Στείρωση σε ηλικία 7 ετών...

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by Markella, Sep 4, 2007.

1. Markella

Markella New Member

γειά σας και μπράβο για τη σελίδα σας!
    είμαι νέο μέλος και χάρηκα που είδα τόσους φιλόζωους!
    η απορία μου είναι η ακόλουθη. έχω μία σκυλίτσα ημίαιμη 7 ετών και ο κτηνίατρος μας είπε ότι λόγω ηλικίας πρέπει να της κάνουμε στείρωση γιατί από 6 ετών και πάνω οι σκυλίτσες παθαίνουν καρκίνο στη μήτρα. πρέπει όντως να της κάνουμε στείρωση;;; είναι τόσο πιθανό να πάθει καρκίνο; φοβάμαι να της κάνω στείρωση γιατί θα πονάει η καημένη μου και επίσης τρέμω μήπως κάτι πάει στραβά στην επέμβαση. ποιά είναι η γνώμη σας; και αν πρέπει να της κάνουμε στείρωση, τι πρέπει να προσέξουμε;
    θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο και ελπίζω να μην σας κουράζω. η σκυλίτσα μου έχει στο ένα της μάτι μία μαύρη κουκίδα. τι μπορεί να είναι;;
    σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. περιμένω τις γνώσεις σας. :)
    :)
  2. fwteinh

fwteinh New Member

γειαα!!καλωσηρθες!
    μπες εδω , επειδη το εχουμε ηδη ανοιξει το θεμα και καποια ατομα εχουν δωσει αλλα λινκ που πιστευω θα βρεις αυτα που θες να μαθεις για τη στειρωση. http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=1483

για το ματακι εγω δεν εχω ιδεα δυστυχως
  3. gikkat

gikkat New Member

http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=1606

έχει μαζεμένα links από αναφορές μελών του forum για τη στείρωση... ρίξε μια ματιά, καλωσήλθες :wink:
  4. Markella

Markella New Member

οκ παιδιά.
    σας ευχαριστώ!!
  5. aggeliki

aggeliki New Member

βεβαια και πρεπει να την στειρωσεις και μαλιστα αν την ειχες στειρωση οταν ηταν 1 ετους η πιθανοτητα να παθει καρκινο και πυομητρα θα ηταν πολυ μικροτερος!
  6. Markella

Markella New Member

αγαπητή ageliki, δεν ήξερα ότι θα ήταν καλύτερα να την στείρωνα όταν ήταν ενός έτους. δεν υπάρχει πιθανότητα να μείνει έγκυος και για αυτό δεν είχαμε ασχοληθεί με το ζήτημα. όμως μας είπε ο κτηνίατρος ότι από 6 ετών και πάνω πρέπει να της κάνουμε. τι να πω. ευτυχώς δεν έπαθε τπτ μέχρι τώρα. την στείρωση θα της την κάνουμε τον άλλο μήνα λογικά. πρώτα όμως θέλω να ενημερωθώ σχετικά με αυτό γιατί φοβάμαι.
    και πάλι σας ευχαριστώ!!!
    Υ.Γ. καμία ιδέα για το τι είναι η μαύρη κουκίδα στο μάτι της;;;
    είδα απορίες για άσπρη κουκίδα, αλλά τπτ για μαύρη..
  7. vOOz

vOOz New Member

aha esena exei mauri!! emena exei aspri!! :p
    (mia zoi akiri eimai..)
  8. fwteinh

fwteinh New Member

αυτο για τη στειρωση σε προχωρημενη ηλικια το ακουω και απο το γιατρο μιας φιλης μου που δεν την ειχε ενημερωσει περι frontline ...και μου σηκωνεται η τριχα :twisted:
  9. elafina

elafina New Member

Καλημέρα σε όλους.....

Σορρυ αλλα τι τρέχει με το frontline.....?
  10. fwteinh

fwteinh New Member

Τιποτα καλε..απλα η φιλη μου απο τα δεκα της ειχε σκυλο και δεν ηξερε οτι πρεπει να βαζουμε frontline..
  11. elafina

elafina New Member

aaaa.....

τρόμαξα εμεις βάζουμε αμπούλα frontline και γενικά είμαστε παρα πολύ ευχαριστημένη ουτέ ζουζουνάκια μας περπατάνε χιχι.....

εεε... ενταξη τα κουνουπάκια την πάτησαν με σιτρονένα και σκελιμπεράκι για μικρά μέγεθος σκυλάκια χιχιχι...

φτου δτου τα τσιμπουράκια μακριά μας.....
  12. Markella

Markella New Member

Αγαπητή v00z, διάβασα το δικό σου πρόβλημα αλλά επειδή η δική μου έχει μαύρη κουκίδα δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. Έχω τρομάξει πάντως.
    Και εγώ frontline της βάζω αλλά το σπρέι γιατί έχει μακρύ και πυκνό τρίχωμα και δεν ξέρω αν η αμπούλα θα κάνει δουλειά. Λέτε να της βάλω αμπούλα; με το σπρέι πάντως γίνετε λες και της έχω βάλει τζελ για τα μαλλιά.. χιχι...
  13. Markella

Markella New Member

μαύρη κουκίδα στο μάτι

καλημέρα σας.
    έχω μία ημίαιμη σκυλίτσα 7 ετών και παρατήρησα ότι έχει μία μαύρη κουκίδα στο αριστερό της μάτι. τρόμαξα. τι μπορεί να είναι;
    σας ευχαριστώ. :)

το θέμα μεταφέρθηκε + έγινε merge... Κατερίνα
  14. vOOz

vOOz New Member

Emeis pantos tis bazoume alli marka ampoules, oxi frontline.. next time tha koitakso ratsa... e... marka! :p
  15. aggeliki

aggeliki New Member

μαλλον βαζεται stronghold

Share This Page