Συμφωνώ μαζί σας όσον αφορά στα pet shops αλλά..

Discussion in 'Σχετικά με τα Pet Shops που εμπορεύονται ζώα' started by SaveAllAnimals, Feb 7, 2008.

1. SaveAllAnimals

SaveAllAnimals New Member

Κι εγώ να πω την αλήθεια μου δεν είχα ποτέ σκεφτεί πραγματικά το τί μπορούν να περνάνε τα γλυκά ζωάκια στα pet shops. Μπορώ να πω οτι βλακωδώς δε το είχα σκεφτεί.
    Παρόλα αυτά, ξέρω pet shops ή καλύτερα ας μιλήσω μόνο για ένα το οποίο ξέρει χρόνια το αγόρι μου.

Λοιπόν, σε αυτό το συγκεκριμένο (όπως και σε άλλα ελπίζω) ο κύριος που το έχει παλιά έκανε άλλη δουλειά την οποία παράτησε για να είναι κοντά στα ζώα τα οποία λατρεύει και πραγματικά κάνει τα πάντα για αυτά. Είναι άνθρωπος που πραγματικά είναι διαβασμένος, με την έννοια οτι δεν είναι ένας απλός επιχειρηματίας που θέλει να πουλήσει το προϊόν του.

Με συμβούλεψε για πολλά πράγματα και γενικότερα δεν νομίζω πως με την πώληση των ζώων ισοπεδώνεται η αγάπη, η προσοχή και η φροντίδα που έχει για αυτά. Ίσα ίσα που μου έλεγε πόσο απαράδεκτο είναι το να είναι τα ζώα κλεισμένα στα κλουβιά και χωρίς φροντίδα. Αυτος όχι μόνο τα φροντίζει αλλά επίσης παίζει μαζί τους, τους μιλάει και τους φέρεται λες και είναι όλα δικά του. Εννοείτε πως δε λέω όνομα γιατί σε καμία περίπτωση δε το κάνω για να διαφημίσω το μαγαζί.

Με όλο αυτό ήθελα να πω οτι ναι μεν έχετε δίκιο σε γενικές γραμμές, αλλά δεν είναι όλοι ίδιοι. Θέλω να ελπίζω τουλάχιστον.
    Συγνώμη για το τεράστιο κείμενο.
  2. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Πράγματι, υπάρχουν και λαμπρές εξαιρέσεις σε αυτόν τον ζοφερό κόσμο των πετ σοπ που πουλάνε ζώα! Όμως προσωπικά διαφωνώ ούτως ή άλλως με την ιδέα της "αγοραπωλησίας" ζωντανών πλασμάτων που διέπει αυτού του είδους το εμπόριο! Άλλωστε και στα ρωμαικά χρόνια π.χ. δουλέμποροι ήταν και αυτοί που συμπεριφέρονταν απάνθρωπα στους δούλους, αλλά και αυτοί που τους συμπεριφέρονταν ανθρώπινα! Επομένως και αυτός ο άνθρωπος που φροντίζει τα ζώα του, παρόλο που δείχνει οτι τα αγαπάει δεν σταματάει να τα πουλάει για να έχει οικονομικό ώφελος! Δηλαδή, για μένα, όπου μπαίνει στη μέση η οικονομική συνδιαλλαγή σταματάει η αγάπη! Στο κάτω-κάτω εφόσον ο πελάτης έχει πάντα δίκιο δεν έχει το δικαίωμα να αρνηθεί να πουλήσει κάποιο ζώο σε κάποιον άνθρωπο που για τον Α ή Β λόγο δεν είναι κατάλληλος!
  3. SaveAllAnimals

Μπα..Αυτό μη το λες καθόλου, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν τα κότσια και λένε όχι ακόμα και σε πελάτες. Με καλό τρόπο φυσικά, μη φανταστείς οτι πετάνε κανέναν έξω με τις κλοτσιές.
    Πάντως πιστεύω οτί έιναι λεπτό το θέμα "αφού τα πουλάει και βγάζει χρήματα,δε τα αγαπάει".
    Από πολλά μπορούμε να βγάζουμε χρήματα,δε σημαίνει απαραίτητα οτι το εμπορευματοποιούμε, οτι κι αν είναι αυτό που κάνουμε.
    Τουλάχιστον αυτο πιστεύω.

Έφη :)
  4. Radix

Radix New Member

ναι αλλα λέμε για τα pet shops και τους εκτροφείς δεν τους πειράζει κανεις ούτε ασχολείται κανεις.εκεί δεν υπάρχει εμπόριο ζωων?

δεν ξέρω απλά ρωτάω
  5. SaveAllAnimals

Δεν εννοούσα σε καμία περίπτωση οτι είμαι φανατικά υπερ, μην παρεξηγηθούν όσα είπα!
    Απλά μιλάω για εξαιρέσεις!
  6. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Φυσικά και ενοχλούμαστε με πολλούς απο τους εκτροφείς! Ο καλός εκτροφέας πουλάει τα ζώα του για να βγάλει τα έξοδα ώστε να μπορεί να βελτιώνει όσο μπορεί με τον καλύτερο τρόπο την ράτσα με την οποία έχει "κόλλημα"! Και αυτό κατά την γνώμη μου είναι αποδεκτό! Αν και προσωπικά είμαι της άποψης οτι όταν θέλεις ένα σκύλο ή μιά γάτα για παρέα μόνο καλύτερα να αφήσεις τα μαγαζιά και τους εκτροφείς και να μαζέψεις ένα απο τον δρόμο ή να απευθυνθείς σε φιλοζωικά σωματεία! Και αυτό μπορεί να γίνει για όλα τα ζώα! Π.χ. εγώ (χρησιμοποιώ τον εαυτό μου μόνο ως παράδειγμα) αγόρασα μόνο το πρώτο μου χάμστερ, την Στάχτη! Ο Φρέντο είναι αποτέλεσμα "ιδιωτικής" γέννας, και την Κλάραμπελ και την Μπλέ μου τις έδωσαν δωρεάν γιατί η μεν Κλάραμπελ ήταν γκαστρωμένη και η Μπε ήταν "ελαττωματική"! Όσο για τα κουνέλια και τα δύο αγόρια μου βρέθηκαν απο αγγελίες μέσω ίντερνετ! Θέλω να πω, αν κάποιος δεν θέλει να υποστηρίξει τα πετ σοπ ή όταν δεν θέλει να υποστηρίξει εκτροφείς που πουλάνε ζώα αλόγιστα, μόνο για το κέρδος, υπάρχουν πολλά ζώα που μπορεί να υιοθετήσει!
  7. Sofia

Sofia New Member

Mα το θεμα δεν ειναι μονο το κουταβακι που ειναι μεσα στο κλουβι,αλλα ολα αυτα http://www.youtube.com/watch?v=2HM8UmHM ... re=related
    τα σκυλια που μενουν για ολη τους την ζωη μεσα σε κλουβια για να γεννανε και να φτασουν αυτα τα κουταβακια στις βιτρινες του πετ σοπ.

Τι και αν ειναι καλος ο ανθρωπος στο πετ σοπ και αγαπαει τα συγκεκριμενα κουταβια?Με τον τροπο αυτο καταδικαζει τους γονεις του και χιλιαδες αλλα σκυλια που τα εχουν αποκλειστικα σαν μηχανες παραγωγης κουταβιων
  8. Radix

Radix New Member

Θα κάνω πάλι τον συνήγορο του διαβόλου. εμπόριο ζωων κάνουν μονο τα pet shop? που στην ουσία τα pet shop αγοράζουν το κουτάβι και το μεταπουλάνε.

Για τους εκτροφείς που στην ουσία αυτοί ξεκινάνε το εμπόριο δεν μιλάει κανεις.γιατί?
    Αυτό το γιατί θα με φάει
  9. matilda

matilda New Member

Τι εννοείς??

Γιατί οι εκτροφείς δεν πουλάνε σε pet shop και όσοι εμπλέκονται σε puppy mills δεν είναι εκτροφείς αλλά .......

Να πω επίσης ότι ούτε όλοι οι εκτροφείς είναι καλοί και σωστοί. Κάποιοι έχουν ένα εκτροφείο για ταμπέλα και απλά κάνουν εμπόριο χείριστου είδους φέρνοντας σκυλιά από τις ίδιες πηγές με τα pet shop.
  10. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Πρωτ' απ' όλα ΚΑΝΕΝΑΣ σωστός εκτροφέας δεν πουλάει σε πετ σοπ, γιατί προτιμάει να ελέγχει και να επιλέγει τους ανθρώπους που αγοράζουν τα ζώα του! Επίσης επειδή οι περισσότεροι "χτυπάνε" τις τιμές για να σιγουρευτούν οτι όποιος θέλει να πάρει σκύλο απο αυτούς έχει σοβαρό σκοπό να τον κρατήσει (αν και αυτό πολλές φορές δεν σημαίνει τίποτα), επομένως δεν μπορεί να δώσει στα πετ σοπ γιατί και οι ιδιοκτήτες πετ σοπ κοιτάνε να έχουνε το μεγαλύτερο δυνατό κέρδος με το μικρότερο κόστος! Επομένως δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις σε πετ σοπ οποιοδήποτε ζώο απο εκτροφέα που πραγματικά να ενδιαφέρεται!
  11. dora

dora New Member

Γιατί οι σωστοί εκτροφείς δεν κάνουν 856 γέννες από μία σκύλα κάθε χρόνο.
    Γιατί οι σωστοί εκτροφείς δεν έχουν τα σκυλιά τους μέσα σε κλουβιά, να κοιμούνται μέσα στις ακαθαρσίες τους, χωρίς φαγητό και νερό, να τρώνε το ένα το άλλο, άρρωστα σωματικά και ψυχολογικά.Οι σωστοί εκτροφείς έχουν τα σκυλιά τους κατοικίδια, σαν υπεύθυνοι και ευσυνείδητοι ιδιοκτήτες.
    Γιατί οι σωστοί εκτροφείς νοιάζονται και για τους γονείς και για τα κουτάβια και φροντίζουν γι'αυτά με όλα τα επίγεια μέσα.
    Γιατί οι σωστοί εκτροφείς δεν κοιτάνε τον τραπεζικό τους λογαριασμό αλλά την αγαπημένη τους ράτσα και το πως θα την καλυτερεύσουν.
    Γιατί οι σωστοί εκτροφείς δεν βγάζουν λεφτά από αυτό, αλλά χαλάνε τα λεφτά τους γι'αυτό.
    Γιατί οι σωστοί εκτροφείς δεν δημιουργούν ζώα που όσο ζουν, θα υποφέρουν από κληρονομικές ασθένειες.
    Και πολλά πολλά άλλα γιατί.
    Το ζωοεμπόριο δεν το δημιουργούν ούτε οι εκτροφείς, ούτε τα pet shop. Το δημιουργώ εγώ, που μάζεψα 300 ευρώ και θέλω τώρα σκύλο ράτσας και φθηνό. Και παίρνω αυτό που μπορώ, no matter what.
    ΕΓΩ δημιουργώ αυτή την κατάσταση που δημιουργώ τη ζήτηση και, κατά συνέπεια, αυτή την αρρωστημένη προσφορά.
  12. Radix

Radix New Member

άρα συμπεραίνουμε ότι και οι εκτροφείς κάνουν εμπόριο ζωων αλλα δεν είδα κανέναν να σηκώνει σημαία και να τους κατηγορεί ευθέως. μονο για κατηγοριες pet shop βλέπω τόσο καιρό που ασχολούμαι με forums για ζώα.

Όλα αυτά τα λέω φιλικά και δεν θέλω να δοθεί η εντύπωση ότι σκοπός μου είναι να δημιουργήσω πρόβλημα στο forum. είναι μερικές σκέψης μου και τις μοιράζομαι μαζί σας.ευχαριστώ
  13. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Radix, είσαι καινούριο μέλος του φόρουμ! Έχουν γίνει πολλές συζητήσεις για αυτό το θέμα στο παρελθόν, ιδιαίτερα απο μέλη που πήραν σκυλί απο "εκτροφέα", το οποίο αργότερα αρρώστησε ή πέθανε ξαφνικά, και που για αυτό έφταιγε η απάνθρωπη συμπεριφορά του εκτροφέα! Και η συζήτηση γίνεται κυρίως για τα πετ σοπ γιατί οι περισσότεροι δεν κάθονται να ψάξουν εκτροφέα για να πάρουν ζώο! Βλέπουν μια χαριτωμένη μουρίτσα σην βιτρίνα, μπαίνουν μέσα και την αγοράζουν! Επομένως μεγαλύτερος κίνδυνος για τα ζώα είναι τα πετ σοπ παρά οι εκτροφείς!
  14. Radix

Radix New Member

που βρίσκετε ένας τέτοιος εκτροφέας να τον επισκεφτώ?
    Πρώτος σκοπός και κύριος είναι το κέρδος.έτσι που μου τα λες εσύ είναι σαν να είναι ένα χόμπι. δεν νομίζω να φτιάχνει κάποιος ολόκληρη εγκατάσταση για χόμπι.

χωρια που νομίζω ότι για να είναι κάποιος σωστός εκτροφέας πρέπει να ασχολείται παρα πολλές ώρες.και αυτό χωρίς κέρδος?
  15. matilda

matilda New Member

Radix εσύ τον σκύλο σου τον πήρες τσάμπα?

Αν θέλω σκύλο ράτσας θα τον πληρώσω. Το θέμα δεν είναι τα λεφτά αλλά το να πάρω ένα σωστό ζώο σωματικά και ψυχολογικά, από γονείς που έχουν μεγαλώσει σωστά και όχι ένα ζώο άγνωστης προέλευσης που κάποιος το αντιμετωπίζει σαν μηχανή που κόβει λεφτά.

Καταλαβαίνω να υπάρχει προβληματισμός. Άπλά δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιός είναι ο προβληματισμός σου??

Εξήγησε ακριβώς τι εννοείς για να το συζητήσουμε.
  16. ROTTIE

ROTTIE New Member

Radix, επειδή το σκύλο σου τον πήρες από pet shop δεν σημαίνει πως θα θέσουμε το στυγνό σκυλεμποριο και τα κολαστήρια ζώων στο απυρόβλητο! Το ζώο που αγόρασες προήλθε από puppy mills και οι γονείς του είναι κάποιοι από αυτούς:

[​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]

που ζούνε έτσι

http://www.youtube.com/watch?v=s0KucYppXO0
    http://www.youtube.com/watch?v=ejuGz1DCFj4
    http://www.youtube.com/watch?v=OdcNl5FqcKY
    http://www.youtube.com/watch?v=iQxU7ZJrhY4
    http://www.youtube.com/watch?v=JSb8bICrEaI
    http://www.youtube.com/watch?v=opW-zHUGrak

Αυτή είναι η ζοφερή πραγματικότητα είτε μας αρέσει είτε όχι.

ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΖΩΑ ΑΠΟ ΤΑ PET SHOPS. ΜΗΝ ΔΙΑΙΩΝΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΣΤΑ ΚΟΛΑΣΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ PUPPY MILLS!
  17. Radix

Radix New Member

Για τα PUPPY MILLS δεν έχω να πω τίποτα.Τις έχω δει τις φωτό και video έχω δει.δεν χρειάζεται να μου τα δείχνεις.

Θέλω να πιστεύω ότι το σκυλί μου δεν έχει τέτοιους γονείς όπως λες.
    Στην ουγγαρία έχει puppy mills?

Είναι δεδομένο ότι τα pet shops ΠΑΊΡΝΟΥΝ ζώα μονο από puppy mills?
  18. matilda

matilda New Member

Oh Yes. Puppy mills & BYB είναι οι πηγές των pet shop.

Αλλιώς δεν συμφέρει.
  19. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Παντού υπάρχουν puppy mills, και ναί, όλα τα πετ σοπ παίρνουν σκυλιά απο εκεί! Εκτός αν έχουν βρεί κανέναν "εκτροφέα" που βάζει τις σκύλες του να γεννοβολάνε με το καντάρι παράνομα σε κάποια αποθήκη ή σε καμία πίσω αυλή! Και ναί, κατά πάσα πιθανότητα το σκυλί σου κάπως έτσι γεννήθηκε! Εσύ έμαθες για το puppy mills αφού πήρες το σκυλί σου; Γιατί αν ήξερες ήδη δεν δικαιολογείται γεγονός οτι παρ'ολ' αυτά που έμαθες προτίμησες να αγοράσεις απο εκεί!
  20. ROTTIE

ROTTIE New Member

Σου τα δείχνω για να συνειδητοποιήσεις το μέγεθος του εγκλήματος στο οποίο, εν αγνοία σου, συμμετείχες.

Τα ζώα των pet shop προέρχονται από puppy mills της ανατολικής Ευρώπης και από ανήθικα ζευγαρώματα ιδιωτών που μετατρέπουν τα ζώα τους σε κουταβομηχανες για να βγάλουν κανα φράγκο στη «μαύρη».
    Το αποτέλεσμα και στις δυο περιπτώσεις είναι 100% προβληματικά ζώα.
    Σου εύχομαι να μην χρειαστεί να το διαπιστώσεις.

Share This Page