Στείρωση - Πότε? (#2)

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by sdoup, Sep 13, 2007.

1. sdoup

sdoup New Member

xaireto to forum!!
    kai gia xara se merikous palious gnostous!!!

eimai h vaso (apo elefsina tote)pleon p.faliro(epistrofi stis rizes).

extes eixa thn tyxh na parevretho se mia genna pou proekipse katalathos!30 min mona tous htan arketa gia na ginei to moiraio!tora pleon tha steirothoun kai ta 2..kalio arga para pote!
    gennithikan 5 yperoxa ygiestata koutavia west highland!
    h mama kai o mpampas htan 2 koutavia pou eixa sosei apo mia anef8ini pou afine ta skilia tis na zevgaronoun averta kai meta ta petage...katafera na paro ta koutavia kai na steiroso thn mama...tespa...sto thema mas...

opos eixame mazeftei extes kai xairomastan to omorfo gegonos,te8ike to 8ema tis steirosis pali...ksekinisan oi gnostes karameles,oti prepei na gennisei prota kai meta,an to steiroseis pa8ainei provlimata kai xilies dio alles koinotypes atakes kai ego xtipiomoun oti prepei na steironontai to sintomotero....

telika re paidia ti ysxiei??
    ego eimai yper tis sthrwseis prin thn proti periodo kai afto prospatho na efarmozo sta zwa mou....alla akouw diafores apopseis akoma kai apo giatrous...telika yparxei apodedigmeni erevna gia to 8ema?

i need you help guys.....

thanks
  2. kango

kango New Member

ούτε και εγώ δεν έχω καταλάβει πιο είναι το σωστό για την σκυλίτσα!έχω ακούσει ότι είναι καλο να στειρωθεί, πριν την πρώτη
    περίοδο ,αλλα και ότι καλο είναι να γεννήσει μια φορα για να βγει το gala και μετά στείρωση!έχω μπερδευτεί και εγώ καθότι δεν είχα ποτε μου θηλυκό!
    :roll:
  3. sdoup

sdoup New Member

ma to gala ginetai me thn egymosini...an den meinei egyos den exei gala...

ouf :oops:
  4. kango

kango New Member

nai!sorry!enoousa to stithos tis!an den genisei ehw akousei oti paizei na pathei karkino ekei!alla kai stin mitra!alla kai an den stirothei episis ta idia!
    den xerw oute egw exw mperdeutei! :? :oops:
  5. elpi

elpi New Member

ας ξεμπερδευτούμε άλλη μία φορά..κυκλοφορούν χιλιάδες ενημερωτικά φυλλάδια στο internet, αλλά είπα να παραθέσω το παρακάτω καθώς είναι από πανεπιστημιακό ίδρυμα...

πηγή: veterinary medical center; University of Minnesota.

http://www.cvm.umn.edu/vmc/forclients/s ... efits.html

ανάμεσα σε άλλα αναφέρει:

"When to spay
    We recommend that cats and dogs be spayed before their first heat, generally at about six months of age."

συγκεκριμένα για τους μαστούς αναφέρει:

Benefits of spaying
    "Reduces the risk of mammary (breast) cancer. In dogs, a female spayed before her first heat will have a near-zero chance of developing mammary cancer. After the first heat, this incidence climbs to 7 percent, and after the second heat, the risk is 25 percent. If your pet has already gone through one or more heats, we still recommend spaying. Spaying can help shrink mammary cysts and prevents pyometra. "

όποιος θέλει να ενημερωθεί ας το διαβάσει το άρθρο...

για αποδεδειγμένες έρευνες μπορείς να βρεις φαντάζομαι την βιβλιογραφία online, αλλά θα πρέπει να έχεις access στα journals μέσω βιβλιοθήκης...αλλιώς άμα θες μπορείς να τα πληρώσεις, αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι θα καταλάβεις και πολλά από ένα ιατρικό άρθρο σε academic journal...συγκριτικές μελέτες θα είναι με controlled groups...και αρκετή ιατρική ορολογία...

πάντως για να το γράφουν επίσημα οι άνθρωποι θα τα έχουν διαβάσει τα σχετικά άρθρα... :?
  6. sdoup

sdoup New Member

nomizo oti me kalipse afto....

tora h xazh aporia (pou mallon 3erw thn apanthsh)giati oi giatroi lene alla 'nti allwn?

giati den yparxei mia koini apopsi epi tou 8ematos ??

(h apantisi mipos einai epeidi vriskoma sthn ellada?!) :shock:

vaso
  7. ana

ana New Member

Η απάντηση πάντως ενός γιατρού που είχα ρωτήσει εγώ όσον αφορά την στείρωση αρσενικού ήταν "όχι" αν μπορώ να το προσέχω . όταν του είπα για τον καρκίνο στους όρχεις μου απάντησε ότι τότε θα έπρεπε να στειρώναμε και τους ανθρώπουσ για να μειώσουμε τις πιθανότητες εμφάνισης καρκίνου. Γενικά πιστεύω ότι οι απόψεις διίστανται. Τελικά νομίζω η καλύτερη λύση είναι να ενημερωθείσ από μόνο σου όσο καλυτερα μπορείς και να αποφασίσεις το καλύτερο! Όσον αφορά πάντως τα θηλυκά είμαι υπέρ της στείρωσης πριν από το εξάμηνο πάρα μία ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη όταν ειδικά το σκυλί είναι ακόμα κουτάβι.Δυστυχώς όσο και να "προσέχουμε" τα σκυλάκια μας πάντα υπάρχει η πιθανότητα να μας ξεφύγουν και να γίνει το κακό.
  8. gikkat

gikkat New Member

http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=1606

έχει μαζεμένα links από αναφορές μελών του forum για τη στείρωση καθώς και πολλά links που αφορούν στη στείρωση... ρίξτε μια ματιά :wink:
  9. gikkat

gikkat New Member

γάλα μπορεί να έχει και με ψευδοκύηση...
  10. gikkat

gikkat New Member

υπάρχουν απλά πολλοί κτηνίατροι που έχουν μείνει στην κτηνιατρική του 1800 και δεν ενδιαφέρονται να ενημερωθούν παραπάνω κλπ. αυτά έμαθαν, αυτά εφαρμόζουν, που να μαθαίνεις καινούρια πράγματα τώρα??? άσε καλά είμαστε έτσι... :?
  11. dafni

dafni New Member

Τι σχέση έχει ο άνθρωπος με τον σκύλο; Ο σκύλος ζευγαρώνει μόνο για αναπαραγωγη! Ίσα ίσα ένα αρσενικό που δεν θα ζευγαρώσει ποτέ μόνο θα ταλαιπωρείται αστείρωτο.
  12. ana

ana New Member

Ακριβώς! Για αυτό λέω ότι καλό είναι καταρχήν να παίρνουμε διάφορες γνώμες από γιατρούσ και να προσπαθούμε να ενημερωνόμαστε όσο περισσότερο μπορούμε.
  13. fwteinh

fwteinh New Member

ανεφερα στην κτηνιατρο μου πως θα της παω ενα αδεσποτο να το εξετασει αν ειναι εγκυος και με ρωτησε τι θα μου προσφερει αν μαθω οτι ειναι εγκυος.της απαντησα πως θελω να στειρωθει προτου τα γεννησει..!και μου απαντησε πως αν εχιε μπει στο δευτερο μηνα δεν ειναι καλο να στειρωθει γιατι θα της αφαιρεθει η μητρα κατι που ειναι κρισιμο στο δευτερο μηνα ειδικα αν εχει πολλα μωρα με αποτελεσμα να σοκαριστει ο οργανισμος της και να αποβει μοιραιο για την υγεια της.ισχυει αυτο ρε παιδια ξερετε?απο τη μια χαιρομαι που δεν με ενθαρρυνε να παω και μαλιστα να τα στειρωσω σε κεινη..
  14. dafni

dafni New Member

Στο τέλος του δεύτερου μήνα γεννάνε οπότε αν είναι πολύ προχωρημένη η εγκυμοσύνη φυσικά και δεν μπορείς να τη στειρώσεις. Αλλά πήγαινε να την τσεκάρεις. Αν δεν έχει φουσκώσει πολύ ακόμα μπορεί να την προλαβαίνεις.

Share This Page