Στείρωση + Ορμόνες = Ισορροπία (από πότε???)

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by Sofia Iv., Feb 17, 2008.

1. Sofia Iv.

Sofia Iv. New Member

Επειδη το τελευταιο καιρο μου ετυχε 2 φορες να συναντησω την ιδια "περιεργη" συμπεριφορα απο στειρωμενα ζωα κ το ιδιο ερωτημα στο μυαλο των φιλοζωων - ιδιοκτητων θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση.

Πόσος καιρος χρειαζεται μετα τη στειρωση μεχρι να ηρεμησουν οι ορμονες του ζωου κ να φανουν τα θετικα αποτελεσματα αυτης?

Το ενα περιστατικο εχει να κανει με μια γατα για παραδειγμα που 2 μερες μετα τη στειρωση της κ ακομη φωναζει οπως στον οιστρο, τριβεται κ αποδεδειγμενα εχει "καταλοιπα" γιατι κ ο αρσενικος που υπαρχει στο σπιτι τη περιτριγυριζει συνεχως, τη μυριζει (που σημαινει οτι υπαρχει ακομη η μυρωδια) κ προσπαθει να ζευγαρωσει μαζι της. Αναφερθηκε στον ιδιοκτητη απο εμπειρο φιλοζωο οτι αυτο ειναι απολυτως φυσιολογικο κ παιρνει καποιο χρονικο διαστημα να ηρεμησει ο οργανισμος της κ να φανουν τα θετικα "σημαδια" της στειρωσης. Απλα θα ηθελα να ξερω λοιπον ποσο ειναι αυτο το χρονικο διαστημα της προσαρμογης του οργανισμου..?

Κ επισης το ιδιο χρονικο διαστημα κ τα ιδια δεδομενα ισχυουν κ απο τη γατα στο σκυλο? Καθως κ απο αρσενικό σε θηλυκο ειτε ειναι γατα ειτε σκυλος?

Υπαρχει για την ακριβεια ενα περιστατικο τωρα, οπου ο συγκεκριμενος αρσενικος σκυλος, ο οποιος μενει σε εργοστασιο, ειναι απιστετα αληταμπουρας κ φευγει κ εξαφανιζεται αν τυχει κ βρει εστω κ δευτερολεπτα τη πορτα ανοιχτη (ειναι σε χςρο εργασιας, οχι ομως φιλικας αλλα κανονικο "κατοικιδιο-συντροφος"). Κ αναρωτιουνται οι ανθρωποι εκει, ποσο καιρο χρειαζεται μεχρι να ηρεμησει κ να μην εχει τετοιες τασεις φυγης μετα τη στειρωση ωστε να ξερουν ποτε να τον λυσουν αφου εχει στειρωθει? Μια κ παντα ειναι ελευθερος αλλα τωρα μετα κ τη τελευταια αποδραση πριν λιγο καιρο οπου ελειπε κοντα 20 μερες κ γυρισε ταλαιπωρημενος τον εδεσαν μεχρι να στειρωθει κ (ευελπιστουν) να ηρεμησει. Ομως ποσο καιρο μετα θα ηταν το καλυτερο να τον λυοσυν ωστε να εχει ηρεμησει οργανικα κ να εχει πολυ λιγοτερες πιθανοτητες να ξαναφυγει?

Ευχαριστω προκαταβολικα!
  2. aggeliki

aggeliki New Member

καλημερα,εξαρταται καθε φορα,αλλα το πολυ ,ειναι 2 μηνες απο οτι ξερω.
  3. noela

noela New Member

Χρειάζεται μερικούς μήνες μέχρι να επανέλθουν. Στα γατιά μπορεί και τετράμηνο - εξάμηνο. Στα σκυλιά δε ξέρω... ακόμα.
  4. XxArtemisxX

XxArtemisxX New Member

Εμένα ο κτηνίατρός μου είπε γύρω στον 1 με 2 μήνες!!
  5. Sofia Iv.

Sofia Iv. New Member

Σας ευχαριστω ολους ! Βy the way τα ακους Greg ?!! Φανταζεσαι να κανει 6 μηνο η Μάτα να ηρεμησει ... :roll: ?!!? Αχαχα την εβαψες ! :-D

Share This Page