Στο πεζοδρόμιο

Discussion in 'Σχετικά με τα Pet Shops που εμπορεύονται ζώα' started by noela, Mar 20, 2008.

1. noela

noela New Member

Με ενημέρωσαν ότι petshop στη Θεσσαλονική βγάζει τα σκυλιά στο πεζοδρόμιο σε συρμάτινα κλουβιά, για να επιδείξει την πραμάτειά σου. Όπως στο παζάρι ένα πράγμα. :evil: Φαντάζομαι δεν υπάρχει κανένας νόμος γι αυτό, ε;
  2. noela

noela New Member

Ο νόμος λέει

Άρθρο 2
    Προϋποθέσεις για τη χορήγηση άδειας
    1.Όλα τα καταστήματα πώλησης σκύλων και γατών πρέπει να πληρούν τις ακόλουθες προϋποθέσεις:
    α) κάθε σκύλος ή γάτα πρέπει να έχει στη διάθεσή του χώρο διαστάσεων (μήκους, πλάτους, ύψους) που του επιτρέπει να στρέφεται ελεύθερα προκειμένου να περιποιηθεί το σώμα του, να κατακλίνεται χωρίς περιορισμό, να ανασηκώνεται στα πίσω πόδια του και να είναι τουλάχιστον διπλάσιος των διαστάσεών του, στη μέγιστη ηλικία διατήρησής του στο κατάστημα πώλησης.
    β) ο κλωβός φιλοξενίας πρέπει να είναι από υλικό που επιτρέπει στα ζώα να βλέπουν το ένα το άλλο, να επιτρέπει τα πόδια τους να στηρίζονται κανονικά (όχι πλέγμα), να είναι εύκολο να απολυμανθεί και να καθαριστεί, καθώς και να μην είναι επιβλαβές για την υγεία του (πρόκληση ατυχημάτων).

στ) τα ζώα δεν πρέπει να εκτίθενται σε χώρους έξω από το κατάστημα πώλησης,

ζ) τα ζώα πρέπει να προστατεύονται από θορύβους, έντονη ηλιοφάνεια, υγρασία και από πυρκαγιά.

Προχωράμε λοιπόν...
  3. almond

almond New Member

ναι υπαρχει ενα ελεεινο τετοιο πετ σοπ (και φανταζομαι οχι μονο ενα)το οποιο μαλιστα ειναι πανω σε κεντρικο μεγαλο δρομο και τα κλουβια τα εχει εξω.τα κλουβια ειναι πολυ μικρα και χωνει 2-3 κουταβακια σε καθε κλουβι.
    και γενικα εχει και σκιουρακια και πουλακια κτλ εξω να τα βαραει ο ηλιος,ο αερας η σκονη κτλ :shock: :shock: :shock:
    τα βλεπω καθε πρωι απο το λεοφωρειο και τρελαινομαι.
    το εχω συζητησει με πολλους και εχουμε την ιδια απορια ,αν γνωριζει κανεις αν μπορουμε να κανουμε κατι με βαση το νομο,οποιος ξερει ας πει και θα το κανουμε σιγουρα
    ενας φιλος μου ειχε προσπαθησει να παει να μιλησει και ειχαν τσακωθει με αυτους εκει ,δε παιρνουν απο λογια:shock: :shock:

κανει να βγαλω φωτογραφια και να τη βαλω εδω?να δειτε για τη κατασταση μιλαω (βεβαια δε πρεπει να με παρει χαμπαρι οτι βγαζω φωτος,ειναι ικανος να με χωσει σε κανενα κλουβι μεσα και να με πουλησει
    για ζωο)
  4. gikkat

gikkat New Member

Κατ' αρχήν αν δεν έχεις άδεια από το δήμο ως κατάστημα, δεν επιτρέπεται να βγάζεις εμπόρευμα έξω παρά μόνο εντός των ορίων του καταστήματος... Χέστε τους νόμους περί ζώων, κανείς δεν θα ασχοληθεί! Η καταγγελίες τέτοιου είδους βασίζονται στο ότι κάποιος χρησιμοποιεί κοινόχρηστο χώρο για να βγάζει κέρδος...
  5. Kopros

Kopros New Member

δυστηχως ακομα δεν εχω βρει νομνους για τα υπολοιπα ειδη ζωων σε petshops αλλα για τα σκιλια/γατια υσχειει αυτο που ειπε η noela...βγαλε fotoς και εαν μπορεις γραψε ενα κειμενακι και κόλα το εκει γύρο..επείσης μπορείς να του κανεις ανώνυμη καταγγελία....αλλα πρώτα μη ξεχάσεις τις φωτογραφίες...οποσδήποτε να τραβας φωτογραφίες....
  6. noela

noela New Member

Thanks Κατερίνα, θα το κοιτάξουμε και σε αυτό.
  7. Mitsi

Mitsi New Member

Και στο Μενίδι ειναι ένας και είχα δει μαιμου!!
  8. Kopros

Kopros New Member

καποια ειδη μαιμους επιτρεπονται για πωληση απο petshops.... 8)
  9. almond

almond New Member

θα προσπαθησω μες το σκ να βγαλω φωτος αν και δεν θα ειναι και πολυ ευκολο ν αμη με παρει χαμπαρι.αντε τωρα να βρεθει ανθρωπος να σε ενημερωσει αν τα τετραγωνικα που χρησιμοποιει απο το πεζοδρομιο του ανηκουν.Το πολυ πολυ να κουνησει τα κλουβια και να τα βαλει λιγο πιο μεσα -να ειναι στα ορια του-.Τα κλουβια θα παραμεινουν παλι εξω με τα σκυλακια και τα υπολοιπα ζωακια να τρωνε τη σκονη τον αερα και τον ηλιο, μαζι με το θορυβο και το πανικο απο ανθρωπους και αυτοκινητα.
    Τετοιο κρατος ομως ειμαστε, για κλαματα.ο καθενας την παρτη του.και τωρα εμεις ψαχνομαστε να δουμε πως μπορουμε να κανουμε κατι για να μη πωλουνται ζωα στο πεζοδρομιο που κανονικα θα πρεπε να ειχαν απαγορευτει οι πωλησεις ζωων γενικως σε μαγαζια.πεντακοσια χρονια πισω ειμαστε.σε λιγο θα εχουμε και σκλαβοπαζαρα.και σιγουρα δεν ειναι το μονο μαγαζι με κλουβια στο πεζοδρομιο στην πολη οπως και σε καθε πολη θα υπαρχει τετοιο.τετοιοι καφροι υπαρχουν παντου,αν δε βγει νομος εναντιον τους να τους το κλεισει ολο τετοιες μ....ιες θα κανουν.
    και αφισακια να κολλησουμε ποιος θα κατσει να τα διαβασει και να τον νοιαξει πραγματικα?ανθρωπος ζηταει βοηθεια και τον προσπερνανε,στο αφισακι για τα καημενα τα ζωακια θα σταθουν ?σαμπως τι ειναι ?"ελα μωρε?ζωα ειναι σιγα το πραγμα και τι εγινε"?καφροκρατος ειμαστε.αλλα ολους θελω να τους βαλω σε κλουβια στριμωχτα και να τους αφησω εκει...
    τα πηρα τωρα εχω νευρα πολλα ομως :rock:

υγ. noela μιλαμε για το ιδιο μαγαζι?κοντα στο σταθμο?κεντρικα της πολης?
  10. noela

noela New Member

Το κατάστημα είναι κάργα κεντρικό: Μοναστηρίου 50 μέτρα μετά την Πλατεία Βαρδαρίου. Τα σκυλάκια είναι στο πεζοδρόμιο 3 μέτρα από εκεί που περνάνε τα λεωφορεία. Αυτά μου μεταφέρανε. Ίσως να έχω και φωτογραφίες.
  11. almond

almond New Member

και εγω αυτο λεω....ειναι αδυνατο να μη το προσεξεις.μεγαλος κεντρικος δρομος και εκει απεναντι κανουνε εργα για μετρο οποτε φανταζεσαι τι χαμος γινεται απο σκονη,φασαρια κτλ. και εχει κατι πολυ μικρα κλουβια με 2-3 κουταβια μεσα :shock:
  12. Mitsi

Mitsi New Member

Για το τι επιτρέπεται σε κάθε μαγαζι πληροφορίες δίνει ο Δήμος της περιοχής.
  13. Irene

Irene New Member

kopros - εισαι σιγουρη/ος γι'αυτο ???? :roll:

διοτι παρακολουθω καποιες εκπομπες στο animal planet και λενε πως γενικα απαγορευονται - και μαλιστα - αν η mitsi μπορει να μας πει
    που και ισως να βγαλει και φωτο , μπορουμε να το στειλουμε
    σαν καταγγελια / ενημερωσει στην οργανωσει κατα του εμπορειου των ...
    primates ( δεν ξερω πως λεγονται στα ελλινηκα :oops: ) στην αγγλια ...
  14. Kopros

Kopros New Member

ναι, ανάλογα με την χώρα αλλάζουν και οι νομοι σε αυτό το θέμα...για παράδειγμα στην αγγλία που υποτήθετε οτι σε αυτά τα θέματα είνναι πολύ αυστηρή σε σχέση με άλλες, ξέρω αρκετούς που έχουν μαιμούδες....αλλα δε ξέρω νομοθετικά τι γίνεται.....επισης δε μπορεσα να βρώ με τιποτα το τι υσχείει για petshop ελλάδα...ο μόνος νόμος που βρήκα μιλάει μόνο για σκυλους και γάτες και τον χώρο που στεγάζονται....
  15. Mitsi

Mitsi New Member

Θα προσπαθήσω να περάσω νομίζω οτι λέγεται Πολυτεχνειου αν δεν κάνω λάθος. Σε βγάζει απο την Καραμανλή στον Πεζόδρομο του Μενιδίου κάτω απο τον Αγ.Βλάσση και είναι κεντρικός.
  16. Irene

Irene New Member

....

:lol: αν και εισαι κατατοπιστικοτατη ... εγω απο Μενιδι ... δεν ξερω καν που πεφτει ... :wink:
  17. Kopros

Kopros New Member

βασικα αν δεν απατωμαι η μια μενει θεσαλονικη και η αλλη αθηνα... :lol:
  18. Irene

Irene New Member

θα με τρελλανεται ...

το μενιδι δεν ειναι στην αθηνα ???????????? :roll: :roll:

τοσο ασχετη ????? :?

εγω παλι γιατι νομιζω πως ειμαστε και οι δυο απο αθηνα ???
  19. Kopros

Kopros New Member

για θεσσαλονίκη δε μιλούσαμε? :roll:
  20. Irene

Irene New Member

Για Θεσσαλονικη αλλα και Μενιδι/Αθηνα
    :wink:

Share This Page