Στείρωση (συνέχεια από post Τζίμη Σαμαρά)

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by Ελίζα, Oct 16, 2007.

1. Ελίζα

Ελίζα New Member

Συνέχεια (εκτός θέματος φυσικά) από το σρχικό post που αναφερόταν στο Τζίμη Σαμαρά, το οποίο βρίσκεται εδώ... Κατερίνα

Και εγω είμαι αυτής της άποψης γιατι πολλά ακούγονται. απλά θα ήθελα να ήμουν προετοιμασμένη για το τι θα αντιμετωπίσω. τώρα σαν θέμα προφύλαξης υπάρχουν ασθένειες οι οποίες μεταδίδονται από τα ζώα στον άνθρωπο? ή μεταφέρονται από τον άνθρωπο σε άλλα ζώα. γιατί στο πατρικό μου έχω και δύο γατούλες εκ των οποίων η μία είναι θυληκιά και κατά πάσα πιθανότητα έγκυος. Όπως έχει κάποιες πληροφορίες πάντως θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
  2. gikkat

gikkat New Member

Re: Τζίμης Σαμαράς

πληροφορίες επί του θέματος δεν έχω αλλά γιατί δε στειρώνεις τη γάτα?
  3. Ελίζα

Ελίζα New Member

βασικά...

Βασικά αυτό που είπα είναι μην τυχόν και υπάρχει κάποια ασθένεια η οποία μεταφέρεται από άλλα ζώα σε ανθρώπους και από εκείνους στα δικά τους ζώς. (με λίγα λόγια ο άνθρωπος απλά την μεταφέρει). όσον αφορά τη γάτα, ήταν επιλογή μας να μείνει έγκυος και μετά να την στειρώσουμε. έχουμε ήδη βρει ανάδοχους γονείς για τα γατάκια και απλά δεν θα ήθελα με αιτία την επίσκεψη μου εκεί να της μεταδώσω κάτι που θα την έβλαπτε αυτήν, τον μπαμπά κ πιθανώς (αν είναι έγκυος) τα μωρά.
  4. Marin

Marin Administrator

Re: βασικά...

Για να προλάβω το κακό, θα πω απλά πως δε συμβαδίζει η βοήθεια στα αδέσποτα με γέννα του κατοικιδιου μας.

Η Θεσσαλονίκη έχει πάρα πολλά γατάκια τα οποία θα μπορούσες να δώσεις στις οικογένειες που έχεις βρει γι'αυτά που δεν έχουν γεννηθεί.

Μαρίνα
  5. gikkat

gikkat New Member

Re: βασικά...

πριν από μένα για μένα :wink: θενκς Marin
    Που-Χου
  6. Ελίζα

Ελίζα New Member

Όσον αφορά τα αδέσποτα, έχω ταίσει, βρει και περιθάλψει τέτοια ζώα, σκύλους και γάτες και έχω φροντίσει να βρουν σπίτι. όλα αυτά μέσα από το υστέρημα μου από την στιγμή που είμαι και φοιτήτρια. δεν νομίζω ότι με κάνει λιγότερο φιλόζωη το γεγονός ότι η γάτα μου μπορεί να κάνει μωρά από τη στιγμή που έχουν βρεθεί ήδη σπίτια για αυτά. Το βασικό μου ερώτημα όμως ήταν αν θα ήταν επικύνδινο για μένα ή για αυτά να πάω να δω την στέγη των ζώων του κυρίου Σαμαρά από την στιγμή που έχω ακούσει ή διαβάσει τα χειρότερα. ο βασικός σκοπός της επίσκεψης μου ήταν να υιοθετήσω κάποιο κουτάβι από αυτά που έχει και όχι απλά να μιλήσω και να πω τι σκληρός που είναι ο κόσμος. παρόλα αυτά θεωρώ άδικο να πάρω ένα ζώο που θα υποφέρει (τισ ασθένειες που λέγαμε και που μπορεί να μην είναι εμφανείς ή να μην τις ξέρω) και να μην μπορώ να το περιθάλψω λόγω της παρούσας οικονομικής μου κατάστασης. Και επειδή δεν είμαι από αυτούς που τα πετάνε στο δρόμο ή τα παρατάνε να πεθάνουν ήθελα να γνωρίζω αν είναι έγκυρα όλα αυτά που διαβάζω ώστε να βρω μια άλλη δίοδο να βοηθήσω...
  7. aggeliki

aggeliki New Member

για σενα δεν νομιζω να κινδυνευεις να παθεις κατι,αν ομως τα σκυλακια εχουν καποιες αρρωστιες μπορει να κολλησουν αλλα σκυλακια ,αν εχεις.αν αληθευουν ολα αυτα δεν ξερω που εχεις ακουσει,αλλα μπορεις πριν πας το κουταβι σπιτι να το πας σε κτηνιατρο να κανει καποιες εξετασεις ή να το κρατησει καραντινα.καποιες ιδεες δινω,δεν ξερω.επισης αν δεις οτι ειναι αρρωστο ,τοσο που να μην στο επιτρεπουν τα οικονομικα σου να ασχοληθεις,ισως να μπορεις να το ξαναπας πισω αν και δεν νομιζω να μπορεσεις να το κανεις αυτο.

οσον αφορα την γατα σου,δυστυχως πολυ φιλοζωοι δεν εχουν καταλαβει οτι με το να ζευγαρωνουν τα ζωα τους,στερουν ενα σπιτι απο ζωακια που ηδη βρισκονται στην ζωη και υποφερουν στους δρομους!γιατι δεν δινεις σε αυτους που θελουν γατακι,αδεσποτα μικρα που υπαρχουν πολλα σε σωματεια ή στο δρομο??αυτο εννοει η μαρινα και η κατερινα λεγοντας οτι στερεις ενα σπιτι απο τα αλλα.και εγω εχω υιοθετησει ,περιθαλψη και βοηθησει πολλα αδεσποτα και παρατημενα ζωα,αλλα ΠΟΤΕ δεν εχω ζευγαρωσει για τους παραπανω λογους!σκεψου το!
  8. gikkat

gikkat New Member

αν στείρωναν όλοι τα ζώα τους τότε εσύ δεν θα χρειαζόταν να...
    και όλα αυτά...
  9. Ελίζα

Ελίζα New Member

Aggeliki ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, είναι αρκετά βοηθητικές. όσον αφορά τη γάτα μου υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να είναι έγκυος, δεν είνια σίγουρο αλλά αν όντως είναι έπρεπε να ψάχνουμε να βρούμε γονείς στα μικρά. επειδή μένει με τους γονεις μου λοιπόν και θεωρούνται δικές τους δεν μπορώ να έχω τελικό λόγο στο τι θα αποφασίσουν. Είμαι υπέρ των αδέσποτων και ιδιαίτερα των κακοποιημένων παρά των καθαρόαιμων και συμερίζομαι την άποψη σου.
  10. gikkat

gikkat New Member

πάντως αν είναι και έχεις τη δυνατότητα μπορεί να γίνει ακόμα και τώρα στείρωση (φτάνει να μην είναι προχωρημένη εγκυμοσύνη)... εγώ το χαβά μου :-D
  11. Marin

Marin Administrator

Ελίζα, ήμουν ξεκάθαρη αλλά δε θέλεις να καταλάβεις, είναι ολοφάνερο.

Έχεις 5 οικογένειες, η γάτα σου γεννάει 5 γατάκια. Αν δε τα γεννήσει, βρίσκεις 5 οικογένειες σε 5 αδέσποτα γατάκια.

Δε θα το συζητήσω άλλο γιατί συγχίζομαι.

Δε θεωρώ πως είσαι κατάλληλη για να υιοθετήσεις ζώο με αυτά που λες. Δε με ρώτησες θα πεις, αλλά δε πειράζει, πετάγομαι και το λέω μόνη μου.

Όσο για τις ασθένειες μπορεί να κολλήσεις λεπτοσπείρωση, οπότε μη πας.
  12. elpi

elpi New Member

Όσο ο κόσμος συνεχίζει να παίρνει από γέννες ιδιωτών (σαν την δικιά σου), τα ζωάκια που στοιβάζονται στα καταφύγια θα παραμένουν εκεί...supply and demand principle…

1. Οι γατούλες του link και αυτές που είναι στο δρόμο πώς θα βρουν ένα σπίτι αν ο καθένας από εμάς έβαζε την γάτα του να γεννήσει και καβάτζωνε και τα λίγα καλά σπίτια που υπάρχουν?

2. Τα σκυλάκια στο Σαμαρά και στο δρόμο πώς θα βρουν ένα σπίτι (και κτηνιατρική περίθαλψη) αν ο καθένας από εμάς έβαζε τον σκύλο του να γεννήσει και καβάτζωνε και τα λίγα καλά σπίτια που υπάρχουν?

Please, ξανασκέψου το για την γατούλα σου...όταν βλέπεις τις γατούλες στο link και τα σκυλάκια στο δρόμο, δεν σε πιάνει το παράπονο? Δεν θες να φύγουν από το δρόμο και να σταματήσουν να καταλήγουν εκεί που καταλήγουν? ε πώς θα φύγουν από το δρόμο αν δεν υπάρχουν σπίτια να τα πάρουν???

Δεν ξέρω πώς αλλιώς να στο πω..καταλαβαίνεις το πρόβλημα??πέρα από το αν νοιώθεις ότι σε αδικούμε με αυτά που σου λέμε, καταλαβαίνεις το νόημα όσων λέμε?

Για να βοηθήσεις τα σκυλάκια θα πρέπει να τους βρεις ένα σπίτι για να σταματήσουν να είναι στο δρόμο ή σε καταφύγια...να βρουν αγάπη, φαί και περίθαλψη....και πες ότι πας εκεί....και βλέπεις τα ματάκια τους...και βάλεις τα δυνατά σου να τους βρεις μία καλή οικογένεια που να μπορεί να τους προσφέρει ιατρική περίθαλψη, φαγάκι, ζεστασιά...αλλά αυτή η οικογένεια μόλις έχει πάρει ένα σκυλάκι από μία φίλη που έβαλε την σκύλα της να γεννήσει...τι θα πεις στα σκυλάκια την επόμενη φορά που θα τα δεις?? Να σου πω εγώ τι θα πεις : «Μην με κοιτάτε έτσι με αυτά τα παραπονεμένα ματάκια, προσπάθησα, αλλά δεν κατάφερα να σας βρω ένα σπίτι που θα σας αγαπάνε...πρέπει να μείνετε εδώ...δεν μπορώ να σας πάρω όλα και να σας κάνω καλά»...ξέρεις πόσες φορές το έχω πει αυτό???αμέτρητες...δεν είναι λύση το να μένουν σε καταφύγια και απλά να βοηθάμε...

ΥΣ. Και εγώ φοιτήτρια είμαι...και όλοι από το υστέρημα μας δίνουμε, μην ανησυχείς... και κάπου εκεί στην Θεσσαλονική υπάρχουν και άλλοι φοιτητές που δίνουν από το υστέρημα τους για να φροντίσουν αδέσποτες γατούλες γιατί δεν βρίσκουν σπίτια να τις πάρουν...δεν θες να τους βοηθήσεις και αυτούς??

ΥΣ. Υπάρχουν και καθαρόαιμα αδέσποτα...

Ύστατη προσπάθεια για ένα καλύτερο μέλλον....
  13. elpi

elpi New Member

Για τις αρρώστιες τί να σου πω... π.χ ένα είδος ψώρας και κανένα τσιμπούρι από τα σκυλιά και μύκητες (τριχοφάγος) από τις γάτες ...συνήθως κάποιος που ασχολείται με ζώα μπορεί να τα ξεχωρίσει ή τουλάχιστον να υποψιαστεί ότι μπορεί και να το έχουν...αν τύχεις στην περίπτωση να είναι ασυμπτωματικά, έτυχες...αρρώστιες από ζώο σε ζώο, ακολούθησε κάποιους κανόνες υγιεινής (π.χ πλύνε χέρια, άλλαξε ρούχα πριν έρθεις σε επαφή με τα ζώα σου)...βέβαια, ισχύει και αυτό που σου είπε η αγγελική...όποιο ζώο και να πάρεις θα πρέπει να το πας στον κτηνίατρο...ας πούμε, είναι πολύ συνηθισμένο να έχουν καλαζάρ...και αν είναι χαμηλή η τιμή δεν θα έχει συμπτώματα...χωρίς εξετάσεις, δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρη μόνο με το να τα δεις...δηλαδή αν έχει καρκίνο σε αρχικό στάδιο, πώς θα το καταλάβεις για να μην το πάρεις και έχεις έξοδα? Αλλά αφού λες ότι ταίζεις αδέσποτα, δεν το έχεις ξανασκεφτεί?

Και να πας εκεί, τι θα κάνεις? άντε κανένα φαγάκι και καμιά αμπούλα...δεν λύνεται το θέμα έτσι...προσωρινά μέτρα...πρέπει να βρουν οικογένειες...ξέρεις καμία?
  14. Marin

Marin Administrator

Θέλει να πάρει αν κατάλαβα καλά... Ελπίζω όχι για να το βάζει να γεννάει.

Μαρίνα
  15. Ελίζα

Ελίζα New Member

Για κάποια τόσο φιλόζωη Μαρίνα είσαι αρκετά καυστική και είρωνας και δεν σου επιτρέπω χωρίς να με ξέρεις να κρίνεις αν είμαι ικανή να υιοθετήσω ή όχι. Έκαναν ένα post με συγκεκριμένη ερώτηση και οι απαντήσεις σου ήταν οι εξής:

Γεια σου και μπράβο που βοηθάς ενεργά!
    Προτείνω να πας και να δεις η ίδια τι γίνεται.
    Μαρίνα

και έπειτα

Όσο για τις ασθένειες μπορεί να κολλήσεις λεπτοσπείρωση, οπότε μη πας.

Επειδή υπάρχει η πιθανότητα η γάτα μου να είναι έγκυος αποφασίζεις να μην βοηθήσεις? Γνωρίζεις δε την πιθανότητα το ύφος σου να αποτρέπει άλλους από το να είναι φιλόζωοι? Δεν μπορείς να επιβάλεις κάτι δογματικά, γιατί κάποιοι άλλοι στο φόρουμ μίλησαν ήρεμα? και στην τελική ρε παιδιά, μία ερώτηση έκανα και με έχετε πάρει μονότερμα. τσακώνομαι με μη φιλόζωα άτομα καθημερινά, δεν περίμενα ότι θα τσακωνόμουν και με φιλόζωους. Και όσον αφορά τις γάτες είναι πολύ πιο μικρή ευθύνη από ότι ένας σκύλος αλλά αφού η Μεγας Μαρίνα δεν με βρήκε άξια, θα τον αφήσω στην μοίρα του. Drosia για σένα, επειδή θα μιλήσω σίγουρα μαζί του και θα μου φέρει υλικό μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου και θα χαρώ να σε ενημερώσω. Elpi πιστεύω ότι μια κούτα φάρμακα ή εμβόλια όπως ζητάει ο ΚΑΖ είναι κάτι παραπάνω από το τίποτα.
  16. aristea

aristea Active Member

Ελίζα μη θίγεσαι δεν υπάρχει κακή πρόθεση από κανένα. Απόψεις ανταλλάζουμε, για αυτό δεν είναι το φόρουμ?
    Υπάρχει ανάγκη να στειρώνονται τα ζώα για να μην γεμίζουμε αδέσποτα και για να βρίσκουν οικογένεις αυτά που είναι ήδη στο δρόμο. Αυτό θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι η αρχή του φιλόζωου. Εθιξες ένα ευαίσθητο σημείο.
    Φαίνεται λίγο αντιφατικό να φροντίζεις ζώα να θέλεις ένα κουτάβι αλλά να λες ότι δεν σε πειράζει η γάτα σου να γεννήσσει μία φορά τουλάχιστον.
    Εαν δεν τα πάρουν τα γατάκια κάτι πολύ συνιθισμένο τι θα τα κάνεις? Και άλλα αδέσποτα?

Φιλικά :)
  17. Ελίζα

Ελίζα New Member

Κωνσταντίνα όπως είπα, η γάτα δεν είναι δική μου και δεν είμαι από αυτούς που θα άφηναν κάποιο ζώο στο δρόμο. Αυτό που δεν μπορώ όμως είναι να μην ασχολούμαστε με άτομα που κάνουν εγκλήματα στα ζώα και να έχουμε βρει την εύκολη λύση να "την λέμε" σε κάποιον απρόσωπα μέσα από ένα φόρουμ. Νομίζω ότι πιο πολύ θα έπρεπε να ασχοληθούμε με κάποιον που έχει πρόβλημα και δεν τον βοηθάει κανείς ενώ έχει πάνω από 300 ζώα (Σαμαράς) παρά να εφευρίσκουμε αφορμές για να κατακεραυνώσουμε κάποιον. αυτό που γίνεται είναι σαν την διαφήμιση της Greenpeace με το παιδάκι. Σωστά αυτά που έλεγε αλλά λάθος ο τρόπος.
  18. aristea

aristea Active Member

Ποιον να πρωτοβοηθήσεις και πως? Τόσα αδέσποτα, ελάχιστα κυνοκομεία (φρίκη συνήθως)και σωματεία χωρίς επαρκείς πόρους. Εχει να προτείνεις κάτι? Ευχαρίστως να το ακούσω.
    Δεν θέλω να κάνω το δικηγόρο κανενός, δεν χρειάζεται κιόλας, αλλά θα σου πω ότι κάποιοι άνθρωποι εδώ μέσα έχουν "βαρεθεί" να μαζεύουν αδέσποτα να μην ξέρουν τι να τα κάνουν, και να προσπαθούν να πείσουν για τα πλεονεκτήματα της στείρωσης. Δεν είναι λίγο λογικό να βγαίνει ένας θυμός όταν ακουν για γεννητούρια?
    Ασε που κάποιοι άλλοι φιλοξενούν αδέσποτα με δικά τους έξοδα σε πανσιόν.
    Πήγαινε λίγο στο θέμα επείγον ζουν στο δρόμο να δεις τι γίνεται.
  19. dafni

dafni New Member

Κανείς μας δεν θα άφηνε κάποιο ζώο στο δρόμο αλλιώς δεν θα ήμασταν εδώ.. Αυτοί που θα πάρουν τα γατάκια όμως απλά δεν μπορείς να ξέρεις.
    Τέλος πάντων αν θες διάβασε κάποια πράγματα για την στείρωση που έχουμε πει εδώ μέσα και θα καταλάβεις γιατί αντιδράμε έτσι. Κι εγώ Θεσσαλονίκη είμαι και βοηθάω σε ένα καταφύγιο αν θες να βοηθήσεις υπάρχει πολύ μεγάλη ανάγκη. Όσο για το Σαμαρά επειδή πολλά ακούγονται ας μην τον βγάλουμε άγιο ακόμα.. Πήγαινε δες και πες μας και εμάς.
  20. Ελίζα

Ελίζα New Member

όχι δεν είναι λογικό να βγαίνει θυμός γιατί στην τελική δεν φταίω εγώ.αν το καλοσκεφτείς κάποιος πάει να εμποδίσει την υιοθεσία ενός αδέσποτου επειδή θεωρεί ότι είμαι ανίκανη να έχω ένα, χωρίς να έχει στοιχεία. Μπράβο σε όλους αυτούς που φιλοξενούν και μπράβο σε όλους αυτούς που πληρώνουν και εγώ εχω φιλοξενήσει και εγώ έχω περάσει 1 μήνα μόνο με μακαρόνια για να πληρώνω κτηνιάτρους και έχω κάνει και εθελοντισμό (με δικά μου έξοδα φυσικά). μην τα ισοπεδώνουμε όλα και μην τσακωνόμαστε μεταξύ μας.

Share This Page