Συμπτώματα εγκυμοσύνης!!!

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by Νίκη Παπαδοπούλου, Sep 19, 2007.

1. dora

dora New Member

matilda sorry αν φάνηκε έτσι, δεν την πέφτω σ' εσένα :oops: :oops:
  2. matilda

matilda New Member

Νική όχι η στείρωση δεν είναι θείο δωρο για τα σκυλιά. Αλλά οι κακοί ιδιοκτήτες και η ζωή στο δρόμο είναι σίγουρα ο χειρότερος εφιάλτης τους. Μια επίσκεψη στις αγγελίες του forum και όχι μόνο θα σε πείσει.
  3. matilda

matilda New Member

Κανένα πρόβλημα dora. Παρεξηγησα. Δύσκολη μέρα σήμερα και είμαι λίγο στην πρίζα.
  4. dora

dora New Member

Προφανώς δεν έχεις ρίξει ούτε μια σύντομη ματιά στα θέματα του φόρουμ, γι' αυτό και μας πετάς χειροβομβίδες. Γιατί για τους περισσότερους από εδώ, πιστεύω, είναι χειροβομβίδα να έρχεσαι στο συγκεκριμένο φόρουμ, τη συγκεκριμένη στιγμή και να μιλάς γα το συγκεκριμένο θέμα σαν να μην τρέχει τίποτα. Οπότε, πρώτα κάνε ένα search για το θέμα "εγκυμοσύνη-στείρωση" και στην απίθανη σχεδόν περίπτωση που δεν λυθούν τυχόν απορίες σου, ρωτάς τους ειδικούς, όποιοι κι αν είναι αυτοί.
    Τώρα, αν έχεις διαβάσει στο φόρουμ τις απόψεις των περισσοτέρων για τη στείρωση και απαντάς ό,τι απάντησες...δεν έχω να σου πω κάτι.
  5. Συμφωνώ πως υπάρχουν πολοί κακοί ιδιοκτήτες που πετάνε τα νεογέννητα στο δράμο ή και που τα σκοτώνουν πιστευοντας οτι είναι το καλύτερο.
    Αν όμως πριν μερικά χρόνια κάναν όλοι στείρωση τα σκυλάκια τους τόσα ευκολα,πολλοί από όλους εμάς δεν θα είχαν την δυνατότητα να εχουν σκύλο στο σπίτι τους!
  6. dora

dora New Member

[smilie=to funny.gif] [smilie=to funny.gif] [smilie=to funny.gif] [smilie=to funny.gif] [smilie=to funny.gif]
    Επίτηδες το κάνεις? Χαχα!! Αυτό που λες είναι τελείως ανορθόδοξο αλλά τέλοσπάντων. Εδώ οι φιλοζωικές προσπαθούν χρόοονια να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα στειρώνοντας τα αδέσποτα και κάθε τρεις και λίγο βρίσκουν κουτάβια κι εσύ λες ότι υπάρχει κίνδυνος να εξαφανιστεί το είδος του σκύλου??? :?
  7. Επειδη είμαι καινούρια,γενικά στο ιντερνετ,δεν κατάλαβα στην αρχή πόσα ήταν τα άτομα που μου απάντησαν και τι μου απάντησαν γι αυτό μίλησα γενικά.Ελαβα αρκετές καλοπροαίρετες απαντήσεις αλλα έσυ Dora είσαι απόλυτη και ξερολας!Εγώ δεν ηθελά να προσβάλω κανεναν αλλα εσυ το έκανες!Το να απαντήσεις για κάτι που γνωρίζεις σε κάποιον που ζητάει τη γνώμη σου,δεν σου δίνει το δικαίωμα να ειρωνευεσαι και να μιλάς απόλυτα!
  8. Marin

Marin Administrator

Είναι θείο δώρο για τα υπόλοιπα σκυλιά.
  9. Marin

Marin Administrator

Νίκη η Δώρα δε ξέρω αν είναι ξερόλας, πάντως είναι σίγουρα ένα από τα άτομα που μόνιμα έχει 1-2-3 ζώα σπίτι, όλα και πάντα αδέσποτα και παρατημένα από ιδιοκτήτες. Πριν λίγες μέρες πήρε νεογέννητο πεταμένο στα σκουπίδια με ψώρα.

Μετά μου φαίνεται ότι είναι λογικό να της φαίνεται αστείο το ότι θα εξαφανιστεί το είδος του σκύλου, γιατί με όσα έχει/έχουμε δει/βλέπουμε καθημερινά, ακούγεται όντως σαν ανέκδοτο.

Μαρίνα
  10. Δεν διαφώνησα με το πόσο φιλόζωη μπορεί να είναι αλλα αυτό δεν της δίνει το δικαίωμα να μιλάει έτσι.
    Είναι κρίμα όλα τα σκυλάκια που υποφέρουν ομώς είναι δικαίωμα του καθενος να αφήσει το σκυλί του να γεννήσει.Δεν είπα ποτέ πως έχω σκοπό να πετάξω τα κουτάβια,υπάρχουν πολλοί φιλόζωοι που θέλουν να ένα σκυλάκι από τη σκυλίτσα μου.
  11. dora

dora New Member

καλά, καλά. Η κριτική τη ιδιοσυγκρασίας μου μπορεί να γίνει σε άλλο θέμα. Απλά νομίζω ότι όταν γίνεσαι μέλος σε ένα forum ,πρώτα ρίχνεις μια ματιά στα θέματα που έχουν γραφτεί πριν, βλέπεις τις γνώμες και τις απόψεις και μετά συμμετέχεις με κάποιο καινούριο θέμα ή με κάποιο σχόλιο. Εγώ έτσι νομίζω πως είναι το λογικό.
    Δεν υπάρχει κανένα νόημα να μπαίνεις στο ξεκάρφωτο σε ένα φόρουμ και απλά να ανοίγεις με διαφορετικό post (όχι συγκεκριμένα εσύ, γενικά) ένα θέμα για το οποίο έχουν λιώσει πληκτρολόγια να το σχολιάζουν.
    και μη μου πεις ότι η αρχική σου απορία ήταν τα συμπτώματα εγκυμοσύνης...
    Και εκτός από απόλυτη και ξερόλας, είμαι και πολύ πολύ πολύ κυνική!
  12. Marin

Marin Administrator

Είναι δικαίωμα του καθενός εφόσον βρίσκεται σε φορουμ να εκφράζει τις απόψεις του. Ειδικά σε ένα τόσο σοβαρό θέμα.

Και η εύρεση σωστών οικογενειών πιστεψε με δεν είναι καθόλου εύκολη και οπως εγραψαν και αλλοι, αν πιστευεις οτι μπορεις να βρεις καλες οικογενειες για τα κουταβια σου, τοτε μπορεις αυτες τις οικογενειες να τις δωρισεις σε 2-3 αδεσποτα ζωα που πεθαινουν απο τη πεινα και που τα τσιμπουρια τα ρουφανε μεχρι να πεθανουν.

Μαρινα
  13. marinaki

marinaki New Member

Συγνώμη που επεμβαίνω απώς έτυχε να διαβάζω τα ποστ κ είπα να απαντήσω.
    Αν πράγματι αυτοί που λές είναι φιλόζωοι δεν θα ήθελαν απαραιτήτως ένα σκυλάκι απο τη σκυλίτσα σου θα ήθελαν ένα οποιοδήποτε σκυλάκι κ δη αδέσπτο κ σίγουρα αν ήταν τόσο φιλόζωοι ήδη θα είχαν αποκτήσει ένα αν όχι παραπάνω.
    Σίγουρα είναι δικαίωμα σου να βάλειςτο σκύλ σου να γεννησει αλλά αυτό που θέλουν να σου πουν τα κορίτσια είναι οτι υπάρχουν ήδη πάρα πολλά σκυλιά που ψάχνουν σπίτι κ δεν βρίσκουν.Εκτός αυτού υπάρχουν πάρα πολλοί ανθρωποι που θα σου πούν οτι θα πάρουν σκυλάκι όταν γεννήσει το δικό σου κ στο τέλος θα κάνουν τις πάπιες κ εσύ θα μείνεις με τα κουτάβια.Όπως επίσης μπορεί να τα πάρουν για 2 μέρες κ μετά να τα φέρουν πίσω γιατί ανακάλυψαν οτι δεν μπορούν να τα κρατήσουν.Κ το χειρότερο να μην στα γυρίσουν καν πίσω κ απλώς να τα παρατήσουν στους 5 δρόμους.
    Τα κορίτσια εδώ,επειδή έχω διαβάσει τη δράση τους,βλέπουν τέτοια περιστατικά καθημερινά.Προσπαθούν να συνετίσουν εσένα να το ξανασκεφτείς αλλά ταυτόχρονα να μην υπάρξουν άλλα σκυλιά που θα υποφέρουν.[/u]
  14. dora

dora New Member

sorry κιόλας,πάλι, αλλά πες μου ότι η σκυλίτσα σου είναι ημίαιμη...
  15. fwteinh

fwteinh New Member

νικη, η στειρωση πιστευω πως ειναι θειο δωρο για τα σκυλια στην ελλαδα γιατι ετσι μειωνεις τις πιθανοτητες πολλαπλασιασμου των ζωων που υποφερουν στους δρομους!

δεν ειπε κανεις πως ειχες προθεση να τα παρατησεις.ισως ομως να μην εισαι πληρως συνειδητοποιημενη του τι θα περασει ενα σκυλι που δινεις ανυποψιαστη σε μια οικογενεια.

επισης, αν καθε μερα ερχεσαι αντιμετωπος με τις συνεπειες της τακτικης που επικρατει με τα σκυλια στην ελλαδα (μισοπεθαμενα στο δρομο στα σκουπιδια που εσυ πρεπει να μαζεψεις και να περιθαλψεις) τοτε αποκτας ακαμπτη θεση σε τετοια θεματα.(οπως η μαρινα η δωρα κτλ) και το θεωρω ακρως φυσιολογικο.

ελπιζω αν ειναι εγκυος τελικα να μην γεννησει 11 παιδια αλλα λιγοτερα και να βρεις ανθρωπους υπευθυνους να τα παρουν.(και να τους παραπεμψεις και σε αλλους που εχουν σκυλια προς υιοθεσια για το μελλον)
  16. gikkat

gikkat New Member

σωστά... αλλά προφανώς εσένα δε σε αφορά το θέμα

για να καταφέρει τι ακριβώς??? να διαιωνίσει το είδος του δικού του σκύλου??? μήπως να τα αφήναμε αυτά για τους εκτροφείς??? έχει περάσει ποτέ από το μυαλό σου ότι το είδος της εκτροφής που πας να κάνεις δε βοηθάει τη φυλή στην οποία ανήκει ο σκύλος σου μιας και το ζώο δεν είναι επιλεκτικής εκτροφής??? γνωρίζεις ότι για να γεννηθούν κουτάβια-συνεχιστές συγκεκριμένων φυλών οι εκτροφείς υποβάλλουν τα ζώα τους σε συγκεκριμένες εξετάσεις ώστε να εκμηδενίσουν την πιθανότητα εμφάνισης κληρονομικών ασθενιών??? τι έχεις κάνει εσύ απ' όλα αυτά???

(πες μου μόνο ότι όλα τα παραπάνω περί φυλών δεν τα λέω άδικα... πες μου ότι το σκυλί σου δεν είναι ημίαιμο...)

σκοπό δεν έχεις να τα πετάξεις, οι άλλοι φιλόζωοι που αναφέρεις τι σκοπό έχουν??? πώς είσαι σίγουρη ότι θα μπορέσεις να δώσεις όλα τα κουτάβια σε καλές οικογένειες??? επειδή 5-6 γνωστοί σου είπαν πως θέλουν??? υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις ιδιοκτητών που είχαν που να δώσουν τα κουτάβια της σκύλας τους και όταν ήρθε η ώρα, όλοι αυτοί που ήθελαν θεωρητικά έκαναν τους κινέζους... σε αυτή την περίπτωση τι θα τα κάνεις τα κουτάβια???

έχω κι άλλες άπειρες ερωτήσεις που θα ήθελα να σου κάνω αλλά ήδη παρέθεσα αρκετές...
  17. elpi

elpi New Member

Καταρχάς, διαφώνω επί της ουσίας μαζί σου Νίκη γιατί δεν καταλαβαίνω γιατί μιλάς ειρωνικά για «θείο δώρο»... Νίκη, μην το λες σαν να εκφράζεις την απόλυτη αλήθεια και την πλειοψηφία των πολιτών...και σαν να λες κάτι τόσο αυτονόητο όσο ότι η σελήνη είναι δορυφόρος της γης...δείχνει τουλάχιστον έναν άνθρωπο αποκομένο από την πραγματικότητα...

άμα δεν θες να στειρώσεις τη σκυλίτσα σου και να προωθήσεις ένα κουτάβι που έχει πραγματικά ανάγκη, για μένα δεν έχει νόημα να σου αλλάξω γνώμη γιατί ξεκινάμε από διαφορετική βάση...

Τα κουτάβια του σκυλιού σου είναι ηθικά και νομικά δική σου ευθύνη...αυτό σημαίνει ότι πρέπει να σιγουρευτείς που θα πάνε και να τα επισκέπτεσαι για να δεις πώς είναι, να τα δώσεις τσιπαρισμένα, και όχι σε ηλικία μικρότερη των 7 εβδομάδων....όταν κάποια στιγμή στο μέλλον, κάποιος από τους φίλους σου θα αποφασίσει ότι δεν μπορεί να κρατήσει άλλο το σκύλο (λόγω υγείας, λόγω μετακόμισης, λόγω παιδιού κτλ.) θα πρέπει να τον πάρεις πίσω έστω και μετά από τρία χρόνια...ξέρεις τί γνώσεις πάνω στο θέμα έχουν όσοι σου απάντησαν??? Τεράστιες... μεταξύ τεράστιας πείρας και ενός μεμονομένου ιδιοκτήτη σκύλου νομίζω ότι πιο αξιόπιστη πηγή είναι η τεράστια πείρα για την ακριβή περιγραφή της πραγματικότητας...η στάση σου ότι υπάρχουν εκεί έξω πολλοί φιλόζωοι που θέλουν κουτάβι από τη σκυλίτσα σου μου ακούγεται αφελής.... αν μη τι άλλο, κάτσε ένα λεπτό να σκεφτείς ποιά είναι αυτά τα άτομα, γιατί ενδιαφέρθηκαν να απαντήσουν στο post μου, τι γνώση έχουν πάνω στο θέμα, γιατί μιλάνε με τόσο πάθος, μήπως αγαπάνε πολύ αυτό που κάνουν, μήπως έχουν ένα know – how παραπάνω??

Θέλεις να το σκεφτείς λίγο παραπάνω, θέλεις να πεις ότι μπήκα σε ένα forum και δεν ήξεραν τι έλεγαν....η απόφαση δική σου...εγώ για τα κουτάβια στεναχωριέμαι από τώρα ....όταν σε πάρει κάποιος από τους φίλους σου και σου πει το κουτάβι που μου έδωσες γέννησε και δεν ξέρω τι να τα κάνω ελπίζω να νιώσεις ευθύνη....και ελπίζω μοναχά να έχουν την τύχη να τα μαζέψει από το δρόμο κάποιος από αυτούς που εσύ τόσο εύκολα χαρακτηρίζεις...εμένα δεν θα με ένοιαζε αν μου μίλαγε απότομα η Δώρα...δεν είναι όλα τα πράγματα του φαίνεσθαι...έχουν και ουσία...

Υποφέρω από Obsessive Compulsive Disorder και όποτε δω θέμα με στείρωση πρέπει να γράψω...συμπαθάτε με για την όποια επανάληψη...θα προσπαθήσω να το περιορίσω...
    :cry:
  18. Nemo

Nemo New Member

Εγώ πλέον όποτε δω θέμα με στείρωση μου έρχεται να ουρλιάξω ή να κλάψω (αναλόγως με τη διάθεση) :(
  19. marinaki

marinaki New Member

Υπάρχει η συγκεκριμένη φιλοοφία στην Ελλάδα του:Δεν στειρώνουμε ποτέ τα ζώα μας!Ακόμα κ αν κάποιος δεν έχει σκοπό να το ζευγαρώσει ΠΟΤΕ δεν τα στειρώνουν για να αισθάνονται πιο όμορφα τα ζώα πρώτων γιατί δεν θέλουν να δώσουν τόσα λεφτά κ δευτερον γιατί πιστεύουν οτι κάνουν κάποιο τεράστιο κακό στο ζώο τους με αυτόν τον τρόπο,οτι δηλαδή δεν είναι ολοληρωμένα ζώα με αυτόν τοντρόπο :shock:
    Εϊναι πολύ ηλίθιο αυτό το πράγμα.
    Εχω φίους κ γνωστους κ κάποιοι απο αυτούς έχουν ζώα...Σε όσους έχω αναφέρει το θέμα της στείρωσης με κοιτάζουν σαν ούφο κ η σίγουρη απαντηση είναι αυτή:απαπαπαπα!!!!!!!!!οχι όχι,δεν το στειρωνω,κρίμα είναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock:
    Κρίμα είναι να ταλαιπωρείται το ζωντανό με ορμές που δεν μπορεί να εκπληρώσει!!!!!!!!!!Κ ακόμα πιο κρίμα είναι να μπορέσει να τις εκπληρώσει κ να πετάξουν τα μωρά στο δρόμο ή...ή......ή...... :(
    Τι να πω...Στην Ελλάδα οι περισσότεροι είναι ημιμαθέστατοι.Δεν μπορώ να πιστέψω τη στενομυαλιά που υπάρχει!!!!!!!!!
  20. fwteinh

fwteinh New Member

μα ρε παιδια η στειρωση δεν ειναι ακριβη

Share This Page