Συμφωνώ μαζί σας όσον αφορά στα pet shops αλλά..

Discussion in 'Σχετικά με τα Pet Shops που εμπορεύονται ζώα' started by SaveAllAnimals, Feb 7, 2008.

1. ROTTIE

ROTTIE New Member

Όχι. Σε καμία περίπτωση.
  2. gikkat

gikkat New Member

Γνωστός που δούλευε σε μεγάλη αλυσίδα έχει μεταφέρει την ίδια εικόνα στον αδελφό μου... Επίσης, κατά τη μεταφορά πολλά δεν ζουν και πετιούνται με την ρπώτη ευκαιρία...

Επίσης δεν "σταύρωσε" κανείς το Radix, υπάρχουν αρκετά μέλη εδώ μέσα που ενώ είχαν αγοράσει από petshop στη συνέχεια κατάλαβαν σε τι έγιναν συνένοχοι...

Εκτροφεία σοβαρά που προμηθεύουν pet shops δεν υπάρχουν.
    Αν δεν είναι από puppy mills είναι είτε από γέννες ιδιωτών (άρα χωρίς χαρτιά, κακής εκτροφής κλπ.) ή από κακούς εκτροφείς (η προηγούμενη παρένθεση ισχύει και εδώ). Δεν νομίζω ότι δεν έχει ήδη ξεκαθαριστεί...

Τώρα αν ο καθένας θέλει να πείσει τον εαυτό του ότι δεν είναι συνήγορος σε αυτό ή ότι το δικό του ζώο είναι επιλεκτικής εκτροφής εφόσον έχει αγοραστεί από pet shop για μένα είναι το λιγότερο εγωϊστής και ευθυνόφοβος. Όλοι έχουμε κάνει λάθη, το θέμα είναι να μην τα επαναλαμβάνουμε...

Τέλος, ο κύριος με το petshop που αναφέρεις, δεν αμφιβάλλω ότι αγαπάει τα ζώα, αλλά είναι επιχειρηματίας και κοιτάει το κέρδος του. Αλλιώς δεν θα πουλούσε ζώα γιατί για να τα βρει σε συμφέρουσα τιμή ώστε να τα μεταπωλήσει σίγουρα δεν τα προμηθεύεται από σοβαρούς εκτροφείς (άλλωστε δεν θα του τα έδιναν...). Άλλο αγάπη σκέτη, άλλο αγάπη σε συνδυασμό με κέρδος.

Αυτά... Κατερίνα
  3. SaveAllAnimals

SaveAllAnimals New Member

Ωραία, κι αν υποθέσουμε οτι εγώ θέλω να πάρω ένα σκυλί συγκεκριμένης ράτσας από εκτροφείο που δεν βρίσκω στην Ελλάδα,τότε τί;
    Εννοώ αφού όσο καλό και να έιναι πχ ένα site κάποιου εκτροφέα εγώ δε θα είμαι εκεί για να το δω με τα μάτια μου και να σιγουρευτώ για τις συνθήκες του, ούτε φυσικά και για την κατάσταση στην οποία θα βρίσκεται το σκυλί που θα μου στείλουν.
    Δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργούν αυτά αλλά φαντάζομαι πως έχω λογικές απορίες.Αν κάνω λάθος παρακαλώ όποιος θέλει να με διαφωτίσει, γιατί όντως κάποια στιγμή θα πάρω σκύλο και δε θέλω να πω οτί αφου δεν έχω πληροφορίες για το πώς γίνεται με τα εκτροφεία, ας καταφύγω στην εύκολη λύση του pet shop.

Έφη.
  4. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Εφόσον διατίθεσαι να αγοράσεις σκύλο ράτσας, και να πληρώσεις τότε θα πας εσύ στις εγκαταστάσεις του εκτροφέα και θα τις ελέγξεις μόνος σου! Ούτως ή άλλως τόσα λεφτά θα δώσεις, να μην ελέγξεις με τα μάτια σου την κατάσταση; Απο εκεί και πέρα υπάρχουν πολλοί εκτροφείς στην Ελλάδα! Τώρα, αν η ράτσα που ζητάς είναι τόσο σπάνια κατά την γνώμη μου δεν είναι απαραίτητο να κολλήσεις μόνο με αυτή! Και στο κάτω-κάτω εφόσον δεν έχεις απόλυτο κόλλημα με μία ράτσα ο κόπρος είναι η καλύτερη επιλογή!
  5. ROTTIE

ROTTIE New Member

Εφη, πάρε τηλέφωνο τον Κυνολογικο Όμιλο Ελλάδος και ζήτα λίστα εκτροφέων της φυλής που σε ενδιαφέρει. Αφού επικοινωνήσεις με όλους τους εκτροφείς, ξεκινάς έρευνα αγοράς.
    Τους επισκέπτεσαι, συζητάς μαζί τους, βλέπεις τους γεννήτορες, τα κουτάβια, εάν υπάρχουν διαθέσιμα και μετά αποφασίζεις. Εάν για την φυλή που σε ενδιαφέρει δεν υπάρχει εκτροφείο στην Ελλάδα, η μόνη λύση είναι το εξωτερικό.
  6. SaveAllAnimals

Σε ευχαριστώ πολύ!
    Μόλις έρθει η στιγμή θα το κάνω.

Έφη.
  7. SaveAllAnimals

Sorry, για κάποιο λόγο πριν δεν είδα το μήνυμά σου γι αυτό και δε το σχολίασα. Αυτό που θέλω να πω πάνω σ'αυτό είναι οτι ίσως έχεις δίκιο,γι αυτό και εγώ θα κάνω αυτό που είπα και σε προηγούμενό μου σχόλιο,το συντομότερο δυνατόν θα πάω να κάνω μια έρευνα και από τη στιγμή που θα δω (που όπως τα λέτε δυστυχώς θα έρθει αυτή η στιγμή) τέτοιες συνθήκες, θα είμαι η πρώτη που θα κάνει τα πάντα για να γίνει γνωστό και σε άλλους αυτό που κι εγώ τόσο πρόσφατα έμαθα (για τα pet shops).

Τώρα σχετικά με αυτό που είπε η Niva2gr, όχι δε λέω για κάποια σπάνια ράτσα απλά έκανα μία γενική υποθετική ερώτηση ώστε να ξέρω τί γίνεται με το εξωτερικό.
    Δόξα τω Θεω όσο ζούσα στο πατρικό μου και επειδή οι γονείς μου αγαπάνε πολύ τα ζώα είχα και κοπράκια που μάζευα,φρόντιζα και φιλοξενούσα ώσπου να βρουν σπίτι,καθώς και δικά μου.
    Δεν είμαι κολλημένη,απλά για διάφορους λόγους πρέπει να πάρω ένα μικρόσωμο σκυλάκι.

Τέσπα, ευχαριστώ και πάλι.

Έφη.
  8. Niva2gr

Niva2gr Moderator

9. ROTTIE

ROTTIE New Member

Αυτό το video όμως δεν αναφέρεται στους κακούς εκτροφείς, αναφέρεται στους BYB…
    Άλλη πονεμένη ιστορία…
  10. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Έστω! Και οι δύο ζευγαρώνουν ανεξέλεγκτα τα σκλιά τους με μοναδικό στοχο το κέρδος! Για μένα δεν υπάρχει διαφορά!
  11. ROTTIE

ROTTIE New Member

Niva2gr, υπάρχουν διακριτές διαφορές και καλό θα είναι να μην συγχέουμε τα πράγματα.
    Άλλο φάρμες εκτροφής (puppy mills), άλλο κακός εκτροφέας, άλλο byb.
  12. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Πάσο! :D
    Εσείς τα ξέρετε καλύτερα!
  13. ιοαννα

ιοαννα New Member

νιωθω πολυ τυχερη που γνωρισα το site σας και που έχω για παρέα μου ένα σκυλάκι που δεν το αγόρασα και που στην ουσια το έσωσα απο το να καταληξει στον δρομο.
    τοσο καιρο επισκέπτομαι την σελιδα σας και διαβαζω για τα puppy mills αλλα ποτε δεν ειδα βιντεακια μεχρι σημερα.
    εγινα κομματια.ενιωσα την οργη μεσα μου και την επιθυμια να πεθανουν ολοι αυτοι οι λεγομενοι ανθρωποι.
    δεν θελω να μακρυγορησω αλλα ειλικρινα εύχομαι καποια στιγμή να με αξιωσει ο θεος να δωσω στεγη και αγαπη σε οσα περισσοτερα ζωα μπορω.
    τωρα καταλαβαινω γιατι πολλες φορες αντιδρατε σε καποια θεματα,οχι και τοσο καλα.πρεπει να εχετε δει πολυ πονο.
    παιδια και παλι συγχαρητηρια για αυτο που κανετε.
    πρεπει καποια στιγμη να μαθουν ολοι τι παιζεται στο ονομα του χρηματος.
    συγνωμη για το μεγαλο κειμενο.
    ειχα αναγκη να μιλησω.
    και παλι μπραβο σας.
  14. gasketse

gasketse New Member

ego to mono p exo na prostheso einai pos o pateras m exei sxesi me grafeia metaforon. kai exo dei ntalika me karotsa 12 metron tinga sta koutabia me automato "potisma" kai taisma. einai ta legometa exeptionel. (etsi ta lene toulaxiston).
  15. Δάφνη

Δάφνη New Member

Ας το γράψω και εδώ: ποιός / ποιοί είναι διατεθιμένοι για μια δράση / διαμαρτυρία σε κεντρικό κατάστημα (pet shop) μεγάλης αλυσίδας; Προτείνω την αλυσίδα Pet City, που έχει πάρα πολλά καταστήματα, και στο κέντρο και στα προάστεια. Επιτέλους, ας κάνουμε κάτι!

Εκτός βέβαια αν εσείς έχετε όντως κάνει κάτι κι εγώ έχω χάσει επεισόδια... Τεσπα.

Όπως λέει και η ... ωχ, δεν θυμάμαι ποιά το λέει, πάντως με εκφράζει απόλυτα: ΔΡΑΣΕ Ή ΣΚΑΣΕ!
  16. sakura

sakura New Member

δεν ξερω αν αυτα που θα πω ειναι εκτος θεματος ή οχι, αλλα δεν πειραζει :razz:

Εγω ειμαι εξωτερικο (καναδα) και σε οσα pet stores εχω παει, δεν εχω δει να πουλανε γατακια/σκυλακια. Απο τα 30, τα 2-3 ειχαν 2-3 γατακια και 1-2 σκυλακια. Η μεγαλυτερη αλυσιδα καταστηματων εχει κανει το εξης: αν θελεις γατακι ή σκυλακι, συμπληρωνεις μια αιτηση με τα στοιχεια σου (αν μενεις σε διαμερισμα ή μονοκατοικια, αν εχεις αρκετο ελευθερο χρονο, τι σκυλι προτιμας κτλ) και μετα σε στελνουν σε καποιο κοντινο animal shelter και υιοθετεις το σκυλακι σου απο εκει (το οποιο ειναι εμβολιασμενο, αποπαρασιτωμενο και στειρωμενο ή στο στειρωνουν αργοτερα σε περιπτωση που ειναι μικρο), αφου πρωτα εχουν ταιριαξει τα στοιχεια σου με το σκυλακι.
    Σε αυτα που εχω δει σκυλακια/γατακια, δεν τα βλεπω ολο το χρονο. Συνηθως σου λενε οτι θα εχουν τον ταδε μηνα 2-3 σκυλακια. Δηλαδη δεν βρισκεις σκυλακι ολο τον χρονο. Δεν ξερω αν προερχονται απο puppy mills αλλα ξερω οτι δεν τα εχουν σε κλουβια. Τα εχουν σε extra αιθουσα με τζαμι οπου μπορουν να τρεξουν και να παιξουν και βλεπεις πολλες φορες να πηγαινουν τα ατομα που δουλευουν εκει και να παιζουν μαζι τους. Επισης αυτη η αιθουσα συνδεεται με ενα αλλο μερος το οποιο ειναι ανοιχτο και μπορεις να τα πλησιασεις και να παιξεις μαζι τους.
    Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι ο κοσμος εχει σταματησει να αγοραζει σκυλακια/γατακια απο pet stores :finga: Οι περισσοτεροι προτιμουν τα animal shelters!!! :-D :-D :-D :-D :-D
  17. Niva2gr

Niva2gr Moderator

sakura, σε ποιά χώρα είσαι;
    Δέχεσαι συγκάτοικο;
  18. servetas

servetas New Member

στο Καναδα ειναι
  19. sakura

sakura New Member

καναδα ειμαι, δεχομαι συγκατοικο αρκει να μην εχει σκυλο :razz:
    Εδω εχει παραγινει το κακο με τους ιδιοκτητες διαμερισματων. Οπου και να πας να νοικιασεις σου λενε no pets. Αν εχεις σκυλο ειναι πολυ δυσκολο να βρεις διαμερισμα. Εγω ηθελα γατα εδω και 6 χρονια αλλα δεν μπορουσα να εχω επειδη δεν αφηναν κατοικιδια (ο νομος δεν μας καλυπτει και οι ιδιοκτητες κανουν οτι θελουν, ελπιζω να αλλαξει η κατασταση στις εκλογες του μαρτιου). Ευτυχως αλλαξε ο ιδιοκτητης πριν 2 χρονια και επιτρεπει μονο γατες τωρα. Πιστευω πως αν δεν ηταν τοσο ασχημη η κατασταση με το "no pets" τα animal shelters θα ειχαν πολυ λιγοτερα ζωα. Στην πολυκατοικια που μενω απο τοτε που αλλαξε ο ιδιοκτητης γεμισαμε με γατες και γατακια :-D

Παντως σε συγκριση με Ελλαδα δεν εχω δει ποτε αδεσποτα εξω, ουτε να πουλανε γατακια/σκυλακια σε κλουβια. Ακομα και τα παιδια που δουλευουν στα pet shops ειναι εκπαιδευμενοι. Μια φορα πηγα να παρω ενα ψαρακι για το ενυδρειο μου και με ρωτουσαν ποσα λιτρα ειναι, ποσα ψαρακια εχω κτλ και τελικα δεν μου εδωσαν το ψαρακι επειδη χρειαζοταν περισσοτερο χορο. Πλεον σε πολλα δεν βλεπεις ουτε εξωτικα ειδη. Ουτε σκιουρακια εχω δει να πουλανε παρολο που ειναι γεματος ο τοπος με αγρια σκιουρακια. Γενικα οι ανθρωποι εδω ειναι πιο ευαισθητοποιημενοι στο θεμα των ζωων, ελπιζω καποια στιγμη να ευαισθητοποιηθουμε και εμεις οι Ελληνες :)
  20. servetas

servetas New Member

κατσε πρωτα να φτιαξουμε τους αστεγους και μετα τα ζωα ΕΛΛΑΔΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :finga:

Share This Page