Συμπτώματα εγκυμοσύνης!!!

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by Νίκη Παπαδοπούλου, Sep 19, 2007.

1. Μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορώ να καταλάβω οτι το σκυλί μου είναι εγκυος χωρίς να επισκεπτώ γιατρό?(Να μην πληρώνουμε και τζάμπα!!) :razz:
  2. Marin

Marin Administrator

Αν θέλεις γέννες, θα πρέπει να συνηθίσεις από τώρα την ιδέα των επισκέψεων σε γιατρούς για να είσαι εντάξει απέναντι στο ζώο σου και στα παιδιά του.

Στις γέννες δε χωρούν οικονομίες καλώς ή κακώς, οπότε θα πρέπει να κάνεις υπερηχογράφημα οπωσδήποτε για να καταλάβεις.

Μαρίνα
  3. kango

kango New Member

Για να ρωτάς ,έχει συμβεί κάτι?
    έχει έρθει σε επαφή το θηλυκό?γιατί χωρίς να έχω την ανάλογη εμπειρία ,ξέρω ότι υπάρχει και η περίπτωση τις ψεβδοκυησης!δεν νομιζω οτι πρεπει να τον αποφυγεις τον γιατρο ..ισα ισα πρεπει να τον κανεις επιτακτικο αν εχεις στο μυαλο σου κατι ,για να είσαι και σίγουρη..χωρίς να θεωρηθεί πολυτέλεια αλλα προτεραιότητα!! :wink:
  4. platon

platon Σκύλος

Εκτός από υπέρηχο, μπορείς και με ακτινογραφία. Όχι εσύ, ο γιατρός.

Τζάμπα διάγνωση δεν παίζει.
  5. dora

dora New Member

Α,Νίκη, κι όπως πας στο γιατρό, κάνε και καμια στειρωσούλα. Τσάμπα είναι.... :evil:
  6. fwteinh

fwteinh New Member

νικη, προτεινω να πας στο γιατρο να την εξετασει καθως αποτι διαβασα δεν μπορεις να το καταλαβεις μονη σου και στην περιπτωση που ειναι εγκυος επειδη θα δυσκολευτεις να βρεις γονεις για τα κουταβια (ποιος ξερει..μπορει να ειναι και 11..) και ταυτοχρονα ειναι εγκλημα να τα παρατησεις, να τη στειρωσεις! :)
  7. arkoudos

arkoudos New Member

Αρκεί μόνο να σου πω ότι η δικά μου είναι συμπτώματα κύησης. Την πήγαμε στην κτηνίατρο, η οποία μας ρώτησε αν είχε έρθει σε επαφή. Επειδή συνέχεια εβγαινε έξω με λουρί, ήμασταν κατηγορηματικοί και η κτηνίατρος δήλωσε.... ανεμογκάστρι!

Λίγο καιρό μετά, γυρνώντας από το σχολείο, την είδα να γλύφει κάτι στο πάτωμα. Πλησίασα και είδα.... ένα κουτάβι!!! Το σκυλί μας ήταν έγγυος και εμείς δεν είχαμε πάρει χαμπάρι τίποτα (η δουλειά είχε γίνει από έναν στούμπο στο εξοχικό μας τελικά).

Θέλω να καταλήξω στο ότι αν δεν πας στον κτηνίατρο να κάνει τις ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, δεν μπορείς να είσαι σίγουρη.

Α, σόρι, υπάρχει τρόπος να είσαι σίγουρη. Λέγεται στείρωση!!! (μήπως όλοι λέμε το ίδιο πράγμα με διαφορετικά λόγια? :p )
  8. aggeliki

aggeliki New Member

εαν ειναι εγκυος και ο γιατρος σου πει οτι δεν ειναι προχωρημενη εγκυμοσυνη να την στειρωσεις αμεσα!
  9. fwteinh

fwteinh New Member

Μηπως πατερας ειναι ο κοντος?χαχα
  10. arkoudos

arkoudos New Member

Αυτός ήταν αλλά φαίνεται πως δεν είχε δυνατό σπέρμα γιατί τελικά έκανε... ένα κουτάβι μόνο :D
  11. aggeliki

aggeliki New Member

ωχ,κατερινα σου θιγουν τον κοντο!
  12. arkoudos

arkoudos New Member

Α, δεν κατάλαβα ότι μιλούσατε για κάποιον συγκεκριμένο εσείς :oops: :oops:
  13. fwteinh

fwteinh New Member

ε ναι!πηγαινε στο θεμα για τη γιορτη του ημιαιμου στην ιδια ενοτητα!αντε να μη χαλαμε και το ποστ της νικης :-D
  14. platon

platon Σκύλος

Υπ'όψιν ότι μέχρι την 45η ημέρα (από τις 62) μπορεί να προκληθεί αποβολή.
  15. Θέλω να την πάω άμεσα σε γιατρό,μόνο που αυτός που πηγαίνω λείπει τώρα!Δεν εμπιστευομαι κάποιον άλλο γι αυτό ρώτησα αν ύπαρχουν συπτώματα!Όσο για τα κουτάβια δεν είπα ότι δεν τα θέλω απλά πρέπει να προετοιμαστώ!!!
  16. dora

dora New Member

Θα κρατήσεις όσα κουτάβια κι αν κάνει η σκύλα σου?Έχεις τόσο πολύ χώρο, χρόνο και χρήμα?Τι σκύλο έχεις?
  17. matilda

matilda New Member

Νίκη είσαι σίγουρη ότι είσαι προετοιμασμένη για μια εγκυμοσύνη και μια γέννα?

Στην εγκυμοσύνη θα πρέπει να κάνεις τακτικούς ιατρικούς ελέγχους στη σκύλα για να διασφαλίσεις ότι όλα θα πάνε καλά. Θα πρέπει επίσης να δίνεις ειδικές τροφές και πιθανότατα συμπληρώματα βιταμινών. Η πρώτη γέννα είναι συνήθως δύσκολή οπότε ίσως χρειαστείς και εκεί την βοήθεια του γιατρού.

Θα πρέπει να διαμορφώσεις ένα κομμάτι του σπιτιού σου για φωλιά της μητέρας και τον κουταβιών. Θα πρέπει να συμβιβαστείς με την φασαρία αλλά και την βρωμιά που θα δημιουργούν όλα αυτά τα μικρά πλασματάκια που σημαίνει ότι θα είσαι συνεχώς επι ποδώς να καθαρίζεις και πάλι καθαρά δεν θα είναι. Θα πρέπει να κρατήσεις τα κουτάβια ως την ηλικία των 2 μηνών που σημαίνει ότι κάποια στιγμή η φωλιά δεν θα τους αρκεί θα εξαπλωθούν σε όλο το σπίτι θα έχουν ατυχήματα αλλά και μασουλήματα οπότε και πιθανές καταστροφές αγαπημένων σου πραγμάτων.

Και αφού περάσεις όλα τα παραπάνω θα πρέπει να τα δώσεις σε οικογένειες που να ξέρεις ότι θα τα φροντίζουν και δεν θα καταλήξουν παραμελημένα, κακοποιημένα ή αδέσποτα.

Αν είσαι έτοιμη για όλα τα παραπάνω και έχεις από τώρα υπόψη σου κάποιες οικογένειες για τα κουτάβια προχώρα, αν όχι ειλικρίνα σκέψου την λύση της στείρωσης -διακοπής της εγκυμοσύνης όσο είναι καιρός.
  18. dora

dora New Member

Αν έχεις ήδη βρει σπίτι για τα κουτάβια, στείρωσε τη σκύλα σου και πες μας να σου φέρουμε 5-6 ή και παραπάνω "έτοιμα" κουτάβια που χρειάζονται επειγόντως σπίτι, μην μπαίνεις σε όλη αυτή τη διαδικασία για να παράγεις κάτι που ήδη υπάρχει άφθονο στη "φύση" (αυτό θα έλεγα εγώ...)
  19. matilda

matilda New Member

Dora μην την πέφτεις σε μένα. Νομίζω ότι έχουμε τον ίδιο στόχο. Απλά καθένας έχει την δική του προσέγγιση :wink:
  20. Όταν μου δώσανε τη σκυλίτσα μου όλοι ελεγαν οτι δεν θα μπορώ να την φροντίσω και οτι είναι πολύ μεγάλη ευθύνη.Και ομως μετά από 2 χρόνια που την έχω απεδειξα οτι το δικο μου σκυλακι ζει πολυ πιο ευτυχισμενο απο πολλα που εχω συναντησει μεχρι τωρα!
    Μπηκα σε αυτο το site γιατι πιστευα οτι θα με βοηθησει καποιος.Απεναντιας ολοι μιλανε λες και μονο αυτοι νοιαζονται για τα σκυλακια τους και αναφερονται στη στειρωση λες και ειναι καποιο Θειο δωρο για τα σκυλια!!!
    (το γραφω αυτο χωρις να θελω να προσβαλω καποιον)

Share This Page