμένα καλό σε στείρωση θηλυκού κουνελιού, εντός Αττικής? Μένω Γαλάτσι. Ελπίζω μετά την στείρωση να μετριαστεί λίγο το φαινόμενο του "τα κάνω όλα όπου βρω και κατά προτίμηση εκτός κλουβιού και τουαλέτας". Ευχαριστώ πολύ!!
  11. Dimitrapouaro

Dimitrapouaro New Member

Μπορεις να μου πεις και εμενα αυτον τον κτηνιατρο;

Share This Page