Στείρωση - Πότε??? (#1)

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by Guest, May 12, 2007.

1. Guest

Guest Guest

Να το πω εγώ? :-D
  2. kokacy10

kokacy10 New Member

Tha prepei na itan 2 minon
  3. kokacy10

kokacy10 New Member

1 gata 7 xronon
    1 gata 1 xronou
    4 gatakia 2 minon
  4. Gogolaura

Gogolaura New Member

Γεια σας ,
    Θα ηθελα να σας ρωτησω .Εχουμε ενα θηλυκο westie 2 1/2 χρονων.Ο κτηνιατρος επιμενει να την στειρωσουμε .Θελουμε πολυ να την ζευγαρωσουμε ,και αν ΠΡΕΠΕΙ να την στειρωσουμε μετα.Τοσος μεγαλος κινδυνος υπαρχει για καρκινο και ολα τα υπολοιπα που θα πρεπει να την στειρωσουμε ? Και ποτε ειναι η "καταλληλη " ηλικια ? Λατρευουμε το κοριτσακι μας ,και εγω το εχω σαν το δευτερο παιδι μου ! Εχω πανικοβληθει με αυτα που διαβαζω για "αρρωστιες " και με την επιμονη του κτηνιατρου να την στειρωσουμε !

Σας ευχαριστω
  5. Dimitra94

Dimitra94 New Member

Εαν θελετε τοσο πολυ να την ζευγαρωσετε πρεπει να σκεφτειτε πρωτα αν θα κρατησετε τα κουταβια!Εαν μπορειτε να κρατησετε μονο ενα-ασπουμε-τα αλλα τι θα γινουν???Σημερα ειναι παρα πολυ δυσκολο να υιοθετηθουν κουταβια...Τοσα περιμενουν στην αναμονη!Δεν ειναι απαραιτητο να την ζευγαρωσετε πρωτα και μετα να την στειρωσετε..Το σκυλι δεν καταλαβενει απο ερωτες και τετοια μονο κανει οτι το εχει προσταξει η φυση!Η προσωπικη μου γνωμη ειναι να την στειρωσετε για να εχετε εναν υγιη σκυλο και χωρις να δινετε ελπιδες σε αλλες ψυχουλες που δεν φταινε τιποτα...!

Φιλικα,Δημητρα
  6. gikkat

gikkat New Member

Γιατί θέλετε τόσο πολύ να τη ζευγαρώσετε???

(έχετε πολύ normal κτηνίατρο, πράγμα σπάνιο)
  7. Irene

Irene New Member

μπορω να σου πω το εξης : Η δικια μας - ενα κανισακι , τωρα 14χρονων , παρουσιασε καρκινο του μαστου στα 13 της , προβηκαμε σε μαστεκτομη , και εμαθα απο τον ιατρο μας , πως τα θυλικα , εφόσον δεν στειρωθουν , και εφ'οσων δεν ειναι να ζευγαρωσουν ( μεγΑΑΑΑΑλο αυτο το κεφαλαιο - συμβουλι : κοιτα και διαβασε λιγο τα διαφορα και σχετικα posts που υπαρχουν εδω ...)
    εχουν πιθανοτητες μεγαλου % να το παρουσιασουν ...

Βλεποντας την Λιζα τωρα , ευχομαι με ολη μου την καρδια , να την ειχαν στειρωσει οταν επρεπε
    ( σε μενα ηρθε πριν απο δυο χρονια) ,
    σιγουρα θα ειχαν μειωθει η πιθανοτητες ασθενειας της ...
  8. aristea

aristea Active Member

Θα μπορούσατε να μου πείτε γιατι θέλετε να τη ζευγαρώσετε? Είστε εκτροφέας?
    Οσον αφορα στην ηλικία, τα θηλυκά μετα τον πρώτο οίστρο μπορούν να στειρωθούν.

Επιπλέον, διαβάστε και τα αλλα θέματα του φορουμ να δείτε πόσα κουτάβια ιδιωτών ειναι στο δρόμο ή στα σκουπίδια πριν βρεθήτε και εσεις σε αυτη τη θέση.

Φιλικά
    Αριστέα
  9. platon

platon Σκύλος

H πραγματοποίηση της επέμβασης πριν από τον 1ο οιστρικό κύκλο μειώνει τις πιθανότητες ανάπτυξης νεοπλασιών στους μαστούς σε ποσοστό μικρότερο από 0,5% σε σύγκριση με τα ζώα που δεν έχουν υποστεί την επέμβαση.
    Όταν η επέμβαση πραγματοποιείται αμέσως μετά τον πρώτο κύκλο, οι πιθανότητες αυξάνουν κατά 8% και αμέσως μετά τον 2ο οιστρικό κύκλο στο 26%.
    Οι πιθανότητες ανάπτυξης νεοπλασιών στους μαστούς δε φαίνεται να μειώνονται όταν η επέμβαση πραγματοποιείται μετά από την ηλικία των 2,5 χρόνων.

Άρα, αν δεν το στειρώσετε, υπάρχει περίπτωση 74% να αναπτύξει νεοπλασίες.

Αν θέλετε, μπορώ να ψάξω νούμερα και για πυομήτρες. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω για ψευδοκυήσεις, πετρωμένο γάλα κτλ...

Share This Page